Autor Wątek: OLEJ DO SILNIKA  (Przeczytany 15320 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adriax

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #15 dnia: 04-01-2007, 16:57:49 »
Witam na dnaich bede wymeinail ten olej Tylko nei zadalem zasadniczego pytania ile oleju wchodzi do starletki??!!! W servisie kolo mnie stwierdzili ze kolo 3 litrow czyli ok 90 zl olej z beczki!.
Ja jednak zastanawaim sie nad tym olejem
http://www.allegro.pl/item152848616_olej_castrol_gtx_10w_40_magnatec_5_litrow_.html
Kupic filtr i samemu wymienic Moze nie bedzie to super latwe ale powinienem dac rade.
Ostatnio kolega polecil bym wlal polsyntetyk 15W40 (czy cos takeigo wogole jest) Na 70% ten castrol z allegro + filtr i samemu wymienie.
A mzoe http://www.allegro.pl/item154357755_olej_silnikowy_max_life_10w_40_4l_valvoline.html
A ludzie tak polecaja
http://www.allegro.pl/item152672602__mobil_super_s_10w40_4l_super_cena_f_ra_vat_.html
i dosc przystepna cena 75zl z przesylka 85 Juz sie troche sam skolowalem co tu robic?
CZY TO PRAWDA ZE DO STARLETKI WCHODZI 3,2 L OLEJU?

A co do filtra to ktory?
BOSCH
            0 986 452 028          0 986 452 028               19,78 zł   
            0 986 452 350                                                 
            0 986 AF1 041                                                 
            0 986 AF1 132                                                 
            0 986 AF1 149                                                 
            0 986 SF2 042                                                 
         DELPHI
            FX0076                                                         
         FILTRON
            OP 572                 OP 572                      17,36 zł 
         KNECHT
            08723165               OC216                       20,98 zł   
         NIPPARTS
            J1312010               J1312010                    11,85 zł   
         PURFLUX
            LS743                  PX LS743                    26,12 zł
         SOFIMA
            S 3263 R               S3263R                      15,54 zł
« Ostatnia zmiana: 04-01-2007, 18:23:28 wysłana przez adriax »

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #16 dnia: 04-01-2007, 18:17:48 »
Do starletki z silnikiem 2EE wchodzi około 3,2 litra oleju.
Wymienisz sam, bo to proste, jednak korek spustowy nie jest najniżej położonym miejscem miski olejowej, wiec mógłbyś zastosowac jakaś strzykawe z węzykiem żeby odessać to co zostało.. Proste, a nowy olej nie zmiesza Ci sie ze starym :) Ja ostatnio wymienilem sam i jeżdże do tej pory :)
Odnośnie samego oleju Castrol to sie nie wypowiem, bo nie użytkowałem

adriax

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #17 dnia: 04-01-2007, 18:28:12 »
A czy bez kanalu dam rade wymienic ten olej? Co sie okazuje myslalme ze znajomy ma kanal w garazu  :cry: Ew jescze moze 1 bedzie mial Bo tak bez z podlewarowaniem to mzoe byc klopot?

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #18 dnia: 04-01-2007, 20:14:23 »
A czy bez kanalu dam rade wymienic ten olej? Co sie okazuje myslalme ze znajomy ma kanal w garazu  :cry: Ew jescze moze 1 bedzie mial Bo tak bez z podlewarowaniem to mzoe byc klopot?

ja właśnie robiłem to bez kanału.. Trudno jak cholera, ale dało sie :D

Jumpjet

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #19 dnia: 04-01-2007, 23:09:28 »
Widzę Coobah, że praktykujemy podobnie :grin:.
Chyba ktoś by się mocno zdziwił jakby zobaczył Gwiazdkę, która wiechała na 4 cegły i stoi sobie na środku podwórka, a jakiś zawodnik w tym czasie czołga się pod nią i spuszcza olej  :wink:.
Samobójczo-prowizoryczne rozwiązania czasem okazują się skuteczne. Inwencji nigdy za wiele i nawet filtr oleju da się odkręcić bez klucza, wbrew opinii niektórych cieniasów  :-).
Ale to prowizorka, na szczęście mam dostęp do kanału, więc jak potrzebuję, to jest gdzie zrobić to i owo. Wydaje mi się, że jakby się dobrze rozejrzeć, to zawsze znajdzie się ktoś znajomy, dzięki któremu można skorzystać z tego dobrodziejstwa.
I nie polecam robienia niczego pod samochodem na firmowym lewarku...

