Autor Wątek: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy  (Przeczytany 5068 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ignacy

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« dnia: 01-08-2013, 22:24:38 »
Witam

Jako, że to mój pierwszy post proszę o łagodne potraktowanie - około pół roku temu stałem się posiadaczem Yarisa I 1.0 rocznik 2004. Do tej pory nie sprawiał problemów - dziś jednak zauważyłem sporej wielkości plamy - widać je na załączonym zdjęciu - K - to od strony kierowcy, P - pasażera(Oczywiście to te świeże, z samochodem nie mogłem zrobić bo wychodziły nie ostre..). Jakiś czas temu zauważyłem małą - może kilka kropel - plamkę od strony K - pojechałem z tym do mechanika który stwierdził, że to nie wyciek a w zasadzie tylko pocenie się w okolicy skrzyni biegów i uważa, żeby póki co tego nie ruszać. Monitorowałem sprawę i plama pojawiała się co jakiś czas nie przekraczając wielkości która miała by mnie zaniepokoić.

Jednak jak widać na zdjęciu coś jest nie tak - zastanawia mnie tylko, że czy mogła mieć na to wpływ temperatura powietrza, bo samochód stał wtedy cały dzień w słońcu przy 40 st. upale, a jak wróciłem do domu i zostawiłem go na noc w garażu to śladu nie zostawił praktycznie żadnego, po czym sytuacja w analogicznych warunkach się powtórzyła - plamy w czasie dnia, w nocy nic - a trase przejeżdżam taką samą,

Starałem się znaleźć jakiś podobny temat na forum, ale albo nie ma albo źle szukam. Historii samochodu nie znam, na liczniku lekko ponad 60 tyś. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale wydaję mi się, że przed sprzedażą auto przez dłuższy czas nie było użytkowane

ed. wersja FR
« Ostatnia zmiana: 01-08-2013, 22:26:09 wysłana przez Ignacy »

Offline Filu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3626
  • Płeć: Mężczyzna
    • Studio fotografii reklamowej, druk wielkoformatowy
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #1 dnia: 01-08-2013, 22:37:23 »
A te plamy to na pewno olej a nie skroplona woda z klimy??

                             www.FotoSzopa.pl

Offline Basler

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 498
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #2 dnia: 02-08-2013, 00:52:56 »
Z klimy to by raczej lecialo od strony pasazera. Od pasazera moze byc spod pokrywy rozrzadu, od kierowcy moze rzeczywiscie skrzynia.
Srebrna Strzała!

Offline Filu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3626
  • Płeć: Mężczyzna
    • Studio fotografii reklamowej, druk wielkoformatowy
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #3 dnia: 02-08-2013, 00:58:06 »
Wyciek jest dosyć klarowny, więc jak dla mnie to albo woda, albo olej ze skrzynki. Obadałbym organoleptycznie rodzaj cieczy  :good:

                             www.FotoSzopa.pl

Offline Ignacy

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #4 dnia: 02-08-2013, 07:35:55 »
Witam

Potwierdzam klimatyzacja zostawia plamy od strony pasażera i plamy są większe

sprawdzałem konsystencje i zapach - z całą pewnością był to olej - z tym, że im większa plama tym jest jakby bardziej rozrzedzony - zostawiłem kawałek folii pod samochodem, żeby móc lepiej sprawdzić. Olej wygląda na czysty niczym prosto z butelki - zastanawia mnie ta wielkość tych plam i dlaczego raz są duże, raz ledwie widoczne. Pytanie co dalej z tym robić - w działaniu skrzyni nie zauważyłem nic niepokojącego, działa lekko nic nie trze ani nie zgrzyta. Mechanik mówił, że to może cieknąć gdzieś spod śrub? Miał ktoś wcześniej podobny przypadek? A co z tą małą plamą spod rozrządu? Czytałem o tych wadliwych obudowach w Yarisach, da się jakoś sprawdzić czy mój egzemplarz miał tą usterkę naprawioną?

Offline paba

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 5197
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #5 dnia: 02-08-2013, 08:25:28 »
weź porządną latarkę i zobacz ślady w komorze, skąd kapie
może to nie być łatwe, bo te wycieki potrafią się "rozłazić"

jakiś engine cleaner popryskaj żeby rozpuściło z grubsza stare ślady i obserwuj
TIIDA '09

Offline Filu

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3626
  • Płeć: Mężczyzna
    • Studio fotografii reklamowej, druk wielkoformatowy
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #6 dnia: 02-08-2013, 11:40:09 »
A poziom oleju w skrzynce sprawdzony? To zajmuje 5 minut a może wiele wyjaśnić.

                             www.FotoSzopa.pl

Offline adii

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1704
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #7 dnia: 02-08-2013, 12:33:45 »
a nie cieknie z uszczelniacza półosi ?

Offline Ignacy

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #8 dnia: 02-08-2013, 21:19:58 »
witam!

jutro postaram się przeczyścić całą pokrywę i obserwować. Zastanawia mnie trop z tą półosią ponieważ był robiony przegub właśnie od strony kierowcy i mechanik narzekał, że nie mógł tam części spasować, że zamawiał części z kilku źródeł i nie mógł tych wyżłobień spasować - powodem wymiany była przecięta ta gumowa osłonka, a objawy takie, że chlapało taką gęstą mazią mniej-więcej w tym miejscu - ale ponoć było to zrobione. Piszę ponoć, bo poza tym smarem nie czułem w czasie jazdy, żeby coś było uszkodzone. Ta maź mogłaby pod wpływem temperatury rozpuścić się niemalże do formy płynnej?

edit: jak znajdę informację w jaki sposób można sprawdzić poziom oleju w skrzyni i nie będzie to przekraczała moich umiejętności to sprawdzę
« Ostatnia zmiana: 02-08-2013, 21:21:42 wysłana przez Ignacy »

Offline paba

  • Moderator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 5197
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Yaris I - Wyciek spod silnika od strony kierowcy
« Odpowiedź #9 dnia: 02-08-2013, 21:58:45 »
taki mechanik to powinien mieć wymontowaną półoś na dobranie lub po winie jechać (nie o alkohol chodzi), zapewne tak nie zrobił
odchyły to jakieś 1 cm max

uszkodzona gumowa osłona to już przeważnie syf i gnój w środku, kiedy się za późno skapnie przegub do wywalenia
kluczowe by to ładnie złożyć i dać niezanieczyszczony smar, dobrze osadzić i zabezpieczyć osłonę (opaski zaciskowe, włożyć pod wargę wkrętak żeby wywalić powietrze jak przy pakowaniu w worki różnych rzeczy w domu
dać nowe uszczelniacze półosi, osadzić je ładnie, itd.
i sporo innych zabiegów, chodzi mi tym przydługim pisaniem o staranności kogoś kto robi bo nie powinno chlapać!

olej w skrzyni zmienić co 60 tysięcy km lub co ok. 4 lata

poziom oleju ma sięgać dolnej krawędzi otworu korka
aby sprawdzić taki poziom musisz wymontować obie części osłony silnika, wcześniej auto na kobyłkach
w przedniej części obudowy skrzyni masz korek
mocny klucz nasadowy :)
TIIDA '09


 

Beesafe.pl