Autor Wątek: Prius III hak holowniczy  (Przeczytany 21674 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline dalu

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 342
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #30 dnia: 19-08-2018, 11:50:45 »
dlatego właśnie dawałem zdjęcia jak wygląda u mnie hak, który można wykorzystać jedynie na platformę rowerową, ponieważ nie wiem czy te najbardziej rozpowszechnione kulowe maja homologację na priusa. W dowodzie rejestracyjnym mam jasno wpisane - "bagażnik", więc podejrzewam że przy jakiejś kontroli policyjnej, gdybym się uparł i podpiął jakoś przyczepkę to miałbym mandat.

Prius 2

Offline stmara

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #31 dnia: 23-08-2018, 10:02:05 »
Witajcie.
zgłębiałem trochę temat haków do Priusa+ ponieważ chciałbym nie tyle ciągać przyczepkę - co jest oczywiście nie dozwolone, ale pod kątem wożenia rowerów.
Główny mankament tego zachodu z hakami do priusa+ jest taki, że 99% sprzedawanych priusów+ z hakiem jest bez kulki ponieważ sprzedawane one były jako nowe od razu bez kuli tylko z platformą rowerową Thule/Brink która to miała przymontowane firmowo wpięcie do tej dolnej belki - to była platforma tylko na 1 lub 2 rowery z systemem montażu EURO CLICK. Platforma bardzo fajna odchylana do tyłu i z zamknięciem na kluczyk. Kilka razy była modyfikowana i unowocześniana. Często firmowała to TOYOTA swoim znaczkiem lub znaczkiem Lexusa. Te platformy można dostać na stronach holenderskich za czasami śmieszne pieniądze (50-70 EUR ale i nawet do 500 EUR) niestety są tylko na 1 lub 2 rowery bez możliwości rozbudowy.
Czasami można dostać samą kulkę pasującą do tego systemu i wygląda dokładnie jak ta z wcześniejszego postu ( z takim dynxem na kuli) ale taka przyjemność pojawia się rzadko. Daje to jednak możliwość zamontowania dowolnej platformy na hak - o pozytywach takiego rozwiązania nie będę pisał :)

Jest jeszcze system montażu bagażnika rowerowego na tylną klapę tylko musi omijać paskami montażowymi delikatny spojler prusaka+
cos takiego:

https://www.ceneo.pl/50563411

i System firmy Twinny Load o którym pisał kolega dalu - ale chyba musi być specjalna wersja do priusa+ (gdzieś widziałem film ale nie mogę teraz znaleźć)

W USA sa jeszcze inne systemy rowerowe dostępne do priusV ale nie analizowałem ich specjalnie bo koszt zakupu jest nieopłacalny.

Zawsze można dokupić belki dachowe i targać rowery na dach ale wygoda słaba, ryzyko uszkodzenia przy panoramicznym dachu wysokie, opory powietrza większe, koszt belek i dobrych uchwytów  rowerowych spory, i na niektóre parkingi czasem trudno wjechać.



Offline jarus67

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #32 dnia: 23-08-2018, 10:58:37 »
@dalu - "W dowodzie rejestracyjnym mam jasno wpisane - "bagażnik".
Ten wpis to masz z tytułu trzeciej tablicy rejestracyjnej. Mam tak samo - wklejają naklejkę i biją pieczątkę w Wydziale Komunikacji odbierając trzecią tablicę.

Offline mariuszs

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1352
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #33 dnia: 23-08-2018, 13:38:09 »
@dalu - "W dowodzie rejestracyjnym mam jasno wpisane - "bagażnik".
Ten wpis to masz z tytułu trzeciej tablicy rejestracyjnej. Mam tak samo - wklejają naklejkę i biją pieczątkę w Wydziale Komunikacji odbierając trzecią tablicę.
Dokładnie, ja mam normalny hak 760kg i tez mam wpis "bagażnik" z powodu trzeciej tablicy do bagażnika ;)
« Ostatnia zmiana: 23-08-2018, 13:40:30 wysłana przez mariuszs »