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #20 dnia: 04-01-2007, 23:16:41 »
Jumpjet, ja spuszczałem olej do miski w garażu, bez unoszenia auta... Całe szczęście ze jestem szczupłym osobnikiem więc nie było źle :D
Filtr odkręciłem jakimś kluczem hydraulicznym :).
Wyglądał po tej operacji jakby leżał obok wybuchającego granatu, ale udało się :D
Potem wkręcić nowy filtr i zalać świeżym olejem to już bajka :)

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #21 dnia: 04-01-2007, 23:21:05 »
A mzoe http://www.allegro.pl/item154357755_olej_silnikowy_max_life_10w_40_4l_valvoline.html
CZY TO PRAWDA ZE DO STARLETKI WCHODZI 3,2 L OLEJU?

A co do filtra to ktory?
         KNECHT
            08723165               OC216                       20,98 zł            

ja aktualnie jeżdżę na tym oleju i jest wszystko OK. Ogólnie to go polecam  8-)
z filtrów wiele dobrego słyszałem o produktach Knecht'a, ale niestety osobiście nie miałem do niego jeszcze dostępu więc śmigam na Filtronie..
Ale polecam Knecht!
Tak jak już wyżej pisałem: do Starletki wchodzi właśnie około 3.2l oleju.

adriax

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #22 dnia: 04-01-2007, 23:22:57 »
hehe to dobre :) A uzywales strzykawki aby wyssac caly stary olej? To mysle ze jak podstawie fwiazdke na 2 pustakach to bede mial tyle przestrzenie ze bedzie mozna tanczyc :)

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #23 dnia: 04-01-2007, 23:25:14 »
To mysle ze jak podstawie fwiazdke na 2 pustakach

lepiej postaw ją na 4, bedzie wtedy w poziomie :D
i olej Ci nie ucieknie gdzies w zakamarki miski :)

Jumpjet

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #24 dnia: 04-01-2007, 23:35:03 »
Dokładnie jak mówi Coobah... na 2 się nie pisz, bo więcej trzeba korzystać ze strzykawki  :grin:
Widzisz - też uważam, że klucz hydrauliczny się doskonale do tego nadaje  :-)
Ja niestety jestem prawdopodobnie nieco "postawniejszy", choć nie ukrywam, że do poluzowania śruby wybrałem model "czołgania na plecach", bo nie chciałbym żeby Gwiazdka odbiła mi się na głowie (i pokazałoby mi się przed oczami zapewne dużo trochę innych gwiazdek), spadając z czegokolwiek (wiemy, że do odkręcenia tej  :furious3: śruby trzeba czasem użyć dużo siły, a razem z nią buja sie całe autko).
Pzdr
P.S. Ciągle leję Mobil 1 5W50 (niski przebieg, dobra kondycja katarynki) i jestem b.zadowolony.
P.P.S. Nie wiem adriax którą masz Gwiazdkę, ale do EP91 wchodzi 2,9l
P.P.P.S. Dodatkowy wydatek, ale polecam zaopatrzyć się w zgniatalne uszczelki pod śrubę spustową miski olejowej - oszczędza potem sporo bólu głowy. W ASO (Toyota Radość) za 2x miska olejowa + 2x skrzynia zapłaciłem jakieś 14 zeta

