Autor Wątek: Czy wymieniać olej w automacie?  (Przeczytany 8707 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
Czy wymieniać olej w automacie?
« dnia: 09-06-2006, 21:06:51 »
Dzieki Rmoteka poszukam mechanika.
Ale o skrzynie sie boje z tego samego powodu dlaczego nie zmienia sie oleju mineralnego na syntetyka po prostu moze mi wszystko przemyc i pozatykac w niektorych miejscach. A pozatym jak sie dowiadywalem wymiana oleju kolo 300zl kosztuje, jakbym wymienial co 30 tys to juz dawno bym zaplacil cene nowej skrzynki
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:05:35 wysłana przez ayrsen »

rmoteka

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #1 dnia: 09-06-2006, 21:17:34 »
To jest efekt "strachu" przed automatem, znam kilku mechaników do których jak pojechałem jak usłyszeli automat to chcieli mnie kluczem francuskim pożegnać. Znalazłem mechanika który jeździ automatem i wyglądało to tak:
- Wymiania oleju i filtra w skrzyni proszę wjeżdzać chce pan dynamiczną czy statyczną wymiane?
3,5 litra oleju  (dynamiczna wymiana) 130zł, filtr 50zł (allegro), wymiana 40 zł - brutto
auto zmiena biegi lepiej, przestało poszarpywać przy wysokich obrotach i pedale w podłodze itp.
Kupiłeś Camry bo to dobry i wygodny samochód zrobiony i zaprojektowany przez dobrych i porządnych
projektatów wykonany przez porządnych japońskich (lub amerykańskich) fachowców. Zaufaj im jeszcze raz
wymień olej w skrzyni tak jak o to proszą we wszystkich instrukcjach, poradnikach i dokumentach technicznych.
Albo kup sobie BMW z manualem, przyciemnij szyby, wymień wydech na największy jaki będzie w okolicy i nie
katuj biednej Tojotki bo na to sobie nie zasłużyła.

Olej w skrzyni automatycznej nie ma właściwości myjących to olej hydrauliczy przystosowany do pracy w wyższych temperaturach.
Jedyne co ci może wymiana pozatykać to magnes w misce olejowej i filtr który i tak masz zatkany.
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:06:22 wysłana przez ayrsen »

Offline Łukasz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #2 dnia: 09-06-2006, 21:29:40 »
Dzieki chyba mnie przekonales:)
Ja nie czuje zeby mi nierowno zmienialo biegi ale pewnie to kwestia przyzwyczajenia.
Ale od razu czym sie rozni wymiana statyczna od dynamicznej i na jaki wymienic
bo ostatnio jak mi ktos chcial wymienic to mowil ze jest syntetyczny i mineralny dextron II
i nie wiem jakiego mogli nalac i czy lanie drogiego syntetyka ma sens??
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:06:59 wysłana przez ayrsen »

rmoteka

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #3 dnia: 09-06-2006, 21:56:23 »
Wymiana statyczna polega na odkręceniu korka wylaniu oleju zakręceniu i wlaniu nowego
wymienia się wtedy ok 30-40% oleju w skrzyni.
Wymiana dyanmiczna polega  na podłączeniu do wlewu i wylewu naczyń
i stopniowym wypuszczaniu oleju i dolewaniu nowego na pracującym silniku.
Wymienia się wtedy ok 90% całego oleju. Moża tego dokonać wymieniając
olej 2-3 krotnie. Ale wtedy więcej oleju idzie do kosza.
Zalej mineralny tak jak zalewał producent, wymień koniecznie filtr oleju!!!

