Autor Wątek: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?  (Przeczytany 5779 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

KaeRBe

  • Gość
Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« dnia: 14-12-2007, 15:40:59 »
Witam.

Zastanawiam się co dolega mojej camry 1 gen bo zaczęła trochę dymić i pojawiło się masełko na korku wlewu oleju.
Wskazywałoby to na przedostawanie się płynu chłodniczego do oleju ale teraz nie wiem czy winna jest uszczelka pod głowicą czy pompa wodna.
Przy pompie wodnej zauważyłem mały wyciek oleju... ale z drugiej strony w wakacje wymieniałem uszczelkę pod głowicą bo musiałem zdjąć głowicę żeby wymienić zawory z powodu dwudziestoletnich osadów które spowodowały spadek kompresji na jednym z cylindrów (oczywiście głowica była planowana, gniazda przetaczane... ), także uszczelka też może puszczać bo z kluczami dynamometrycznymi różnie bywa.
To z jakim momentem naprawdę dokręcasz śrubę zależy też od siły tarcia śruby o gwint.
Sama uszczelka też może być winna, stara wyglądała solidniej, miała metalowe pierścienie wokół otworów magistrali olejowej...

Znacie jakiś dobry sposób na rozpoznanie czy to pompa czy uszczelka pod głowicą?

dodam że silnik pracuje równiutko, moc nie spadła, tylko pojawiło się to masełko w korku oleju i trochę zaczął dymić.
I jak oglądam bagnet na ciepłym silniku to widzę malutkie jak ziarenka piasku pęcherzyki powietrza w śladowych ilościach.
Temperatura ok.


Z góry dziękuje za odpowiedzi :)

Pozdrawiam,

KaeRBe
« Ostatnia zmiana: 14-12-2007, 15:44:20 wysłana przez KaeRBe »

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #1 dnia: 14-12-2007, 18:11:17 »
masełko na korku wlewu oleju może byc spowodowanie niedogrzaniem silnika szczególnie w zime, koleś też ma taki sam problem w audi 100 , sprawdz czy nie masz oleju w zbiorniczku z płynem chłodzącym i czy na wysokich obrotach nie pojawiają sie pombelki z zbiorniku z płynem. :-)

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #2 dnia: 15-12-2007, 11:26:41 »
A co pompa wodna ma do oleju w płynie  :huh:

Przecież nie jest smarowana olejem, tylko właśnie płynem.

A uszczelkę pod głowicą zakładałeś oryginalną  :huh: Czy jakiś wynalazek, typu JC, itp  :huh:

Bo znam takiego, co musiał ode mnie kupić głowicę po trzykrotnym oszczędzaniu na uszczelce z JC "tańszej niż w ASO"  :grin: Po prostu nie było już co planować  :grin:

Obstawiałbym uszczelkę, zobacz jeszcze jakiego koloru jest olej - bo te "pęcherzyki powietrza" na bagnecie, to w rzeczywistości kropelki wody :(

Pompa wody jak umiera, to jedynie płynu ubywa, bo jest nieszczelna, albo zaciera się w prosty sposób i urywa pasek ;)

pzdr
3VZ.pl



KaeRBe

  • Gość
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #3 dnia: 15-12-2007, 14:22:31 »
I o taką odpowiedź mi chodziło :)
Nie zauważyłem by w płynie był olej, raczej płyn w oleju. (płyn zmieniałem przed zimą)
Olej jest ciemny i wygląda normalnie poza tymi niewieloma małymi bąbelkami wielkości ziarnek piasku pojawiającymi się jak silnik jest ciepły.
nie kupowałem uszczelki w ASO, ale JC to chyba też nie było (kupiłem ją na www.moto-sklep.pl)
Ile kosztuje taka uszczelka w ASO? ja dałem ok 60 zł z przesyłką.
Czyli pompa odpada :)
Jedyne co jeszcze przychodzi mi do głowy to że przy zdejmowaniu głowicy trochę płynu chłodniczego dostało się do oleju przez otwory w bloku bo trochę się go wylało, spuściłem olej tylko z chłodnicy  :embarrassed:
Oleju nie zmieniałem po zakładaniu głowicy bo był zmieniany 2 tygodnie przedtem.

Zmienię olej i napiszę co to dało ;)
« Ostatnia zmiana: 15-12-2007, 14:29:21 wysłana przez KaeRBe »

Offline dziadek_tadeusz

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3996
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #4 dnia: 15-12-2007, 22:43:24 »
nie kupowałem uszczelki w ASO, ale JC to chyba też nie było (kupiłem ją na www.moto-sklep.pl)
Ile kosztuje taka uszczelka w ASO? ja dałem ok 60 zł z przesyłką.

