Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Parowanie szyb  (Przeczytany 869 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline radekksy

• Prawie Toyot
Parowanie szyb
« dnia: 10-11-2017, 21:31:54 »
Witam
Od roku posiadam rav4 d4d 06r. Problem w tym że cały rok muszę jeździć z włączoną klimatyzacją bo inaczej mocno parują mi szyby. Nawet w letnie ciepłe dni gdy nie pada po wyłączeniu klimy po chwili mam parę na wszystkich szybach. Na wstępie dodam że samochód mam szczelny tzn. sucho pod dywanikami w bagażniku itp.
Ale to jeszcze nie jest najgorsze. Z włączoną klimą wszystko jest ok. Ale gdy na dworze robi się zimno tj. rano temperatura spada w okolice zera i ponizej, rano po odpaleniu samochodu (oczywiście na klimie) wszystkie szyby w 15 sekund pokrywają się grubą warstwą pary. Ich odaprowanie trwa ok. 10 min przy maks. nadmuchu na przednią szybę. Po ich odparowaniu teoretycznie wszystko jest ok do momentu ponownego jego odpalenia (gdy już zrobił  się  zimny). Praktycznie zimową porą rano muszę mieć w samochodzie zapas ręcznika papierowego do wytarcia szyb. Dodam tylko że po wejściu do samochodu przed  jego odpaleniem szyby od wewnątrz są suchutkie.
Byłem już u wielu mechaników i każdy po sprawdzeniu filtra kabinowego, poprawności otwierania się klpek od wewn. obiegu stwierdza że problem jest w wilgoci w samochodzie. Dla mnie jest to śmieszne bo po pierwsze tej wilgoci nigdzie nie ma a poza tym wilgoć na szybach wydostaje się momentalnie w kilka sekund z nadmuchu a nie po rozgrzaniu się samochodu. Nawet w ASO kończy się na symianie filtra.
Błagam o pomoc. W czym może leżeć problem ?

Offline arturp

• Toyot Pełzający
  • **
Odp: Parowanie szyb
« Odpowiedź #1 dnia: 10-11-2017, 23:56:29 »
Ja bym wylaczyl klime na kilka dni i wlaczyl nawiew z zewnetrznego powietrza na wysokie obroty zeby przewialo ten samochod troche. Mozna tez otworzyc troche okno w czasie jazdy zeby przewietrzyc. Oczywiscie ma to sens tylko jesli nie pada.
Nastepnie zobaczylbym czy czasem sie wody nie nazbieralo gdzies pod kratkami zewnetrznymi wlotu powietrza.
Szyby trzeba tez odtluszczyc, nie tylko wycierac.
Duzo wilgoci moze sie nazbierac jesli jest klima a po postuju juz jej nie ma. Czy ona jest na prawde sprawna na 100% i czy odplyw wody nie jest czasem zatkany ?
Lexus IS 300h Executive - 01/2014 - 137000km | Lexus CT 200h Executive - 05/2015 - 98000km | Yaris II 1.33 - 05/2011 - 93000km

Offline radekksy

• Prawie Toyot
« Odpowiedź #2 dnia: 11-11-2017, 10:24:14 »
Klima oczywiście chłodzi bardzo dobrze pod tym kątem wszystko jest ok.
Próbowałem wiele razy latem pomęczyć się i w pojeździć bez klimy z włączonym nawiewem. Szyby tak mocno parowały że  musialem pospuszczać szyby i wtedy w miarę  było ok. Nastepnego dnia od rana i tak szyby parowaly jak zawsze.
Rozumiem że chodzi ci o wlot powietrza przy podszybiu. Muszę to sprawdzić.
Odprowadzenie wody działa poprawnie.
Szyby co najmniej raz w tygodniu myję płynem do szyb.

Offline arturp

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 11-11-2017, 10:33:31 »
Zobacz jeszcze czy nie masz wody w bagazniku, pod kolem zapasowym...

Ale z tego co piszesz to wyglada na to ze wilgoc w wiekszosci przychodzi z powietrzem z wentylacji. Na tej czesci trzeba sie skupic. Moze woda sie odklada gdzies w centrali klimatyzacji ?

