Autor Wątek: Kamera cofania  (Przeczytany 180933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hubertos

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #30 dnia: 07-04-2012, 18:49:20 »
wbrew temu co twierdzi wiekszosc aso w polsce

zarowno do b9010 (tns700) jak i do b9030 mozna podpiac kamere cofania. kamera z okablowaniem cena ok 900zł w ASO.

do b9005 z mojej wiedzy nie da sie podpiac kamery. trzebaby wejsc w menu serwisowe nawigacji i sprawdzic czy jest tam podmenu dot. kamery

wbrew temu co twierdzi wiekszosc aso w polsce

zarowno do b9010 (tns700) jak i do b9030 mozna podpiac kamere cofania. kamera z okablowaniem cena ok 900zł w ASO.

do b9005 z mojej wiedzy nie da sie podpiac kamery. trzebaby wejsc w menu serwisowe nawigacji i sprawdzic czy jest tam podmenu dot. kamery

Byłem w garażu i sprawdziłem. Mam takie coś (załacznik)

I jak ? mozna podłaczyc? tylko, że nie mogę wejść w tą podkategorie ..? (to dla tego, że nie mam odłączonej kamerki ?:)
« Ostatnia zmiana: 08-04-2012, 13:33:24 wysłana przez kingcin »
Toyota Auris '08 1.6

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #31 dnia: 07-04-2012, 18:57:09 »
tak mozna podłączyć kamerę, podmenu nie działa bo jej nie ma. pytanie teraz, czy chcesz podłączyć kamerę z ASO, czy jakiegoś chinczyka za 150zł (tez bedzie działał, ale trzeba wiedziec ktory kabelek w ktore miejsce w kostce podpiąć).

http://www.toyota-tech.eu/aimuploads/%7BA7CCBF33-AA20-4B71-2E48-A540FAC3AA20%7D/Auris_Back_Camera_PZ473_E9140_00_AIM_001_546_3.pdf
« Ostatnia zmiana: 08-04-2012, 13:33:42 wysłana przez kingcin »

Offline michael

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #32 dnia: 13-04-2012, 16:24:59 »
Nie podlaczaj chinczyka.

Czasami na allegro pojawiaja sie kamery cofania z "rozbitkow", mi sie udalo kupic kamere z okablowaniem dopiero po 2 miesiacach szukania ale bylo warto.

W ASO wzieli za podpiecie 250zl, sam montaz wymaga wiercenia otworu obok przycisku otwierania klapy bagaznika i czasem ingerencji w instalacje elektryczna. Kamere mam podpieta do TNS510, obraz jest naprawde wysokiej jakosci.

pozdrawiam

Edit:

Jeszcze jedno, jak bedziesz szukal oryginalnej kamery, pamietaj ze ta z Avensisa nie pasuje do Aurisa.
Sprzedawcy rozne rzeczy wciskaja..


Posty scaliłem

Eddie


R E G U L A M I N    T O Y O T A   K L U B



   Nie zostawiaj dwóch swoich postów pod rząd,
« Ostatnia zmiana: 13-04-2012, 16:48:45 wysłana przez eddie »

kierownik aXe

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #33 dnia: 13-04-2012, 17:22:42 »
Czyli mówicie że taka kamera nie będzie pasowała i będzie trzeba ją ciąć?

http://allegro.pl/kamera-cofania-toyota-rozne-modele-maxitec-opole-i2254535567.html

Offline michael

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #34 dnia: 13-04-2012, 22:55:58 »
Z tego co pisza to montuje sie ja w miejscu oswietlenia tablicy i jest "dedykowana", byc moze nie wymaga to ingerencji w blachy. Nic nie pisza na temat podpięcia do instalacji, zorientuj sie jakie zmiany beda potrzebne zeby dopasowac wyprowadzenia do istniejacej instalacji. Moze ktos montowal ten sam model wczesniej i moze sie podzielic doswiadzeniem

aurisek

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #35 dnia: 25-05-2012, 23:02:29 »
Witam wszyskich forumowiczow

Jestem posiadaczem aurisa z 2011 roku i mam w nim zamontowaną nawigację na płyty DVD. Oznaczenie na przodzie to B9030. Dzisiaj chciałem zamontować kamerę cofania tzw Chińczyk gdyż oryginalna kosztuje 914zlotych. Miałem dwie kamery pal i Ntsc obie na 12v. Podpialem zgodnie z instrukcja na sreońie toyota tech kable od obrazu do nawigacji w odpowiednie miejsce we wtyczce a zasilanie pobrałem z biegu wstecznego.

