Autor Wątek: Olej do ASB  (Przeczytany 48889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Czarli Camry

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • KOKA...
Olej do ASB
« dnia: 24-02-2005, 12:40:58 »
Witam
Pytanko: jaki olej do ASB i co ile należy go wymieniać?
Pytanko drugie: czy ktoś mi powie co oznaczają tajemne skróty na wajsze od tempomatu???
Z góry dzieki. pozdrawiam.[/code]
Czarli (pracuję z klawiszami... na akord)

yufuyf

  • Gość
Olej do ASB
« Odpowiedź #1 dnia: 24-02-2005, 16:27:06 »
skrótów nie pamiętam, ale wciśnięcie przycisku - zapala siękontrolka CRUISE - znaczy sie tempomat załączony. ustalasz (pedałem) prędkość i tą wajchą do dołu - programujesz prędkość jazdy - puszczasz i jedziesz tak jak ustawiłeś.

wajcha do góry - przyspieszasz.
wajcha do dołu (w czasie gdy zaprogramowany) - zwalniasz (tak jakbyś zdjął nogęz gazu).

kasuje sięwyłączeniem tempomatu albo poprzez naciśnięcie hamulca bądź gazu.

maniek_camry

  • Gość
Olej do ASB
« Odpowiedź #2 dnia: 24-02-2005, 16:51:21 »
Olej: Dexron II Ja zawsze kupuje Mobil ATF220 (15-20 zeta/litr)
Wymieniaj tez filtr w skrzyni + uszczelke pod deklem - wymieniajac olej nie spuszczaj go przez korek tylko zdejmujac dekiel - wtedy masz możliwość oględzin czy jest mało szlamu  - dobre tarczki sprzęgłoe czy dużo - niedobrze :-( Filtr kupisz w www.samko.com.pl - tanio, oryginał (niecałe 70zeta za komplet)

Do skrzyni wchodzą 2,8 - 3,5 litra oleju to zależy czy masz skrzyniępołączoną z dyfrem czy nie. W 3.0 od 94 jest jedna komora w 2.2 z 92 oddzielnie skrzynia i oddzielnie dyfer.

Czestotliwość wymian - w ASO zalecają nawet co 60 tys. Ja wymieniałem/am co drugą wymianęoleju w silniku (jakieś 30-34tys).

Offline Czarli Camry

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
    • KOKA...
Olej do ASB
« Odpowiedź #3 dnia: 25-02-2005, 15:30:12 »
maniek_camry, OK dzieki, ale powiedz mi, czy jest potrzeba wymiany tego oleju, bo sprzedawca nie umiał mi odpowiedziec na pytanie, czy i kiedy był juz wymieniany... Na liczniku jest 136.000 mil.
yufuyf, dzieki bardzo.
Pozdrawiam,
Czarli (pracuję z klawiszami... na akord)

maniek_camry

  • Gość
Olej do ASB
« Odpowiedź #4 dnia: 25-02-2005, 18:59:24 »
Jeśli nie umiał powiedzieć czy był i kiedy to rób to ASAP. To samo dotyczy oleju w silniku i rozrządu. Potem już tylko lać wahęi śmigać...

grzechuuu

  • Gość
Olej do ASB
« Odpowiedź #5 dnia: 19-09-2005, 00:24:18 »
lepeij wyminiac troche częściej niz rzadziej i potem skrzynie naprawiac....  (aha, jezeli spuscisz przez korek olej to nie wyleci cały olej , bo korek jest umieszczony troche wyżej niz dno dekla:)

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Olej do ASB
« Odpowiedź #6 dnia: 19-09-2005, 22:23:37 »
Cytat: yufuyf
kasuje sięwyłączeniem tempomatu albo poprzez naciśnięcie hamulca bądź gazu.


albo przez pociągnięcie do siebie ( cancel ) :)


Czarli :
skróty : acc - przyspiesz ( accelerate )
dec - decelerate  (zwolnij )
set - wiadomo :)
cancel - chyba też jasne

jak go stukniesz do góry to przyspieszy o parękm/h... to samo w dół
3VZ.pl



Grzechoo

  • Gość
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #7 dnia: 03-03-2009, 11:39:56 »
chciałbym  zapytać jak to właściwie jest z wymianą płynu w ASB.
Większość stron o ASB (gros z nich to właściciele warsztatów naprawczych bądź ich sponsorzy)  wspomina o konieczności REGULARNEJ wymiany tego środka, aby utrzymać to skomplikowane urządzenie na chodzie. To samo pisze większość przedmówców.

Jednak czytając instrukcję do Camry 2002 natknąłem się na taką sentencję :

cytat

AUTOMATIC TRANSAXLE
Fluid capacity (drain and refill), L (qt.,
Imp. qt.):
2AZ–FE engine 3.9 (4.1, 3.4)
1MZ–FE engine 3.5 (3.7, 3.1)
Fluid type:
Automatic transmission fluid Type T–IV
Change automatic transmission fluid only as necessary.
Generally, it is necessary to change automatic transmission fluid only if your vehicle is driven under one of the Special
Operating Conditions listed in your “Scheduled Maintenance Guide” or “Owner’s Manual Supplement”.
When changing the automatic transmission fluid, use only Toyota Genuine ATF Type T–IV (ATF JWS3309 or NWS6500) to aid in
assuring optimum transaxle performance.

koniec cytatu. 
Jak to w końcu jest  :embarassed:
« Ostatnia zmiana: 03-03-2009, 11:41:59 wysłana przez SZYMON14 »

sssss

  • Gość
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #8 dnia: 03-03-2009, 11:48:07 »
Ja bym zaufał producentowi i jego instrukcji.

