Autor Wątek: [MKI] łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??  (Przeczytany 3806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

faria@tlen.pl

  • Gość
Witam, mam pytanko dość pilnawe, chodzi o to że w moim ave zaczyna z tył huczeć... jezdziłem ze znajomym mechanikiem i stwierdził osłuchowo, że bardziej lewa strona, ale skłaniałby się jednak że obydwie... oczywiście łożyska.
teraz zapytanie. czy wiecie może czy w ave były same łożyska czy całe piasty do wymiany?
Ave '99 (poczatek roku) 2.0 TD. z ABS.
i jeszcze jedno pytanko
moja ave sie prowadzi tragicznie:( - gdy tylko pojawi sie odbobina deszczu czy sniegu na drodze... poprosu czuje jak mi ucieka tył!!
(bardzo niebezpieczne to jest) ostatnio wracalem trasa i nie przekraczalem 60, bo jechac sie nie dało...
czy pomoże zbierzność kół tylnych?- tak mi podopowiedział mechanik zebym to sprawdził (notabene oddalem jakiś czas temu do ustawienia geometrii auto, no i ustawili mi .. ale tylko przód.... a o tyle zapomnieli albo im sie nie chciało- troche sie wkurzyłem, bo ponoć po zrobieniu geometrii tyłu trzeba jeszcze raz przód robić.)

z góry dzieki za odpowiedzi.
Szczęśliwego Nowego Roku!!

Pozdr.
Q>
« Ostatnia zmiana: 10-01-2008, 09:25:07 wysłana przez Kryspin »

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #1 dnia: 07-01-2008, 13:02:01 »
łożysko zawsze da się wymienić, nie trzeba piast (koszt!). najpierw podnieś tył i sprawdź co tam się dzieje, może koło ci lata na wszystkie strony i dlatego ci nosi! nie ma co debatować trzeba działać.  :grin:
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000

faria@tlen.pl

  • Gość
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #2 dnia: 07-01-2008, 16:48:40 »
:)
wszystko podstawowe bylo juz sprawdzone:) wiesz kupujac auto 1 rzecza ktora robie to patrze na hamulce wiec bebny tez byly zdjete:) wszyskto ok :) niestty wtedy nie zajrzalem na piasty....  dzwonilem do faceta ktory sie zajmuje wymiana lozysk to stwierdzil ze nie wie czy w ave tej ktora mam jest mozliwosc wymiany samych lozysk, czy tylko calych piast odrazu...;/ (ponoc sa jakies wciskane i nierozbieralne to elementy...;/
co do worzenia na slisgim, to nie wiem co to jest za przyczyna... kola dokrcone i na zewnatrz wszystko wporzadku opon tez nie dziera zrobilem na tym juz okolo 8 tys... w lato nie przeszkadzalo,  ale teraz to az strach jezdzic...
pzodr.
Q>

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #3 dnia: 07-01-2008, 16:52:11 »
sprawdź geometrię auta na wszelki wypadek.
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000

faria@tlen.pl

  • Gość
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #4 dnia: 07-01-2008, 17:59:55 »
ale jak radzisz najpierw zakabinowac (w sensie zmieniac) te lozyska a pozniej geometrie, czy moge teraz jechac na geometrie, a lozyska sobie wymienic jak juz bedzie cieplej??
pzodr.
Q>

