Autor Wątek: Jaki olej ?  (Przeczytany 978155 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline cezario1

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 171
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1110 dnia: 26-05-2019, 15:58:52 »
Ja kupuje olej FUCHS TITAN GT1 PRO C2 5W30  Polecany przez MECHA tutaj na forum
Zakup od dystrybutora kosztuje przez internet 104zł 4l  Samochód pracuje na nim dużo ciszej. Wymieniam co 5tyś bo mam zapieczone pierścienie i chce je rozruszać więc nie wiem jak się spisuje przy dużym przebiegu.  Ostatnio kupiłem też do skrzyni biegów tej firmy i przy okazji do kosiarki Skrzynia biegów pracuje tak samo jak na orginalnym.  Oleje produkowane są w Niemczech. Poczytaj sobie o nich. Może są jeszcze lepsze oleje ale z tego na razie jestem zadowolony Zrobiłem dwie wymiany na ten olej.         
W ASO zalewają oleje różnych firm spełniające wymaganą przez silnik normę nie musi być olej orginalny Toyoty
« Ostatnia zmiana: 26-05-2019, 16:06:26 wysłana przez cezario1 »

Offline sebastiw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 637
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Corolla TS 2.0
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1111 dnia: 26-05-2019, 23:05:28 »
Do 1.4 D4D z dpf na być MID saps czy może być low saps (C3)?

Offline mechu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 5252
  • Płeć: Mężczyzna
    • Meszyński Car Audio
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1112 dnia: 27-05-2019, 07:35:04 »
C2

Offline Szczepano

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1113 dnia: 29-05-2019, 10:32:17 »
Hejka.
Czy ktoś może się odnieść do przypadku ? Auris 1.33 z całkiem potwierdzonym przebiegiem 155tkm. Wlałem po zakupie Eneos'a 0w20. Zrobione 6 tysięcy od wymiany, tyle że auto ciągle w trasie z prędkością 130/160 km/h. Dolałem już dwa razy do max na bagnecie, bo jednak powiedzmy że o tą jedną piątą spadał stan z bagnetu.
Takie zużycie to względna normalka w tym motorze przy tym traktowaniu ?
Czy raczej jakość oleju jest dyskusyjna, hmmm ?

Offline ewemarkam

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 268
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1114 dnia: 29-05-2019, 15:17:20 »
Chyba każdy silnik będzie łykał olej jak będzie jezdzone 160km/h. Jeśli go tak gonisz to może inny olej np 5w30 od jakiegoś dobrego producenta. Lepiej będzie się zachowywał w wyższych temperaturach. Jedną wymianę możesz zrobić.
https://www.motul.com/pl/pl/lubricants
Do Auris 2 zalecany też jest 5w30.

Offline Szczepano

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1115 dnia: 29-05-2019, 15:22:41 »
Dzięki za sugestie.
Rozważam właśnie powoli 5w30 na drugą zalewkę.
To jest Auris I FL koniec 2010 roku.

Że coś tam łyka, jasne, nie mam absolutnie żalu.
Bardziej intryguje mnie fakt, że w innych autach na olejach w klasach 5w, a i 10w w sumie nie obserwowałem zjawiska ubytków nawet latając na takich prędkościach.
Z eneos'em jako takiej styczności nie miałem. Polecił mi go kolega z serwisu Mazdy i tyle.
« Ostatnia zmiana: 29-05-2019, 15:25:27 wysłana przez Szczepano »