Grzechoo

  • Gość
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #9 dnia: 03-03-2009, 11:50:29 »
O to chodzi, że ja też. Skąd zatem takie parcie na wymiany co kilkadziesiąt kkm ?

Nec Hercules contra plures  :embarassed: ?
« Ostatnia zmiana: 03-03-2009, 12:10:35 wysłana przez Grzechoo »

Offline tabak

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 975
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #10 dnia: 03-03-2009, 12:23:31 »
no właśnie też nie wiem jak to z tym olejem jest. Ale wydaje mi się, że wszystko w "przyrodzie" się zużywa więc i olej w skrzyni też. Warto go jednak chyba wymieniać co jakiś czas.

PozDRo
1MZ - FE ......hehe, po co mi car audio???

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #11 dnia: 03-03-2009, 12:33:28 »
O to chodzi, że ja też. Skąd zatem takie parcie na wymiany co kilkadziesiąt kkm ?

Nec Hercules contra plures  :embarassed: ?

Rany boskie, nie używaj takich mądrych sentencji, bo mi się google zawiesił przy szukaniu, co to znaczy  <diabel>

Co do automatów ( manuali również ), to jak zawsze są 2 szkoły. Jedna zaleca wymieniać często, druga w ogóle ( "po co, skoro jeździ" ).

Biorąc jedno i drugie na zdrowy, chłopski rozum, należałoby jednak olej od czasu do czasu wymienić.

Skrzynie są szczelne, nie występuje w nich spalanie ( jak w silniku ), więc olej ( teoretycznie ) tracić swoich właściwości nie powinien.

Potwierdzałby to fakt, że nie odczuwam żadnej różnicy przy wymianie oleju w skrzyni, jak również to, że po przebiegu 300kkm olej w skrzyni manualnej wciąż jest przezroczysty.

Ale... przecież skrzynia się zużywa, nie ma perpetuum mobile, gdzie nie występuje tarcie, a wszystkie działające siły równoważą się.

Drobinki metalu z pompy, czy kół zębatych mieszają się z olejem - cięższe opadają na dno skrzyni, i  ( teoretycznie ) gromadzą się na korku z wkładką magnetyczną ( tylko, że takich korków w Toyotach nie ma ), lżejsze są wciąż mielone wraz z olejem przez pompę i koła.

W teorii doprowadziłoby to do zgęstnienia oleju ,i zamiany go w smar ( krytyczny przypadek ).

Pomijam kwestię przeciążenia automatu, gdzie olej przypali się, i ewidentnie spalenizną śmierdzi - to są właśnie te "special operating conditions" : jedziemy w góry z przyczepą.

Myślę ( wyrażam tu tylko swoją opinię ), że wysyp Camry III generacji z padniętymi automatycznymi skrzyniami, jaki ma ostatnio miejsce na Allegro, to właśnie efekt braku odpowiedniej obsługi ( pod to podciągam rajdowców, co cieszą się, że automat "sam" zmienia biegi, i można objechać kogoś ze świateł ).

Jeśli w automatycznej skrzyni występuje takie urządzenie, jak filtr oleju, to myślę, że nie jest on tylko po to, żeby skrzynia miała więcej części. Coś na tym filtrze musi osiadać ( w/w sadza i drobinki metalu ). Dlatego ( w moim mniemaniu ) wypadałoby wymieniać olej regularnie. Jak często ? Nie wiem - ja się nie znam - dlatego mam manuala  <diabel>

pzdr

3VZ.pl



Grzechoo

  • Gość
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #12 dnia: 03-03-2009, 13:21:49 »
Korka z wkładką może nie ma, ale założę się, że jest jakaś płyta (lub płytka magnetyczna).
Nie chciałbym tu uchodzić za przeciwnika wymiany płynu w ASB, ale trochę przypomina mi ta cała sytuacja CALGON do pralek ...
Przecież producent nie jest idiotą i przeważnie zaleca więcej niż należy się spodziewać według rozsądku.
Tutaj mamy sytuację odwrotną.
Trzeba przyznać, że warsztaty zajmujące się ASB chętnie popierają taką teorię (regularnej i najlepiej częstej wymiany płynu), jednak po ostatnich rozmowach z kilkoma z nich a dotyczących np. "szkodliwości" wrzucania N w czasie postoju w korku (korku a nie pod światłami) zaczynam wątpić w fachowość wielu z nich.

Oczywiście, mogę się mylić.

Jeśli już mówić o wymianach oleju np. w manualnych skrzyniach biegów, zbyt częste wymiany np. co 15 kkm powodują efekt odwrotny od zamierzonego ...

Oczywiście również mogę się mylić.

Offline marcin

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #13 dnia: 03-03-2009, 14:08:52 »
Nie wiem, jak to dokładnie jest, jednak nie spotkałem jeszcze ani silnika, ani skrzyni, któremu/której wymiana oleju zaszkodziła ;)

pzdr
3VZ.pl



Offline tjedral

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 792
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Olej do ASB
« Odpowiedź #14 dnia: 03-03-2009, 19:44:47 »
co do sentencji moja nauczycielka z łaciny jakoś tak tłumaczyła, ze wyszło " I Herkules d... kiedy ludzi kupa"  :grin:
Toyota Camry Wagon Custom V6, 3.0, MT
Toyota Camry Sedan V6 GX , 3.0, AT


 

Beesafe.pl