Niestety nawigacja nie zrzuca po włączeniu wstecznego na obraz z kamery. Wszystkie czujniki w tym wstecznego są podpiete do nawigacji i działają.

Czy ktoś może wie co może byc tego przyczyna. Sprawdziłem obie kamery Ntsc i pal i na żadnej nie działa nic. Kamery sprawne bo podpinalem do zewnętrznego monitora. Proszę o pomoc pozdrawiam.


Czy może byc tak ze nawigacja ma jakas blokadę przed wlaczaniem nieoryginknych kamer?

Offline lechu1177

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #36 dnia: 28-05-2012, 21:41:38 »
Witam. Podłączę się pod temat bo jest zbliżony. Posiadam w Auris nawigację B9005, czy jest możliwość podłączenia czujników parkowania tak żeby grafika czujników pokazywała się na ekranie navi. Pozdrawiam.

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #37 dnia: 29-05-2012, 12:54:29 »
nie ma.

za to mozesz kupic chinska kamere cofania (najlepiej do camry, NTSC) za grosze i podlaczyc do navi. bedzie dzialac
« Ostatnia zmiana: 29-05-2012, 12:56:30 wysłana przez tom »

Offline lechu1177

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 15
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #38 dnia: 30-05-2012, 20:28:18 »
Dzięki Tom :good:

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #39 dnia: 18-06-2012, 08:06:53 »
Witam,
Zwracam się z prosbą, czy nie moglibyście mi pomóc w podłączeniu kamerki.
Mam w swojej AVE navigacje  TNS700 oznaczoną symbolem B9010 /auto z 2008r. z Belgii/. Kiedy wejde do menu serwisowego mam opcję CAMERA CHECK, ale oczywiscie jest ona nieaktywna, bo nie mam kamery.
Chce ja podpiąc ale jestem zupelnym laikiem w tej sprawie.
Wydaje mi się, że skoro mam opcje CAMERA CHCECK, to moge podpiac kamerke, ale jak ją podpiąć i do ktorych pinow?
sciagnąłem instrukcję do podpiecia kamerki z auris, ale nie za bardzo kumam.
Rozumeiem ze rozlokowanie gniazd moge miec na tylnym panelu, wiec jak znaleźć gniazdo ktore gniazdo jest od kamerki?
Zamieszczam zdjecia mojego tylnego panelu i czekam z niecierpliwoscia na odpowiedzi, czy mozna podlaczyc u mnie kamerke.
Przypominam, że jestem lajkonikiem w sprawach elektroniki, wieć bardzo Cie prosze o wskazowki jak dla debila ;)
Jesli nie bedzie mozna podlaczyc to coz, dziekuję za Wasz czas, a jesli jest szansa to proszę o pomoc.

LINKI do mojego tylnego panelu:

http://imageshack.us/photo/my-images/24/40454972.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/829/98561519.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/401/95521682.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/17/45640610.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/692/75542853w.jpg/

PLEASE HELP ME.

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #40 dnia: 18-06-2012, 13:25:02 »
wtyczka nr 3 od prawej strony

pierwsze 4 piny (2 od gory i 2 od dołu) od prawej strony są od kamery. 2 są od napięcia, 2 od obrazu (ekranujący i sygnałowy)

wtyczki nie kupujesz bo ją masz w aucie, tylko musisz w te 4 miejsca włożyć kable z końcówkami metalowymi

aby sprawdzić czy kamera bedzie działała w tej nawigacji musisz najpierw

1. zapalic samochod
2. wcisnac na nawigacji display, i wykonac to co masz na fotce
2010 Prius Service Menu
3. wejsc w MENU-NAVIGATION CHECK-SENSORS i bedziesz mial cos takiego REV OFF
4. teraz załącz wsteczny bieg i powinno sie pojawic REV ON, jestli tak to znaczy ze czujnik wstecznego biegu podpiety (jak nie odpusc sobie kamere, bo tlumaczyl nie bede jak podpiac czujnik, bo mnie krew zaleje od pisania)
5. jesli pojavilo sie rev on, to wcisnij i przytrzymaj display az sie nawi zresetuje