Offline dalu

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 342
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #34 dnia: 23-08-2018, 15:07:44 »
@dalu - "W dowodzie rejestracyjnym mam jasno wpisane - "bagażnik".
Ten wpis to masz z tytułu trzeciej tablicy rejestracyjnej. Mam tak samo - wklejają naklejkę i biją pieczątkę w Wydziale Komunikacji odbierając trzecią tablicę.
Dokładnie, ja mam normalny hak 760kg i tez mam wpis "bagażnik" z powodu trzeciej tablicy do bagażnika ;)

ok rozumiem, a czy w takim razie macie jakiś wpis w dowodzie rejestracyjnym w sekcji "C" tam gdzie wpisana jest masa,moc,liczba miejsc itp? u mnie nic tam nie ma, wszędzie takie kreseczki "---"
Prius 2

Offline jarus67

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #35 dnia: 23-08-2018, 15:11:11 »
"C" to są dane właściciela.
W O1 i O2 mam kreseczki.

Offline mariuszs

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1352
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #36 dnia: 23-08-2018, 17:30:27 »

ok rozumiem, a czy w takim razie macie jakiś wpis w dowodzie rejestracyjnym w sekcji "C" tam gdzie wpisana jest masa,moc,liczba miejsc itp? u mnie nic tam nie ma, wszędzie takie kreseczki "---"
Ja mam w moim Priusie IV mam w Q1/Q2 760kg

Offline _wa_

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #37 dnia: 15-04-2019, 15:40:35 »
Odświeżam temat. Potrzebuję założyć hak do Priusa+ do montażu platformy rowerowej. Czy może ktoś z Szanownych Forumowiczów montował w PL hak? Jestem ciekawy, co Wam udało się w tym względzie wywalczyć i jakie ponieśliście koszty?

Jako akcent humorystyczny dodam, że w ASO Toyota w W-wie usługa przyjeżdżam bez haka - wyjeżdżam z hakiem kosztuje symboliczne 4.200 zł  <zalamka>

Jeśli chodzi o możliwość zakupu haka we własnym zakresie to już wiem, że w przyrodzie występuje tylko Brink (PN: PW962-47000), do kupienia tylko w jednym miejscu (link gdzieś mi się zagubił) za ponad 2000 zł. Taki hak oferuje maksymalne obciążenie pionowe tylko 50kg, więc raczej marnie, biorąc pod uwagę, że sama platforma waży 15-20kg.

Pomocy....  :o

Offline jarus67

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #38 dnia: 15-04-2019, 16:37:49 »
Jako akcent humorystyczny dodam, że w ASO Toyota w W-wie usługa przyjeżdżam bez haka - wyjeżdżam z hakiem kosztuje symboliczne 4.200 zł 

To i tak dobrze, że Ci oferują hak.
W Bydgoszczy i w Toruniu nie występuje hak do tego modelu...
Tak poważniej - ktoś tu pisał, że na aukcji kupił używany za 900 zł, pasujący.
Chyba na wszystkie haki można wrzucić max 50 kg.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

« Ostatnia zmiana: 15-04-2019, 21:16:47 wysłana przez fazibazi »

Offline _wa_

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #39 dnia: 15-04-2019, 20:27:17 »
Byłem też dziś na stacji diagnostycznej i otrzymałem informację, że skoro samochód nie jest homologowany do holowania, to w samochodzie haka nie może być. A jeśli jest, to jest to wystarczającą podstawą do odrzucenia samochodu na przeglądzie okresowym z powodu braku wpisu w dowodzie. I nikogo nie interesuje, do czego ja ten hak wykorzystuję. Policja z tego samego powodu ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny.
To opinia diagnosty, nie moja. Przytaczam informacyjnie, bo wcześniej ktoś napisał, żeby pojechać na stację i się dowiedzieć.  :shock:
Na temat naszych absurdów aż nie chce się dyskutować (ile czasu trzeba było czekać na rozwiązanie problemu trzeciej tablicy....)
Może ktoś jeszcze z Was montował hak inny niż Brink, albo dorabiał hak "na zamówienie"?

Offline jarus67

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #40 dnia: 15-04-2019, 20:50:03 »
Myślę, że rozwiązaniem na przeglądy i policję jest hak ze zdejmowaną kulą.
Ja takiego będę szukał.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline jarus67

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #41 dnia: 15-04-2019, 21:08:22 »
Ci się nośnością nie przejmują...

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline _wa_

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #42 dnia: 15-04-2019, 21:17:57 »
Hehe... Doskonale :good:

Jeśli chodzi o zdejmowanie, to wiesz.... jak będziesz jechał z rowerami i trafisz na "życzliwego" stróża prawa, to już słabo.  <regulamin>
Jeśli chodzi o przegląd, to diagnosta powiedział, że zdjęta kula nie rozwiązuje problemu, bo instalacja jest wykonana. Ewidentnie chciał zaznaczyć swoją decydującą pozycję. Zapytałem go, jak rozróżni instalację haka ze zdjętą kulą, od instalacji dedykowanej pod bagażnik (właśnie takiej jak na zdjęciu wyżej).
Wtedy zaobserwowałem gwałtowne zatrzymanie funkcji aparatu mowy mojego rozmówcy.


Offline fazibazi

  • Moderator
  • Toyot Zmotoryzowany
  • ******
  • Wiadomości: 2268
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #43 dnia: 15-04-2019, 21:18:09 »
Ci się nośnością nie przejmują...

No ale podczepione do jakiegoś hamerikańskiego pickupa a nie prusaka....

gwałtowne zatrzymanie funkcji aparatu mowy mojego rozmówcy.

 :good: :grin: :beer:
AURIS I 2011 HSD LPG - ecowarrior
Webasto TTE z GSM, VIOFO A119, iCar pro do HA i takie tam..

Offline _wa_

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Prius III hak holowniczy
« Odpowiedź #44 dnia: 16-04-2019, 10:08:43 »
Widzę, że za wielkiego odzewu nie ma, więc albo kupowaliście samochody już z hakiem, albo widząc, jakie to generuje problemy i koszty uznaliście, że nie jest to Wam wcale tak bardzo potrzebne  :laugh:

Dorzucam więc kolejne informacje, które znalazłem - może się komuś przyda.

Za "Wielką Wodą" problem haków i bagażników do Priusów został rozwiązany już dawno. Wiadomo - Prius to taki amerykański samochód.  :cool:  Z łatwością i za stosunkowo niewielkie pieniądze można kupić odpowiednie żelastwo dopasowane do dowolnej wersji Prius'a. Chyba najbardziej popularne firmy w tym zakresie to Draw-Tite i Curt. Na stronie www.etrailer.com łatwo można dobrać odpowiednie graty. Podajemy rocznik autka, model i sprawa załatwiona. Dalej do samego "stelaża" można już dokupić odpowiednie zakończenie, np. w postaci kuli. Koszt stelaża jest na poziomie $120. Mają też wiązki elektryczne, ale nie wiem, czy wiązka do wersji amerykańskiej Prius'a będzie dobrze działać w Priusie z EU. Na pewno mają inne wtyki, więc gniazdo i tak trzeba zrobić swoje. Niestety, etrailer nie wysyła do Europy. Można jednak znaleźć te sprzęty na amerykańskim ebay'u, albo Amazonie. Koszty dostawy do Polski są znaczne i do tego dochodzi jeszcze cło. W moim przypadku (Prius+) wychodziłoby to (z cłem i kosztami przesyłki) na poziomie 1000 zł za "stelaż" + zaczep z kulą. Do tego u nas montaż (jak ktoś ma warunki to montaż jest pokazany na filmie i zajmuje podobno 30 min więc można próbować samemu) i dorobienie elektryki. Więc w sumie i tak nie źle. Zastanawiam się tylko, czy Prius V i Prius+ to tak na 100% identyczne samochody i czy to rzeczywiście będzie pasować...

Ale ja chyba będę szedł w tym kierunku. Dodatkowo jest to generalnie instalacja uniwersalna (można w nią wkładać gotowy bagażnik, bez haka - w US tak się to generalnie montuje), co powinno być wystarczającym argumentem dla upartego diagnosty, że to przecież nie hak (chociaż.....?  :o) Dodatkowo hamerykańskie instalacje pod bgażnik/hak mają dopuszczalny nacisk do 90kg (200lbs), co w porównaniu z oryginalnym "hakiem" Brink'a (do 50kg), który dodatkowo ma dziwaczną "ozdobę" na kuli, która nie wiem, czy nie będzie przeszkadzać w montażu bagażnika, wygląda zdecydowanie bardziej obiecująco.

Ufff... sporo tego wyszło. Ale może komuś zaoszczędzi to godzin ślęczenia przed ekranem.


 

Beesafe.pl