Autor Wątek: Hak w Avensis 99 Wagon  (Przeczytany 9180 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Hak w Avensis 99 Wagon
« dnia: 05-10-2008, 20:31:18 »
Witam!
Chciałem zamontować do swojego Avensisa hak holowniczy. Oferta na Allegro jest dość bogata i jest w czym wybierać. koszt od 250 do 300zł. Czy ktoś z Was próbował zamontować taki hak samodzielnie?? W opisach aukcji niby jest napisane że to żadna filozofia ale.... Orientuje się ktoś czy trzeba podcinać zderzak czy nie?? i czy są fabrycznie wywiercone otwory pod hak i trzeba go tam dokręcić tylko?? Jak jest z instalacją elektryczną?? Wiem o tym że ponoc hak powinien być zamontowany przez wyspecjalizowaną firmę żeby przeszedł przegląd techniczny ale jak wszystkim wiadomo że przeglądy w Polsce to nie problem.... więc może ma ktoś jakieś doświadczenie?? może ktoś montował taki hak i ma np instrukcje w pdf do Avensis Wagon??
pozdrawiam

przemo2.0td

  • Gość
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #1 dnia: 05-10-2008, 21:40:18 »
po kolei:
Trzeba podcinać zderzak od spodu- nie wymaga to jego demontażu.
Jeżeli kupisz hak dokładnie do Ave kombi to wykręcasz zaczep do holowania z tyłu od podłużnicy i w to miejsce wkręcasz hak - a oczywiście najpierw drugi koniec (i tu nie pamiętam czy nie nawiercasz;/)wsuwasz w druga podłużnice.To wszystko zajmie max 20 min komuś kto to robił wcześniej ;) i pod warunkiem że twoja avka jest prosta  i nie miała dzwona w tył ;)
Kable od kostki podłączasz w  wiąske od tylnej lampy,najlepiej przylutować je od razu -> bo te szybko złączki to w buty można sobie wsadzić -> to się nie nadaje do tego celu ( za duże obciążenie i znikające światła w drodze)
A i moja rada 400pln montaż haka ( razem z hakiem) jak nie jesteś mechanikiem to daj sobie spokój obrazu ;)
30pln wbicie w dowód -chyba
Pozdrawiam.

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #2 dnia: 05-10-2008, 21:52:33 »
Mechanikiem może nie jestem ale większość rzeczy w aucie staram się robić sam więc myślę że z tym też nie będzie problemu. Jestem pierwszym właścicielem i avke mam nie klepaną na szczęście więc montaż powinien być bez problemów. Przegląd techniczny haka kosztuje podobno 35 zł a wbicie do dowodu w urzędzie komunikacji 6zł. Muszę wejśc jeszcze tylko pod auto i obejrzeć jak wygląda to od spodu bo jak nie ma dziur to polecę to chyba jednak fachowcowi. Jak kupię hak i będę miał instrukcje to się oczywiście podzielę i ewentualnymi spostrzeżeniami na temat montażu. No chyba że ma ktoś jeszcze jakieś cenne uwagi albo może ma ktoś zdjęcia Ave kombi od spodu w okolicach montażu haka to chętnie mile widziane. (ze względu że nie mam ze sobą aktualnie garażu z kanałem:)) pozdr

Offline ar16

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 370
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #3 dnia: 05-10-2008, 22:25:46 »
Problemem jest podcięcie zderzaka. Niestety wszystkie modele aktualnie dostępne na rynku tego wymagają. Obdzwoniłem wszystkie firmy sprzedające i montujące haki i niby bez podcinki zderzaka się nie da ale......... . Gorzej !!! Żeby wykonać podcinkę musisz zostawić im samochód na kilka godzin bo muszą zdemontować , podciąć i potem zamontować zderzak ponownie. Mnie ta wiadomość załamała, gdyż nie cierpię demontować czegoś co jest dobre, bo nigdy nie wiem czy da się to zamontować z powrotem tak by nie było widać śladów ingerencji. Dlatego usilnie szukałem innych haków używanych na allegro iiiiiiiiiiiii............... znalazłem w samochodzie sprowadzanym z Anglii hak, który montuje się pod zderzakiem!!!!!! Oczywiście szybko go kupiłem i zamontowałem.
Jeśli chodzi o montaż samego haka to faktycznie jest to proste. Zamontowałem hak z kolegą w kanale w niecałą godzinkę. Jak pisał wcześniej Przemo, odkręcasz po dwóch stronach uszy do holowania i w to miejsce przykręcasz hak (4 śruby). A że był pod spodem to nie wymagało to żadnej podcinki. Oczywiście z podłączeniem elektryki to wiadomo, że trzeba kogoś kto się zna na kabelkach ...... czyli kolega kolegi zrobił to w następne pół godzinki.
I co? Są haki dla których nie trzeba robić podcinki !!!!!!!
Pozdrawiam
Avensis D4D Kombi ----> RAV4 ----> ?