6. montaz kamery polega na tym ze napiecie bierzesz ze swiatla wstecznego (jesli kamera chinska 12v, bo OEMowa bierze 6v z nawigacji). do pinu 1 od prawej z dolu podpinasz kabel sygnałowy z kamery, pin 2 od prawej z gory zostawiasz nieuzywany. piny 1wszy od prawej gora i 2gi od prawej dol zwierasz ze sobą, do tego dopinasz kabel ekranujący idący od kamery i cały ten zestaw 3ech kabli do ramy samochodu (czyt do masy). i ma działać. jak nie dziala zanczy ze navi ma wylaczona opcje obsługi kamery. camera check nie bedzie aktywne przy chinskiej kamerze (tylko przy oemowej)


koniec

« Ostatnia zmiana: 18-06-2012, 13:28:35 wysłana przez tom »

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #41 dnia: 18-06-2012, 18:06:12 »
Sprawdzilem i MAM PODPIETY CZUJNIK BIEGU WSTECZNEGO, ponieważ w menu serwisowym przy włączeniu biegu wstecznego w MENU-NAVIGATION CHECK-SENSORS pojawia się REV ON.

Z Twojego opisu TOM, wynika, że kable należy podpiąć tak:

http://img593.imageshack.us/img593/9602/schematb.jpg

Żebyś nie pomyślał, że leżałem do góry brzuchem i nic nie szukałem, wiem jak podpiąć napięcie do kamery, bo znalazłem oryginalną instrukcję TOYOTY do podpięcia czujników parkowania:

http://chomikuj.pl/zawiszowiec/Instrukcje+TOYOTA

Wydaje mi się zatem że z kamery napięcie podepnę 2-ma kabelkami - /PLUS i MINUS - do masy samochodu, tak???/.
Natomiast /jeśli moj powyższy schemat podłączenia jest poprawny/, jeśli już kupię kamerę, to jak rozróżnię kabel sygnałowy kamery od kabla ekranującego? Ile właściwie powinno wychodzić kabelków z takiej przypuścmy kamerki:

http://allegro.pl/kamera-cofania-toyota-rozne-modele-maxitec-opole-i2399456841.html

Troszkę jest droga, bo aż 299 zł. Nie macie do polecenia czegoś tańszego, co by działało i pasowało do oświetlenia tablicy rejestracyjnej przy mojej AVENSIS??? Nic innego - dedykowanego do moejgo auta - nie mogłem znaleźć.
Chyba że mogę wziąć dowolną kamerkę. Ale tutaj rodzi się pytanie - czy PAL, czy NTSC oraz jaką rozdzielczość powinna ona mieć? Podrzućcie koledzy cos do wyboru...

A TERAZ NAJWAŻNIEJSZE:

Tom uświadomił mnie do czego służy forum i zmusił mnie do zapoznania się z regulaminem ;) ,więc jeśli dzięki Waszym wskazówkom uda mi się podłączyć kamerkę, to zobowiązuję się napisać i dodać FOTO z akcji podłączania robiąc tym samym PORADNIK JAK PODŁĄCZYĆ KAMERKĘ DO TNS700 - INSTRUKCJA OBSŁUGI.
Myślę ze sie przyda bo auto jest coraz bardziej powszechne, a i pytan na forach dosc sporo. W ASO ponoc zyczą sobie za podłączenie 250, a z zakupem kamerki 950. /nie sprawdzone przez mnie informacje/.

Jeszcze jedno - co to jest kamera OEM - tzn. bez opakowania, ale oryginalna?

Czekam na odzew TOM i dziękuję za wszystko.  <brawo>

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #42 dnia: 18-06-2012, 18:11:20 »
3cia wtyczka od prawej!

