Autor Wątek: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu  (Przeczytany 11894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« dnia: 15-11-2012, 01:53:24 »
Przeszukałem forum i nadal mam mętlik w głowie...

Sprawa wygląda tak, że niedawno zakładałem u siebie uniwersalny i nie potrafię sobie poradzić z faktem, że drzwi potrafią się same zamknąć - i to wszystkie.

Mam sterowanie kierunkami podczas otwierania i zamykania - jak zamykam drzwi z pilota albo kluczyka to się pojawiają, jeżeli zamykanie jest samoczynne to kierunki już nie działają.

W drzwiach kierowcy i pasażera mam mastery a w klapie bagażnika mam slave. Tak ma być nie ?
Robiłem demontaż tapicerki  z obu stron i odpinałem kolejno po siłowniku i objaw samoczynnego zamykania się też pojawiał - najgorsza jest ta losowość, z klapą bagażnika to samo - po wypięciu siłownika też sam potrafił się zamknąć.

Nie mogę nigdzie znaleźć schematu na kartce ale pamiętam, że była tam osobna wiązka kabli do pociągnięcia do czujnika otwartych drzwi, do czujnika położenia hamulca roboczego i stacyjki - to była jakaś automatyka zamykania o ile dobrze pamiętam - nie podpinałem tego (piny są wolne) bo nie potrzebowałem takiej funkcjonalności.

Cała instalacja jest porządnie zrobiona - wszystko polutowane i zabezpieczone, nie mam już pomysłów szczerze mówiąc... cały czas mi się wydaje, że jeden z siłowników po prostu nie odbija do końca i wraca do pozycji zamkniętej ale to przecież powinno wyjść na testach.

Robsajson

  • Gość
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #1 dnia: 15-11-2012, 08:52:00 »
Samoczynne zamykanie mogą powodować nie stykające krańcówki drzwi.
Kumpel miał podobnie w Lagunie i prawie godzinę szukałem przyczyny.
Warto to sprawdzić.Orientujesz się co to za centralny?Marka, model?

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #2 dnia: 15-11-2012, 10:09:03 »
Dzięki za odzew. Ta krańcówka to element zamka samochodu czy część siłownika ?

Centralny to jakieś nie wiadomo co - na kartonie tylko pisze center control lock (car) a dystrybutorem jest firma Jacky z Wrocławia. Kupiłem to za 80zł.


Robsajson

  • Gość
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #3 dnia: 15-11-2012, 10:13:23 »
Chodzi mi o ten czujnik/włącznik przy drzwiach ,który po ich otwarciu zapala lampkę podświetlenia kabiny  :cheesy:

Offline Filu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3626
  • Płeć: Mężczyzna
    • Studio fotografii reklamowej, druk wielkoformatowy
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #4 dnia: 15-11-2012, 11:39:49 »
Mateusz, niektóre centralne zamki mają taką funkcję i jest to normalne.
Jeśli otworzysz centralny a nie otworzysz drzwi przez jakiś tam określony czas,  centralny
sam zamknie auto z powrotem jako zabezpieczenie po przypadkowym otwarciu.

                             www.FotoSzopa.pl

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #5 dnia: 15-11-2012, 11:53:17 »
Sprawdź dokładnie cięgła, prawdopodobnie któreś nie przechodzi całkowicie w tryb otwórz i wraca do zamknij. Wymontuj najpierw jedno, potem drugie i będzie jasność.
Jest możliwość też, że jeden z siłowników jest uszkodzony, tak też się zdarza, ogólnie ich żywotność nie jest długa. Jedne z lepszych to siłowniki Silicon.

Robsajson

  • Gość
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #6 dnia: 15-11-2012, 12:09:27 »
Otwórz zamki z pilota ale nie otwieraj drzwi.Jeśli po jakiś 30 sekundach ,zamki się zaryglują to znaczy, że jest tak jak napisał Filu.

Offline Filu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3626
  • Płeć: Mężczyzna
    • Studio fotografii reklamowej, druk wielkoformatowy
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #7 dnia: 15-11-2012, 14:25:56 »
Zacząłbym od weryfikacji funkcji auto-alarmu a potem rozbierał siłowniki  :grin: :good:

                             www.FotoSzopa.pl

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #8 dnia: 15-11-2012, 15:33:22 »
Chodzi mi o ten czujnik/włącznik przy drzwiach ,który po ich otwarciu zapala lampkę podświetlenia kabiny  :cheesy:
Krańcówka generalnie działa poprawnie, bo jeszcze nie miałem problemów z oświetleniem wnętrza. Nie wiedziałem tylko, że ma wpływ na centralny bo przecież nie jest podpięta do instalacji ;)
Mateusz, niektóre centralne zamki mają taką funkcję i jest to normalne.
Jeśli otworzysz centralny a nie otworzysz drzwi przez jakiś tam określony czas,  centralny
sam zamknie auto z powrotem jako zabezpieczenie po przypadkowym otwarciu.
moja też ma taką funkcję ale z nij nie korzystam :) jakbym jeszcze dostrzegł jakąś regularność w tym zamykaniu to by było ok, ale jest to całkowicie losowa sprawa niestety.
Sprawdź dokładnie cięgła, prawdopodobnie któreś nie przechodzi całkowicie w tryb otwórz i wraca do zamknij. Wymontuj najpierw jedno, potem drugie i będzie jasność.
Jest możliwość też, że jeden z siłowników jest uszkodzony, tak też się zdarza, ogólnie ich żywotność nie jest długa. Jedne z lepszych to siłowniki Silicon.
jak jak sprawdzić te cięgna ? cięgna to te kawałki drutu, który idzie od siłownika do złączki z oryginalnym cięgnem ?
Zacząłbym od weryfikacji funkcji auto-alarmu a potem rozbierał siłowniki  :grin: :good:
heh... alarmu jako takiego nie posiadam - to by były dopiero jaja :D siłowników nie da się rozebrać, obudowa jest zgrzana na gorąco ;)

Generalnie to logicznie myśląc - mogę wykluczyć slave'a w bagażniku bo to nie master nie ? nawet jakby niedostatecznie odbijał to slave i tak nie spowoduje zamknięcia wszystkich zamków ?
Dałoby radę podmienić jednego mastera na slave'a od pasażera albo od kierowcy ? może siłownik faktycznie jest uszkodzony.