adriax

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #25 dnia: 04-01-2007, 23:43:14 »
Coobah81 i Jumpjet laliscie mobila to chyba tez sie zaopatrze na ten z aukcji 4 litry 10W40 75 zeta + gosc ma filtr za 16 przesylka 10 to juz tak zaokraglimy i 100. Jak uwazacie dobry pomysl?
PS Mam EP81 wg strony castrola wchodzi 3,2 bedzie 0,8 na dolewke :)
PPS Od razu jak postawie na 4 pustakach to zajrze do szczek bo chyab trzeba bebny przetoczyc i szczeki wymienic I tym samym moja gwaizdka bedzie w 100% sprawna Mam zamiar wymeinic ten olej po jakis 12-14k km jak myslicie moze byc?

A i jaki filtr moze ten bosha roznica zaledwie 2-3 zl niz filtron Doradzajcie  :wink:
« Ostatnia zmiana: 05-01-2007, 00:01:39 wysłana przez adriax »

Jumpjet

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #26 dnia: 05-01-2007, 01:28:26 »
Dobry pomysł, jak najbardziej Mobil S będzie pasował i na pewno będziesz zadodowlony. Mam w domu drugi silnik, który jeździ na Mobil S i bardzo dobrze się sprawuje - hondowski 1,6 VTEC, 230kkm (były wymieniane pierścienie, ale to typowa przypadłość tego motorka).
Możesz śmiało brać filtrona - nie jest to byle noname, w dodatku polska marka, więc trzeba sponsorować własny przemysł  :-)
Jeżeli w EP81 jest więcej, to OK, tu akurat po prostu nie wiem, więc nie mówię.
Do szczęk lepiej zaglądaj na lewarku, a nie na pustakach - wygodniej i wciąż bezpiecznie. Ja o stawianiu na cegłach mówiłem oczywiście w wariancie z założonymi kołami - żebyśmy się dobrze zrozumieli  :wink:.
Co do częstotliwości wymiany oleju - polecam co 10kkm, niby mówi się o 15 kkm, ale jakoś nie przemawia to do mnie za bardzo. Najlepsze dowcipy, jakie słyszałem, to wymiana oleju co 30 kkm w nowoczesnych dieslach - postęp technologii produkcji i inżynierii chemicznej OK, ale w cuda nie wierzę, a prawa fizyki z biegiem lat jakoś się nie zmieniają (tarcie + warunki termiczne).
Wymiana oleju de facto nie jest droga, a na pewno częstsza oddala wizję generalki silnika, którą oferują za nieproporcjonalnie wyższą cenę...

born2ride

  • Gość
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #27 dnia: 05-01-2007, 15:00:19 »
Co  do wymiany oleju to spotkalem sie nawet z opiniami ze mozna by nie wymieniac przez 100 kkm (coz kwestia gustu i dbalosci o autko). Wydaje mi sie ze przy polsyntetyku mozna spokojnie wymieniac co 10-15 kkm, z naciskiem na 15kkm (spokojnie Jumpjet Toyotki tak latwo nie zajedziesz) :wink:
Natomiast co do pojemnosci miski olejowej w EP91 to tez spotkalem sie z wartoscia 2,9 L.
Kiedys kupilem taki smieszny (kawalek lancucha rowerowego przykreconego do stalowej rurki spelniajacej role raczki):laugh: klucz do przykrecania filtra oleju ale jak zobaczylem jak wygladal filtr po odkreceniu, to nowy zdecydowalem sie przykrecic recznie :grin:

pozdrOOfka
« Ostatnia zmiana: 05-01-2007, 15:14:18 wysłana przez born2ride »

Offline Coobah81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 765
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: OLEJ DO SILNIKA
« Odpowiedź #28 dnia: 05-01-2007, 15:05:42 »
ja filterek też przykręcałem ręcznie, bo to nie problem..
Problemem było odkrecić stary :D
Ale hydrauliczna "żabka" (czy jak to sie nazywa) nie miała żadnych oporów :D


 

Beesafe.pl