Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: PRIUS - problem z baterią HV  (Przeczytany 39335 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mihhnik

• Toyot Leżący
  • *
PRIUS - problem z baterią HV
« dnia: 29-10-2013, 10:03:31 »
Witam,

w moim priusie z 2007 wystąpił błąd U0293 - LOST COMMUNICATION WITH HV ECU

auto normalnie jeżdżone w pewnym momencie nie da się odpalić. Brak możliwości wrzucenia jakiekolwiek biegu. Na desce miga schemat skrzyni biegów. Koła zablokowane. Auto generalnie nie do ruszenia. Na wyświetlaczu ze schematem napędu bateria rozładowana. Próba odpalenia na kable nie pomogła. W tym momencie bateria HV i akumulator są rozładowane.
Auto ostatecznie jest w serwisie. Diagnoza - wymiana baterii HV.
Bateria HV została sprawdzona "testerem". Nie podjęto próby jej ładowania.
Zaskoczyła mnie ta diagnoza, zwłaszcza, że podany przez serwis koszt baterii HV to 18 000zł.
Nie chce mi się wierzyć, że toyota wyprodukowała auto, które mając 6 lat jest do wyrzucenia z powodu wysokiego kosztu naprawy.

Czy ktoś spotkał się z podobnym problemem? Czy można taką diagnozę postawić nie ładując baterii?
Czy baterię HV można poddać regeneracji lub czy można wymieniać jej poszczególne ogniwa?

Oprócz ASO jest podobno taka ładowarka w Krakowie - może ktoś wie który serwis dysponuje taką? Lub gdzie można w Krakowie naprawiać hybrydy?

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na pytania to proszę o pomoc, bo koszt naprawy jest baaaardzo wysoki i będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Michał

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
Odp: PRIUS - problem z baterią HV
« Odpowiedź #1 dnia: 29-10-2013, 10:31:35 »
Dziwne to wszystko.
Przede wszystkim jaki
Cytuj (zaznaczone)
... schemat skrzyni biegów
:shock:
Pojedyncze ogniwa można regenerować/wymieniać. Jest to szczegółowo opisane. Poszukam i podlinkuję.
Ale nie w tym rzecz, to wszystko nie powinno się zdarzyć. Zakładam, że samochód jest w serwisie Toyoty?
Trochę za szybko te diagnozę postawili moim zdaniem.
Dwa pytania -
1. czy przed awarią doprowadziłeś do pustego baku, tak że samochód stanął z powodu braku paliwa?
2. Czy próbowałeś przed awarią odpalać samochód przy użyciu kabli z innego pojazdu?

Podrążę temat i czego się dowiem, to dam znać.
Brzmi to wszystko groźnie...
Widuje się na Allegro baterie HV w rozsądnych cenach z walonych Priusów.

edit:
cos niecoś o tym błędzie:

U0293 Lost Communication with HV ECU
- Wire harness (czyli cos z kabelkami (ostrożnie z tym: wysokie napięcie!)
- Power management control ECU (kontroler)
czyli  niekoniecznie walnięta bateria.

jeszcze:

CAN - Controller Area Network using a multi star style bus connection through 2 junction connectors and connecting main bus line at 500 kbps with a max of 1M bps provides connection for the main components of the HSD including:
HV ECU
ECM
EPS ECU
Battery ECU
Skid Control ECU
steering angle sensor
Yaw Rate and Deceleration Sensor
Gateway ECU
« Ostatnia zmiana: 29-10-2013, 10:54:09 wysłana przez Priusman »

Offline mihhnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 29-10-2013, 11:08:49 »
dziękuję za odpowiedź

tak, auto jest w serwisie Toyoty ale mam wrażenie że sami nie wiedzą o co chodzi bo powiedziano mi wczoraj że napisali do Toyota Motor że nie wiedzą jak postępować w tym przypadku i czekają na dalsze procedury. :/

też mi się wydaję że za szybko to stwierdzili - w ciągu 2-3h

w momencie usterki były dwie kreski paliwa. Potem faktycznie poziom paliwa gwałtownie spadł - chociaż auto już nie jeździło i zaczęła migać rezerwa. No ale to może błąd wyświetlacza. Też o tym pomyślałem i dolałem paliwa o 2-3l ale tyle wtedy miałem pod ręką.
Na pewno nie było tak, że powodem zatrzymania auta był brak paliwa.

Przed awarią auto nie było odpalane przy pomocy kabli - nigdy nie było problemów z odpaleniem auta.

mnie sie też wydaje że to nie będzie problem z baterią HV i że serwis postawił błędną diagnozę. Może jakiś zwierzak przegrysł jakiś kabel albo któryś może zaśniedział. Sam już nie mam pomysłu na to i czekam na odpowiedź od Toyota Motor.

Dobrze że można to regenerować/wymieniać poszczególne ogniwa bo to być może by oznaczało duże ograniczenie kosztów.

