.: GARAŻ :. > News ze świata Toyoty i nie tylko

Toyota na Świecie

(1/30) > >>

Jackal:
Rynek motoryzacyjny na świecie rozwija się, ale najbardziej w Chinach  :roll:

El_Chueco:
No i co to mial byc za news - moze jakies liczby ktore by to jakos zobrazowaly?

El_Chueco:
Naprzyklad:
---
Chińska potęga motoryzacyjna
15.05.2004 20:36 (aktualizacja 17.05.2004 09:50)
 
/ INTERIA.PL
Chiny stały sięjedną z największych na świecie potęg w dziedzinie motoryzacji: ich produkcja wszelkiego rodzaju pojazdów motorowych wyniosła w 2003 r. 19,95 milionów sztuk - podały chińskie źródła oficjalne.

Duo Liren, członek komisji transportu, utworzonej ostatnio przez rząd chiński do śledzenia rozwoju motoryzacji w kraju, podał, że w 2003 r. Chiny wyprodukowały 4,45 miliona samochodów, 13 milionów motocykli i 2,5 miliona pojazdów dla rolnictwa.

Od 1997 r. Chiny produkowały co roku 10 milionów motocykli, co stanowi połowęprodukcji światowej.

Na zdjęciu przedstawiamy produkowanego w Chinach fiata palio. Wytwarza go Nanjing Fiat, czyli spółka joint venture założona w Chinach przy równych udziałach Fiat Group i Yuejin Motor Group. Jest to największe przedsięwzięcie działającej już od kilku lat firmy, która do tej pory zajmowała sięjedynie sprzedażą dostawczych pojazdów Iveco i podzespołów Teksid. W najbliższych 3-4 latach Nanjing Fiat zamierza powiększyć chińską sprzedaż samochodów od 700 tysięcy do 1,2 miliona egzemplarzy w skali rocznej.

Palio kierowany jest do młodych rodzin, które zakupią go jako swój pierwszy pojazd - spełnienie marzeń i podniesienie ich standardu codziennego życia. Niewielkim autem mogą też być zainteresowani pojedynczy klienci, dla których Palio stanie sięekonomicznym i pomocnym narzędziem w pracy. Fiat łączy duże nadzieje wraz z wprowadzeniem Palio do Chin.

Dzięki bardzo chłonnemu rynkowi azjatyckiemu fabryka w Nanking produkująca samochody dla włoskiego koncernu może stać sięjednym z ważniejszych źródeł dochodów. Jest to również wielka szansa dla dynamicznie rozwijających sięChin
---
PELNY TEKST TUTAJ

El_Chueco:
Dzisiaj rynek wewnętrzny, jutro cały świat
27.05.2004 00:15 (aktualizacja 17:35)
Z rdzawoczerwonej ziemi na południowych obrzeżach miasta Guangzhou wyłaniają sięobiekty nowej fabryki Hondy, która będzie produkowała rocznie 50 tys. samochodów osobowych, z czego aż 30 tys., modele z silnikami o pojemności 1,5 litra – z przeznaczeniem na eksport do Europy.

Jeżeli te plany siępowiodą, będzie to poważny znak, że na globalnym rynku motoryzacyjnym pojawił siękolejny, potężny gracz. Chińska potęga motoryzacyjna
Chiny stały sięjedną z największych na świecie potęg w dziedzinie motoryzacji: ich produkcja wszelkiego rodzaju pojazdów motorowych wyniosła w 2003 r. 19,95 milionów sztuk - podały chińskie źródła oficjalne.
 
Dziś świat zalewają wyroby chińskiego przemysłu lekkiego i elektronicznego. Czy w przyszłości będziemy powszechnie kupowali nie tylko koszule, buty, bieliznę, zabawki, odtwarzacze DVD, lecz także auta z napisem "made in China"?

Jeszcze dziesięć lat temu indywidualna motoryzacja w ludowych Chinach praktycznie nie istniała. Nabywcami samochodów osobowych były niemal wyłącznie instytucje i urzędy, ale – jak pisze magazyn "Far Eastern Economic Review" - to siębardzo szybko zmienia. Obecnie po drogach ChRL jeżdżą już 24 miliony prywatnych aut. W ubiegłym roku sprzedaż przekroczyła poziom 2 mln pojazdów, w tym sięgnie prawdopodobnie 3 mln. Oficjalne prognozy mówią, że rynek będzie rósł w tempie 15-20 proc. rocznie, co oznacza, że w 2009 r. w ręce Chińczyków trafi 5 mln samochodów. Wielkie koncerny natychmiast zwietrzyły interes i nie chcąc przegapić otwierającej sięprzed nimi szansy planują miliardowej wartości przedsięwzięcia. Volkswagen zapowiedział, że w ciągu najbliższych kilku lat zainwestuje w ChRL 5 mld euro, co pozwoli mu utrzymać pozycjęlidera na miejscowym rynku. Zakrojone na szeroką skalęplany ogłosiły także General Motors i Ford. We wspomnianym Guangzhou obok Hondy są już obecne Nissan i Toyota.

