Autor Wątek: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.  (Przeczytany 11626 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

izotopek

  • Gość
Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« dnia: 20-02-2009, 14:20:12 »
Witam,

Yariske TS z 2003 roku kupiłem we wakacje... i zaraz zauważyłem, iż brak jednego kabla dochodzącego do czujnika umieszczonego na dole chłodnicy wody.
Chyba jest tam czujnik temperatury wody.

Samochód był lekko puknięty przodem. Podłużnice całe, podobno jedynie chłodnice były zmienione.

I teraz się zastanawiam co z tym zrobić?   
Na forum wyczytałem, że jest jeszcze jeden czujnik w bloku. Pewnie tam kabel jest podłączony bo normalnie kontrolka zapala się na niebiesko i czerwono(kabina) i gaśnie.

Nie wiem co i jak tam podłączyć. Może podjechać do serwisu, żeby to szybko zrobili? Dzwoniłem do nich 150 zł za diagnozę...zdzierstwo.

Nie wiem też czy chłodnica nie pochodzi od yariski z przed 2003 roku. Może tam jest inaczej?

Może jakiś właściciel TS-ki zrobić fotkę lub jakoś mi pomóc?

Ogólnie to wiatrak włącza się tylko jak stoję w korkach i to rzadko. No i oczywiście jak włączę klimę. Nie chciałbym czegoś przegrzać. 

Bardzo proszę o pomoc. Kabel jak coś mogę sam wyprowadzić tylko muszę wiedzieć z którego miejsca muszę go pobrać.

Hms dodałem dwie fotki na których zaznaczyłem ten czujnik. Proszę o jakieś zdjęcie kabla dochodzącego. I miejsca wyprowadzenia.

Stawiam piwko :) a nawet pięć win:D

Na allegro znalazłem taką samą chłodnice. http://moto.allegro.pl/item558636509_toyota_yaris_chlodnica_1_3_1_5_nissens.html
Pasowałoby to podłączyć
« Ostatnia zmiana: 20-02-2009, 15:20:41 wysłana przez izotopek »

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #1 dnia: 20-02-2009, 17:32:07 »
Hm... niestety nie mam materiałów do TS-a... przejżałem Haynes-a i na zdjęciu zamieszczonym w książce w tym miejscu jest zaślepka (plastikowy korek).
Jednak napisali, że wyciągając chłodnicę, w wersji z silnikiem 1.3 (2NZ-FE) należy odłączyć "cooling fan switch". Może w TS-ach jest podobnie...?
Cytuj (zaznaczone)
The Engine Coolant Temperature Switch (Models with A/C)
 is located
at the radiator.
When the engine coolant temperature exceeds specifications, this switch closes.
This brings the Engine Cooling Fan on to high speed.

The Engine Cooling Fan is located at the radiator.
It is actuated by Engine Cooling Fan Relay #1.

Operation:
In models without air conditioning;
The fan is actuated on a single speed by the PCM.

In models with air conditioning:
The fan is actuated on low speed by the Air Conditioner Amplifier.
It is actuated on high speed by:
- PCM.
- Air Conditioner Single Pressure Switch or
-
Engine Coolant Temperature Switch.

Jeśli będziesz miał problem z tłumaczeniem - napisz, zrobię po polsku.
Przejżę jeszcze schematy, jak na coś wpadnę - napiszę.
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #2 dnia: 20-02-2009, 18:14:12 »
Hms ja ostatnio wyciągałem wiatrak na wierzch. Bo była pęknięta osłona wiatraka po tym wypadku.
I do silnika wiatraka doprowadzony był przewód. Ten przewód na 100% trzeba odłączyć przy wyciąganiu chłodnicy, oraz osłony wiatraka. Ale nie wiem czy o to chodzi.

Wróćmy do czujnika.
Na różnych fotkach chłodnic z allegro są niby te czujniki. Pisze tam, że chłodnice pasują do 1,3 i ts-a oraz do ts turbo. Choć to dziwne bo podobno turbo ma większą chłodnicę.

