Autor Wątek: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.  (Przeczytany 69082 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
witam mam maly dylemat, ostatnio sprawdzałem stan oleju w skrzyni i zaniepokoiłem sie ponieważ był na 2 kresce COLD fakt że przejechałem tylko 7km ale dziś po przejechaniu 15km stan sie nie zmienił,pojechałem do gościa który naprawia auta ze skrzynio automatyczno i nietylko i powiedział mi że prawidłowy poziom powinno sie sprawdzic po przejechaniu 30km troche nmie to zdziwiło i on twierdzi zę nie trzeba dolewac.Po powrocie do domu sprawdziłem jeszcze raz i to samo natomiast po zgaszeniu śilnika pozim jakby podniosł sie do góry poza COLD,mam maly wiciek z auta ale te plamki które dziś zobaczylem miały dziwny kolor (mętny czerwony) zastanawiam sie czy to nie jest olej śilnikowy. Powiedzcie od czego mam zacząc dodtam że skrzynia jak narazie chodzi dobrze nie przeciąga i nie szarpie, macie jakieś wskazówki? z góry dziekuje i pozdrawiam :-)   up ale sie rozpisałem
« Ostatnia zmiana: 04-02-2008, 22:12:04 wysłana przez SZYMON14 »

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #1 dnia: 18-01-2008, 22:30:51 »
prawidłowy pomiar powinien być po rozgrzaniu skrzyni tj po przejechaniu 5-8km. poziom w pozycji P na pracującym silniku mierzymy, ma być w polu hot. po zgaszeniu silnika poziom wzasta, bo pompa nie pracuje i jest to prawidłowy objaw. nie polecam jazdy ze zbyt niskim poziomem oleju (szkodzi skrzyni).
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000

Arek_R

  • Gość
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #2 dnia: 18-01-2008, 22:50:28 »
Przy obecnej pogodzie trzeba przejechac troche wiecej. Zgodnie z instrukcja po przejechaniu 16 kilometrow nalezy spr przy nizszych temp po 24 km. Zatrzymujemy się nie wyłączmy silnika dzwignie z położenia P przesuwamy na L i z L na P chodzi o to zeby wyrównać poziom w komorach. Po czym juz mozesz miezyc poziom. Wydaje mi się ze przy tak niskim poziomie skrzynia by szarpała ale roznie bywa. Kolor oleju w skrzyni jesli lejesz Dextrona to czerwony . Poziom oleju bardzo wazna rzecz , jesli jest za niski powoduje to przyspieszone zuzycie . Ja sprawdzam co 1-2kkm daje mi to gwarancje ze jak bedzie wyciek to go zlokalizuje w miare szybko , nasze camry to dosc stare auta i wycieki moga sie zdarzac.
Apropo jak ja mierzyłem pierwszy raz przejechałem 14 km i poziom był za niski przestraszyłem się na szczescie nie miałem oleju na dolewke bo poziom był dobry tylko za mało przejechałem i nie zmieniłem z P na L itp. Najpierw dobrze spr , po czym dolewaj po 100ml jesli masz faktycznie brak po dolaniu przesun z P na L i spowrotem i znowu jak zaczniesz zblizac sie do wlasciwego poziomu przejedz sie autem kawalem i znowu spr . 

Offline Łukasz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 434
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #3 dnia: 18-01-2008, 23:39:35 »
Cytuj (zaznaczone)
Apropo jak ja mierzyłem pierwszy raz przejechałem 14 km i poziom był za niski przestraszyłem się na szczescie nie miałem oleju na dolewke bo poziom był dobry tylko za mało przejechałem i nie zmieniłem z P na L itp.
Ale chyba nie dolewasz do rozgrzanej skrzyni zimnego oleju??

Offline xmikolajx

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 153
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #4 dnia: 18-01-2008, 23:54:00 »
Ja dolewałem chłodny olej na gorącą skrzynię, ale robiłem to bardzo powoli.
In (T) we trust.

Offline aw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 506
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #5 dnia: 19-01-2008, 00:03:03 »
olej scieka rurką do miski bezposrednio więc temperatura nie ma znaczenia (pamiętać trzeba jednak że dolewany olej zwiększy objetość) z tą ilością przejechanych kilometrów to przesadzacie. wystarczy zagrzać silnik na postoju i przejechać kilka kilometrów.
Avensis Verso d4d 2002
Hundai Elantra XD 2000

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #6 dnia: 19-01-2008, 08:55:22 »
serdecznie dziekuje dziś zabiore sie za dokładne sprawdzenie stanu. :-)

Arek_R

  • Gość
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #7 dnia: 19-01-2008, 12:01:00 »
olej scieka rurką do miski bezposrednio więc temperatura nie ma znaczenia (pamiętać trzeba jednak że dolewany olej zwiększy objetość) z tą ilością przejechanych kilometrów to przesadzacie. wystarczy zagrzać silnik na postoju i przejechać kilka kilometrów.
Według manuala skrzynia osiaga temperature 80-90 dopiero po 16 km mysle ze jakby osiagala po 8 to by tak napisali. W kazdym razie po 10 poziom jest inny niz po 16 wiem bo to sprawdzilem.

