Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Duże spalanie 1.4 D4D 90KM Auris  (Przeczytany 802 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline djpit

• Toyot Leżący
  • *
Duże spalanie 1.4 D4D 90KM Auris
« dnia: 20-12-2017, 08:46:37 »
Witam, mam problem ze spalaniem w Aurisie, wg. Komputera jest 7-8 litrów Wawa wcześniej do 6.5. A trasa teraz prawie 6 wcześniej około 5.

Mam wrażenie że zaczęło się od zmiany z Shell na Valvoline 5w30. Ale czy olej ma aż taki wpływ... ?
Auto jeździ normalnie, nie kopci, jeden serwis podpisał i nie stwierdził błędów....
Mam nowy filtr powietrza, czyszczony przepływomierz.

Jakieś sugestie gdzie szukać o co pytać w serwisie?

Przebieg raczej prawdziwy 170tys.
2007rok bez DFP
« Ostatnia zmiana: 20-12-2017, 08:55:38 wysłana przez djpit »

Offline rambo7

• Toyot Leżący
  • *
Odp: Duże spalanie 1.4 D4D 90KM Auris
« Odpowiedź #1 dnia: 20-12-2017, 14:05:58 »
Firma nie ma kompletnie znaczenia czy Schell, Valo czy Lotos, parametr zimowy miałeś wcześniej też SAE 5W? jeśli tak, to firma nie ma kompletnie znaczenia.  Olej może mieć wpływ, ale nie aż taki, ja stosuję SAE 5W-40 i spalanie mam na poziomie 5,4-6,7L/100km ale jazda pozamiejska i bardzo delikatna w okolicach 80km/h.
Warszawa, wcześniej to była jesień, a jeszcze wcześniej to było lato. Teraz jest zima. Taki wynik w mieście tak dużym jest normalnym wynikiem o tej porze roku w warunkach dużego miasta i zimy.
Szukać można sygnałów wiosny, ale na to za wcześnie.

Offline djpit

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 20-12-2017, 18:16:06 »
Tak oczywiście wcześniej też 5w30.
Wiem że zima ale problem zaczął się już w lecie po zmianie oleju.
Mam auto już kilka lat i wiem jakie było spalanie a jakie jest teraz :)
Trasa cały czas ta sama

Czy można tu sprawdzić pod kompem wtryski (korekcje) ? i je ew. skalibrować? czy tylko Aso ma takie możliwości?

Offline smokofilidanek

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 20-12-2017, 21:13:15 »
Tak oczywiście wcześniej też 5w30.
Wiem że zima ale problem zaczął się już w lecie po zmianie oleju.
Mam auto już kilka lat i wiem jakie było spalanie a jakie jest teraz :)
Trasa cały czas ta sama

Czy można tu sprawdzić pod kompem wtryski (korekcje) ? i je ew. skalibrować? czy tylko Aso ma takie możliwości?

Kalibracja wtrysków przy 170 tysiącach to przesada. Jal=k odpala Ci w w największe mrozy za pierwszym strzałem i nie kopci równo pracuje to na pewno nie wtryski.

Moja corolla 1.4 d4d z 2006 ma nakulane 250 jedna i 320 druga i spalają podobnie > trasa 4,5>100km/h >> 5,5 do 140km/h<autostrada> miasto max 6,5l zimą  w mrozy łyka nawet 7,5 jeżdżąc po samej Łodzi w korkach.
Na temat oleju naczytałem się takich cudów że jakbym bym laikiem i nie jexdzil duzo samochodem to uwierzyłbym że ma, aż tak znaczący wpływ na spalanie przy zmianie nazwy firmy, przy tym samym SAE oleju>> Co niektorzy nawet slysza ze silnik ma rozne brzmienie w zaleznosci od marki oleju >>np zmiana z MOBILA na >>CASTROL na>> VALVOLINE:))  od gorszego do najlepszego "odsłuchu":))

Bez urazy, ale trzeba mieć dosłownie nasrane do uszu:)

« Ostatnia zmiana: 20-12-2017, 21:17:08 wysłana przez smokofilidanek »