Też myślałem że niezbyt równe zmiany biegów to kwestia przyzwyczajenia,
na wysokich obrotach odpuszczałem nogę z gazu było płynniej, starałem się nie deptać.
Delikatnie dodawałem gazu bo huśtało autem (dziwne drgania poprzeczne).
Jeździłem cały czas na O/D bo w mieście mi za wcześnie zrzucał biegi i do tego z nieprzyjemnym szarpnięciem.
delikatnie przekładałem wajchę z P na D i R, ale pewnego dnia wydałem trochę pieniędzy i zrobiłem:
1. generalną regulację gazu (miałem za bogatą mieszankę) - lekko się poprawiło
2. generalny remont zawieszeń - lekko się porawiło ale nie znacznie (miałe zawieszenia w dobrym stanie)
3. wymieniłem przewody wysokiego napięcia, kopułkę i palec (były nadpalone) - INNE AUTO
4. wymieniłem katalizator - NIE TEN SAMOCHÓD
5. wymieniłem olej i filtr w skrzyni - CZAD

Mogę depnąć stojąc, do dechy i wszystkie zmiany w górę są NIEZAUWAŻALNE, zapomniałem o O/D, kick down jest taki że wyrywa asfalt (2,2) i to natychmias a nie po 2 sekundach od depnięcia, czuję się jakby ktoś mi dorzucił drugi silnik.

Wiecej o skrzyniach biegów poczytasz tutaj  > http://www.automat.pl
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:07:36 wysłana przez ayrsen »

etz257

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #4 dnia: 10-06-2006, 10:34:54 »
Wymień na Mobil AFT 220 tak jak już wczesniej pisałem. Mnie wymiana oleju kosztowała 60 zł :)czy coś kołotego. Koszt niewielki a teraz jeżdzę na pewniaka :) Kiedyś ktoś zapomniał wymieniać olej pojechał trochę ostrzej i tylko kupa dymu i smrodu i tarczki miał do wymiany a to już nie 100 zł tylko więcej.
Rmoteka a czemu wymieniałeś katalizator? Duzo Ci aut paliło czy jak? Kurde ja mam 2.2 automat i gaz II generacja i trudno mi jest dojść do 10,0 l/100 km a żeby zejść poniżej to pewnie musiałbym się zdrowo namęczyć. I się zastanawiam co może być bo wiem że Camryce potrafią koło 6,5 -7.5 PB palić przy delikatnej jeździe więc koło 9-10 LPG
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:08:21 wysłana przez ayrsen »

rmoteka

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #5 dnia: 10-06-2006, 11:38:05 »
Katalizator się zapycha z czasem, w przelocie wygląda jak sitko i otworki się zapychają, powoduje to słabe "wydalanie" spalin co za tym idzie gorsze osiągi większe spalanie (bo się mocniej dusi). Mi bez względu na to czy miasto czy trasa gazu palił tyle samo (po wymianie kat nie wiem jeszcze) 12l (2 ga generacja), a PB ok 10.
« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:08:58 wysłana przez ayrsen »

przemo.

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #6 dnia: 10-06-2006, 11:46:03 »
Ja też jestem za wyminą oleju w skrzyni. Jak kupiłem swoją i jeździłem gdzieś przez 1,5 miesiąca. miałem wrażenie że to nie jest to... szarpał przy zmianie z 1 na 2 itd. - i wymieniłem na Mobil AFT 220.
po dłuższym użytkowaniu czyli juz około 6 miesięcy widzę z perspektywy czasu że opłacało się. :)

nie wiem czy to ja się już z Toyką zgrałem czy co, ale śmiga skrzynia jak nówka  ;D nie szarpie zmienia biegi super i O/D działa wyśmienicie i kick down... żyć nie umierać :)

wiec jak mi ktoś mówi że lepiej jest nie ruszać bo może się zepsuć; to ja myślę, że co sie zepsuć nie może to na pewno się zepsuje :)

« Ostatnia zmiana: 12-07-2006, 16:09:38 wysłana przez ayrsen »

ayrsen

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #7 dnia: 12-07-2006, 16:20:25 »
Co do wymiany oleju w skrzyni, to nie ma co dyskutować - BEZWZGLĘDNIE NALEŻY REGULARNIE ZMIENIAĆ OLEJ W SILNIKU I SKRZYNI.
Choćby nie wiem jak teoretycznie bezawaryjne było auto, to zaniebdane będzie się psuć jak cholera. A potem będzie zdziwienie - "przecież Camry to się niby nie psuje"

