Autor Wątek: Uklad hybrydowy sie nie przelacza  (Przeczytany 12565 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« dnia: 29-05-2016, 18:50:28 »
Witam. Kilka już razy zauwazylem ze układ nie przelacza się z silnika spalinowego na elektryczny w czasie jazdy . Staralem się to bagatelizować bo zjawisko to wystepowalo sporadycznie ale.... Wczoraj przy naladowanej baterii , nagrzanym silniku, temp zew ok. 20 stopni podczas jazdy przez około 5-6 km układ ani razu nie przelaczyl się e tryb ev . Predkosci do 80 km/h , jazda miejska. Uklad się nie przelaczyl nawet gdy stalem na swiatlach :(. Po pewnym czasie wszystko wrocilo do normy i dalej już pracowal normalnie . Pytanie ... czym to jest spowodowane ? Mieliscie już cos takiego ? Pisze w dziale Prusaka chociaż jam mam Aurisa , ale silnik i układ jest ten sam a tutaj jest znacznie więcej urzytkownikow . Pozdrawiam

Offline Priusman

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 574
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #1 dnia: 30-05-2016, 01:55:38 »
Domniemywam, ze przy temp +20 ogrzewanie wylaczone?

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #2 dnia: 30-05-2016, 07:43:58 »
Dobrze się domyślasz :). W ASO jak starałem się zwrocic uwagę na ten problem jakiś czas temu to stwierdzili ze tak ma być ze komp sobie cos tam sam reguluje . Ponieważ nie był to objaw czesty , ani upierdliwy wiec sprawę odpuscilem , ale teraz to się coraz częściej powtarza i objawy się nasilają . Oczywiście Wielki Tesr Ukladu Hybrydowego zawesze jest ok :) . Musze się za to zabrać bo niedługo gwarancja się skończy... 81kkm już przejechane . Wydaje mi się ze problem jest w oprogramowaniu, ale to mi się wydaje

Offline PriusFan

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 10
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #3 dnia: 30-05-2016, 18:43:53 »
Rozumiem, że w takiej sytuacji nie wyłącza się silnik spalinowy? Czy wówczas da się włączyć tryb EV i silnik gaśnie?
Czy klimatyzacja jest w pozycji OFF czy tylko wyłączona sprężarka klimy? Być może silnik spalinowy nie ma właściwej
temperatury a ściślej wadliwy czujnik informuje komputer, że temperatura silnika jest jeszcze za niska. Trzeba
spróbować odnaleźć jakąś logikę "złej" pracy układu hybrydowego wówczas łatwiej będzie zdalnie postawić diagnozę.

Offline Priusman

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 574
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #4 dnia: 30-05-2016, 19:44:39 »
Może przy okazji zainwestuj w OBDII i Torque, będziesz miał komplet danych o parametrach pracy ICE. Inwestycja rzędu kilkudziesięciu złotych, a dużo daje.

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #5 dnia: 31-05-2016, 09:03:28 »
U mnie klima jest wlaczona caly czas , nawet w zimie :). Powiedzcie mi czy czujnik temp zew. ma wpływ na cos oprócz pracy nawiewu ? ostanio zauwazylem ze tez potrafi kulec . Przy temp zew ok 22 stopni pokazywal 15 i potrzebowal 3 godzin żeby wskazać wlasciwa :(. Macie racje ze cos może być z czujnikiem silnika . Wczoraj temp 21 stopni trasa 50km wiec nie ma bata żeby silnik się nie nagrzal (autostrada) , przy zjeździe z niej na swiatlach silnik spalinowy się nie wylaczyl . Proba przelaczenia całkowicie na ev nie powiodła się , tak jakby układ albo ladowal baterie albo podnosil temp silnika . Pozniej już było ok . Jakis czas temu wgrywalo ASO nowe oprogramowanie sterownikow i po tym cos się zaczelo dziac . Nie będę się zaglebiac w szczegoly bo trudno to opisac hihi . ale pamiętam ze po wgraniu tego softu w pewnym momencie jak jechałem cos zaczelo cykac , tak jak zegarek (sekundnik ) . Myslalem ze zaraz wybuchnie :) ale za moment przestalo. To moja pierwsza hybryda wiec nie mam zadnego doświadczenia

Offline jasny

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #6 dnia: 31-05-2016, 13:27:26 »
U mnie termometr również potrafi wskazywać nieprawidłową temperaturę przez kilka godzin po wyjeździe z garażu. W poprzedniej Toyocie też tak miałem, więc nie zawracam sobie głowy.


Co do przełączania się w tryb EV. U mnie w lecie czasami zdarza się (powiedzmy raz na tydzień), że auto nie przechodzi w tryb EV mimo, że wydaje się, że powinno. Niezależnie czy włączona jest klimatyzacja czy nie. Możliwe, że to kwestia np. chłodzenia akumulatora? Niemniej efekt ten ustaje zwykle po przejechaniu kilkuset metrów.


Co do oprogramowania wizualizacji pracy układu hybrydowego, to praktycznie codziennie zdarza się, że momentami pokazuje on nieprawidłowe informacje. Silnik spalinowy już nie pracuje, lampka EV nie zapala się, ekran pokazuje pracę ICE i czerwone strzałki. Po paru sekundach wraca do normy.

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #7 dnia: 31-05-2016, 15:19:55 »
@Jasny u Ciebie ustaje po kilkuset metrach a nie po kilku kilometrach . Dzisiaj miałem tak ze jechałem nie wiem na czym :( grafika pokazywala ze jade na baterii natomiast wyświetlacz miedzy zegarami ze na benzynie . Co ciekawe gdy przelaczylem wyświetlanie zużycia paliwa na ekranie graficznym również pokazywal ze benzyna jest w uzyciu na poziomie 2.5 l/100km . Po przelaczeniu na grafikę energii komp twierdzil ze dalej jade na baterii . No to ja się pytam na czym jechałem ??? 6.06 wizyta w ASO , dzisiaj umowilem . Zobaczymy co Madrzy panowie powiedzą chociaż szczerze mowiac nie licze zbytnio na ich wiedze, bardziej na wiedze forumowa . Bede chciał ASO naklonic do ponownego wgrania oprogramowania

Offline jakjajaknieja

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #8 dnia: 31-05-2016, 16:37:42 »
Sytuacja z Twojego ostatniego postu wskazuje, że jechałeś faktycznie na prąd ale benzyna dalej chodziła, nie będąc źródłem napędu. Takie coś może mieć miejsce na przykład przy rozgrzewaniu silnika i zdarza się na początku jazdy. Może teza o wadliwym czujniku temperatury silnika jest dosyć prawdopodobna . 

Offline Priusman

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 574
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #9 dnia: 31-05-2016, 19:50:43 »
Sytuacja z Twojego ostatniego postu wskazuje, że jechałeś faktycznie na prąd ale benzyna dalej chodziła, nie będąc źródłem napędu.
Powyżej pewnej prędkości benzyna chodzi tak, czy siak, bo musi. Chodzi o to, aby MG1 się nie rozbiegał (max 6500RPM).
O w tym linku to widać, fajnie się można bawić tymi suwaczkami :)

http://eahart.com/prius/psd/
« Ostatnia zmiana: 31-05-2016, 19:52:44 wysłana przez Priusman »

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #10 dnia: 08-06-2016, 17:37:17 »
Problem chyba rozwiązany . Czyszczenie kratki i filtru wentylatora baterii . starszanie zabrudzona była a raczej filtr zasyfiony :)

Offline jakjajaknieja

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 81
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #11 dnia: 09-06-2016, 17:05:10 »
A to ciekawe, czyli wniosek z tego taki, że widocznie spadała wydajność baterii przez niedostateczne chłodzenie czy coś. Aż dziwne, że żadna kontrolka się nie wyświetlała.

Offline fazibazi

  • Moderator
  • Toyot Zmotoryzowany
  • ******
  • Wiadomości: 2268
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #12 dnia: 10-06-2016, 09:17:49 »
Hehe, ciekawe, aż zajrzę tam z ciekawości, celem ewentualnego zapobieżenia powyższemu  :o
AURIS I 2011 HSD LPG - ecowarrior
Webasto TTE z GSM, VIOFO A119, iCar pro do HA i takie tam..

Offline JanB

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 595
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #13 dnia: 10-06-2016, 19:03:08 »
Też chcę tam zajrzeć. Ma ktoś z kolegów foto, jak się do tego wentylatorka i filterka dostać?

Offline sp5qwo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Uklad hybrydowy sie nie przelacza
« Odpowiedź #14 dnia: 11-06-2016, 00:07:22 »
Panowie w ASO tez się zdziwili . Mowili ze takie cos to się robi przy 300kkm. Moja toyota jeździ jako taxi wiec pyli się , kurzy szybciej . w ASO twierdza ze to zaczyna być nagminne na taxi. Nie wiem , ale wiem jedno ........ pomoglo :)


 

Beesafe.pl