Autor Wątek: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy  (Przeczytany 122098 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mleni

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 680
  • Samochód:: Selection 4x4
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #210 dnia: 03-07-2019, 10:16:26 »
Taką trasę wybrałem. Była dla mnie idealna i według obliczeń czasu i to jechałem w noc że względu na dzieci, by mieć spokojnie i dobrze zaplanowane. Spaliła mnie ledwie 5,8l./100km w całości do końca.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


Offline tomeksp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1209
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #211 dnia: 06-07-2019, 23:54:55 »
No, pierwszy bak spalony.
Wyszło mi 6.18, komputer pokazuje 6.0



Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline mleni

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 680
  • Samochód:: Selection 4x4
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #212 dnia: 11-07-2019, 22:36:07 »
Trasa powrotna nie była dla mnie przyjemna.  Skorzystałem z płatnej autostrady , ale sprawiało bardzo dużo trudności przy węźle Poznań że tak prawie godzinę musieliśmy wolno jechać. Gorzej z tirami że często spotykamy na lewym pasie gdzie próbują wyprzedzić, a za nami cała kolumna czekając na wyprzedzanie. Czas gorszy ponad 9 godzin powrotu mimo szybkiej jazdy do 150km/h spalanie 8,3l..

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


Offline tomeksp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1209
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #213 dnia: 21-07-2019, 19:43:20 »
Trasa Zawiercie-Wrocław i powrót, głównie autostradą, z prędkością na tempomacie 145, ale i szybciej było również:  7.9 wg komputera.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline MarekDe

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #214 dnia: 21-07-2019, 21:43:51 »
W piątek widziałem na S3/A6 koło Goleniowa rozbitą RAV4 - biała z czarnym dachem ... nie widziałem numerów.

Uważajcie jak jedziecie nad morze


Wysłane z iPhone

Offline animuss

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 501
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #215 dnia: 21-07-2019, 22:18:53 »
A mnie wqurwił AmberGO - system automatycznego poboru opłat na bramkach, bo nie działa  :wallbash: z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi.
« Ostatnia zmiana: 21-07-2019, 22:24:30 wysłana przez animuss »

Offline mleni

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 680
  • Samochód:: Selection 4x4
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #216 dnia: 21-07-2019, 22:32:26 »
Panowie, ale to nie ten wątek. Czy wypadek czy pobór opłat to nie temat o spalaniu. Proponuję nowy wątek lub istniejący.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


Offline tomeksp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1209
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #217 dnia: 05-08-2019, 13:49:49 »
No i dojechałem na wyspę Hvar w Chorwacji.
Średnie spalanie 6.0
Jazda w miarę przepisowa, były też korki. Naładowałem baterie w nim na full


Jestem Mega zadowolony.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Offline mleni

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 680
  • Samochód:: Selection 4x4
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #218 dnia: 05-08-2019, 15:42:19 »
No to rewelacja, bo właśnie w tym kierunku chciałem jechać , ale przedłożę na przyszły rok wyjazd.

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka


Offline tomac

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #219 dnia: 17-11-2019, 21:15:39 »
Dla miłośników oszczędzania paliwa - podaję patent na duże oszczędności w trasie. Jedziemy na tempomacie aktywnym za jakimś TIR-em i on nam daje cień aerodynamiczny. Ustawiamy jak najmniejszy dystans. TIR-y jadą zwykle nieco ponad 80km/h, więc super szybko nie pojedziemy, ale spalanie będzie poniżej 6l/100km. Działa to też na autostradzie - wtedy trzeba się "przykleić" tempomatem do jakiegoś dużego dostawczaka. Ostatnio zrobiłem test na autostradzie. Kawałek przejechałem samodzielnie, z prędkością 150km/h według tempomatu (realnie jakieś 140 z niewielkim hakiem). Spalanie przekracza 10l/100km. Złapałem szybkiego niemieckiego dostawczaka (jechał blisko 170km/h według licznika - realnie około 160km/h) i "przykleiłem się" do niego. W tym czasie spalanie wyniosło poniżej 8,5l/100km. Nie podaję dokładnych wartości spalania, bo nie resetowałem licznika, ale z trendów, jak zmieniało się wskazanie szacuję, że było ponad 10l/100km w pierwszym przypadku i poniżej 8,5 w drugim.

Offline animuss

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 501
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #220 dnia: 17-11-2019, 21:30:24 »
A mnie wqurwił AmberGO - system automatycznego poboru opłat na bramkach, bo nie działa  :wallbash: z indywidualnymi tablicami rejestracyjnymi.
Wreszcie działa.

