Autor Wątek: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści  (Przeczytany 9357 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Witam
mam następujący problem z......początkiem lipca tylna wycieraczka odmówiła posługi tzn. zatrzymała się podczas oberwania chmury  i mimo wyłączenia jej przełącznikiem przy kierownicy silnik dalej chodził. Moja pierwsza myśl była taka że jeżeli ramie wycieraczki się urwało nie ma oporu ze strony wycieraczki i silnik  się obraca.
Zamówiłem na allegro nową za całe 28,80 zł razem z wysyłką - miłe zaskoczenie solidne wykonanie ładny wygląd, więc rozpakowałem pudełko kluczyk w dłoń   założyłem wycieraczkę  zdjąłem tapicerkę z klapy tylnej (bo oczywiście aby silniczek nie kręcił   się cały czas wypiąłem złączkę przewodów) podłączyłem i nic buczy nie rusza się  konsternacja  co się dzieje?
Pomyślałem sobie że to będzie większy problem i rozebrałem mechanizm wycieraczki koło zębate które przenosi napęd z silnika na wał wycieraczki w jednym miejscu zdarło się do zera inna rzecz że wykonane było z plastiku. Wyciągnąłem je i zauważyłem że pod spodem tego koła jest przymocowany wycięty kawałek blaszki mosiężnej stanowiącej  styki zrozumiałem że jeśli na zębatce umocowane są styki to znaczy że obroty   góra dół  są sterowane przekaźnikiem.
Teraz moje pytanie czy wie ktoś może gdzie umiejscowiony jest taki przekaźnik (lub jak się mylę to to coś co steruje wycieraczkami )bo ewidentnie się podwiesił i  obraca wycieraczką tylko w jedną stronę przez co zniszczył zębatkę.
Przepraszam za chaos ale jest to mój pierwszy post i pewnie za długi.

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #1 dnia: 27-10-2012, 15:14:22 »
Obroty zmieniane są za pomocą tarczy (z naniesionymi ścieżkami), znajdującej się w obudowie silnika wycieraczki.

Zobacz ten temat: http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,27006.msg353911.html#msg353911
« Ostatnia zmiana: 27-10-2012, 15:16:16 wysłana przez Rafels »
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #2 dnia: 28-10-2012, 20:52:28 »
Dzięki za zainteresowanie Rafels niestety w podanym przez ciebie temacie nie ma odpowiedzi na moje pytanie. Nie chce  mi się wierzyć aby zmiana obrotów dokonywała się w mechanizmie wycieraczki, po pierwsze nie rozumiem jak te styki na wewnętrznej części zębatki mogą spowodować zmianę obrotów (jeśli to potrafisz wytłumaczyć to proszę o opis w jaki sposób zmieniają one obroty) "obroń swoją tezę" , po drugie do mechanizmu wycieraczki dochodzą trzy przewody czyli +, -, i coś jeszcze, moim zdaniem trzeci przewód to impuls do jakiegoś przekaźnika który po otrzymaniu go zwiera styki odpowiadające za zmianę biegunowości. Poniżej pokażę rysunek "wysokiej klasy rękodzieło artystyczne" na którym widać zębatkę ze stykami. Widać na nim że dwa styki chodzą po mosiężnej blaszce prawie cały czas w pewnym momencie jeden styk dostaje przerwę za to w tym samym momencie trzeci styk który cały czas nie jest połączony dotyka tej mosiężnej blaszki i w tym momencie powinien być przekazany impuls do przekaźnika , wycieraczka zaczyna się obracać w drugą stronę  na środkowym styku pojawia się raz + a po zmianie obrotów - . Cały ten wywód opiera się na przemyśleniach nie popartych żadnymi pomiarami. Nie zamęczał bym nikogo swoimi wywodami ale jeżeli jak sądzę wycieraczką steruje przekaźnik - Który się podwiesił - to nawet jak wymienię zniszczony mechanizm wycieraczki to z nowym stanie się to samo.
Pozdrawiam i proszę o dalsze propozycje

