Autor Wątek: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny  (Przeczytany 21579 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

przemo_z

  • Gość
Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« dnia: 20-02-2005, 12:57:17 »
Stało sięcoś dla mnie b. dziwnego.
W piątek po pracy odstawiłem auto i stało tak nieruszane do soboty wieczór.
Późnym wieczorem poszedłem wyrzucić śmieci i przechodząc obok auta tylna szyba wydała mi sięmatowa inaczej. Jako że mróz ostanio trzyma mocno nie powinno mnie to dziwic.
Oglądam jednak z bliska i widze, ze cała szyba zamiast byc jedną czescią skalda sie z miliona kawałkow.  :x
Po dalszym zdiagnozowaniu okazało się, że to nie mróz wyrysował te kawałki.

Szyba pękła :shock:

Teraz zastanawiam sięco mogło być przyczyną.
Uszkodzenie mechaniczne, skoki temperatur czy jeszcze coś innego??
Może ktoś miał podobną sytuację?

przemo_z

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #1 dnia: 20-02-2005, 13:32:52 »
Szyba była przyciemniona folą i chyba tylko dlatego jest jeszcze w jednym kawału.
Teraz jednak musze wyłożyć troche kasy na szybęoraz jej przyciemnienie.

A co najgorsze chyba stracękultową naklejkęTRD !  :bojjjjjjjjjj  :bpray
 link do posta o naklejce od MaćkaB tu    
Będępróbował ją uratowć, ale może być trudno. Każda literka naklejona jest oddzielnie :x

Adrian

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #2 dnia: 20-02-2005, 21:33:25 »
Cytat: przemo_z
Uszkodzenie mechaniczne, skoki temperatur czy jeszcze coś innego??

Obstawiam, że zrobił to ktoś "życzliwy". :twisted:

przemo_z

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #3 dnia: 20-02-2005, 21:59:50 »
Cytat: Adrian
Obstawiam, że zrobił to ktoś "życzliwy". :twisted:

To wykluczone! Auto stało pod domem na monitorowanym miejscu.
Zresztą nie ma żadnych śladów wgłębień na szybie.
Tak w ogóle to szyba siętrzyma i z zewnątrz wygląda na nieuszkodzoną.
Tylko od środka widać pajączka.

Dziwna sytuacja....

tunix

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #4 dnia: 20-02-2005, 22:05:05 »
Nie odwiedzałeś myjni? Koledze po umyciu auta na mrozie pękła przednia szyba.

tx

tadeo5

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #5 dnia: 21-02-2005, 08:55:18 »
Cytat: przemo_z
To wykluczone! Auto stało pod domem na monitorowanym miejscu.
Zresztą nie ma żadnych śladów wgłębień na szybie.
Tak w ogóle to szyba siętrzyma i z zewnątrz wygląda na nieuszkodzoną.
Tylko od środka widać pajączka.


Moim zdaniem mogą być co najmniej dwa powody:
- naprężenia karoserii i ich suma ( warunki meteo; miejsce postoju, itp.) spowodowała pęknięcie szyby,
- głupi kawał (np młodzieży) . Sam widziałem jak złodzieje młodociani najpierw z daleka wybijają szybęstrzałem  z procy z kawałka porcelanki świec samochodowych a następnie obserwują i czekają na reakcję. Brak reakcji - idą po łup.

Mnie sięcoś takiego zdarzyło zanim widziałem tęmetodęzłodziejską. Nic nie zginęło bo chyba ktoś ich wystraszył.

A może I wariant - zdarza siępo wymianie szyby lub w nowych autkach.

ZACHARY

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #6 dnia: 21-02-2005, 09:44:28 »
Cytat: tadeo5

Moim zdaniem mogą być, co najmniej dwa powody:
- naprężenia karoserii i ich suma ( warunki meteo; miejsce postoju, itp.) spowodowała pęknięcie szyby...


Takiej argumentacji(ostrzeżenia) używa TMP odpowiadając na pytanie o możliwość zmiany zawieszenia. Stoją na stanowisku, że zmiana charakterystyki zawieszenia poprzez zmianęnaprężeń karoserii może mieć wpływ* np. na rzeczone pękanie szyb.
Ile jest w tym prawdy nie wiem.

*jako ciekawostkępowiem, że takie stanowisko to chyba ze względu na stan naszych dróg, bo np. w Niemczech nie ma takiego problemu i w ASO można zmienić zawieszenie. Jedyne obostrzenie to TUV.

przemo_z

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #7 dnia: 21-02-2005, 09:55:38 »
U mnie faktycznie zawieszenie jest obniżone ale nie jest twarde /seryjne amortyzatory/. Poza tym brat w czarnym Avensisie z tego samego roku ma już przejechane 70 000 km na takim samym zawieszeniu i szyby sa całe.