Offline yunior81

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 665
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #221 dnia: 17-11-2019, 21:51:17 »


Dla miłośników oszczędzania paliwa - podaję patent na duże oszczędności w trasie. Jedziemy na tempomacie aktywnym za jakimś TIR-em i on nam daje cień aerodynamiczny. Ustawiamy jak najmniejszy dystans. TIR-y jadą zwykle nieco ponad 80km/h, więc super szybko nie pojedziemy, ale spalanie będzie poniżej 6l/100km. Działa to też na autostradzie - wtedy trzeba się "przykleić" tempomatem do jakiegoś dużego dostawczaka. Ostatnio zrobiłem test na autostradzie. Kawałek przejechałem samodzielnie, z prędkością 150km/h według tempomatu (realnie jakieś 140 z niewielkim hakiem). Spalanie przekracza 10l/100km. Złapałem szybkiego niemieckiego dostawczaka (jechał blisko 170km/h według licznika - realnie około 160km/h) i "przykleiłem się" do niego. W tym czasie spalanie wyniosło poniżej 8,5l/100km. Nie podaję dokładnych wartości spalania, bo nie resetowałem licznika, ale z trendów, jak zmieniało się wskazanie szacuję, że było ponad 10l/100km w pierwszym przypadku i poniżej 8,5 w drugim.

Brakuje ci tylko LPG do pełni szczęścia, natomiast pomysł "oszczędzania paliwa" jest co najmniej wątpliwy......
Toyota Corolla SD 2018

Offline Mazur1337

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 185
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #222 dnia: 18-11-2019, 08:14:01 »
natomiast pomysł "oszczędzania paliwa" jest co najmniej wątpliwy......

Wiele testów jest dostępnych na YT i nie tylko na temat jazdy za większym samochodem. Jest to kompletna bajka! "Co najmniej wątpliwy" to delikatnie powiedziane. 

Skylog

  • Gość
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #223 dnia: 18-11-2019, 08:37:54 »
Każda wartość poniżej 10l na trasie przy aucie o kształcie cegły i wadze 1700kg to będzie już dobry wynik.

Co do przyklejania się do auta. Jeździłem zawodowo busem około roku. I rzeczywiście trzymając się za tirem, bądź innym wysokim autem można nieco obniżyć spalanie, tyle udało się mi stwierdzić jeżdżąc na dużych odległościach. Ale od razu mówię że nie były to wartości szczególnie duże i możliwe że wynikające bardziej z płynnej jazdy. Najdłuższy odcinek na autostradzie za tirem, sprawdzone x2 spalanie było niższe około 0,5 litra. Podkreślę że robiłem to służbowym dostawczakiem.

W prywatnym aucie, w szczególności z nowym lakierem, nie myślę nawet o takich manewrach. Dzisiejsze lakiery ze względu na pseudo ekologię rysują się od paznokcia, a jadąc za tirem, ilość wylatujących elementów spod kół jak piasek, czy kamyki, bądź inne skutecznie porysują karoserię. O odpryskach nie mówię. Także nie polecam.

A jak chcesz oszczędnie jeździć, to wystarczy się nie spieszyć. Jechać maksymalnie płynnie, takim klockiem jak SUV najlepiej do 100km/h. Albo kupić diesla, tylko ten znowu spali mniej na trasie, ale w mieście do hybrydy nie wystartuje.

Ja na swoją RAV4 czekać muszę do maj/czerwiec. Takie mają zejście te auta.

Offline tomac

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 33
Odp: Rzeczywiste spalanie RAV4 hybrid i zasady ekonomicznej jazdy
« Odpowiedź #224 dnia: 18-11-2019, 16:13:24 »
Odnośnie tego, że to "kompletna bajka" - nie wiem, czy w testach na Youtube były sprawdzane hybrydy? W nich może to inaczej wyglądać choćby z tego względu, że lekkie przyhamowanie nie oznacza straty takiej straty energii, jak przy użyciu hamulców. Odnośnie płynności jazdy - na pewno nie jest tak, bo jadąc na tempomacie bez nikogo przed sobą jechałem bardziej płynnie, niż za tym dostawczakiem, który raczej na tempomacie nie jechał. A odnośnie spalania - naprzód przejechałem kilkadziesiąt kilometrów, w trakcie których średnie spalanie wyszło 8,9l/100km. Za tym szybkim dostawczakiem przejechałem może 30-40km i spalanie spadło do 8,7l/100km, czyli liczę, że musiało być poniżej 8,5. Test na tempomacie przy nastawionym 150 zrobiłem później, gdy już miałem przejechane ponad 200km (ze średnim spalaniem na poziomie 9l/100km z całej wcześniejszej trasy) i na dystansie jakichś 60-70km spalanie wzrosło prawie do 10l/100km, więc podczas tej jazdy musiało wyraźnie tę wartość przekraczać. Może kiedyś powtórzę taki test (ale z resetowaniem spalania przy jego rozpoczęciu i zakończeniu), bo mnie to zainteresowało. Nie chodzi mi tu o oszczędność - jakby mi szczególnie zależało na oszczędnościach to przede wszystkim kupiłbym tańsze auto, ale po prostu ciekawe jest dla mnie to, co w praktyce daje cień aerodynamiczny.


 

Beesafe.pl