Może wiecie gdzie szukać schematów rozmieszczenia poszczególnych podzespołów elektrycznych.
« Ostatnia zmiana: 28-10-2012, 21:18:09 wysłana przez rychunie »

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #3 dnia: 28-10-2012, 21:18:49 »
Tutaj nie ma nic do udowadniania, zerknij na schemat :)



"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #4 dnia: 28-10-2012, 22:57:42 »
Dzięki za schemat a mógłbyś wytłumaczyć jak to działa tzn. to przerwanie  pierwszego styku i chwilowy impuls na trzeci styk dlaczego zmieniają się obroty?

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #5 dnia: 28-10-2012, 23:53:50 »
Najprościej to tak: włączenie tylniej wycieraczki (chociaż na chwilę) powoduje podanie impulsu masy na styk nr 2 silnika wycieraczki (57). Natychmiastowe wyłączenie nie spowoduje, ze silnik się zatrzyma, bo na czas pełnego obrotu dostaje "podtrzymanie" masy przez wewnętrzny styk. Jeśli włącznik przy kierownicy znajduje się już w poz. WYŁ, to silnik po pełnym obrocie zatrzyma się, bo wodzik podtrzymania masy znajdzie się również w poz. WYŁ (to ta przerwa na tarczy).

Jak widac, silnik zawsze kręci się w jednym kierunku a kierunek obrotu zmieniany jest za pomocą przekładni ślimakowej (o ile dobrze pamiętam, to na drugiej stronie tarczy są wyżłobione w tym celu bruzdy).
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #6 dnia: 30-10-2012, 09:37:31 »
Dziękuję bardzo za informację Rafels teraz wszystko jest jasne. Jak tylko się trochę ociepli to rozbiorę tą wycieraczkę i sprawdzę te nacięcia na kole zębatym, które w pewnym miejscu są starte do zera. jak pamiętam to właśnie w tym w którym wycieraczka powinna przejść z położenia pionowego w stronę położenia poziomego.

Teraz następne pytanie,  orientujesz się może czy dostane samo koło zębate na wymianę czy raczej wchodzi w grę tylko wymiana całego mechanizmu z silnikiem?
Przeglądając w sklepach internetowych i na Allegro wszystkie mechanizmy tylnej wycieraczki Yeris nigdzie nie znalazłem podobnego do mojego. Chociaż bardzo podobnie wyglądał mechanizm do Punto II, ale nie mając go w rękach nie jestem w stanie powiedzieć czy będzie pasował.
Mój Jarek jest z 2004 roku i ramie wycieraczki pasowało od wersji Francuskiej  a wydaje mi się (choć mogę się mylić) że mam wersję Japońską, tak naprawdę nigdy się nad tym nie zastanawiałem ale chętnie dowiem się jak to sprawdzić.
Jeszcze raz dzięki za podpowiedz liczę że jako dobrze obeznany w temacie fachowiec pomożesz i w tych kwestiach. ( Czy jest jakaś forma premiowania dobrych forumowiczów " jestem nowy i całkiem zielony"  bo  należy Ci się + za cierpliwość i  poważne podejście do tematu. )