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #4 dnia: 05-10-2008, 22:40:18 »
No właśnie ta podcinka mnie trochę martwi bo chciałbym ją zrobić bez zdejmowania zderzaka. jestem dokładnie tego samego zdania co Ty, że później choćby nawet nie wiem jak się człowiek starał to nie dopasuje się tak żeby było idealnie jak przed demontażem. Z tego co pamiętam to wyrzynarką i wiertarką da się ten zderzak podciąć od spodu bez zdejmowania ale też sobie nie dam ręki uciąć.... a wyciąć dziurę a później zdemontować hak to trochę kwasowo będzie wyglądać....

przemo2.0td

  • Gość
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #5 dnia: 05-10-2008, 23:14:55 »
W kombi nie da się zamontować bez podcięcia ponieważ zderzak wchodzi za głęboko pod spód (dodam że samo podcięcie jest później niewidoczne) , robi się to właśnie w najprostszy sposób po odkręceniu tych 2 dolnych śrub odgięciu w dół zderzaka  i zastosowaniu wyrzynarki, wycinamy prostokąt 5cm na 10 -> bez dramatu panowie;)i dodam że i tak 2 dolne śruby trzeba w kombi odkręcić bo sam element który wkładamy miedzy podłużnice chowany jest pod zderzakiem.

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #6 dnia: 06-10-2008, 09:53:55 »
W zakładzie gdzie montują haki w Skarżysku powiedzieli mi 480 zł z zamontowaniem więc jest trochę różnicy między allegro ponad 200 zł.:( Spróbuje znaleźć jeszcze jakiś hak bez konieczności podcinania i zdecyduje się raczej napewno na montaż samodzielny. Dam znać jak mi poszło:)( pozdrawiam wszystkich i dzięki za pomoc:)

Offline ar16

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 370
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #7 dnia: 06-10-2008, 11:16:35 »
W kombi nie da się zamontować bez podcięcia ponieważ zderzak wchodzi za głęboko pod spód (dodam że samo podcięcie jest później niewidoczne) , robi się to właśnie w najprostszy sposób po odkręceniu tych 2 dolnych śrub odgięciu w dół zderzaka  i zastosowaniu wyrzynarki, wycinamy prostokąt 5cm na 10 -> bez dramatu panowie;)i dodam że i tak 2 dolne śruby trzeba w kombi odkręcić bo sam element który wkładamy miedzy podłużnice chowany jest pod zderzakiem.
Przemo nie każdy hak wchodzi pod zderzak!!!!!! Napisałem to przecież powyżej. Czekaj jak zrobię fotkę to zobaczysz. Belka jest poniżej i przed zderzakiem i nie ma żadnej podcinki!!!
Pozdrawiam
Avensis D4D Kombi ----> RAV4 ----> ?

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #8 dnia: 06-10-2008, 11:31:21 »
no to już się Panowie pogubiłem... tzn że są dwa rodzaje haków?? jedne wymagają podcinki inne nie??

Offline ar16

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 370
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #9 dnia: 06-10-2008, 13:51:01 »
próba fotek mojego haka
.... chodzi o to że haki proponowane przez naszych producentów wszystkie wymagają podcinki, a mi udało się znaleźć hak używany, który montuje się pod spodem i nie trzeba nic podcinać. Hak był wymontowany od jakiegoś anglika.
« Ostatnia zmiana: 06-10-2008, 14:02:03 wysłana przez ar16 »
Avensis D4D Kombi ----> RAV4 ----> ?

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #10 dnia: 06-10-2008, 16:48:12 »
dzięki bardzo za zdjęcia. Właśnie szukałem dziś takiego haka ale niestety nikt takiego nie poosiada do sprzedania....:(

