Autor Wątek: Uwagi po pierwszych 1500 km  (Przeczytany 38552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline nexus7

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 22
Uwagi po pierwszych 1500 km
« dnia: 24-01-2015, 12:16:06 »
Cześć
na liczniku mojej nowej Verso jest już 1500 km i chciałbym się z Wami podzielić kilkoma uwagami/zadać kilka pytań. Verso 1.8, skrzynia manualna 7 osób.

Silnik: Bardzo fajny, tego się spodziewałem, również na niskich obrotach (sugerowanych przez samochód) jedzie płynnie, bez znanego mi z innych aut szarpania. Przez pierwsze 500 km zużycie paliwa wyraźnie spadało (nie wiem czy docierał się silnik, czy kierowca do auta). Spalanie teraz: Poznań, tylko w korkach-10,5 trasa szybka(nie autostrada)-6,8 trasa wolna (spory ruch i dużo zabudowanego) 6.

Skrzynia biegów: precyzyjna, za ciasno zestopniowana (6 biegów, ale 6 jak piątka w starszych autach). Moim zdaniem to wada, prawdopodobnie przez to, że taka sama jest w 1.6, a on jest słabszy. Mogła Toyota dać dłuższe przełożenie główne, a wszystko jest jak w 1.6. Wtedy przy wyższych prędkościach spadłyby obroty. popatrzcie na stopniowanie biegów w Dieslach, tam wyższe biegi są dłuższe (popatrzcie na dopuszczalne prędkości na poszczególnych biegach w instrukcji).

Wygoda i wnętrze w porządku. Małe schowki w podłodze i miniaturowy pod siedzeniem pasażera (porównując do Xsary Picasso. Plastiki bardzo wrażliwe na zarysowanie. Deska rozdzielcza OK, wyraźna i ergonomiczna. Dużo miejsca z przodu i w 2 rzędzie. 3 rząd tylko dla dzieci (byłem tego świadom).

Radio: ogólnie bardzo słabe słabe. Brak możliwości przeglądania zawartości pendrive innej niż po wpisach w IDtag. Nie ma opcji wyświetlenia struktury katalogów. Pamięta tylko 6 stacji ulubionych. Nie wiem jak można edytować listę innych zapamiętanych stacji, radio dokłada je tam samo pod nazwami będącymi losowym fragmentem aktualnie nadawanego napisu przez RDS. Jakość dźwięku dobra. Losowo po włączeniu samochodu radio wyświetla ekran pamięci USB, nawet jeśli ta od tygodnia nie była podłączana wypisując "brak nośnika", to dość irytujące. Czułość bardzo słaba. Na tej samej trasie (Poznań-Gniezno) radio fabryczne Xsary Picasso i jakieś najtańsze Sony z CD w innym moim aucie odbierają znacznie lepiej. Poznańskie stacje giną dopiero 10 km od Gniezna, a nie 10 km za Poznaniem. To ogromna różnica. Czy Wy też obserwujecie przeciętną czułość radia?


Mała dopuszczalna nośność haka, najniższa z jaką się spotkałem. Czy woził ktoś z Was na haku 4 rowery?


Samochód jest cichy, porównując do Xsar Picasso, nie przenosi na nadwozie hałasu z zawieszenia na dziurach. XP bardzo hałasowała na twardych, krótkich uskokach.

Bagażnik dość mały, porównując do XP i bardzo płytki. Świetna składana i chowana roleta bagażnika.

Nawigacja OK, aktualizacja droga, ale mapa dobra a i sam software bez zarzutu. Brakuje mi tylko wyświetlania wysepek na jezdni (jest w Automapie).

Kamera cofania świetna, widać i w dzień i w nocy (oczywiście słabiej, ale wystarczająco) umiejscowienie i zakres widoczności bez zarzutu. Jedyna wada brudzi się. Można to rozwiązać chowaniem, ale wtedy mamy dodatkowy mechanizm, który pewnie za długo nie pożyje.  Przydałby się natrysk płynu do mycia szyb.

Brakuje przydatnej funkcji (była w XP), przetarcia szyby tylnej przy włączaniu wstecznego, jeśli wycieraczki przednie pracują.


To tyle pierwszych uwag, jak coś jeszcze mi się przypomni to napiszę. Wyraźcie proszę opinie o czułościach radia, szczególnie Vi spośród Was, którzy mają porównanie do innych aut. może mam coś skopane z instalację?

pozdrawiam
nexus

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #1 dnia: 24-01-2015, 12:56:20 »
Brak możliwości przeglądania zawartości pendrive innej niż po wpisach w IDtag. Nie ma opcji wyświetlenia struktury katalogów.
Trzeba utworzyć playliste w kazdym katalogu z mp3 , wtedy wybierając w radiu "listy odtwarzania" wybierasz zawartość danego katalogu:
https://www.youtube.com/watch?v=KHTiaXnp5qY&feature=youtu.be

http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,34188.0/nowap.html

Offline Pablowski

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 241
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #2 dnia: 24-01-2015, 14:08:18 »
Witamy kolejnego posiadacza Verso.  <taniec> Co do radia u mnie jest naprawdę dobrze. Odbieram lokalne stacje nawet ponad 70km od miejsca nadawania. Nie mam zastrzeżeń do AF (automatycznej zmiany częstotliwości). Nawet nie wiem kiedy jest zmiana - nic nie szumi. Jaką masz aktualnie mapę w nawigacji? Chodzi mi o wersję: EUL.... Znajdziesz to w "Informacji o systemie".