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #9 dnia: 15-11-2012, 15:44:11 »
Bagażnik oczywiście wykluczamy. Sprawdzaj naprężenie cięgieł (tak to te o których piszesz), skoro przy niechcianym zamknięciu nie mrugają kierunki to raczej coś jest z siłownikami a nie centralką. Czy na pewno odpowiednio są podpięte siłowniki?

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #10 dnia: 15-11-2012, 18:32:55 »
Bagażnik oczywiście wykluczamy. Sprawdzaj naprężenie cięgieł (tak to te o których piszesz), skoro przy niechcianym zamknięciu nie mrugają kierunki to raczej coś jest z siłownikami a nie centralką. Czy na pewno odpowiednio są podpięte siłowniki?
wrzucam schemat - może to w czymś pomoże

na stykach 11,12 i 13 jest pustka - nie wpinałem tam nic - nawet nie wiedziałem jak się wpiąć w stacyjkę (tam są chyba 4 żyły), pod czujnik hamulca i krańcówkę też się nie wpinałem - bo to już była dodatkowa funkcjonalność, której nie chciałem.

Co do tych cięgien to nadal za nic w świecie nie wiem jak to powinno być ustawione. Jak otwieram drzwi z pilota to te końcówki plastikowe (tymi, którymi można zamknąć drzwi manualnie)unoszą się do oporu a potem troszeczkę niżej zostają. Samo cięgno jest zamontowane w taki sposób jak na tym rysunku: 2 sposób correct (nie jest idealnie prosto ale leci równolegle w stosunku do oryginalnego)

Robsajson

  • Gość
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #11 dnia: 15-11-2012, 18:43:39 »
To już wiem skąd był alarm w mojej starej BMW :D
Krańcówka musi być podłączona do centralki oraz  stacyjka.Jest to informacja dla centralki co się dzieje.
Dodatkowo podłączając to pod stacyjkę robisz sobie możliwość programowania pilotów, które często padają po odłączeniu aku(przekręcasz kluczyk 7 razy na zapłon a później wciskasz guziki na pilocie).
Pomarańczowego przewodu nigdy nie podłączaj!!!Jest to opcja ryglowania drzwi po naciśnięciu hamulca.
Już raz zapierniczałem po zapasowe klucze przez pół miasta a silnik był na chodzie  <zalamka>

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #12 dnia: 15-11-2012, 19:35:48 »
To już wiem skąd był alarm w mojej starej BMW :D
Krańcówka musi być podłączona do centralki oraz  stacyjka.Jest to informacja dla centralki co się dzieje.
Dodatkowo podłączając to pod stacyjkę robisz sobie możliwość programowania pilotów, które często padają po odłączeniu aku(przekręcasz kluczyk 7 razy na zapłon a później wciskasz guziki na pilocie).
Pomarańczowego przewodu nigdy nie podłączaj!!!Jest to opcja ryglowania drzwi po naciśnięciu hamulca.
Już raz zapierniczałem po zapasowe klucze przez pół miasta a silnik był na chodzie  <zalamka>
co do bmw to nie wnikam ;)
z tą krańcówką to spoko to żaden problem ale ta stacyjka... spróbuję do tego dojść, może coś na elektrodzie będzie.

taki mały edit: ten kabelek od stacyjki można by wpiąć do +12V jak kluczyk jest w pozycji zapłonu ?
« Ostatnia zmiana: 15-11-2012, 19:42:34 wysłana przez Mateusz84 »

Robsajson

  • Gość
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #13 dnia: 16-11-2012, 11:16:02 »
Nawet trzeba się wpiąć na zapłon  :good:

Offline Mateusz84

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 770
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: centralny zamek - losowe zamykanie się po otwarciu
« Odpowiedź #14 dnia: 16-11-2012, 12:50:20 »
Nawet trzeba się wpiąć na zapłon  :good:

mam problem znowu... kabel zapłon idzie bezpośrednio z aku nie ? może się mylę, ale w momencie rozruchu pojawia się na nim dosyć duży prąd i dlatego można podejrzewać, że będzie trochę grubszy niż pozostałe.

Przebadałem styki i nie ma takiej sytuacji, że jak przekręcę kluczyk to nagle na jakimś styku pojawia się 12V, takie napięcia znalazłem na dwóch stykach - niezależnie od pozycji kluczyka, wyjąłem z kostki ten grubszy i próbowałem odpalić - kręcił ale nie odpalił - mam rozumieć, że to jest właśnie zapłon ?

Wpiąłem się też w krańcówkę i sytuacja się faktycznie trochę zmieniła - nadal zamyka drzwi ale muszę dopatrzyć się regularności... teraz jak otwieram drzwi na wyłączonym silniku to słyszę przekaźnik centralnego i po kilku cyknięciach zamyka wszystkie drzwi, jeżeli silnik jest na chodzie to tego nie ma.

Nie mam pewności co do tej stacyjki - oba bezpieczniki (10A z centralnego i 30A z puszki), które były najbardziej narażone są całe, nie było żadnego zwarcia.



 

Beesafe.pl