Autor Wątek: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)  (Przeczytany 147534 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline gmarcin

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 248
  • Płeć: Mężczyzna
Jestem po zmianie opon na zimówki. Po tygodniu zapaliła się kontrolka, która najpierw zaniepokoiła, a po sprawdzeniu okazało się, że to czujnik ciśnienia opon. Ktoś to sam kalibrował/resetował? Pamiętam, że przy odbiorze auta sprzedawca mi tłumaczył gdzie jest przycisk i do czego służy, ale za cholerę nie pamiętam kiedy i jak go użyć. Przed dopompowaniem czy po i czy zapłon ma być włączony czy nie. Ktoś? coś w tym temacie?

Zmieniałem tylko opony. felgi zostały te same.
Toyota Verso 1.8 Premium & Nissan Note 1.4 I-Way

Offline nexus7

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #1 dnia: 01-12-2016, 14:42:12 »
Ten przycisk jest słabo widoczny nad stopami kierowcy. Wciśnięcie go powoduje zapisanie aktualnej wartości ciśnienia jako prawidłowego. Najlepiej nacisnąć ii trochę się przejechać. Wcześniej należy opony napompować do prawidłowej wartości ciśnienia.

Offline gmarcin

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 248
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #2 dnia: 01-12-2016, 22:04:59 »
Nexus dzieki. Tak tak przycisk szybko zlokalizowałem bo to akurat jedyne co pamiętałem :) zrobiłem jak mówisz. Kontrolka zgasła. Dzięki
Toyota Verso 1.8 Premium & Nissan Note 1.4 I-Way

Offline Leszek79

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #3 dnia: 29-12-2016, 21:15:38 »
Cześć
A zadowoleni jesteście z działania tych czujników ? W mojej versalce (2016) skalibrowałem sobie po zmianie opon na zimówki na ciśnienie 2.4bar a dzisiaj musiałem dopompować 4 koła bo ciśnienie spadło do 1,6bar. Zgadnijcie czy się kontrolka paliła ? :)
BR
Leszek

Offline sorbifer

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 445
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #4 dnia: 29-12-2016, 22:03:57 »
Ty nam powiedz. Zapaliła się, czy nie?
Zastawa, Polonez, Palio Weekend, Corolla Verso, Auris 2 TS

Offline KoMarek

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 797
  • Samochód:: A II 1.6 2014
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #5 dnia: 29-12-2016, 22:14:17 »
W mojej versalce (2016) skalibrowałem sobie po zmianie opon na zimówki na ciśnienie 2.4bar a dzisiaj musiałem dopompować 4 koła bo ciśnienie spadło do 1,6bar. Zgadnijcie czy się kontrolka paliła ? :)
Pytasz prowokacyjnie, więc się nie zapaliła. A zapalić się musiała przy różnicy 0,8 bar. Czegoś tu nie napisałeś do końca szczerze. Może sprawdź na początek rzetelność ciśnieniomierzy, których użyłeś (tego od 2,4 i tego od 1,6). W 4-ch kołach równo spadło Ci ciśnienie o 0,8 ?   :)
Spalanie - Motostat.pl

Offline Leszek79

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #6 dnia: 02-01-2017, 13:50:10 »
Cześć
Lampka się nie zapaliła. A ciśnienie było 1,6 - 1,5. takie dokładne wskazanie ciśnieniomierza.
BR
Leszek

Offline sorbifer

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 445
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #7 dnia: 02-01-2017, 14:37:23 »
2.4 - 1.6 = 0.8   Jeśli granicą jest 0.8 to nie ma jasności, czy ci powinna lampka się zapalić, czy nie - błędy pomiaru mogą być przecież powyżej 0.1. Spuść sobie trochę więcej powietrza na stacji, sprawdź ;)
Zastawa, Polonez, Palio Weekend, Corolla Verso, Auris 2 TS

Offline KoMarek

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 797
  • Samochód:: A II 1.6 2014
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #8 dnia: 03-01-2017, 15:12:51 »
U mnie lampka zapala się po spadku ciśnienia o ok. 0,3-0,4 bara. Spadek o 0,8 i brak sygnalizacji, to coś nie tak. TPMS raczej jest OK, natomiast kalibracja mogła być zrobiona kiedyś tam wcześniej na mniejszym ciśnieniu.
Łatwo można TPMS sprawdzić: napompować, skalibrować, spuszczać powietrze i obserwować zapalenie lampki. 

