Autor Wątek: wymiana oleju w skrzyni biegów  (Przeczytany 29081 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
wymiana oleju w skrzyni biegów
« dnia: 20-05-2007, 13:56:12 »
Cześc wiem, że już było wiele razy, ale nie znalazłem kiedy i jaki olej trzeba wymienić w yarisie ts 1.5(nie wiem czy taki sam jak w innych modelach jest ten olej i czy w tym samym czasei się go wymienia). Moze jest ktoś wtajemniczony? tak w ogóle to ma ktoś może książkę(w formie jakiegoś pliku) w której opisane jest co i kiedy wymienić  w tym modelu yarisa? pozdrawiam.
Yarestek

beep

  • Gość
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: 20-05-2007, 20:27:20 »
Wg. ksiazeczki olej w skrzyni biegow powinno sie wymieniac po 60 tys. km. a w ASO Ci napewno poradza jaki to ma byc olej. Niestety nie mam ksiazeczki do TS'a bo takiej nie dostalem. Mam tylko zwykla ksiazeczke do pozostalych wersji silnikowych.

W sumie co 15 tys. km powinno sie wymieniac olej, sprawdzic poziomy pozostalych plynow, filtr powietrza itp

Zobacz na tej stronie opis czynnosci serwisowych wykonywanych dla Yarisa 1.0/1.3

ps. a jaki masz przebieg?

Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: 20-05-2007, 21:23:20 »
dzięki za odpowiedź i za link'a. przebieg to 101 tys. km.
Yarestek

beep

  • Gość
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: 20-05-2007, 23:21:02 »
No to olej powinien byl byc wymieniony jesli przeglady byly robione regularnie. A jak sie sprawuje Twoj TS po takim przebiegu? Amorki jeszcze na "chodzie" po jezdzie na naszych "równych" jak tafla wody drogach? ;)

Offline Sober

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1143
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: 21-05-2007, 12:22:52 »
Czy stary olej w skrzyni biegów może wpływać na stosunkowo ciężko chodzącą dźwignię zmiany biegów?
Seat Leon Cupra :D

Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: 21-05-2007, 17:08:30 »
samochód w Polsce przejechał zaledwie 14 tyś km, amorki na przeglądzie wyszły i z przodu i z tyłu po ok 80 % nie pamiętam zbyt dobrze, ale pamiętam , że się nieźle "zszokowałem". generalnie auto wygląda i jeździ jak nowe. silnik chodzi równiutko nie poci się, nie bierze oleju. w zawieszeniu jeszcze nic nie stuka. jedyne co to plastiki  grają na gorszych odcinkach,ale na normalnej (dobrej) dordze cisza. niestety nie wiem czy był olej w skrzyni wymieniany bo nie mam książki serw. choć patrząc na stan,poziom pozostałych płynów wydaje się , że ktoś dbał o samochód. w Polsce wymienione zostały : olej z filtrem, filtr powietrza, świece, płyn do chłodnicy.no i jedyne czego nie wymieniłem to olej w skrzyni, choc zastanawiam się czy wymienić bo biegi "chodzą" dobrze. jeszczze zobacze.reszta według mnie póki co nie potrzebuje wymiany/naprawy i oby tak dalej.
Yarestek

Offline etom

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 683
  • Płeć: Mężczyzna
    • Tabela zużycia paliwa
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: 21-05-2007, 23:32:43 »
samochód w Polsce przejechał zaledwie 14 tyś km, amorki na przeglądzie wyszły i z przodu i z tyłu po ok 80 % nie pamiętam zbyt dobrze, ale pamiętam , że się nieźle "zszokowałem".

Jestes pewien ,ze ok. 80% ?
Nawet nowe,swiezo zalozone maja w granicy 75-85% a co dopiero po 100kkm  :huh:

Admin

  • Gość
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: 22-05-2007, 13:03:12 »
Czy stary olej w skrzyni biegów może wpływać na stosunkowo ciężko chodzącą dźwignię zmiany biegów?
Może.


Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: 22-05-2007, 15:41:20 »
Jestes pewien ,ze ok. 80% ?
Nawet nowe,swiezo zalozone maja w granicy 75-85% a co dopiero po 100kkm  :huh:
[/quote]

Tak jak pisałem nie pamiętam dokładnie, ale na 95% było tyle ile napisałem, patrząc z drugiej strony te całe "trzepaki" to  tylko maszyny i mogą się mylić. inna sprawa to taka, że nie wiem czy np. amortyzatory nie były wymieniane jeszcze przez byłego właściciela. wg mnie amortyzatory mają się bardzo dobrze co czuć podczas jazdy i to jest najważniejsze.
Yarestek

Offline przemkuu

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 710
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: 22-05-2007, 21:39:09 »
Trzepaki sa super.
dwa lata temu pokazywały ze amory z przodu po 40% w tym roku (czyli 2 lata póżniej) znowu rzekomo mają po 40%. Tzn co? nie zuzyły sie????
Miłego dnia i miłych wrażen z jazdy!

beep

  • Gość
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: 22-05-2007, 22:01:09 »
Czy przypadkiem ten procentowy wskaznik nie oznacza stopnia zuzycia od 0 do 100%

np 80% to znaczy ze amorki sa juz prawie na wykonczeniu?

Franz

  • Gość
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: 22-05-2007, 23:08:28 »
Dżwignia zmiany biegów w Yarisie TS "chodzi" zdecydowanie z większym oporem. To pomysł producenta , który miał nadać sportowy charakter tej wersji Yarisa. I nie musi być objawem zużycia skrzyni biegów lub oleju przekładniowego.

Offline etom

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 683
  • Płeć: Mężczyzna
    • Tabela zużycia paliwa
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: 23-05-2007, 03:04:04 »
Czy przypadkiem ten procentowy wskaznik nie oznacza stopnia zuzycia od 0 do 100%
np 80% to znaczy ze amorki sa juz prawie na wykonczeniu?

Nie - ten wskaznik nie oznacza procentowego zuzycia amortyzatorow.
Oznacza stosunek - w % - czasu w jakim kolo jest dociskane do podloza (przy zalozonej sile docisku)   do czasu calego pomiaru.
Kolo na "trzepaku" jest podbijane i jego nacisk na podloze jest zmienny - stad nawet nowe amortyzatory nigdy nie moga naciskac na podloze ze stala sila,czyli wykazac 100%

Oczywiscie mozna sie w przyblizeniu zorientowac po tym wskazniku , jaki jest stopien zuzycia amortyzatorow - czym wyzszy jest ten wskaznik tym "zdrowsze" amorki  :laugh:

Offline KriSSo

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 465
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 HEV AWD-i
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #13 dnia: 23-05-2007, 21:09:39 »
Nie - ten wskaznik nie oznacza procentowego zuzycia amortyzatorow.
Dokładnie, bo żeby zbadać konkretną cechę czy zdolność amortyzatora, trzeba by go zdemontować.

Cytuj (zaznaczone)
Oczywiscie mozna sie w przyblizeniu zorientowac po tym wskazniku , jaki jest stopien zuzycia amortyzatorow - czym wyzszy jest ten wskaznik tym "zdrowsze" amorki  :laugh:
Dokładnie, w przybliżeniu, bo niestety na wynik składać się będzie jeszcze dodatkowo wiele innych czynników. Np ciśnienie w oponach, średnica felgi czy nawet stan tulei gumowo-metalowych.
Pozdrawiam,

Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: wymiana oleju w skrzyni biegów
« Odpowiedź #14 dnia: 24-05-2007, 11:01:51 »
Jeszcze przy okazji tego wątku pytanie do beep albo innych którzy wiedzą. czy w yarisie ts dwójka wchodzi jakby to powiedzieć ciężej, gorzej, wolniej od pozostałych biegów. bo wydaje mi się , że u mnie tak jest, szczególnie jak ta zmiana biegów jest agresywna, choć nie zawsze, czasem przy spokojnej jeździe też tak jakby gorzej chodzi. ogólnie to nie jest źle, ale po prostu nie tak dobrze jak na pozostałych.
Yarestek


 

Beesafe.pl