Autor Wątek: Dzwonienie pod maska  (Przeczytany 7669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wtx

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 38
Dzwonienie pod maska
« dnia: 30-03-2011, 10:51:06 »
Witam wszystkich. Jest problem z yarisem I (wersja z silnikiem 1.0 po face-liftingu) a polega na pojawiajacym sie dzwonieniu czegos pod maska. Nagralem ten dzwiek - i udostepnilem tu: http://www.wrzuc.to/uKbrU7N0.wt
Plik jest w formacie .ogg i ma niecale 180kB.

Nie wiem co wydaje ten dzwiek, ale zapewne wprawne ucho kogos doswiadczonego jest w stanie to rozpoznac.
Dzwiek zazwyczaj jest slyszalny po tym jak auto stalo gdzies przez co najmniej pare godzin i zazwyczaj w deszczowe dni. Odglos zanika po przejechaniu kilku kilometrow.

W serwisie ASO mowili ze to od wilgoci, ze to pasek jakis. Jakos mi trudno uwierzyc bo to ma taki metaliczny odglos (zawory?).

Wczoraj w Wiadomosciach TV mowili cos o negatywnych skutkach korzystania z kiepskiego paliwa - i jako jeden z efektow przedstawili wlasnie bardzo podobny odglos dzwonienia.

Czy ktos cos moze powiedziec na podstawie tego nagrania .ogg?

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #1 dnia: 30-03-2011, 12:22:11 »
A jakim programem mozna otworzyć ten plik oog?
Obi

Offline wtx

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #2 dnia: 30-03-2011, 13:28:50 »
A jakim programem mozna otworzyć ten plik oog?

Np. winamp-em, BestPlayer-em i zapewne innymi jeszcze. W zasadzie to potrzebny jest odpowiedni decoder. U mnie to dziala - ale nie pamietam skad wzialem kodeki (system mialem dosyc daaawno instalowany).

Zobacz moze to:
http://downloads.xiph.org/releases/oggdsf/oggcodecs_0.83.17220-win32.exe

albo cos z pakietu z kodekami: K-Lite?
Moze ktos bieglejszy w windowsach wypowie sie :)

Offline TeRmiT

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 869
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #3 dnia: 30-03-2011, 18:46:51 »
Co do kodeków to tak jak pisałeś to powinno uruchomić. U mnie działało od razu (tyle że ja mam zawsze pakiet kodeków instalowany).
Odnośnie dźwięku, może to trochę śmiesznie zabrzmi, ale w moim spalinowym modelu RC miałem kiedyś podobny odgłos takiego metalicznego poślizgu, jak się później okazało po kilkunastu dniach, na wykończeniu było łożysko na sprzęgle, odgłos w końcu ustał... bo łożysko się całkiem rozleciało i zatrzymało silnik :P

Może tu jest coś podobnego i jest jakieś powiązanie, choć wiadomo nie chce Cię straszyć, po prostu napisałem z czym ten dźwięk mi się skojarzył :)
Czy jak dodasz gazu po odpaleniu to dźwięk ustaje czy jest nadal słyszalny lub jego częstotliwość się zmienia proporcjonalnie do obrotów?

Offline wtx

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #4 dnia: 31-03-2011, 08:06:25 »
(...)
Czy jak dodasz gazu po odpaleniu to dźwięk ustaje czy jest nadal słyszalny lub jego częstotliwość się zmienia proporcjonalnie do obrotów?

Jak dodaje gazu to zazwyczaj silnik staje sie na tyle glosny ze zaglusza to dzwonienie. Na tyle jednak na ile udalo mi sie wsluchac w ten odglos to to dzwonienie raczej sie nie zmienia wraz z obrotami.

Taki efekt mam juz od kilku lat.

Offline Piotr Sas

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2769
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #5 dnia: 31-03-2011, 08:09:52 »
(...)
Czy jak dodasz gazu po odpaleniu to dźwięk ustaje czy jest nadal słyszalny lub jego częstotliwość się zmienia proporcjonalnie do obrotów?

Jak dodaje gazu to zazwyczaj silnik staje sie na tyle glosny ze zaglusza to dzwonienie. Na tyle jednak na ile udalo mi sie wsluchac w ten odglos to to dzwonienie raczej sie nie zmienia wraz z obrotami.

Taki efekt mam juz od kilku lat.
Wiesz chodzi mi po głowie czy przypadkiem nie masz za słabo przykręconej osłony kolektora wydechowego.
Ja w swojej Rolce coś takiego miałem tylko mi ta osłona po prostu pewnego razu się odkręciła  :grin:
Zawsze się to działo na zimnym silniku. Po nagrzaniu widocznie kolektor się lekko rozszerzał i przestawało dzwonić.
Pozdrawiam
Obi

Offline wtx

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 38
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #6 dnia: 31-03-2011, 17:48:35 »
(...)
Czy jak dodasz gazu po odpaleniu to dźwięk ustaje czy jest nadal słyszalny lub jego częstotliwość się zmienia proporcjonalnie do obrotów?

Jak dodaje gazu to zazwyczaj silnik staje sie na tyle glosny ze zaglusza to dzwonienie. Na tyle jednak na ile udalo mi sie wsluchac w ten odglos to to dzwonienie raczej sie nie zmienia wraz z obrotami.

Taki efekt mam juz od kilku lat.
Wiesz chodzi mi po głowie czy przypadkiem nie masz za słabo przykręconej osłony kolektora wydechowego.
Ja w swojej Rolce coś takiego miałem tylko mi ta osłona po prostu pewnego razu się odkręciła  :grin:
Zawsze się to działo na zimnym silniku. Po nagrzaniu widocznie kolektor się lekko rozszerzał i przestawało dzwonić.
Pozdrawiam

Hm... niestety mam braki w wiedzy z tego zakresu i chyba nie bede w stanie sprawdzic tego mocowania oslony kolektora.

A co do calej sprawy - to dzisiaj rano po odpaleniu - nic, cisza, zadnego dzwonienia. Zupelnie jakby nigdy takiego problemu nie bylo.
Auto jest garazowane - wiec co jest grane - wczoraj dzwonilo a dzisiaj juz nie? Wilgoc? A moze wilgoc + temperatura? Albo moze wilgoc+temperatura+dlugi czas stania (pare dni bez odpalania)?

Offline kafara1

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1508
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogwarancyjna naprawa i konserwacja okien marki SCHUCO
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #7 dnia: 31-03-2011, 20:14:42 »
czy przypadkiem nie masz za słabo przykręconej osłony kolektora wydechowego.

Wydaje mi się że w Yarisie nie występuje coś takiego jak osłona kolektora :|

Offline davidoff

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 873
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #8 dnia: 31-03-2011, 21:42:48 »
Nie uogólniaj Kafara1, bo u mnie występuje :-)

Offline adii

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1704
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #9 dnia: 01-04-2011, 17:25:55 »
Oczywiście że występuje bez tego pod maską będzie za ciepło  :grin:
Przykręcona na 4 śrubki ale wątpię żeby to dzwoniło

Offline kafara1

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1508
  • Płeć: Mężczyzna
    • Pogwarancyjna naprawa i konserwacja okien marki SCHUCO
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #10 dnia: 01-04-2011, 23:18:38 »
jesteście pewni ze to występuje również w 1.0 ???

Offline adii

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1704
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dzwonienie pod maska
« Odpowiedź #11 dnia: 02-04-2011, 16:21:52 »
kafara1 masz racje w 1.0 nie występuje ta osłona może dlatego bo kolektor jest z przodu auta.


 

Beesafe.pl