Mnie zastanawia, czy podwyższona temperatura opony też zapali lampkę? Teoretycznie powinno tak być, czujniki wysyłają dane o ciśnieniu i temperaturze. Za bardzo nie ma jak tego sprawdzić, nigdzie też nie znalazłem takiej informacji.
« Ostatnia zmiana: 03-01-2017, 15:19:00 wysłana przez KoMarek »
Spalanie - Motostat.pl

Offline Horus

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2837
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #9 dnia: 03-01-2017, 15:46:20 »
Tak czytam, czytam - nie mam tychże czujników - i powiem Wam, że strasznie dużo problemów przy strasznie generalnie prostym systemie, który nie tyle pokazuje ciśnienie, ile tylko reaguje na znaczny spadek. <zalamka>
Żeby choć był to taki "pełny" system, a tutaj taki prosty i tyle zachodu... Szkoda, że tyle problemów niepotrzebnych. :cool:

Offline KoMarek

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 797
  • Samochód:: A II 1.6 2014
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #10 dnia: 03-01-2017, 16:03:31 »
Problemy wynikają głównie ze słabej znajomości działania tego systemu, bo jest to dość nowe. Jak dla mnie zadziałanie TPMS oznacza moje zaniedbanie w zakresie regularnego sprawdzania ciśnienia, a nie jakiś kłopot. Szkoda tylko, że TPMS jest związany z dodatkowymi stówkami PLN.
Spalanie - Motostat.pl

Offline EliEli

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 475
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #11 dnia: 18-01-2017, 23:08:42 »
W czasie niedawnych mrozów zauważyłem że czujniki w Verso nie zareagowały natomiast w Aurisie zapaliła się kontrolka. Po pomiarze było 1.8 we wszystkich kołach po równo (auto kilkanaście dni przed mrozami wyjechało na nowych zimówkach z salonu). Dopompowałem do 2.3 i zgasło. W Verso w sumie nie sprawdziłem ciśnienia ale teraz trochę mnie to zastanawia dlaczego jego czujniki nie wyłapały zmian - nie chcę wierzyć ze się nie zmieniało.


Offline Leszek79

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 19
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #12 dnia: 27-01-2017, 18:40:13 »
Ja zgłosiłem mój przypadek w ASO ale gość powiedział że jak ze wszystkich kół schodzi równomiernie to lampka ma się zapalić przy 1,5 albo 1,2 nie pamiętam dobrze.
Natomiast jak w jednym kole ciśnienie spadnie to od razu się zapali.
Leszek

Offline torre24

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 20
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #13 dnia: 16-03-2017, 08:25:20 »
Panowie mam ten problem od dziś. Poproszę o dokładną procedurę - wciskam przycisk na zapalonym aucie, wyłączonym czy tylko przy przekręconym kluczyku? Jak długo muszę trzymać przycisk? Ile muszę przejechać km żeby kontrolka zgasła? Kombinowałem trochę rano ale podejrzewam, że przejechałem zbyt mały odcinek przed pracą.
Pozdrawiam.

Offline KoMarek

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 797
  • Samochód:: A II 1.6 2014
Odp: Kalibracja/reset czujników TPMS (czujnik ciśnienia w oponach)
« Odpowiedź #14 dnia: 16-03-2017, 09:09:37 »
Panowie mam ten problem od dziś. Poproszę o dokładną procedurę ...
1. Ciśnienie w oponach doprowadzić do prawidłowej wartości (na "zimnych" kołach).
2. Włączyć zapłon lub odpalić silnik.
3. Przycisnąć przycisk kalibracji (Auris ma w schowku) na kilka sekund, aż lampka kontrolna TPMS na "liczniku" mignie 3 razy i zgaśnie (koniecznie na postoju).
4. Instrukcja poleca odczekać kilka minut z włączonym zapłonem. Nie bardzo wiem po co.
Jeżeli lampka nie ma zamiaru zamigać i zgasnąć, to coś jest nie tak.
Spalanie - Motostat.pl


 

Beesafe.pl