Offline rambo7

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1116 dnia: 30-05-2019, 14:32:11 »
Nie słuchaj poleceń ani tu na forum ani z servisu. Weź Instrukcję poczytaj i zastanów się sam.
Szczepcio, kolega ewemarkam dobrze Ci doradza. Natomiast jako świadomy użytkownik musisz mieć minimum wiedzy o olejach. Jeśli używasz olejów nienadających się do dynamicznej jazdy a jeździsz dynamicznie i szybko na autostradzie to jak byś zerknął do Instrukcji Obsługi to tam jest bardzo wyraźnie napisane, cytuję niedosłownie: "w przypadku długotrwałej jazdy z dużymi prędkościami należy zastosować olej o wyższym parametrze SAE". Mówiąc krótko, szkoda oleju economy-conserving do dynamicznej jazy i szkoda silnika. Pisze też że Toyota może pobrać nawet 1L oleju (niskooporowego a takim jest "zalecany") i pobór jest normalnym zjawiskiem. Poza tym Eneos to jakiś wynalazek na kraje wschodnie jak Rosja. Tak że olej z definicji rzadki zaprojektowany w celu uzyskiwania niskiego spalania paliwa (na warunki Rosji Koła podbiegunowego) do uzyskiwania niskich wyników spalania jest i musi być rzadki, i mało lepki i znika przy takim obciążeniu silnika.
Sam przyznajesz że w innych autach mając oleje nieekonomiczne olej nie znika. No i tak ma być. Albo ekonomika albo dynamika. Nie możesz żądać od oleju stricte do oszczędzania paliwa aby był tak wytrzymały jak olej do rajdu. Jadąc 160/kmh na oleju ekonomicznym ani nie oszczędzasz paliwa, ani nie oszczędzasz silnika. Wyraźnie wychodzi z twoich warunków użytkowania silnika że fatalnie dobrałeś olej. Toyota jak każdy dziś koncern zaleca tylko to co ekologiczne i ekonomiczne. Nie jest to równoznaczne że najlepsze. Najlepsze dla kogo? środowiska czy silnika? SAE nic nie mówi o oleju, prócz tego w jakich warunkach temp otoczenia spełnia swoje zadanie. Kryterium to ACEA. Masz w Polsce co najmniej 5 popularnych Klas Jakościowych ACEA: A3/B3, A3/B4, A5/B5, A1/B1, C3, C2, te C to do benzyniaków z GPF oraz diesli z DPF.
Każdy z tych rodzajów Norm olejów jest bardzo dobry w tym ... do czego został zaprojektowany. Jak poczytasz do czego jest konkretna Norma to i wybór do jazdy z prędkościami 160km/h będzie prawidłowy.
Czyli najlepszy olej nie istnieje.
Olejów o SAE 5W-30 jest bardzo dużo, ale bardzo rzadko spotkasz olej o takim SAE i Normie ACEA A3/B3. Najczęściej będą to również oleje ekologiczno - ekonomiczne. Przykładowo Amsoil ACEA A3/B4 SAE 5W-30 i Amsoil ACEA A5/B5 SAE 5W-30 i Amsoil ACEA C3 SAE 5W-30 to są całkowicie różne oleje i różnym przeznaczeniu. Wszystkie 3 bardzo dobre w tym, do czego zostały zaprojektowane. Nie ma znaczenia czy Yaris, Auris czy Avensis czy Dacia, zasady doboru oleju w Europie są takie same dla każdego samochodu.
Jeśli twój silnik 1,33 już bierze olej w takiej ilości, a poprzednik też dymał 160km/h na oleju ekonomicznym do oszczędzania paliwa, to to, co się już wytarło to się nie naparuje, i przejście na olej do ochrony silnika już niewiele pomoże. Olej to nie klej, jak bierze to już brał będzie bez względu jakie wybierzesz SAE.
« Ostatnia zmiana: 30-05-2019, 15:46:13 wysłana przez fazibazi »

Offline cornolio

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 91
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1117 dnia: 01-06-2019, 08:29:56 »
wracać do oleju 0W-20, czy pozostac przy 5W-30?

Toyota (zgodnie z instrukcją użytkownika) do benzynowych silników w Auris II zaleca olej 0W-20. Jeśli był wlany 5W-30 to również zalecają powrót do 0W-20.

W przypadku kiedy jeździ się więcej w trasie z wyższymi prędkościami lub przy dużym obciążeniu, to wtedy polecają stosować 5W-20 lub -30.