Offline Perzan

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2637
  • Płeć: Mężczyzna
    • http://www.perzan.com
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #11 dnia: 06-10-2008, 18:45:09 »
Ar16, masz tabliczkę znamionową do tego haka ? Jakie są jego parametry (uciąg/max nacisk na kulę) ?
Nie powiem, żeby mi się ten hak podobał. Po pierwsze, jego konstrukcja jest dość skomplikowana w porównaniu do innych. Po drugie, znacznie ogranicza możliwość jazdy w nierównym terenie. Najniższa część jest poniżej tłumika i jeszcze bardziej do tyłu niż tłumik. Przy zjeżdżaniu z wysokich i stromych podjazdów a nawet tylko nieco wyższych krawężników może trzeć o glebę. Dokładając do tego klapinęty tył pod obciążeniem przyczepy robi się nieciekawie :(
Osobiście wolę poświęcić kawałek zderzaka i mieć solidną konstrukcję nie ograniczającą mobilności auta.
Dodatkowym atutem "normalnego" haka z belką pod zderzakiem jest zabezpieczenie przed delikatniejszymi najechaniami, o czym miałem okazję się przekonać jak zatrzymał się na mnie skuter. Uderzenie było na tyle silne, że miałbym zderzak pokiereszowany do wymiany, prawdopodobnie wydech i błotnik po tym jakby zderzak się poddał, a jednocześnie na tyle słabe żeby mogło zaszkodzić konstrukcji nośnej.
Oczywiście każdy zakłada hak z innych względów i do innych zastosowań. Dla mnie podstawowym kryterium była jego wytrzymałość/obciążalność i stanęło na Brink-u. Jako jedyny do Cariny miał obciążalność kuli 75kg gdzie reszta świata to było 50kg. Dzięki temu teraz spokojnie i zupełnie bezstresowo zapinam przyczepy 1-1,5t. Tył zdrowo przysiada, ale nie martwię się czy przejadę przez jakieś wertepy, najazdy, podjazdy i zjazdy ;)
O nędznym kawałku plastiku ze zderzaka pomyslałem tylko przez ułamek sekundy.
Ale to tylko moje subiektywne zdanie.
Pozdro.
*
*** Czytając forum często odnoszę wrażenie, że ludzie nie chcą aby im pomóc, choć wydaje się że pomocy potrzebują. ***
*
*
*** Try not. Do or do not. There is no try. ***
*

przemo2.0td

  • Gość
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #12 dnia: 06-10-2008, 23:48:14 »
Witam ponownie , i ja mam takie uwagi jak kolega Perzan ; sam kiedyś widząc taki hak w jakiejś AVE sedanie zastanawiałem sie jak można sobie coś takiego było zamontować...;)
Zaliczam się do osób uprawiających karawaning i wiem, że jak podepniesz przyczepę co waży 1,3T to wypadało by z nią dojechać do celu bez zbędnych wrażeń...
Nie widzę potrzeby z kombinacją belki omijającej wydech i psującej wygląd auta z tyłu -poza tym w ASO macie haki i nie wyglądają w ten sposób ;)
 Jak pisałem wcześniej podcięcie jest niewielkie i wymaga jedynie wystawienia 2  śrubunków z belki miedzy podłużnicami aby wyprowadzić element  z kulą. i samo podcięcie jest bez nachylenia się pod auto niewidoczne a efekt końcowy jest identyczny jak na zdjęciu kolegi oczywiście pomijając poprzeczną belke;)
Dodam , że przedstawiony na zdjęciach hak musi być raczej wykonany z dobrego materiału i dobrze zabezpieczony antykorozyjnie - w przeciwnym wypadku będziesz go malował co roku aby jakoś wyglądał;)
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Offline maciek.j

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #13 dnia: 07-10-2008, 10:16:52 »
No i mam!!! kupiłem na allegro hak polskiego producenta ze Słupska. Dzwoniąc po zakładach montujących haki wszyscy zaczynali od tego właśnie haka mówiąc, że najpierw jest Auto-Hak Słupsk a później długo długo nic. to link do strony z aukcją:
http://www.allegro.pl/item448237610_hak_holowniczy_toyota_avensis_wagon.html
Gość od którego go kupiłem montował go sam w swoim avensisie ale powiedział że bez zdjęcia zderzaka się nie da zamontować. ale ze względu na cene postanowiłem się skusić a nóż widelec mi się uda:) Hak jak twierdzi zdemontował po tygodniu bo samochód stracił przód i posprzedawał resztę części.
uciąg haka to 1575kg a nacisk na kulkę 75 kg. Jakby ktoś miał jakieś uwagi odnośnie mojego zakupu to proszę pisać.
pozdr

Offline ar16

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 370
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Hak w Avensis 99 Wagon
« Odpowiedź #14 dnia: 07-10-2008, 10:30:51 »
Hak posiada tabliczkę i z tego co pamiętam to nacisk na kulę jest 75 i uciąg 15.....(nieczytelne - oczywiste jest że ponad 1500 kg)) Czy to jest zły hak? Nie zamierzam jeździć moją Ave po trudnym terenie, a ciągałem już przyczepkę 1000kg i bez problemu nic nie klapło i nie ciągnęło "dupą" po asfalcie. Nigdy przy zjeżdżaniu z krawężników nie zahaczyłem o nic. A przewagą mojego haka jest prosty montaż i demontaż. Tylko cztery śruby i cyk. Żadnego grzebania przy zderzaku! Na przykład sprzedając auto bez haka nie będzie śladu że wogóle był. A nawet powiedziałbym że jest masywniejszy od innych. Zresztą do czego potrzebny komu jest hak, to subiektywne zdanie. Ja używam go sporadycznie.
Avensis D4D Kombi ----> RAV4 ----> ?


 

Beesafe.pl