Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Jaki olej ?  (Przeczytany 257722 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Perzan

• Toyot Zmotoryzowany
  • Carina E 2,0i GLi JPP kombi + LPG
    • http://www.perzan.com
Odp: Jaki olej polecacie do 1.4D4D ?
« Odpowiedź #15 dnia: 21-10-2011, 21:39:41 »
[...]
Ja polecam Castrol Edge 5w30.[...]

Dużo przejechałeś na tym oleju ?
Pozdro.
*
*** Czytając forum często odnoszę wrażenie, że ludzie nie chcą aby im pomóc, choć wydaje się że pomocy potrzebują. ***
*
*
*** Try not. Do or do not. There is no try. ***
*

mlp

• Gość
« Odpowiedź #16 dnia: 21-10-2011, 21:44:38 »
Olej Toyoty 5w30 to olej ESSO a dokładnie:

"Esso Ultron ESP Formula P 5W-30"

« Ostatnia zmiana: 21-10-2011, 21:56:26 wysłana przez mlp »

Offline bis24

• Toyot Spamer
  • Fiesta 1.4 mk7 FL
« Odpowiedź #17 dnia: 22-10-2011, 13:36:01 »
Olej Toyoty 5w30 to olej ESSO
a skąd masz takowe informacje?.

mlp

• Gość
« Odpowiedź #18 dnia: 22-10-2011, 18:53:12 »
tu jest napisane http://www.forum.corollaclub.org/viewtopic.php?p=177278
Jeśli porówna się normy które spełnia olej toyota 5w30 to zgadzają się one z ESSO 5w30 ultron.

Offline yetix

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #19 dnia: 22-10-2011, 19:01:47 »
ja zmieniałem ostatnio wlałem Castrola EDGE 5w30 wchodzi 4L
Toyota Auris 1.4 D4D 2008r wersja Terra

Offline adii

• Toyot Zmotoryzowany

Offline arkmart

• Toyot Pełzający
  • **
  • Auris 1,4 D4D Premium, Twingo II Dynamique
« Odpowiedź #21 dnia: 22-10-2011, 21:13:06 »
Ja też Castrol Edge 5W30, a ponieważ w poprzednim aucie też cały czas na Castrolu jeździłem (tam był 0W30) i silniczek sprawował się znakomicie, więc nie zamierzam zmieniać na inny.
"With Oden on our side..."

mlp

• Gość
« Odpowiedź #22 dnia: 28-10-2011, 23:04:01 »
Oleje Amsoil spełnają normy dla samochodów ciężarowych (JASO DH-1 i inne ).
Jeśli już do Toyoty olej powinien spełniać normę JASO DL-1.

W europie nie stosuje się norm CI-4, MAN, Caterpillar ECF-1 dla silników samochodów osobowych.
http://zmienolej.pl/oferta.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=62&category_id=4

Więc proszę nie wciskać ludziom kitu, takie oleje ma np. mobil w swojej ofercie pod nazwą Mobil Delvac, Lotos Turdus i inni:

http://www.mobil.pl/Poland-Polish-LCW/heavydutyoils_products_engine-oils_mobil-delvac-1-5w40.aspx#

przeznaczone dla dużych silników samochodów ciężarowych. W motocyklach 4 suwowych też nie stosuje się olei przeznaczonych to samochodów osobowych, tam są oleje z aprobatą dla tych silników i odpowiednimi dodatkami mimo, że klasy lepkościowe są takie same.

Polecam lekturę: http://maxol.com.pl/info/17.pdf
oraz inne: http://maxol.com.pl/info/

Radził bym się nie przejmować bazami olejowymi bo te wytwarzane w procesie hydrokrakingu API III grupa, spełniają w zasadzie wszystkie założenia olejów bazowych z grupy IV poza płynnością w niskich temperaturach, co jest modyfikowane i tak w jednych i drugich dodatkami uszlachetniającymi.
Obecne oleje syntetyczne mogą być mieszanką API IV i API III.

W internecie można przeczytać nie stworzone historie na temat baz olejowych, co niestety nie ma wiele wspólnego z prawdą.

Dla oleju obecnie nie są tak ważne bazy olejowe (bo technologie ich wytwarzania są bardzo zaawansowane), ale pakiet dodatków.

Castrol, mobil, Shell... kupują bazy olejowe od Lotosa. Reszta to opatentowany pakiet dodatków uszlachetniających.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2011, 23:47:19 wysłana przez mlp »

daszcza

• Gość
« Odpowiedź #23 dnia: 01-11-2011, 21:08:42 »
no to które oleje spełniają tą normę JASO DL-1 ?? proszę podać konkretne marki i typy.

mlp

• Gość
« Ostatnia zmiana: 02-11-2011, 16:03:10 wysłana przez mlp »

Offline marekw

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #25 dnia: 03-11-2011, 08:45:20 »
mlp, gdzie jest napisane, że Amsoil nie jest do samochodów osobowych ??

Offline Croom

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #26 dnia: 03-11-2011, 09:41:21 »
Cytuj (zaznaczone)
W europie nie stosuje się norm CI-4, MAN, Caterpillar ECF-1 dla silników samochodów osobowych.
http://zmienolej.pl/oferta.html?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=62&category_id=4

Dlaczego ?
Jakie widzisz przeciwskazania ?

Teraz pytanie takie , który olejlepiej ochroni silnik ten z JASO DL-1 i C1 5W30 czy dopakowany dodatkami olej 5W30 CI4 z TBN 12.
Można wybrać ale wazniejszy katalizator albo silnik.

