Autor Wątek: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku  (Przeczytany 4863 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wojstank

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 32
    • My E111 site
E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« dnia: 04-01-2010, 11:07:29 »
Witam,
Ostatnio zaczęły mi "wariować" wolne obroty na zimnym silniku.

Objawy są takie:
Po uruchomieniu zimnego silnika wolne obroty są na poziomie 1100-1200 (czyli jak zwykle na zimnym silniku). Silnik pracuje stabilnie.
Ale po ok. 1 do 2 minut obroty spadają do ok 700 -- czyli takich jak dla gorącego silnika.
Ponieważ silnik nie jest jednak zagrzany zaczyna pracować bardzo niestabilnie (szarpie) i bardzo często gaśnie.

Jak silnik się zagrzeje to pracuje OK.

Autek jeździ żona i jak z nią rozmawiałem to wygląda na to, że efekt pojawił się jakiś czas temu tylko ostatnio znacznie się pogłębił. Ostatnio -- mam na myśli jeszcze przed falą mrozów, czyli na początku grudnia 2009.

Piszę dopiero teraz bo przez święta auto było u mechanika, który miał to zrobić a okazało się, że nic nie zrobił tylko rozłożył ręce....

Ma ktoś pomysł co to może być?

PS
Kable WN wymieniłem jesienią zeszłego roku.

Offline tabak

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 975
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #1 dnia: 04-01-2010, 12:41:02 »
Na wstępie zaznaczę, że nie mam zielonego pojęcia o silniku 4E-FE

Za wolne obroty w silniku zazwyczaj jest odpowiedzialny silniczek krokowy lub elektrozawór. W toyocie (przajmniej mojej) nazywa się to ISCV. I ten oto element lubi się zabrudzać i wadliwie działać. Miałem jakiś czas temu bardzo podobne obiawy i wyczyszczenie zespołu przepustnicy wraz z tym elektrozaworem pomogło jak ręką odjął. Oczywiście nie mówie, że na 100% to to, ale rozebranie tego, wyczyszczenie i złożenie do kupy nie powinno zając średniouzdolnionemu technicznie facetowi jakąś godzinkę (przynajmniej w moim silniku). Element powinien się znajdować pod lub obok przepustnicy....Jeżeli już postanowisz, że rozbierasz przepustnicę, to najpierw udaj się do ASO po uszczelkę pomiędzy przepustnicą a kolektorem i pomiędzy przepustnicę i ISCV. Koszt...10-50PLN....



PozDRo
« Ostatnia zmiana: 04-01-2010, 12:43:36 wysłana przez tabak »
1MZ - FE ......hehe, po co mi car audio???

Offline marekw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1062
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #2 dnia: 04-01-2010, 14:58:21 »
wyczyść przepustnicę

Offline wojstank

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 32
    • My E111 site
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #3 dnia: 05-01-2010, 10:01:24 »
Mam elektrozawór ISCV. Był czyszczony ze 2 lata temu.
Pamiętam, że są nietypowe śruby do odkręcenia (gwiazdki ale nie torx-y) -- zobaczę czy są takie w Castoramie.
Pamiętam też że zawór nie był całkiem rozbieralny i mechanik czyścił go przepłukując specjalnym spray-em.
Czy ktoś wie co to za spray?

Co do uszczelki -- wtedy mechanik wyciął ja z bristolu....  :grin:

Mam jednak inną wątpliwość -- czy zanieczyszczony (= zacinający się lub pracujący skokowo) zawór wariowałby tylko na zimnym silniku i pracował OK na ciepłym?

Offline tabak

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 975
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #4 dnia: 06-01-2010, 10:26:29 »
u mnie było na odwrót, na zimnym silniku obroty były wzorcowe, a na ciepłym zaczynały wariować......
1MZ - FE ......hehe, po co mi car audio???

Offline wojstank

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 32
    • My E111 site
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #5 dnia: 10-01-2010, 18:54:52 »
Witam,
Ostatecznie kazało się, że przyczyną był niski poziom płynu chłodzącego -- zbiornik wyrównawczy był pusty! Po dolaniu silnik pracuje OK.

Myślałem, że zabiję mechnika, który przed świętami  wymieniał mi uszczelki w silniku i dolał płynu  <zalamka>.

Offline michalck81

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 227
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #6 dnia: 10-01-2010, 20:50:58 »
Dobrze,że już po kłopocie. A myślałem, że Ci zawodzi czujnik temp. Jednak jak to bywa duże problemy mają często błachą przyczynę. W innym aucie miałem na odwrót, jak się nagrzał to obroty łapał prawie 3 tys. Powstało to po wjechaniu w sporą kałużę (zwarcie na wiązce głównej na kabelku silniczka krokowego).
« Ostatnia zmiana: 10-01-2010, 20:57:16 wysłana przez michalck81 »

Dariusz321

  • Gość
Odp: E11 4E-FE niskie wolne obroty na zimnym silniku
« Odpowiedź #7 dnia: 14-01-2010, 17:59:16 »
Witam ja mialem podobnie i czyscilem cala przepustnice i ten zaworek co dochodzi do niego plyn chlodniczy. pomoglo. musisz zdemontowac przepustnice i ten zawór i plynem do czyszcznia gazników wymyc i i na koniec kompresorem przedmuchac. pozdrawiam


 

Beesafe.pl