Chiny to nie Brazylia...
Wciąż przyglądamy sięi podziwiamy fenomen chińskiego rynku motoryzacyjnego. Od pewnego czasu Chiny stały sięgłównym celem ekspansji dla większości światowych producentów samochodów. Koncerny przekonane są o tym, że tamtejszy rynek będzie rozwijał siębardzo dynamicznie i przyniesie im duże zyski w krótkim okresie.
 
Niektórzy przestrzegają jednak, że chińska gospodarka wkrótce zwolni swoje obroty i podaż samochodów zacznie przekraczać popyt. Co z powstałą w ten sposób nadwyżką?

Władze w Pekinie od dawna marzą o uczynieniu z ChRL globalnego eksportera samochodów, lecz dotychczas były to ambicje bez pokrycia. Tradycyjnym atutem Chin jest tania siła robocza, lecz cóż z tego, skoro wskutek zaporowych stawek celnych komponenty używane do montażu aut są tu nawet o 40 proc. droższe niż w innych krajach. Miejscowe fabryki pozostawały także na bakier z organizacją i jakością produkcji. Brak odpowiednich uregulowań prawnych powodował, że lokalni, nieznani szerzej producenci, a bardzo sięich w ostatnich latach namnożyło, powszechnie lekceważyli wymogi bezpieczeństwa. Co roku w wypadkach drogowych w ChRL traci życie 100 tys. ludzi. Ocenia się, że co dziesiąta z ofiar ginie wskutek poważnych usterek w samochodach, braku regularnych przeglądów i posprzedażnego serwisu. Chinom zaszkodziła ponadto, czym pisaliśmy już na łamach "Jeżdżęz Dziennikiem", opinia światowego centrum piractwa przemysłowego. Podrabiane w Kraju Środka i sygnowane znakami renomowanych marek części samochodowe są wysyłane do warsztatów naprawczych za granicę, głównie na Bliski Wschód.

Chińczycy słyną jednak z ekspansywności i konsekwencji w biznesie, więc zdaniem specjalistów trzeba sięspodziewać, że i w tym przypadku osiągną wyznaczone sobie cele. Tym bardziej, że niektóre z wymienionych przeszkód zostały już usunięte. Przyjęcie ChRL do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przyniosło radykalne obniżenie taryf celnych, więc zniknął problem drogich komponentów. Natychmiast ustawiło to Chiny w uprzywilejowanej pozycji wobec zamorskich konkurentów - szacuje się, że koszty produkcji samochodów w ChRL są o jedną piątą niższe niż w Japonii.

Właścicielem fabryki w Guangzhou jest w 65 proc. Honda, co oznacza pierwszy wyłom w zasadzie, że obcy kapitał może funkcjonować w Chinach tylko wtedy, gdy wchodzi w spółki z miejscowymi przedsiębiorcami, do tego z przewagą udziałów tych ostatnich. Taki układ nie podoba sięzagranicznym koncernom. Produkować na rynek wewnętrzny - owszem, ale po co dzielić sięz narzuconymi przez Pekin partnerami zyskami z eksportu?

Istotną barierą na drodze do podboju świata przez chiński przemysł motoryzacyjny może być za to oddalenie od potencjalnych klientów na innych kontynentach. Dobrze wiedzą o tym Japończycy, którzy od dawna lokalizują swoje fabryki w Europie i USA. Dla ChRL naturalnym rynkiem zbytu jest region Azji Południowo-Wschodniej i Oceanii. "Chiński" Volkswagen sprzedał już pierwszą partiępolo do Australii, a wytwarzane przez zakłady GM w Szanghaju chevrolety venture znajdują nabywców na Filipinach. Udane próby wyjścia poza Chiński Mur odnotowali również dwaj nie związani z żadnym globalnym koncernem producenci, Geely i Chery. Warto zapamiętać te marki. Niewykluczone przecież, że kiedyś pojawią siętakże w naszych salonach samochodowych. (RYM)
---
Pelny Tekst
TUTAJ

Bisua:
Czuczu daje radęwidzępoinformowany chłopak

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej