Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Używana Toyota Yaris II - pierwszy przegląd po zakupie.  (Przeczytany 1948 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline KPiotr

• Toyot Leżący
  • *
Dzień dobry wszystkim,

Zasadniczo prawo jazdy mam od kilku dobrych lat, jednak dopiero od kilku miesięcy posiadam własny samochód - Toyota Yaris II (2009) 1.33 (74 kW).

W związku z tym, że jestem trochę zielony w kwestii motoryzacji, a powoli zbliża mi się czas okresowego badania technicznego, chciałbym prosić o radę na co dodatkowo zwrócić uwagę / sprawdzić w tej konkretnej wersji silnikowej.

Zasadniczo samochód zakupiłem jako używany w jednym z przy-salonowych komisów Toyoty - rocznik 2009 po lifcie, przebieg ~ 65 000 km, wersja Sol z Niemiec z silnikiem benzynowym 1.33 Dual VVT-i - bezwypadkowy. Dodatkowo dopłaciłem do tzw. przeglądu Toyota Pewne Auto, według którego stan techniczny samochodu był perfekcyjny, natomiast stan ogólny - dobry (poprzedni właściciel przerysował drzwi o latarnie - polakierowane w ramach sprzedaży przez salon). Wymiany wymagał jedynie filtr powietrza + po około 6 000 km klocki hamulcowe. Niestety potem wyszło kilka drobnych mankamentów - m.in. niedziałający 1 kluczyk z centralnym zamkiem w pilocie, 2 wymieniane szyby, wyłamane jedno mocowanie lampy przedniej i halogenowej, co ciekawe lamy mają różne daty produkcji ;)
Samochód ogólnie w ramach "wprawiania się" trochę doinwestowałem:
- dorobienie kluczyka z centralnym zamkiem
- wymiana filtra powietrza (Bosch) + węglowy filtr kabinowy (Knecht)
- kompletne koła zimowe
- wymiana wszystkich piór wycieraczek (Bosch)
- wymiana klocków hamulcowych z przodu po 5 500 km
- czyszczenie tapicerki, dywaniki i takie tam ;)

Za 1,5 miesiąca mam przegląd okresowy i zwracam się z prośbą o radę co w tym konkretnym modelu warto jeszcze sprawdzić ekstra, zwrócić uwagę, żeby auto posłużyło jak najdłużej.
Standardowo:
- wymiana oleju + filtra oleju - jakie parametry i rodzaj są polecane do tego silnika?
- wymiana filtra paliwa?
- sprawdzenie żywotności akumulatora?
- dodatkowo auto trochę ściąga na prawo, w ramach przeglądu Toyoty była robiona kontrola zbieżności - wyszła prawidłowo, gdyby ktoś chciał rzucić okiem mam wyniki pomiarów, problem występował zarówno na oponach letnich jak i po zmianie na zimowe... może wystarczy wyregulować jakieś nastawienia kolumny kierowniczej?
- czasami mam też problem z wrzuceniem wstecznego biegu, ale z tego co czytałem, to standardowa dolegliwość tej przekładni,

Serdecznie proszę o jakieś wskazówki co jeszcze?, jako że sam mam znikome doświadczenie w kwestiach mechaniczno - serwisowych.

Dziękuję!

Offline paba

• Moderator
Odp: Używana Toyota Yaris II - pierwszy przegląd po zakupie.
« Odpowiedź #1 dnia: 29-02-2016, 11:52:49 »
wsteczny nie jest synchronizowany

ściąga - istotna sprawa, bo rzutuje na bezpieczeństwo i wiele czynników, np. choćby nieprawidłowe ciśnienie opony, blokujący się zacisk

olej 0W-20 A5/B5 lub A1/B1 lub ILSAC GF-5

filtr paliwa - nie trzeba wymieniać
TIIDA '09

Offline KPiotr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 30-03-2016, 08:48:49 »
Witam,

Chciałbym troche odświeżyć temat. Czy może mi ktos podac interwały co ile powinienem wymieniac poszczególne filtry, oleje, płyn hamulcowy?

A co np z Olejem w skrzyni biegów?

Co do ściągania, zrobiłem geometrię przed przeglądem, prawe koło było "rozregulowane", obecnie wszystko gra :)

Dzięki,
« Ostatnia zmiana: 30-03-2016, 09:16:29 wysłana przez KPiotr »

Offline tomery

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #4 dnia: 30-03-2016, 19:33:06 »
Niestety przykre to, ale ASO Toyoty "spina" się tylko przy nowych samochodach na gwarancji (i też nie zawsze).
Zapłaciłeś w ASO sporo pln-ów a za gwarancję i opinię że kupujesz perełkę a i tak musiałeś drugie sporo pln-ów doinwestować.
Tak na marginesie nadaje się to tvnu turbo.

Przerabiałem to ostatnio w moim Aurisie (kupiony w ASO, gwarancja już minęła)  :laugh:
Coś mi szurało w tylnych hamulcach przy bardzo wolnej jeździe.
Podjechałem do "mojego" ASO (byłem skłonny zapłacić konkretne pieniądze za konkretną robotę bo i tak idzie to w koszty)
Myślałem, że odkręcą zaciski, szczotką drucianą oczyszczą zaciski, prowadnice itp. duperele które pan Kazio w solidnym warsztacie zrobiłby jako czynności bazowe.
A w ASO odkręcili koła , psiknęli jakimś sprayem na zaciski (blaszki trzymające klocki) i skasowali 40 pln  :shock:  <zalamka>
I po tym zdarzeniu będę musiał chyba jeździć z duperelami do jakiegoś porządnego warsztatu który za połowę ceny ASO , bez FV  (nie wrzuci się tego najwyżej w koszty) zrobi to co powinno być zrobione żeby samochód był perełka  :cheesy:

« Ostatnia zmiana: 30-03-2016, 19:36:03 wysłana przez tomery »

Offline KPiotr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 31-03-2016, 10:31:49 »
Cześć,

Dzięki mechu za ten PDF, bardzo przydatny.

Zasadniczo nie brałem gwarancji ekstra, była mozlwiość wykupienia na rok za 600zł, ale to raczej byłyby wyrzucone pieniądze. Ogólnie tak jak mówiłem, policzyli mi za przegląd Toyota Pewne Auto (bazowo chcieli 500zł, ale "udało się" wynegocjować sporo mniej). Auto określone przez nich jako bezywpadkowe w perfekcyjnym stanie technicznym, a potem, po obejżeniu samochodu na spokojnie okazało się:

- wymieniona przednia szyba
- wymieniona szyba tylnych drzwi od strony pasażera
- wymieniona lampa przednia od strony kierowcy - wyłamane jedno z 3 mocowań
- lapma przednia od strony pasażera ma wyłamany jeden zatrzask mocowania żarówki ;)
- od strony pasażera wpadł mi do środka zderzaka halogen - wyłamane jedno z 2 mocowań :D
- znalazło się kilka rysek z jednej strony
- przy pierwszym dłuższym użyciu klimy, zalało mi cały samochód, dosłownie z podwozia wylały sie 2 wiadra wody, jak się okazało był gdzieś wypięty przewód odprowadzający - wysuszyli to, oficjalna wersja była taka, że pracownik przed oddaniem odkurzał samochód I musiał gdzieś pod schowkiem pasażera zawadzić...
- dostałem kluczyk serwisowy + kluczyk z centralnym zamkiem, który nie działał, jak się potem okazało, właściciel oryginalnie zostawił tylko serwisowy, w salonie domówili sobie brakujący kluczyk, niestety były wyłacznie dostepne te do III generacji samochodu, których siłą rzeczy nie dało się zaprogramować
- geometria była do poprawki, według przeglądu Toyota Pewne Auto wszystko było spoko, jednak auto ciągle delikatnie ściągało na prawo. Po geometrii w niezaleznym warsztacie okazało się, że prawe koło jest rozregulowane...
- nie jestem też pewien czy chłodnica nie była wymieniana

Z ciekawości napisałem też do Niemieckiego oddziału Toyoty z prośbą o histoirę serwisową ( Salon w PL twierdził, że auto sprowadzono z Niemiec) - okazało się, że auto oryginalnie pochodzi z Francji I tam też było serwiosowane - przynajmniej przebieg wydaje się być względnie autentyczny, ale napisali, że mam dwie zaległe akcje serwioswe :D

Nieźle co? ;)

Ale wracając do tematu, co powinienem wymienić profilaktycznie na tym pierwszym przeglądzie po zakupie, żeby auto jak najdłużej posłużyło?

- olej silnikowy + filtr oleju: 0W-20 A5/B5 lub A1/B1 lub ILSAC GF-5
- filtr paliwa - według tego PDF`a co 8 lat, więc w sumie czemu nie
- filtr powietrza I kabinowy wymieniłem sam, więc z głowy. Rozumiem, że potem powietrza co 2 lata? Kabinowy troche dłużej.
- płyn chłodniczy? pierwszy raz według PDF po 160 000?
- świece zapłonowe?
- płyn hamulcowy?
- olej w skrzyni biegów?

Prosze o jakieś rady co ile, I na jakie konretnie produkty najlepiej wymienić.
« Ostatnia zmiana: 31-03-2016, 11:00:08 wysłana przez KPiotr »

Offline Damian91

• Global Moderator
« Odpowiedź #6 dnia: 31-03-2016, 12:27:20 »
Wymieniłbym wszystko co opisałeś + płyn wspomagania - nie masz pewności kiedy to wszystko było robione, będziesz miał spokój na jakiś czas.
Filtr powietrza i kabinowy - ja wymieniam przy corocznej wymianie oleju  :o

Offline KPiotr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 31-03-2016, 13:01:50 »
Tam chyba jest wspomaganie elektryczne, więc to chyba odpada, nie?

Offline Damian91

• Global Moderator
« Odpowiedź #8 dnia: 31-03-2016, 13:15:47 »
Mój błąd, zapomniałem  <zalamka> :cheesy:

Offline paba

• Moderator
« Odpowiedź #9 dnia: 31-03-2016, 17:30:32 »
- filtr powietrza I kabinowy wymieniłem sam, więc z głowy. Rozumiem, że potem powietrza co 2 lata? Kabinowy troche dłużej.
powietrza co rok max w mieście, kabinowy też, nawet co pół roku w mieście

płyn hamulcowy co dwa lata
olej w skrzyni co 2 lata / 60 tysięcy km
TIIDA '09

Offline bis24

• Toyot Spamer
  • Fiesta 1.4 mk7 FL
« Odpowiedź #10 dnia: 31-03-2016, 18:48:59 »
sprawdzenie :-)

Offline paba

• Moderator
« Odpowiedź #11 dnia: 31-03-2016, 20:58:40 »
sprawdzenie :-)

wymiana
co prawda użytkowanie w warunkach ciężkich, ale dobrze tak robić
TIIDA '09

Offline mechu

• Toyot Zmotoryzowany
    • Nawigacje Alarmy CB.
« Odpowiedź #12 dnia: 31-03-2016, 22:45:25 »
ja od kilku lat w zadnej toyce nie zmieniam oliwy w skrzyni bo zawsze sie to kiepsko konczylo - tego sie bede trzymal.

Offline paba

• Moderator
« Odpowiedź #13 dnia: 31-03-2016, 23:24:16 »
a ja zawsze zmieniam i odczuwam z tego powodu korzyść i tego się będę trzymał :-) nigdy nie miałem problemów
TIIDA '09

Offline KPiotr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 01-04-2016, 07:20:59 »
Panowie, to małe podsumowanie:
Olej silnikowy + filtr oleju - co rok
Filtr powietrza + filtr kabinowy - co rok
Olej w skrzyni biegów - co 2 lata/60k - robie około 10-12k km rocznie ;)
Płyn hamulocowy - co 2 lata

A jak jest z płynem do chłodnic?? Rzeczywiście pierwszy raz po 160 000km?

FIltr paliwa też wymienię, koszt nie taki duży raczej ;)

Czy coś jeszcze dołożyć? Reszta chyba wyjdzie w trakcie przeglądu. I co z tymi świecami?

Czy możecie mi proszę podać jakieś sprawdzone marki olejów I tych płynów lub odesłac do odpowiedniego wątku?

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 01-04-2016, 07:20:59 »