Przyznam, że ja jeżdze troche defensywniej niz brat a dzień przed pęknięciem szyby byłem poćwiczyć poślizgi na śniegu... :lol:

Dzisiaj jeszcze jeżdże z tą szybą bo z zewnątrz nie widać uszkodzenia  :bciiii .... Ale co to z jazda... jak na szpilkach   :chmmm

tadeo5

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #8 dnia: 21-02-2005, 14:59:58 »
Nie miałem okazji rozmawiać o pęknięciach szyb z TMP ale jeśli samochód jest dobrze wykonany to takie naprężenia amortyzuje system montażu i trzymania szyby.
Do tego (ochrona w czasie pracy-jazdy ) jest zaprojektowany i przewidziany  .
A jeżeli autko było żle zmontowane/spawane lub bite i niekoniecznie dobrze wyciągnięte to naprężenia wystepują i będzie z tym problem. Faktem może być to co piszesz o jeździe w poślizgach. Autko mogło nigdy nie pracować w takich warunkach
:-)?!?
Sposobem na to jest poddanie siębadaniom na trzymanie wymiarów karoserii w dobrej stacji blacharskiej- najlepeiej znanej i sprawdzonej. Oni mają wymiary każdej blachy jej profile, promienie krzywizn, tolerancje etc. Warto to zrobić jak sie sprawa powtarza i zależy nam na pozostawieniu auta.

przemo_z

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #9 dnia: 21-02-2005, 17:28:32 »
A teraz niespodzianka>> Cena nowej szyby w ASO to 1600 zł  :chmmm
Uszczelka 200 i montaz 200. Fajnie...... :confused:

Dobrze ze sa zaminniki. Szyba za 450 + 100 za montaz.
I chyba ta druga droga pojde, bo znizek z ubezpieczenia szkoda tracic.

Co do pomiarów sztywnosci nadwozia to narazie sobie odpusze, chyba ze problem sie powtorzy. Ale i tak Tadeo5 dzieki za info... :)

Tylko naklejki szkoda :bojjjjjjjjjj

tadeo5

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #10 dnia: 21-02-2005, 20:10:23 »
Cytat: przemo_z
Dobrze ze sa zaminniki. Szyba za 450 + 100 za montaz.
I chyba ta druga droga pojde, bo znizek z ubezpieczenia szkoda tracic.

:bojjjjjjjjjj


..ja też wybrałem wariant po cichu bez zgłoszenia szkody- szkoda zniżek-jeśli MAsz.

Pozdrawiam

Crockett

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #11 dnia: 21-02-2005, 21:08:57 »
Dzis szyby sa elementem przenoszacym obciazenia, naprezenia skretne itp., wiec na naszych drogach.... czasem pekaja.

kbielaw

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #12 dnia: 21-02-2005, 22:29:25 »
Witam.
W mojej Avensis miałem bardzo podobne zdarzenie z miesiąc temu i to też przy ostrych mrozach . W momencie gdy stanąłem samochodem na parkingu usłyszałem huk i w lusterku zobaczyłem że tylnia szyba zamieniła sięw mak.
Gdy pojechałem założyć nową szybę(550zł) to w warsztacie dowiedziałem sięże w zimie to sięzdarza, a na dowód pokazali mi Nubire i Opla z takim samym przypadkiem.
Z tego co mówią to przyczyną może być różnica temperatur na szybie - tworzą sięmiejsca gdzie szyba szybciej stygnie/grzeje sięi przez to tworzą sięnaprężenia.
Teoreteczynie nie powinno siętak dziać jednak sięzdarza.
Kolejną przyczyną pękania szyb z ogrzewaniem mogą być zaśniedziałe konektory od ogrzewania, szyba może pęknąć gdy na takim konektorze nagle nastąpi zwarcie/przebicie, szyba miejscowo sięrozgrzewa, tworzą sięnaprężenia i .......
Wniosek jest jeden - szkło jest szkło i czasem niewiele trzeba aby szyba "strzeliła"
Pozdrawiam

przemo_z

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #13 dnia: 22-02-2005, 15:20:19 »
Cytat: kbielaw
Witam.
W mojej Avensis miałem bardzo podobne zdarzenie z miesiąc temu i to też przy ostrych mrozach....


Nie to żebym sie cieszył, że Tobie też sięto zdarzyło. Ale teraz jestem mniej zmartwiony. Przynajmniej wiem, że mój problem nie jest taki odosobniony. Niemniej jednak pęknięcie szyby to zawsze duży wydatek i chwila bez auta, co boli..

A czy przy zakładaniu nowej szyby musiałeś dokupić uszczelkę?

ps. Udało mi sięznależć szybęjapońskiego producenta, ktory wytwarza szkiełka dla Toyoty.
     Do tego cena 520 zł wydaje sięrozsądna. Jak tylko zamontuje szybędam znać.

kbielaw

  • Gość
Odp: Pęknięcie tylnej szyby od tak... szukam przyczyny
« Odpowiedź #14 dnia: 26-02-2005, 15:04:45 »
Witam
Cytat: przemo_z
A czy przy zakładaniu nowej szyby musiałeś dokupić uszczelkę?


Uszczelka była wliczona w cenę. Ja zakładałem szybęw Autoglass Jaan w Gdyni. Cena to 545zł + wieczysta gwarancja (?) na szybęi klejenie. Szybe zamontowano mi w ciągu 2 godzin.
Pozdrawiam


 

Beesafe.pl