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #7 dnia: 30-10-2012, 10:33:15 »
Nie mam pojęcia, czy dostaniesz tarczkę jako część zapasową. Strzelam, że niestety nie... Można pojeździć po szrotach i spróbować znaleźć kompletny silnik, bo w serwisach to zapewne ceny kosmiczne.
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #8 dnia: 05-11-2012, 17:36:32 »
Witam, jak kolega Rafels pisał samej tarczy nie można kupić a  i mechanizmu wycieraczki do francuza też nie łatwo. Jedyne mechanizmy jakie znalazłem w internecie to do Verso który od razu widać że nie będzie pasował i do toyoty yaris II  który  też, patrząc na zdjęcie, chyba nie będzie pasował do yaris I. Ceny za używane mechanizmy to 200-300 zł drożyzna, więc pobawiłem się w mechanika i naprawiłem mechanizm podkładając podkładkę pod tarczę i piłując jej fragment żeby wykorzystać tą część  zębatki na obwodzie tarczy która jeszcze się nie starła. Jeżeli będą kogoś interesowały szczegóły to mogę wytłumaczyć jak i co zrobiłem. Ale piszę to po to aby zwrócić uwagę forumowiczów na pewien fakt, mianowicie nie trzeba w wypadku mechanizmu wycieraczek szukać kierując się marką i modelem samochodu a wystarczy firmą  produkującą mechanizm, w moim przypadku była to firma Valeo. Po naprawieniu wycieraczki (choć wiedziałem że nie jest to trwała naprawa) będąc na giełdzie samochodowej znalazłem mechanizm od peugeota   który  wszystko miał identyczne oprócz uchwytów do mocowania go w klapie tylnej.Tarcza była całkiem nowa jakby nigdy nikt nie używał tej wycieraczki jedyny minus to to że styki na niej zamontowane są przesunięte o 180 stopni a to przez inny sposób  przeniesienia napędu z tarczy na wał wycieraczki i teraz moja wycieraczka zatrzymuje się w pionie zamiast w poziomie. Narazie mi to nie przeszkadza bo chowa się ona za tylni zagłówek i w ogóle jej nie widać, ma to swoje plusy bo kiedy spadnie ciężki mokry śnieg to wycieraczka nie musi go ciągnąć do góry po szybie tylko zrzuci go odrazu w dół. Jedyny minus to wygląd wycieraczka  sterczy z tyłu na szybie jakby się źle wyłączyła, może kiedyś jak znudzi mnie ten wygląd to postaram się przesunąć te styki tak żeby zatrzymywała się w poziomie.

Offline paba

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 5197
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #9 dnia: 05-11-2012, 18:02:59 »
niektórzy robią mody specjalnie po to żeby wycieraczka zatrzymywała się pionowo :cheesy:
TIIDA '09

Offline zahirka

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
  • Płeć: Kobieta
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #10 dnia: 13-12-2012, 21:53:04 »
witam,
ja od trzech lat do mojego francuzkiego Yaseratti ( yaris 2005) szukam mechanizmu wycieraczki tylnej - nie dam 1500 za oryginał,  a nic innego nie umiem znaleźć:(( Jeśli ktokolwiek, cokolwiek podpowie, zasłuzy na ma dozgonną wdzięczność:) :grin:

Offline Rafels

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1160
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #11 dnia: 13-12-2012, 23:16:50 »
Allegro  ›  Motoryzacja  ›  Części samochodowe  ›  Układ elektryczny, zapłon  ›  Wyposażenie elektryczne  ›  Silniczki wycieraczek

i wpisz "yaris tył" (+szukaj też w opisach)

wyskoczy kilkanaście pozycji od 25zł wzwyż
"I love the smell of flames early in the morning..."

Offline rychunie

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 24
Odp: Tylna wycieraczka podniesie się ale już się nie opuści
« Odpowiedź #12 dnia: 14-12-2012, 20:31:54 »
Witam,
Może napiszesz coś więcej co się dzieje z wycieraczką padł silnik ? 
Kolega Rafels podpowiedział Ci dobrze bo co można poradzić innego jeżeli nie piszesz co się z nią dzieje, ale z moich poszukiwań wynika że poniżej 150 pln mechanizmu wycieraczki nie znajdziesz, chyba że obecnie jest ich więcej. Myślę też, choć pewności nie mam, że czy do Francuza czy do Japończyka mechanizm mocowany jest tak samo bo otwory w klapie tylnej są chyba tak samo umieszczone różnica jest tylko w grubości wału na którym  mocowane jest ramie wycieraczki, i tu jak kupisz nowy mechanizm do Japończyka to trzeba dokupić ramie wycieraczki i pióro na  Allegro koszt 30 pln.


 

Beesafe.pl