Też nie mogłem nic znaleźć do TS-a(schematy itd)

Zrobiłem troszkę fotek, może wrzucę. Zaznaczyłem cokolwiek co może mieć kontakt z wodą.

1. Nie rozumiem jednego...dlaczego działa mi dmuchawa...Czy są dwa czujniki temperatury w yarisach?
Ojciec mówi mi, że powinien być czujnik temperatury wody w bloku...który podłączony jest do wskaźnika( czerwone lub zielone światełko...mówię tak przykładowo), oraz czujnik w chłodnicy na dole czyli ten właściwy włączający dmuchawę.

2. Troszkę nie kumam tego:
Cytuj (zaznaczone)
The Engine Coolant Temperature Switch (Models with A/C)
 is located at the radiator.
When the engine coolant temperature exceeds specifications, this switch closes.
This brings the Engine Cooling Fan on to high speed.

Możesz to napisać po Polsku? A jeszcze lepiej całość cytatu, który wkleiłeś wcześniej. Nie rozumiem słownictwa technicznego, nie chce wprowadzić się w błąd. Rozumiem, że ten fragment wskazuje na obecność czujnika w chłodnicy.

Tu prośba do wszystkich, którzy mają TS-y... zróbcie fotki:)
« Ostatnia zmiana: 20-02-2009, 18:50:51 wysłana przez izotopek »

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #3 dnia: 20-02-2009, 19:15:40 »
Włącznik temperaturowy (ECT) w modelach z klimatyzacją jest umieszczony w chłodnicy.
Kiedy temperatura płynu chłodzącego wzrośnie powyżej wartości określonej w specyfikacji - włącznik ECT się zamyka.
Efektem jest praca wentylatora chłodnicy na max obrotach.

Wentylator umieszczony jest na chłodnicy i jest zasilany poprzez przekaźnik went. chłodnicy nr 1.

Praca:
modele bez klimatyzacji;
-wentylator pracuje ze stałą prędkością obrotową,

modele z klimatyzacją;
-wentylator pracuje z niską prędkością dzięki zasilaniu przez A/C amplifier (w skrócie:sterownik klimatyzacji)
-wentylator pracuje z dużą prędkością poprzez zasilanie pełnym napęciem 12V dzięki zwarciu zaworu ciśnieniowego klimatyzacji lub włącznika ECT do masy.

Inaczej mówiąc w wersjach z klimatyzacją wentylator chłodnicy ma dwie prędkości obrotowe: niską i wysoką, która uaktywniana jest przy wzroście ciśnienia w układzie (powyżej 220psi) lub temperatury cieczy, czyli po załączeniu klimatyzacji właśnie. Sterowanie silnikiem jest możliwe poprzez przekaźnik went. chłodnicy nr 2.

...

Złącze, które odłączałeś to pewnie zasilanie wentylatora było. Może Twój samochód nie ma wentylatora dwubiegowego?
Masz dwa przekaźniki wentylatora w skrzynce bezpieczników w przedziale silnika (Fan No 1 Relay - Fan No2 Relay) ???
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #4 dnia: 20-02-2009, 19:52:49 »
dzięki za tłumaczenie tekstu.

U mnie są dwa przekaźniki. Różnią się kolorami. Fan no. 1 i Fan no. 2.

A orientujesz się mniej więcej dlaczego wiatrak mi działa skoro niby wszystko jest odłączone? Mowa o jeździe z wyłączoną klimatyzacją oczywiście.
Normalnie w korkach słychać jak pracuje. Podobnie jak włączę wszystkie odbiorniki prądu i zostawię na biegu jałowym. Też co jakiś czas się włączy, ale dość krótko chodzi.


« Ostatnia zmiana: 20-02-2009, 20:23:08 wysłana przez izotopek »

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #5 dnia: 20-02-2009, 20:57:16 »
Chodzi na 1 biegu (low speed). Jak załączysz klimę to powinien działać na drugim (high speed), ale dopiero po spełnieniu warunków (temperatura/ciśnienie).
Czy działa Ci drugi bieg (high) możesz sprawdzić: załącza go Fan no.2 Relay. Można go wyjąć i zrobić zworę (3-5) - silnik wentylatora powinien przyspieszyć.
Jeżeli nie zadziała - masz coś pokręcone z tym obiegiem. Jeśli działa - może "braki w okablowaniu" nie powodują załączenia tego przekaźnika.