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #3 dnia: 29-10-2013, 12:21:44 »
Może jakiś zwierzak przegrysł jakiś kabel
To ciekawa hipoteza, akurat tak się składa, że w Stanach ludziska mają ogromne problemy właśnie z gryzoniami, które upodobały sobie Priusy. Odkrywają w samochodach całe gniazda myszy i trwa nieustanna walka ze szkodnikami. Zastanawiające - czyżby Prius był zbudowany z jakichś gryzoniowych smakołyków? ;) A może dlatego go tak polubiły, że pod maską ciszej i mniej bardzo rozgrzanych elementów. Sam silnik przecież pozostaje niezbyt gorący, nawet po dłuższej jeździe...
Latareczka i drobiazgowy przegląd zalecane.

http://priuschat.com/threads/exposed-wires.133734/#post-1905701

Cytuj (zaznaczone)
Dobrze że można to regenerować/wymieniać poszczególne ogniwa bo to być może by oznaczało duże ograniczenie kosztów.
Co nie oznacza, iż jest to proste, aczkolwiek dla "złotej rączki" całkiem realne...
http://priuschat.com/threads/traction-battery-rebuild-question.124744/
« Ostatnia zmiana: 29-10-2013, 12:32:59 wysłana przez Priusman »

Offline joujoujou

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 29-10-2013, 14:00:04 »
czyżby Prius był zbudowany z jakichś gryzoniowych smakołyków?
Owszem, przynajmniej częściowo -  niektóre "plastiki" mają organiczne pochodzenie:
Cytuj (zaznaczone)
In constructing the Prius, Toyota used a new range of plant-derived ecological bioplastics, made out of cellulose derived from wood or grass instead of petroleum. The two principal crops used are kenaf and ramie. Kenaf is a member of the hibiscus family, a relative to cotton and okra; ramie, commonly known as China grass, is a member of the nettle family and one of the strongest natural fibres, with a density and absorbency comparable to flax. Toyota says this is a particularly timely breakthrough for plant-based eco-plastics because 2009 is the United Nations’ International Year of Natural Fibres, which spotlights kenaf and ramie among others.

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #5 dnia: 29-10-2013, 14:56:48 »
...Owszem, przynajmniej częściowo -  niektóre "plastiki" mają organiczne pochodzenie:
Cytuj (zaznaczone)
In constructing the Prius, Toyota used a new range of plant-derived ecological bioplastics, made out of cellulose derived from wood or grass instead of petroleum. The two principal crops used are kenaf and ramie. Kenaf is a member of the hibiscus family, a relative to cotton and okra; ramie, commonly known as China grass, is a member of the nettle family and one of the strongest natural fibres, with a density and absorbency comparable to flax. Toyota says this is a particularly timely breakthrough for plant-based eco-plastics because 2009 is the United Nations’ International Year of Natural Fibres, which spotlights kenaf and ramie among others.

Yummy!! No to w razie kryzysu nie zginę z głodu, zjem swój samochód :D  <kucharz>
« Ostatnia zmiana: 29-10-2013, 15:56:56 wysłana przez Priusman »

Offline Darek Toyota

• Toyot Zmotoryzowany
« Odpowiedź #6 dnia: 29-10-2013, 21:27:25 »
Ja bym się trzymal tego błędu U0293 i próbował go wyeliminować. O ile instalacja elektryczna jest OK.(dotyczy CAN z HV ecu) to podmienił bym sterownik HV.
Jest taki na Al....o za 99zł. Numer aukcji 3621621048. Raczej nie wymaga adaptacji. Taką kwotę można poświęcić przed wymianą droższych elementów.

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #7 dnia: 29-10-2013, 22:55:44 »
Jeszcze jedna sugestia. Odłączyłbym i naładował dobrze akumulator 12V, aby komputery się zresetowały i dostały porządne zasilanie.

Offline mihhnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 30-10-2013, 06:09:42 »
zanim zawiozłem do serwisu i to błąd udało się wyeliminować. Teraz auto nie wykazuje żadnych błędów. Po prostu nie pali bo bateria HV jest rozładowana.
Oddając auto do serwisu ja im powiedziałem żeby naładowali baterię HV (swoją drogą to im zleciłem na początek), dolali ew. paliwa i sprawdzili kable. Ale poszli po najmniejszej linii oporu informują mnie i konieczności wymiany baterii za 18 tyś. Wkurzyło mnie to bardzo! Ech te nasze serwisy.
Ale jest też pozytyw! Wczoraj zadzwonił pan z serwisu, że zrobią to o czym mówiłem i może nie będzie potrzeby wymiany baterii!!!! Alleluja!!!
Niestety ładowarka będzie dopiero za tydzień więc jest trochę czasu.

pzd

Michał

Offline Darek Toyota

• Toyot Zmotoryzowany
« Odpowiedź #9 dnia: 30-10-2013, 07:34:17 »
Tak jak pisze Priusman trzeba naladować ewentualnie wymienić mały akumulator.

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #10 dnia: 02-11-2013, 15:13:18 »
..auto jest w serwisie Toyoty...

Zapomniałem spytać. W jaki sposób samochód tam dojechał? Mam nadzieję, że nie na holu, tylko na lawecie.

Offline mihhnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 03-11-2013, 21:37:02 »
Tak tak na lawecie

Offline Priusman

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #12 dnia: 04-11-2013, 20:51:28 »
Święta, Święta i po Świętach. Opowiadaj, czekamy z niecierpliwością na wieści (przynajmniej ja ;)

Offline pancio123

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 05-11-2013, 00:05:50 »
Święta, Święta i po Świętach. Opowiadaj, czekamy z niecierpliwością na wieści (przynajmniej ja ;)

Też chętnie dowiem się czegoś więcej...  :grin:

Offline mihhnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 05-11-2013, 15:42:57 »
na razie czekam na odpowiedź z ASO. Chyba sami dopiero się uczą...

jak będę wiedział co wykminili to napiszę.

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 05-11-2013, 15:42:57 »