Ja właśnie zacząłem jeździć intensywniej i chcę przejść na 5W-20 lub 30. Też się podłączę pod pytanie czy coś polecacie do benzyny z gazem 1.6?

Offline ewemarkam

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 268
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1118 dnia: 01-06-2019, 09:42:17 »
Matury to byście nie zdali w dzisiejszych czasach. Czytanie ze zrozumieniem jakoś nie wychodzi. Wyżej podałem stronę motula do dobru oleju. Wybierz sobie coś. Od lat jeżdżę na takich olejach.
Olej silniku przy LPG, ma trochę lepsze życie bo silnik nie tworzy tyłu nagarów. Zobaczysz jak zalewasz olej z silnika z LPG. Jest on prawie tak samo czysty jak wlejesz.
« Ostatnia zmiana: 01-06-2019, 09:49:25 wysłana przez ewemarkam »

Offline mariuszs

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1352
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1119 dnia: 04-06-2019, 11:52:48 »
Wyżej podałem stronę motula do dobru oleju.
Taki motul będzie lepszy niż olej od Toyoty? Chodzi mi o olej do nowej hybrydy, która nie jest nadmiernie kręcona, na autostradzie przepisowe 140km/h (2500 obr/sek)?

Offline ewemarkam

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 268
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1120 dnia: 04-06-2019, 12:43:09 »
Nie wiem czy lepszy, ale na pewno nie gorszy. Weź pod uwagę że ktoś ten olej musiał wyprodukować. Na świece nie jest wiele rozlewni oleju silnikowego. Bazy olejowe mają pewnie te same. Ale uważam że motul nie jest gorszy, a nie mam zamiaru przepłacać za "Toyota genuine oil"

Offline fazibazi

  • Moderator
  • Toyot Zmotoryzowany
  • ******
  • Wiadomości: 2268
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1121 dnia: 04-06-2019, 16:06:45 »
2500 obr/sek
Przy takich obrotach olej jest zbędny  :grin:
AURIS I 2011 HSD LPG - ecowarrior
Webasto TTE z GSM, VIOFO A119, iCar pro do HA i takie tam..

Offline al2357

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 187
  • Samochód:: Auris 1.4 D4D
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1122 dnia: 20-06-2019, 15:21:22 »
Cześć,
Auris II 1.4 D4D z DPF. W salonie T na ostatnim przeglądzie zalali 5W30.

Ja kierując się tym co na kartce w silniku i stroną Castrola kupiłem już na wymianę Castrol Magnatec STOP-START 5W30 C2. Później sprawdzam instrukcję, piszą, że najlepiej jest używać 0W30 przy czym forumowicze piszą, że 5W i 0W są bardzo podobne i leją 5W.

Zakładam, że na nasze warunki zimowe 5W30 będzie ok dla tego silnika?
Później zamierzam kupić Shell Helix Ultra 0W30 ECT C2/C3 albo Castrol Magnatec STOP-START 0W30 C2.
Jest jakaś wymierna różnica w tych olejach(5W i 0W) - np. spalanie, trwałość silnika, trwałość DPF etc.

Offline al2357

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 187
  • Samochód:: Auris 1.4 D4D
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1123 dnia: 22-06-2019, 20:03:08 »
Jest jakaś wymierna różnica w tych olejach(5W i 0W) - np. spalanie, trwałość silnika, trwałość DPF etc.
Niższe SAE(0W30) dla oszczędności paliwa, wyższe SAE(5W30) dla ochrony silnika. 5W to bezpieczny wybór głównie dla jazdy autostradowej i warunków Polskich, gdzie temperatura w zimie raczej nie spada poniżej -30.

Offline sebastiw

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 637
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: Corolla TS 2.0
Odp: Jaki olej ?
« Odpowiedź #1124 dnia: 08-07-2019, 10:58:53 »
Zmieniają serię oleju Fuchs i ma wyjść nowy w butelce 5 litrowej.

ogólnie zastanawiam się nad zakupem oleju valvoline co myślicie o serii 5W30 C2 firmy valvoline synpower?


 

Beesafe.pl