Sylwek_wawa

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #8 dnia: 27-02-2010, 11:30:02 »
Witam

Jestem "nowy" na forum. Od niedawna mam przyjemność poruszać się Camry IV 3.0V6 kanadyjczyk prod. 1997, przebieg 230 000 km. Wymieniłem olej w skrzyni automatycznej, niepokoją mnie jednak pewne kwestie. Olej zlałem przez korek ( wiem, że polecacie odkręcenie dekla ), ubyło równo 3,5 litra. Tyle samo wlałem nowego oleju, jednak jego stan po rozgrzaniu znacznie przekraczał poziom max. Skrzynia pracowała bardzo płynnie lecz przeciągała biegi, nawet przy bardzo spokojnej jeździe zmieniała je przy obrotach ponad 3000. Po odessaniu oleju do stanu na bagnecie Max Hot automat przełącza biegi przy różnych obrotach tak jak przed zmianą, jednak czuć mocne szarpnięcie przy zmianie z 2 na 3. Jednakowe szarpnięcie czuć jeszcze przy przełączeniu na "R". Tak naprawdę niewiele wiem o tej skrzyni, kiedyś miałem Carinę 2,0 w automacie, olej zmieniałem też zlewając przez korek ale nie było różnicy w poziomie aż 1L !! Moje pytanie - czy poziom oleju powinienem badać na zapalonym silniku po przepompowaniu po wszystkich biegach ( gdzieś tak wyczytałem ), czy możliwa jest różnica między starym a nowym olejem aż 1L ?
Mam nadzieję, że nie dubluję wątku, nie znalazłem niestety na forum odpowiedzi na te pytania.

Pozdrawiam 

Witamy na forum TK.
Przed założeniem nowego tematu, proszę użyć opcji "szukaj".

Szymon14
 
« Ostatnia zmiana: 27-02-2010, 19:37:08 wysłana przez SZYMON14 »

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #9 dnia: 27-02-2010, 12:19:33 »
Olej sprawdzasz na chodzącym silniku.
Na bagnecie masz stan zimny i gorący.

Nie "polecamy odkręcenie dekla", tylko po to w skrzyni jest filtr, żeby go wymieniać wraz z olejem.

Linkę od przepustnicy masz prawidłowo ustawioną ?

Btw, mnie tam, przy przełączaniu na R, nic nie szarpie  <diabel>

pzdr
3VZ.pl



Sylwek_wawa

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #10 dnia: 27-02-2010, 12:31:08 »
Właśnie nie wiem czy linka jest prawidłowo ustawiona, jednak nic z nią nie robiłem a przed wymianą oleju nie było szarpania. Nie wiem czy to istotne ale wlałem olej Mobil ATF220, od sprzedającego dowiedziałem się ze tez lany był jakiś Mobil.

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #11 dnia: 27-02-2010, 14:29:15 »
No cóż, moje zdanie o A541e jest powszechnie znane.

Od dwóch tygodni mam w garażu '95 LE, i dziś ładuję już do niej drugą skrzynię "sprawną, z gwarancją rozruchową".

Może być i tak, że poprzednik też nie wymieniał filtra, i syf w skrzyni pozatykał to i owo, a nowy olej wypłukał to wszystko, zostawiając obraz nędzy i rozpaczy.

Wymień jeszcze raz olej z filtrem, przepłukaj skrzynię, i...załóż manuala  <diabel>

pzdr

3VZ.pl



Offline Camry 2.2

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 962
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #12 dnia: 27-02-2010, 20:32:55 »
Wymioeniac i regularnie po 40tyskm wymieniac dalej.
Pzdr.Camry 2.2

Sylwek_wawa

  • Gość
Odp: Czy wymieniać olej w automacie?
« Odpowiedź #13 dnia: 28-02-2010, 10:05:43 »
Dzięki za podpowiedzi, zdecydowałem ponownie zmienić olej ale tym razem z wymienię też filtr. Jak już uda się to zrobić to podzielę się z Wami wrażeniami z jazdy.

Pzdr


 

Beesafe.pl