Piszesz ze odplyw wody z klimatyzacji dziala poprawnie... To znaczy ze masz kałuże z wody pod samochodem jak staniesz z włączoną klima na kilka minut ?
Lexus IS 300h Executive - 01/2014 - 137000km | Lexus CT 200h Executive - 05/2015 - 98000km | Yaris II 1.33 - 05/2011 - 93000km

Offline radekksy

• Prawie Toyot
« Odpowiedź #4 dnia: 11-11-2017, 11:25:27 »
w bagażniku również suchutko; oczywiście pod samochodem kałuża na postoju (było dokładnie sprawdzane
Dokładnie tak - cała wilgoć idzie z nawiewu i to w kilka sekund. Praktycznie bardzo rzadko zdarza się abym miał zaparowane szyby po postoju. Przyznam szczerze że nie czuje się na siłach aby samemu rozbierać układ wentylacji - a mechanicy mnie olewają. Ale zajrzę do wlotu powietrza na podszybiu.

Offline pastorr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 14-11-2017, 10:28:34 »
Podstawa to wymiana filtra kabinowego, bo to on w odpowiada za ciągnięcie bądź nie wilgoci z zewnątrz.
Z tego co wiem, to dobrą robotę wykonują również te kulki chłonące wilgoć, które są w stanie dosyć dobrze oczyścić kabinę samochodu z wilgoci.
Istotną kwestia jest również sprawdzenie tych wszystkich uszczelek, przez które może się dostać woda do wnętrza kabiny.

Offline Problem

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 14-11-2017, 10:50:02 »
Poszukaj może wody w bagażniku, pod dywanikami, w zagłębianiach, etc. Mogą cieknąć np. uszczelki lamp tylnych. Być może wozisz ze sobą wodę i nie wiesz.
Dalej możesz spróbować samodzielnie osuszyć wnętrze, czyli bez klimy, obieg zamknięty, na gorące uchylić szyby i niech dmucha na postoju (poza terenem zabudowanym ;p ). Następnym krokiem może być normalny pochłaniacz wilgoci.
Dobrze też spróbować wyjąć/wymienić dywaniki - może w nich też jest wilgoć.
To może wysuszyć wnętrze, natomiast pozostaje otwarte pytanie: skąd wilgoć się wzięła.
Może pojadę harkorowo trochę ale sprawdź też czy płynu chłodzącego nie ubywa - mielibyśmy pewność, że przez nagrzewnicę się nie sączy.

Offline pastorr

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 16-11-2017, 07:10:16 »
Z parowaniem można walczyć na kilka sposobów.
Oprócz tego co napisałem wyżej, możesz dokładnie wytrzeć chłonną ściereczką wszystkie źródła wilgoci. Najczęściej widać to z rana, gdy wsiadasz do auta, regularnie wietrzyć kabinę auta, pojemnik z solą dobrze też chłonie wilgoć.
Tutaj https://nocar.pl/blog/jak-poprawic-widocznosc-w-samochodzie/ masz opisane jeszcze kilka patentów.

Offline T.Wojtek

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 16-11-2017, 21:15:14 »
Para o której pisze radekksy nie pochodzi z wilgotnych elementów tylko ewidentnie z nawiewów. Zachowują się jak przy zamkniętym obiegu i pełnym samochodzie w zimny dzień. I albo jest coś z obiegiem, albo z układem, może jakaś nieszczelność przy filtrze i bierze powietrze ze środka czy znad czegoś wilgotnego, zamakający filtr? A może za dużo was jeździ na raz i układ nie wyrabia? Problem może być też zbytnia szczelność kabiny, wdmuchiwane powietrze powinno też swobodnie uchodzić - nie masz problemu z zamykaniem ostatnich drzwi?

tapatalk z windows mobile
« Ostatnia zmiana: 16-11-2017, 21:20:06 wysłana przez T.Wojtek »

Toyota Klub

« Odpowiedź #8 dnia: 16-11-2017, 21:15:14 »