ts_Alpin

  • Gość
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #5 dnia: 07-01-2008, 18:48:42 »
kolego lecisz sobie dróżką i nasłuchujesz po zakrętach która strona bardziej huczy...Jeśli zakręt jest w lewo i wtedy huczy to znaczy że prawe łożysko...itd.ale to jest pomiar dla tych userów którzy czują bluesa w mechanice choć trochę...Najlepiej pojedź sobie na diagnostykę.tam mają taki przyrząd do sprawdzania zużycia łożysk(akustyczna czy jak ją zwał metoda)...Ale łożysko wcale nie musi huczeć jak je trafia.Może być poprostu luz i należy go skasować(dokręcić śrubę odpowiednim momentem,lub dowalić i odkręcic pół obrotu)..Luz wyczujesz sam-chwytasz koło dwoma rękoma i dymanicznie nim poruszasz tak jakbyś chciał oponę zerwać z felgi:)))..Oczywiście nie zawsze luz można skutecznie skasować(tzn.luz skasujesz ale może się okazać,że jest już na tyle zjechane że zacznie je trafiać i się poprostu zatrze a w przypadku łozysk stozkowych to jest czasem dramat nad dramaty żeby je ściągnąc)...Jeśli w Avensis(czego nie wiem) są stożkowe łożyska to nie czekałbym na to aż je trafi bo może byc problem z ich ściągnięciem(wiesz-tarcie,temperatura itd)...Załatwiłem dziś ściągacz do łożysk a i tak łożyska nie ściągnąłem.Ściągacz składał się z płyty grubosci 1cm.I bynajmniej ta płyta nie była drewniana:).
Poza tym sprawdź sobie czy cio hamulce nie trzymają albo nie równo biorą bo może się okazać że to jest przyczyną latania dupki na śliskim.Pozdrawiam
P.S.Jak ściągałeś bęben to gdzie te łożyska były?w bębnie?Raczej nie wierze żeby w toyocie coś było nierozbieralne lub niewymienialne..
« Ostatnia zmiana: 07-01-2008, 18:50:47 wysłana przez ts_Alpin »

faria@tlen.pl

  • Gość
Odp: łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #6 dnia: 07-01-2008, 19:58:37 »
Hej,
oczywiście czującym bluesa jestem i jezdzilem na asfalcie z "rodziną" z tyłu i bez też ucho było przykładane  z dwuch stron zakręty też diagnoza: obydwa huczą podobnie, ale lewe trochę bardziej...
co do bębnów, to jak zdejmowałem to łożysko mi nie wyleciało.(zostało na piaście ale nie zwróciłem uwagi czy było jakoś zabezpieczone w sensie ukryte...

co do zarzucania tyłem, to nie wina hamulców, rzekłbym ,że one nawet poprawiają sytuację!! bo jak na prostej drodze lekko ośnieżonej lub oblodzonej zacząłem hamować to auto jechało prosto, natomiast jak puściłem pedał hamulca, to wtedy zaczęło mnie ściągać tyłem czasem w lewo czasem w prawo. - prawdopodobnie to będzie zła geometria kół tylnych, ale właśnie nie jestem pewien stąd właśnie moje pytanie:)

Pozdr.
Q>

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: [MKI] łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #7 dnia: 11-01-2008, 20:40:14 »
przy złej geometrii tyłu nosi aż miło. tak na marginesie jest to bardzo niebezpieczne, a na sliskim nie da się jechać więcej jak 50. z autopsji :-P
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000

faria@tlen.pl

  • Gość
Odp: [MKI] łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #8 dnia: 21-01-2008, 12:41:01 »
geometria z tyłu ustawiona, różnica była około 6 mm (tak stwierdził diagnosta) narazie ustawienie tak bez spec maszyny, ale juz jest bajka:) można nareszcie jezdzić:):)

przy okazji wymieniłem też piasty tyłu. po rozkręceniu 1 ewidentnie mogła huczeć, co do drugiej mam nadal wątpliwości, czy jest możliwość sprawdzenia piasty czy łożysko jest dobre w jakiś inny sposób niż tylko założenie na auto i słuchanie? nie chce mi się znów rozkręcać... a nie wiem czy ta która została jest szmelc czy można sobie zostawić na "czarną godzinę" albo poprostu sprzedać potrzebującemu:)

pozdr.
Q.

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: [MKI] łożyska tył (czy całe piasty?), zbierzność??
« Odpowiedź #9 dnia: 21-01-2008, 12:54:17 »
nie sprawdzisz w zasadzie oprócz na aucie. można patrzeć czy nie ma luzu na kole, osłuchowo obracając, lub po smarze jeśli jest taka możliwość, czy nie rudy z wodą.
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000


 

Beesafe.pl