Autor Wątek: TRC OFF, VSC, Engine  (Przeczytany 9027 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline te0dor

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 4
TRC OFF, VSC, Engine
« dnia: 06-11-2016, 21:13:10 »
Witam wszystkich i dziękuje za wszelkie uwagi i podpowiedzi. Zaznaczam że jestem laikiem w sprawach samochodowych, przesiadłem się z Citroena C3 1.1 na Toyote.

Jestem posiadaczem Toyota Corolla Verso 1.8b 2004r. Kupiłem ją rok temu, sprowadzona z Niemiec. Po zakupie wymieniony olej, filtry, płyty
Przebieg przy zakupie 170tys. sprawdzałem w Toyocie historię jedyna wzmianka gwarancyjna to jakaś akcja z poduszkami powietrznymi i kalkulując przebieg raczej jest faktyczny.
Przejechałem około 6 tysięcy przez rok i pojawiły się problemy.

- miesiąc temu na polnej drodze(wolna jazda 2,3 bieg) coś gruchnęło / chrupnęło - prawe przednie koło. Przez chwile jakby było zblokowane potem puściło i pojechałem dalej. Myślałem że wjechałem na jakiś patyk czy kamień. Jeździłem dalej bez problemu. po tygodniu, dwóch przy wjeżdżaniu na parking pod blokiem (lekkie wzniesienie - muszę skręcić w lewo i wjechać na niewysoki krawężnik) - gdy prawe koło dotknie krawężnika - następuje  przy nim jakiś łomot, stuknięcie.

Po doświadczeniach naprawczych z C3, gdybam że to jakieś tuleje wahacza, albo coś innego - co to może być ? być może powiązane z błędem opisanym w temacie wątku.

O ile to mnie nie zmartwiło zbytnio, to jestem przerażony po przeczytaniu forum i wątku o TRC OFF, VSC, katalizatorze i remoncie silnika.

Do rzeczy. Nie jeżdżę autem specjalnie dużo w tygodniu więc to co opiszę dalej dość mnie zmartwiło - no chyba że cos poradzicie.

Jeździłem dalej, jedyny problem to te stuki w prawym kole na zakręcie. Od tygodnia zauważyłem że przy hamowaniu zamrugała kontrola oleju na chwilę. Nie zwróciłem na początku uwagi, ale przy kolejnych dniach gdy (nie zawsze) zamrygał (czajniczek - to już nie olałem) przy nagłym przyhamowaniu. Akurat byłem u rodziców no i na tyle ile ojciec się zna postanowiliśmy sprawdzić.

Oleju w silniku prawie nie  było :/ szok, nie spodziewałem się, dolaliśmy to co ojciec miał GM 5W30 półtora litra, wróciłem do domu. Auto po nocy uleżało się i na miarce oleju było do 1 kropki. Dolałem oleju jaki zalewałem przy zakupie LIQUI MOLY 10W40 - do 2 kropki.

Po godzinie odpaliłem pojechałem na zakupy (6km), wróciłem, stuknięcie w kole prawy przy skręcaniu w lewo i się pojawiło czego nie miałem do tej pory.

Nie świeciły mi się żadne stresujące kontrolki (oprócz otwartych drzwi - ale z tym to wiem jaka przyczyna) do teraz.

Świeci mi się TRC OFF, VSC i silnik. Klemy nie zdejmowałem, auto postało w garażu, po 3 godzinach odpaliłem i to samo świecą się nadal.

Nie mam jak sprawdzić teraz stopu, ale na 99% mam, brak wycieku oleju na posadzce, z wydechu leci raczej bezbarwny szary dymek, przyłożyłem chusteczkę, nie pluło olejem.

W związku z tym że za 2 tygodnie mam badanie techniczne, to raczej sytuacja mnie zmusiła to wizyty w warsztacie.

Co to może być ?

Czemu wyparował olej po około 6 tysiącach ? Czy tak może być ?

Czy po zmieszaniu olei może się stać coś złego co by wskazywało powyższe kontrolki ?

Co robić dalej z taką miksturą, dalej mogę na niej jeździć ?, co powinno się zrobić ?

przy zakupie
10W40 Ligui Moly

po stwierdzeniu że brak leju
5W30 - 1l GM
10W40 - 1,5 Ligui Moly
dolaniu

Auto było tankowane zawsze w tym samym miejscu, mam połowę baku.

Czy mogę jeździć gdy te kontrolki się świeca ?

Na dniach idę z tym do warsztatu o ile znajdę jakiś w pobliżu. Poczytałem na forum tematy by mniej więcej się orientować co mówić mechanikom. Lambda, katalizator, tulejki, emulatory, żarówki, pierścienie w silniku.
Nie znam się i też nie chcę by mnie naciągnęli na wymianę połowy auta.

Jeśli macie jakieś sugestie i podpowiedzi będę wdzięczny za pomoc.


TCV 1.8 2004r
176.000 km

Olej: GM 5W30 + 10W40 (na chwile obecną)

Dziękuję za porady i pozdrawiam

Offline Maniuni

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 141
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #1 dnia: 06-11-2016, 21:48:39 »
Silniki 1.8 toyoty są znane z tego ze biorą olej . Ja w swojej ograniczyłem to przez zastosowanie oleju 5W50 Mobill i dolewam max. 1.5L na 10000 km. Mieszanie oleju nie jest dobrym rozwiązaniem więc lepiej go szybko wymień !!! Jeśli chodzi o stuki w zawieszeniu to pojedź na pierwszą lepszą stacje diagnostyczną ( tam gdzie sie robi przęglądy rejestracyjne) i na tzw. szarpaku wszystko wyjdzie , koszt max 50zł. Te kontrolki które sie zapalają mogą sugerować kilka usterek więc najlepszym wyjście jest podłączyć pod komputer i wszystko będzie jasne . Moja sugestia jest taka: Najpierw wymień olej , później zdiagnozuj problemy i dopiero szukaj warsztatu który to naprawi lub przynajmniej bądź przy diagnozowaniu abyś wiedział co jest zepsute. Jak zostawisz samochód w warsztacie to może się zdarzyć ze wymienią pół samochodu i wcisną kit że było to konieczne .  Powodzenia .Po naprawie napisz co to było , może komuś sie to przydać .
Na drodze myśl , za innych również ! ! !

Offline adrdro

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #2 dnia: 06-11-2016, 22:03:36 »
Witaj na forum,


moja Corolla Verso jest z tego samego rocznika co Twoja, olej bierze tak jak u Ciebie, taka ich już uroda. Trzeba pilnować i tyle. Ja leję Motula 10W40 i zauważyłem nieznaczną poprawę w stanie oleju. Jeśli chodzi o błędy silnika to może być wiele rzeczy jak napisał kolega Maniuni. Bez podpięcia pod kompa się nie obejdzie. U mnie te błędy pojawiły się w związku z niesprawną lambdą nr 2. Założyłem kolanko, jak koledzy w forum podpowiedzieli i miałem spokój na 1,5 roku - ostatnio w wakacje podczas powrotu autostradą (140km/h) znów mi się zaświeciło. Od razu skasowałem błąd i nadal cisza.


Na razie nie ma co panikować, na zimno trzeba brać wszystko ;)


Trzymam kciuki i również czekam na odpowiedź.

Offline te0dor

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 4
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #3 dnia: 06-11-2016, 22:06:52 »
Dzięki za odpowiedzi, na pewno dam znać jak ta historia sie skończy, ale nie mam dobrych doświadczeń z warsztatami i jestem pełen obaw,  ile mnie to będzie kosztowało.

Jaki zatem lać olej na zimę do mojej toyoty ? ten co był przez cały rok ? czy experymentować z różnymi by sprawdzić że nie pożera oleju ?

5W50 Mobill będzię dobry ?

Offline gregor79

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #4 dnia: 07-11-2016, 08:08:02 »
Ja używam tak jak zaleca producent Toyoty 5W30 obecnie używam Motula i na dolewkę jak potrzeba też 5W30 nie ma co kombinować. Pozdrawiam
Toyota Corolla Verso 1.8 VVTI 2004 r. od sierpnia 2012 r. "zagazowana"

Offline te0dor

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 4
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #5 dnia: 07-11-2016, 15:28:59 »
w warsztacie chcą mi wcisnąć niejaki ceramizer,

co to i czy tego potrzebuję.

mówią że zaleca się gdy sa jakieś wycieki oleju czy auto pobiera olej.

pobierać pobiera, ale wycieków nie zauważyłem.

Potrzebuję tego do auta?

Offline marcin

  • Junior Administrator
  • Toyot Spamer
  • ******
  • Wiadomości: 8180
  • Płeć: Mężczyzna
    • 3vz.pl
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #6 dnia: 07-11-2016, 17:31:34 »
Nie potrzebujesz. Za to jeśli zużycie oleju przekracza normę, to potrzebujesz nowych pierścieni.
3VZ.pl



Offline te0dor

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 4
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #7 dnia: 08-11-2016, 11:45:29 »
Po podłączeniu do komputera mam kilka kodów (zaznaczam że od zakupu sprawdzanie komputerem robię po raz 1 )

Kody usterek:

Benzyna
Bieżący - P0172 - mieszkanka za bogata (Bank1)
Historyczny - P0172 - mieszkanka za bogata (Bank1)

Hamulce (ABS/VSC/TRC)
C1300 - Uszkodzenie sterownika ECU
C1332 - Czujnik koła, prawy tył - przerwa w obwodzie
C1201 - Sterownik silnika

No i teraz nie wiem z czym to sie je te kody. Kody zostały skasowane, kontrolki się nie świeca.

Jakaś porada ?

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #8 dnia: 08-11-2016, 12:13:58 »
Jeśli błędy ABS wrócą, to do naprawy sterownik ABS'u.

Offline emilradom

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: TRC OFF, VSC, Engine
« Odpowiedź #9 dnia: 12-06-2018, 08:02:29 »
Witam. Czy ktoś może spotkał się z takim problemem. Przy odpaleniu nie znikają kontrolki VSC, ABS i TRC. Jak zgasze odrazu auto i odpale ponownie kontrolki gasną i jest ok. Jak postoi troche znów nie gasna do ponownego odpalenia. Żarówki świateł stop świecą więc to nie to. 2 tygodnie temu w/w kontrolki nie gasły wcale i po kilku dniach zgasły i teraz jest tak jak opisuje. Pozdrawiam. Emil


 

Beesafe.pl