Offline rambo7

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 27-12-2017, 07:40:29 »
skoro miałeś olej SAE 5W-30 i nadal masz 5W, to nie ma znaczenia dla spalania. Żeby była różnica w spalaniu taka zauważalna to musiałbyś nalać SAE 15W, i taki olej w Polskich warunkach jest dopuszczalny. Mój silnik 80tys km jeździ wyłącznie na SAE 5W-40 i w lato delikatnie jadąc robię średnio 4,6 / 4,8L w trasie.  W zimie widzę że mam o 1L więcej ale też w trasie.
Jeśli miałbym coś sprawdzić to nie wtryski a filtr powietrza i ewentualnie rozważyłbym czyszczenie chemiczne MAF - przepływomierza. Warunki miejskie zmuszają z definicji do częstszych przeglądów i szybszych niż przewiduje interwał wymianę filtra powietrza (klimy również bo tym oddychasz w mieście).
Jeśli Komputer silnika dostaje informacje (warunki zimy) z przytkanego filtra powietrza i odczytu brudnego MAF to dobiera zazwyczaj większą dawkę paliwa.
Filtr powietrza to około 70zł zależnie od firmy, czyszczenie MAF - darmo. Do tego spróbować nieco innego stylu jazdy, albo zmienić pory dojazdu aby płynniej było się poruszać i muszą być wyniki.

Offline smokofilidanek

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #5 dnia: 30-12-2017, 16:52:50 »
Jeśli miałbym coś sprawdzić to nie wtryski a filtr powietrza i ewentualnie rozważyłbym czyszczenie chemiczne MAF - przepływomierza.
Jasne, nawet w ASO w pierwszej kolejności zaczynają od filtrów bo to najszybszy i najprostszy zarobek, nawet jak nie są zasyfione, a to nie tędy droga.
Najpierw to niech kolega zerknie w jakim stanie ma filtr zanim go wymieni , może liście go przytkały i wystarczy go dobrze przedmuchać, ja obstawiam że to wcale nie wina filtra....Czyścić MAF nie czyściłem osobiście nigdy i nawet nie wiem co konkretnie kryje się pod tym skrótem..
Czyszczenie zaworu EGR czy nawet przepustnicy tanie nie jest <chyba że ktoś umie zrobić porządnie to sam> a też rzadko kiedy pomaga..... Kiedyś przeczyścili mi EGR i przepustnicę  w YARISIE 1.4d4d za 150 złotych jak miałem problemy z obrotami biegu jałowego i spalaniem> zupełnie nic to nie pomogło. Ale tacy są mechanicy że robią wszystko co przychodzi im do głowy zamiast przeprowadzić konkretną diagnozę ...

Jeśli Komputer silnika dostaje informacje (warunki zimy) z przytkanego filtra powietrza i odczytu brudnego MAF to dobiera zazwyczaj większą dawkę paliwa.

takich teorii można snuć setki, mądre i sensowne, oby u kolegi się sprawdziło i problem jak ręką odjął, a jak nie pomoże to można snuć kolejne teorie i znowu kolejne a mechanicy rączki zacierają...
A tak serio, to sam wrzuciłem topic z konrektnym pytaniem i nikt nie jest w stanie mi pomóc a widać że sporo tu mechaników z zawodu, choć prędzej wnosiłbym że z zamiłowania.
Dobry fachura siedzi w warsztacie, niekoniecznie na forum....

Filtr powietrza to około 70zł zależnie od firmy..

za 70 można kupić komplet filtrów  <pow. kabiny. i oleju> dobrej firmy KNECHT/MAHLE ale jak ktoś chce mieć na pudełku napis  TOYOTA to można za komplet wydać nawet 200Pln.

Do tego spróbować nieco innego stylu jazdy, albo zmienić pory dojazdu aby płynniej było się poruszać i muszą być wyniki.

Najlepiej to przesiąść się w komunikację miejską <metro, tramwaj, pks> a nie kombinować z wyjazdami do pracy kiedy ruch będzie mniejszy bo szef może się wkurzyć jak się od pracownika dowie>> Szefie będę pracował od 10 zamiast 8, bo wtedy są mniejsze korki na drodze a auto nie może mi spalić więcej jak 6 litrów na 100 :)
koń by się uśmiał..

Offline sorbifer

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #6 dnia: 30-12-2017, 19:15:52 »
Moja corolla 1.4 d4d z 2006 ma nakulane 250 jedna i 320 druga i spalają podobnie > trasa 4,5>100km/h >> 5,5 do 140km/h<autostrada> miasto max 6,5l zimą  w mrozy łyka nawet 7,5 jeżdżąc po samej Łodzi w korkach

Mam dość podobne wartości, Auris TS 1.4 d4d.
Zastawa, Polonez, Palio Weekend, Corolla Verso, Auris 2 TS

Toyota Klub

« Odpowiedź #6 dnia: 30-12-2017, 19:15:52 »