A tu masz schemat elektryczny chłodzenia. Niebieski-1 bieg, zielony - 2 bieg. Ciemnoniebieski - Yaris bez klimatyzacji




« Ostatnia zmiana: 20-02-2009, 21:11:21 wysłana przez Rafels »
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #6 dnia: 20-02-2009, 21:40:46 »
Dzwoniłem do znajomego mechanika. Niby mówi, że jeśli wszystko jest ok. I wiatrak chodzi to znaczy, że ktoś ominął czujnik w chłodnicy i połączył z którymś w bloku. Bo niby nowe samochody mają więcej niż jeden.

Hms wydaje mi się, że szybkość się zwiększa gdy włączam klimatyzacje. 

To mam na zapalonym silniku zewrzeć te dwa styki czy tylko przełączyć zapłon i tak sprawdzić?

Żeby było miarodajnie musiałbym zewrzeć styki podczas gdy chodzi wentylator na jałowym biegu na low speed?

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #7 dnia: 20-02-2009, 22:07:24 »
Żeby chodził wentylator MUSI załączyć się przekaźnik nr 1 (albo wyjąć go i zewrzeć w gnieździe pkt 5 i 3).
Wtedy wentylator będzie chodził na "low speed" (bo szeregowo ma załączony rezystor). Jeśli załączy sie przekaźnik nr 2 (albo zrobisz zworę pkt 5 i 3 w gnieździe tego przekaźnika) - prąd płynie bez oporów i wentylator pracuje na maxa.

1 obieg (low speed)


2 obieg (high speed)
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #8 dnia: 20-02-2009, 22:30:03 »
Rozumiem. To zrobię zworkę najpierw na Fan nr 1,  obaczę jak będzie chodził wiatrak. Na chodzącym wiatraku(low speed) zewrze zworki na Fan 2 i zobaczę czy przyśpieszy.

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #9 dnia: 20-02-2009, 22:35:40 »
Właśnie tak :)
Jeżeli przyspieszy, to najlepiej po dłuższej trasie i używając klimy zaobserwuj, czy wchodzi na te wyższe obroty.
Jeżeli nie to poszukamy dalej. Jeżeli będzie ok - to mechanik miał rację - ktoś ominął czujnik temperatury (ten w chłodnicy oczywiście). Bez tego da się żyć, zostaje jeszcze sterowanie ciśnieniowo i automatyka sterownika klimatyzacji...
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #10 dnia: 20-02-2009, 22:40:11 »
Hms a w przypadku ominięcia tego czujnika w chłodnicy, może z czasem coś złego się stać? przegrzanie itd?

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #11 dnia: 20-02-2009, 22:44:33 »
Raczej nic się nie stanie, najpierw ostrzeże Cię czerwona lampka w kokpicie  <diabel>

Przekaźniki, coby nic nie popsuć:
"I love the smell of flames early in the morning..."

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #12 dnia: 20-02-2009, 23:00:50 »
hehe:D
Dziękuję za szybką pomoc. Na zlocie masz u mnie piwo i kaszankę. A dlaczego kaszankę...bo lubię to słowo.


Offline restek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #13 dnia: 22-02-2009, 09:21:08 »
      
Yarestek

izotopek

  • Gość
Odp: Yaris TS czujniik temperatury chłodnicy.
« Odpowiedź #14 dnia: 22-02-2009, 14:02:25 »
Dziękuję za fotki. U mnie ten kabel co dochodzi do dmuchawy nie rozdwaja się na dmuchawę i czujnik temperatury.
Tylko do dmuchawy dochodzi i widać, że jest w nowej izolacji. Ciekawe.

Dziękuję za fotki.


Restek powiedz mi jeszcze gdzie te kable wchodzą? Ten kabel co obfotografowałeś wchodzi w jakąś grubszą wiązkę tak? Do czego idzie ta wiązka?


 

Beesafe.pl