Moj ojciec wymieniał uszczelke pod głowica w Camry w 94 roku i kupił oryginalną w ASO. Jest ok dotej pory :-)
Kosztowała wtedy ok 100 zł.

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #5 dnia: 16-12-2007, 03:38:46 »
Zmień olej, i zobacz - jeśli go nie wymieniałeś, to może być dokładnie tak, jak piszesz.

Uszczelka w ASO to wydatek rzędu 200zł ( nie wiem dokładnie ile, bo brałem komplet uszczelnień głowicy, traktowany jako jedna część zamienna )

Wydaje mi się, że warto... w końcu wszyscy kupiliśmy Toyotę, a nie jej zamiennik ;)

Moja nowa uszczelka pod głowicą ma dopiero niecałe 30kkm, więc nie mogę powiedzieć jednoznacznie że ASO jest cacy, a zamiennik be, jednak mam wrażenie, że akurat uszczelkę pod głowicą warto kupić taką, jaką przewidziała fabryka - na pewno jest to tańsze, niż później ewentualna wymiana jej po raz drugi ;)

Na razie czekamy na efekty zmiany oleju, i trzymamy kciuki.
pzdr
3VZ.pl



KaeRBe

  • Gość
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #6 dnia: 16-12-2007, 11:27:55 »
Może trochę przesadzam, w końcu to tylko trochę więcej jasnego dymku z rury niż normalnie w zimę :)
Jest dokładnie tak jak piszesz, wymiana uszczelki pod głowicą to również wymiana uszczelki kolektora ssącego i wydechowego i wszystkich innych małych uszczelek które otworzymy. Ponadto moja głowica składa sie z dwóch części więc sama głowica ma w sobie 2 uszczelki nie licząc uszczelki pod nią.

No ale wiecie jak to jest, toyotka nie musi namawiać do troskliwej opieki nad nią ;)

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #7 dnia: 16-12-2007, 14:45:45 »
Myślę że jeśli nie ma zbyt niepokojących objawów, to nie pchałbym się w jakieś koszty.

Mi zachciało się mieć jednakową kompresję na wszystkich garach, i musiałem kupić głowicę, mimo że starej prawie nic nie było, za wyjątkiem kilku pęknięć na gwintach świec :D

pzdr
3VZ.pl



KaeRBe

  • Gość
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #8 dnia: 22-12-2007, 13:25:21 »
Wymieniłem olej na półsyntetycznego mobila
silnik jakby ciszej pracuje i szybciej się zbiera :)
i już nie dymi tak jak wcześniej, właściwie to pomimo rozmiaru tłumika i braku katalizatora dymi jak inne samochody :)
Pewnie to były tylko te resztki płynu które się dostały do oleju :)

Offline xmikolajx

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 153
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #9 dnia: 23-12-2007, 00:19:12 »
ASO Bydgoszcz, koszt uszczelki pod głowicę do 5SFE około 230zł.
Może po mojej regeneracji silnika też zaleję półsyntetyk  :roll:
In (T) we trust.

grzechuuu

  • Gość
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #10 dnia: 17-05-2008, 13:01:29 »
witam ponownie.

szukam sklpeu gdzie znajde uszczelki pod głowicę (najlpeiej firmy Victor Reinz) do moijej Camry 3VZ-FE.  chodziłem juz po paru sklpeach ale wsdzedzie mają tylko jedną :|

Offline Perzan

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2637
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.perzan.com
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #11 dnia: 17-05-2008, 18:38:18 »
szukam sklpeu gdzie znajde uszczelki pod głowicę (najlpeiej firmy Victor Reinz) [...]

Najlepiej to w "ostateczności".
Pozdro.
*
*** Czytając forum często odnoszę wrażenie, że ludzie nie chcą aby im pomóc, choć wydaje się że pomocy potrzebują. ***
*
*
*** Try not. Do or do not. There is no try. ***
*

KaeRBe

  • Gość
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #12 dnia: 17-05-2008, 20:01:20 »
witam
okazało się że nic nie dolegało mojej camry dymiła przez usunięcie katalizatora :) (para wodna)
a masełko było powodem krótkich dystansów nie ma go już :D

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Pompa wodna czy uszczelka pod głowicą?
« Odpowiedź #13 dnia: 18-05-2008, 10:05:12 »
I tak powinno byc  :cheesy:


 

Beesafe.pl