Choć w przypadku Mazdy JASO DL-1 to specyfikacja która sie pojawia.

Do tego silnika minimum to C2 5W30, choć wiele 1CDFTV jeździ na olejach "ciężarówkowych" i po ok. pół roku olej przestał znikać..

Ja zalałem olej do yariski 0W20 do 1SZFE i ktos mi powie że to zły olej bo nie spełnia norm ...mam to gdzieś olej chroni wybitnie silnik, czuć to namacalnie że wszystko chodzi idealnie.

Europa ma swoje normy, USA ma swoje itp..
Każdy musi pobrać myto za certyfikat, spełnienie normy.
Są oleje które nie spełaniją pewnych norm np. 504.00/507.00 a lepiej spisują sie w silniku niz markowe produkty które mają uiszczone takowe opłaty więc o co chodzi .... wiadomo o co :-)
Czesto brak pewnej normy jest barierą dla pewnego produktu i nie posiadając takowej po prostu sie nie liczy..

Amsoil na pewno nie zaszkodzi Mobilowi czy Castrolowi tak samo jak Harmon Cordon czy Lexus nie bedzie walczył ze Skodą czy Fiatem  :laugh: , to inny produkt kierowany do nieco innych odbiorców.
osoba która uważa że jakość oleju nie ma znaczeniu kupi olej w markecie ...

Pozdrawiam serdecznie
Piotr Dziektarz
www.zmienolej.pl

mlp

• Gość
« Odpowiedź #27 dnia: 04-11-2011, 19:43:58 »
Amsoil to marka amerykańska kierowana na rynek amerykański i tyle, walczy o klijenta w stylu amerykańskim, wypisując różne treści o bazach PAO i przeprowadzając wprost śmieszne testy pokazując jakoby ich oleje były najlepsze, bazując na tym, że i tak klijent który tego czy tamtego nie wie i nie jest w stanie tego sprawdzić. Po czym przychodzi konkurencyjna firma np. Royal Purple i miażdży to co tamci uważają za najlepsze kolejnym bezsensownym testem. To tak jak porównuje się kabel optyczncy jednej firmy i drugiej, klijent płacąc krocie ma święte przekonanie, że gra lepiej, a różnicy nie może być z powodów samej fizyki i transmisji cyfrowej, (pisałem o tym już na forach audiostereo w szczegółach tłumacząc o co chodzi), której się nie przeskoczy żadnym produktem.

Olej to olej musi być i tyle taki jak przewidział producent.
Nie zwiększysz przebiegu auta stosując amsoil czy inny super specyfik. Niestety auta firmowe mają po 300 tyś i więcej na zwykłych minerałach. Toyoty, Mercedesy, BMW, VW ,, .....
wytrzymyją grubo ponad 500 tyś. nie żadko nawet 1 mln km, na zwykłych olejach, często półsyntetycznych.
tu chodzi o materiały użyte do budowy silnika, odpowiednia obróbka cieplna czopów wału, odpowiednia stal, a nie o olej.
Wiadomo nie można też przesadzać i lać byle czego lub przeciągać wymiany.

Skoro uważasz że normy dla MAN i innych ciężkich sprzętów gdzie wymieszane zostahą duże ilości sadzy, nie przeszkadzają, to zalej silnik olejem do motocykli, też mają świetne właściwości np:
http://www.liqui-moly.pl/features/katalog?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=64&category_id=38

Też spełniają normę API SG, SL tylko nadają sie do silników z mokrym sprzęgłem,
inne smarują również przekładnie, więc dodatki są inne niż wymaga tego silnik toyoty VVTi czy d4d z tąd jego zastosowanie jest gdzie indziej.

JASO istnieje od 1999 roku czy nawet wcześniej, jest to norma japońska.

Oleje 5w30, 0w30, 0w20 to oleje których podstawowe zadanie to zmniejszyć zużycie paliwa, a co za tym idzie zmniejszyć CO2 wydzielane do atmosfery.

Taka idea przyświeca nowym produktom, jednak najlepszym dla typowego silnika samochodu osobowego jest olej 0W40, zapewniający doskonały rozruch w zimie i doskonałą ochronę latem, co zostało już potwierdzone wielokrotnie przez samych kierowców. Niestety nie jest produktem ekologicznym co w dzisiejszych dziwnych czasach się nie sprawdza.

Liczba TBN mówi o określa zdolności oleju do neutralizacji
kwaśnych produktów spalania paliwa. Olej silnikowy wchłania je, chroniąc tym samym części metalowe.
Ważne jest, aby olej był w stanie je zobojętnić i zapobiec korozji. Całkowite liczby zasadowe różnych olejów nie nadają się do porównań, ponieważ na zdolność oleju do neutralizacji kwasów wpływ mają także właściwości dodatków.
« Ostatnia zmiana: 04-11-2011, 20:45:07 wysłana przez mlp »

Offline yetix

• Toyot Pełzający
  • **
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #28 dnia: 16-11-2011, 16:36:00 »
Mam pytanie troche odbiega od tematu ale nie chce zakładać nowego, czy wymieniać olej w skrzyni biegów ?
Toyota Auris 1.4 D4D 2008r wersja Terra

oldGreg

• Gość
« Odpowiedź #29 dnia: 17-11-2011, 11:11:43 »
Nie bo nie ma takiej potrzeby. Toyota czasem wymienia olej jesli sa problemy ze zmiana biegow. Serwis zakalda wymiane co 60tys km jesli samochod jest uzytkowany w ciezkich warunkach.

Toyota Klub

« Odpowiedź #29 dnia: 17-11-2011, 11:11:43 »