1wsza to antena radia, druga to ta szara, a trzecia to ta do ktorej masz podpinać!

to co dałeś na zdjeciu to wtyczka nr 4 od prawej

kamera OEM to kamera toyotowska, a nie chinska z ebaya na 12v

przy oryginalnej kamerze,

pin 2gi od prawej gorny to masa, 1wszy od gory to (+ 6V), 1wszy od prawej dół to sygnałowy, 2gi od prawej dół to ekranujący

podpiecie dokladnie kabel w kabel tlyko mozliwe przy orignalnej kamerze,

przy takiej jak napisales trzeba kombinowac tka jak ja mowilem


musi byc NTSC, kabli jest 4, 2 od napięcia, 1 od sygnalu i drugi ekranujący, jak odetniesz koncowke chinch z kabla, wyłonią się dwa kable

nie montuj w swiatlo (kingcin to robil i nie poleca)

ja mam do sprzedania kamere z matrycą SONY CCD, ktore pasuje w fabryczne miejsce m.in. avensis, auris. cena 135zł z przesylka, jak cos pisz na PW w tej sprawie (jesli chodzi o podlaczenie to tak samo sie podlacza jak w tej co dales linka)
« Ostatnia zmiana: 18-06-2012, 18:26:32 wysłana przez tom »

zawiszowiec

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #43 dnia: 18-06-2012, 22:14:00 »
Witam ponownie

Zatem załączam jeszcze raz po analizie nowy schemat z Twoimi uwagami:

http://img267.imageshack.us/img267/5580/schematpoprawiony.jpg

nie wiem, czy jest dobry, oceń, a jeśli znowu źle połączyłem kabelki, to napisz mi proszę w jakie numerki mam wetknąć te kable poprawnie.

zastanawialem sie, skoro mowiles ze mam zewrzeć 19 i 10 + dodać do nich kabel ekranujący i połączyć do MASY, a napisałes że 9tka to masa /pin 2gi od prawej gorny/, to czy nie mogę wetknąć tych 3 kabli ze sobą połączonych właśnie do 9-tki?

owca podesłał mi też taki schemat od swojej SOLARKI:

http://crutchfield.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/7576

Co do kamerki się juz dogadalismy, napisz mi tylko jakie kolory kabli od kamery z czym połączyć na wtyczce, tzn. jaki kolor kabla od kamerki to zasilanie, jaki kolor to kabel ekrnujący, a jaki sygnałowy, bo bez tych informacji kamera jest dla mnie bezuzyteczna. ;)

Poza tym dlaczego do TNS700 w grę wchodzi tylko kamerka NTSC? Mozesz wyjasnic?
Ja postaram sie zrobic DLA WSZYSTKICH schematy połączeń i wstawię to na forum.
« Ostatnia zmiana: 18-06-2012, 22:23:21 wysłana przez zawiszowiec »

tom

  • Gość
Odp: Kamera cofania
« Odpowiedź #44 dnia: 18-06-2012, 22:50:19 »
na PALu jest dużo gorszy obraz i śnieży


10 masa, 9 (+ 6v), 19 ekran, 20 sygnał.

10 łączysz z 19, do tego dopinasz kabel ekranujący od kamery i tę całość do masy samochodu
do 20 dopinasz kabel sygnałowy od kamery
9 nieużywane

w kablach z kamery ekran jest bez izolacji, syngałowy jest zielony. (+) od napięcia jest czerwony, a(-) jest cczarny


ale tak jak już pisałem, współpraca kamery z konretnym typem nawigacji zalezy od nawigacji, bo np w rav4 b9004 obsługuje kamery nieOEM, a np b9017 juz nie (lub nikt jeszcze nie ogarnął jak zwierać kable żeby zadziałało)

moj sposob działał w aurisie b9030 i hilux gdzie chyba była tns700 ale nie pamietam czy b9005 czy b9010, oraz rav4 b9004 i w TNS510
« Ostatnia zmiana: 18-06-2012, 22:57:20 wysłana przez tom »


 

Beesafe.pl