Łukasz przy załozeniu ze skrzynia ma chyba cos okolo 4litrow oleju dolewajac nawet zimny olej po 100ml nic nie jestes w stanie zrobić, jest to za mała ilość cieczy. Zreszta olej najczesciej trzymamy w garazu wiec ma on dobra temp.

Tak czy inaczej ja zawsze uwazam ze jezeli ktos napisał instrukcje i powiedzial przejechac 16 lub 24 km to nalzey tak robic , myśle ze był dobry powod to tak samo jakby mowic ze jak dokrece srobube z momentem 8Nm to bedzie dokrecona tak samo jak z 16Nm jedna i druga wartość dokreca ale zupełnie inczej.

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #8 dnia: 19-01-2008, 17:37:14 »
dziś przegoniłem camry 23km i sprawdziłem poziom oleju w skrzyni był na minimum (COLD) po dolaniu około 150ml i przejechaniu takiej samej trasy poziom oleju nie zmienił co to może byc?
Czy mam dolewac jeszcze?
Po wyłączeniu śilnika poziom zwieksza sie to normalne ale dlaczego nie zwieksza sie na zapalonym śilniku po dolaniu.

Arek_R

  • Gość
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #9 dnia: 19-01-2008, 18:26:18 »
Kolego rozumiem ze jak przegoniles camry , przelaczyles z P na L i z L na P na wlaczonym silniku. Jesli tak to jesli faktycznie masz tak nisko poziom na COLD to 150 ml nie wystarczy ja na oko strzelam ze nie masz przynajmniej 1l oleju.
Zadam pytanie jeszcze raz czy skrzynia ci nie szarpie. Nie wiem kiedy wymieniałeś olej ale ubytek jest duzo za duzy, a ten mechanik od skrzyni biegów to jakaś porażka.
Oczywiscie wszystko robiles na wlaczonym silniku?.
Aha z tego co pamietam jak ja dolewalem olej to od min HOT do Max HOT jest jakies 200-300ml , myśle ze towje 150 przy tak niskim stanie mogło wogle nie wplynąc na poziom. Sugerował bym dolewanie az poziom zacznie sie podnosić ale dla pewności możesz poczekać na wypowiedzi innych ale myśle że mnie poprą.
Sytuacje musisz szybko wyjaśnic bo szkoda skrzyni, mam tu na myśli nie tylko wyrównanie poziomu ale tez dlaczego az tyle ubyło.

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #10 dnia: 19-01-2008, 18:48:04 »
wszystko zrobiłem jak napisałeś w poście wiec sam sie zastanawiam co sie stało

Arek_R

  • Gość
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #11 dnia: 19-01-2008, 19:27:04 »
A moze fachowcy podczas wymiany zle cos dokrecili korek spustowy filtr oleju i dlatego ubywa.

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #12 dnia: 19-01-2008, 23:06:05 »
całkiem możliwe, dziwi mnie co sie stało z tym olejem skrzynia pracuje normalnie a stan jest tragiczny, bede dolewał i zobacze co bedzie dalej

Offline niger

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 666
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #13 dnia: 20-01-2008, 17:19:01 »
dziś sprawdziłem spód  autka i nie widziałem żadnego wycieku,uzupełniłem olej i będe obserwował co bedzie dalej,możliwe że przy wymianie oleju zrobili takiego babola i nie dolali tyle co powinno byc. Teraz zostaje tylko obserwacja  :-)

Arek_R

  • Gość
Odp: SKRZYNIA AUTOMAT - poziom oleju, nieprzyjemne szarpanie.
« Odpowiedź #14 dnia: 04-02-2008, 16:23:14 »
Witam
Zrobilem swoja Camry 20kkm i skrzyna zaczela szarpac. Nie wiedzialem co sie dzieje i probowalem cos wyregulowwac linka nic nie dalo. Co ciekawe skrzynia szarpie tylko w niskim zakresie obrotow jak bardzo wolno przyspieszam bardzo wolno troja wskakuje w okolicach 50. Jak ostro depne np w zakresie 4000 - 5000 obrotow to nawet nie wiadomo ze skrzynia zmienia bieg tylko widac jak obroty spadaja podczas zmiany.
Moje pytanie brzmi czy juz czas na wymiane , poprzedni wlasciciel zapewnial mnie ze moge zrobic 40kkm na tym oleju ale sam nie wiem bo wiele jego zapewnien sie nie sprawdzialo.
Czy ktos mial podobne objawy, troche sie boje o skrzynie bo to najdrozszy element.
Pozdrawiam
Aha poziom oleju jest idealny.

Wątki zostały scalone, proszę używać opcji "szukaj" oraz zapoznać sie z n/w linkiem.

http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php?topic=15935.0

Szymon14
« Ostatnia zmiana: 04-02-2008, 22:15:01 wysłana przez SZYMON14 »


 

Beesafe.pl