Offline nexus7

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #3 dnia: 24-01-2015, 15:18:47 »
Oprogramowanie 4.3.1L tak przyszło z fabryki, w internecie dla mnie jest dostępne o dziwo 4.3.0L
Wersja oprogramowania 01011A
mapa 2014.v2

Offline mgenek

  • Moderator
  • Toyot Chodzacy
  • ******
  • Wiadomości: 1015
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #4 dnia: 24-01-2015, 15:44:54 »
Mała dopuszczalna nośność haka, najniższa z jaką się spotkałem. Czy woził ktoś z Was na haku 4 rowery?

Tak jak zauważyłeś. Dopuszczalny nacisk na kulę haka to 55kg. 3 rowery (i napewno nie marketowe) to już jest ~40-45kg + bagażnik (mój thule na 3 rowery) waży ponad 10kg. Wychodzi na styk albo nieco przekracza. Ja 4 rower wiozę na dachu.
pzdr.
Michał

Offline MateuszW

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 27
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #5 dnia: 24-01-2015, 17:44:31 »

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #6 dnia: 24-01-2015, 20:32:58 »
Obroty to są najlepsze w CVT - kiedy chcesz i dokładnie jakie chcesz: praktycznie dowolnie. A tak w 6-biegowym manualu trzeba majdrować wajchą, sprzęgło (pedał) też nie chodzi jakoś wybitnie super lekko, a że jest 6? No jest, bo to "modne" i ekonomicznie uzasadnione.
A że niewygodne... - tego klient raczej nie odkryje... PRZED zakupem. :cheesy:
Plastiki jak plastiki - w sensie, że Japonia takie ma. Do d.py krótko mówiąc - ale mechanika odwrotnie. :good:
W 3-cim rzędzie wejdzie od biedy nawet teściowa. :cheesy: ...z tym że dzieciaki uwielbiają, więc jakoś nie naciskam za często. Ale - co się odwlecze to nie uciecze. :cheesy: :laugh:
W skrócie to - dobrze, że nie miałeś full wypas C.Picasso, bo tam to dopiero było gadżetów. A że awaryjność inna niż Toyoty - to już inna sprawa. :wallbash:
Ogólnie przesiadłeś się z jednego końca kija (Citröena) poprzez całą inną reszę Chevroletów, Fordów, VW itp. itd. na skrajnie drugi (Toyota) i z tego powodu -> gratulacje. :good:
Powrót - dla własnego zdrowia - niemożliwy.  :cheesy:

Offline lelelek

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #7 dnia: 25-01-2015, 21:11:21 »
witam, ja swoją dopiero 300km przejechałem, jak na razie bardzo żałuje że nie mam czujników cofania, pozostałe rzeczy super. Autko super chociaż każdy z nas zdaje sobie sprawę ze nie jest to auto na lans miastowy w sobotni wieczór :grin:
Poprzednie auto to roomster więc może dlatego jestem tak zafascynowany verso

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #8 dnia: 25-01-2015, 21:43:57 »
Domontuj te czujniki  :cool:
Ja miałem fabryczne na tył - domontowałem LEPSZE na przód i tył z gadżetem pt.: "auto obtrąbi samodzielnie każdego, kto się zbliży do niego zbytnio" nawet podczas mojej nieobecności przy nim.  :cool: :cheesy:
...aha, kamerę też zamontowałem niezależnie i to też LEPSZĄ niż fabryczna.  :good:

Offline lelelek

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 3
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #9 dnia: 25-01-2015, 22:02:48 »
nad czujnikami faktycznie będę musiał pomyśleć bo sama kamera trochę mało, możliwe że  to kwestia przyzwyczajenia ( w poprzednim aucie tylko były czujniki)
Lepsza kamera ( w tej i w nocy i w dzień widać całkiem dobrze) - co ona potrafi bo mi tylko jakieś głupie rzeczy rzeczy chodzą po głowie? :song:

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #10 dnia: 25-01-2015, 23:56:05 »
No tak - z czujnikami jest tak jak np. ze szklanym dachem: póki nie masz, to posiadanie jego przez innych uznajesz za fanaberię. Ale jak raz zasmakujesz - to już w każdym aucie chcesz mieć. :cheesy: :good:
Ta moja widzi W CAŁKOWITEJ (no, może poza dość symbolicznym światłem cofania) ciemności :)

Offline buckswizz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 128
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #11 dnia: 26-01-2015, 10:13:47 »
Witaj. Co do radia i jego czułości. Proponuję wymienić antenę radia, ja zamontowałem z jakiegoś golfa, pasuje i dużo lepiej ściąga. a radio - ja mam bez navi i gra jak dla mnie bardzo słabo. ale z tym na razie muszę pożyć

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #12 dnia: 26-01-2015, 10:20:33 »
wymienić antenę radia, ja zamontowałem z jakiegoś golfa

Na dachu?  :shock:

Offline buckswizz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 128
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #13 dnia: 26-01-2015, 10:42:51 »
na dachu  :good: ten krótki penisek zastąpiłem patykiem z jakiegoś golfa, ściąga o niebo lepiej i nie traci tak szybko częstotliwości

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Uwagi po pierwszych 1500 km
« Odpowiedź #14 dnia: 26-01-2015, 11:19:33 »
Nie wiem, u mnie jest OK, ale nie wiem czy mamy takie same radia/anteny - na pewno siało przy jednym module Philipsa LED, ale potem wymieniłem i ok.
A nie masz za dużo "gadżetów" RDS włączonych na FM-ie? Bo u nas w PL to mało co z tego działa, a radio głupieje?


 

Beesafe.pl