Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: RAV4 Hybrid - moje wrażenia po zakupie.  (Przeczytany 1665 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
RAV4 Hybrid - moje wrażenia po zakupie.
« dnia: 23-12-2017, 13:31:36 »
Od jakiegoś czasu szukałem samochodu SUV. Podstawą był automat, 4x4 z nawigacja. Po przeanalizowaniu rynku doszedłem do nioski iż w grę wchodzą 3 samochody:
- Rav 4 Hybrid (hybryda i moc)
- VW Tiguan (najlepszy moim zdaniem na rynku system nawigacji i line assist)
- BMW X1 (prestiż bmw)

Z racji tego iż auto jest na firmę (leasing) cena to ok 120 tyś netto.

Wybrałem Ravkę Hybrid.

DLACZEGO RAVKA
Toyota jest największa z całego zestawienia i dodatkowo ma największą moc. W cenie udało mi się wyrwać wersję ze skórą.

ILE TO PALI
Autem przeważnie robię 60 tyś km rocznie. Na trasie 70% reszta to miasto. Jak na razie przejechałem 1000km. Oto moje obserwacje:
- Autostrada 120km/h - 8,2 l
- Autostrada 140km/h - 9,2 l
- Miasto płynny ruch - 5,9 l
- Miasto korki - 7,5 l
Mam wrażenie iż auto pali niewiele jak na 200 konnego SUVa w benzynie ;-)

Co mnie zaskoczyło
Najbardziej zaskoczyło mnie wyciszenie samochodu. Jest na prawdę nieźle. Przy 140 km/h na autostradzie można swobodnie rozmawiać przez BT. W mieście w trybie elektrycznym samochód jest niesamowicie cichy (czego mona się spodziewać po elektryku)

CVT
Wszyscy narzekają na to że ta skrzynia działa jak "młynek". W praktyce nie jest aż tak źle. Oczywiście trzeba zaakceptować to że ten samochód po prostu działa inaczej. Podczas przyśpieszania rzeczywiście słychać "młynek" ale trwa to dosłownie kilka sekund. Po wdepnięciu gazu do dechy obroty skaczą na max i auto jednostajnie przyśpiesza. Podświadomie słysząc obroty na maxa masz wrażenie iż zaraz będzie odcinka... ;-)

JAK JEŹDZI 197 KM
Jeśli włączymy tryb sport to auto startuje jak z procy. Jednak brakuje momentu obrotowego jaki mamy w dieslu. Jako pasażer przyśpieszenie odczuwamy znacznie lepiej.

WNĘTRZE
Jest plastikowo. Skóra ratuje odczucia z wnętrza. Z przodu jest komfortowo i ergonomicznie. Sporo ludzi narzeka na słabe umieszczenie przycisków "EV", "ECO" i "SPORT". W rzeczywistości ich lokalizacja jest do zaakceptowania. Na tylnej kanapie jest bardzo dużo miejsca, jednak brakuje nawiewów na tył i stolików.

BAGAŻNIK
Bardzo dobry system aranżacji wnętrza. Siatka rozmieszczona pomiędzy pałąkami idealnie spisuje się to trzymania zakupów.

NAWIGACJA I SYSTEM INFOROZRYWKI
Na razie nie mam uwag. Trochę brakuje mi Cd. Dodatkowo system inforozrywki dość dziwnie kataloguje Mp3 z Pendriva.

CO MI SIĘ PODOBA
- Przestronność wnętrza
- tapicerka skórzana
- system aranżacji wnętrza w bagażniku
- wyciszenie
- auto nie rzuca się w oczy

CO MNIE WKURZA
- tylko jeden port USB
- brak obsługi WiFi
- słabo rozwiązany system Line assist (VW) ma to lepiej rozwiązane o niebo lepiej.

Generalnie samochód mi się podoba i jestem nim pozytywnie zaskoczony. Ale za mało nim przejechałem. Jeżdżąc hybrydą na obecną chwilę ciągle walczę z nawykami by zbić spalanie. Jest to w pewnym stopniu rozrywka. Zobaczymy za jakiś czas. Będę tutaj pisać jak mi się żyje z Ravką.

Offline compucar

• Toyot Pełzający
  • **
Odp: RAV4 Hybrid - moje wrażenia po zakupie.
« Odpowiedź #1 dnia: 23-12-2017, 16:00:19 »
ciekawa argumentacja, sądziłem że głównymi argumentami za będą solidność konstrukcji i niezawodność - to w końcu specjalność hybrydowych toyot. i za to sobie dodatkowo liczą..

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 23-12-2017, 16:32:40 »
Jeśli szukamy auta i zaczynamy porównywać podobne opcje to ceny są zbliżone. Jak prównamy RAV4 Hybid 197 KM z Tiguanem 180KM to cenowo wychodzą one podobnie. Różnice to niuanse...

Offline compucar

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #3 dnia: 23-12-2017, 16:48:26 »
cenowo podobnie, jednak technologicznie to dwa światy. poza tym hybryda to przyszłość a diesel to przeszłość; no chyba że rozważałeś benzyniaki bmw i vw, lecz w takiej sytuacji zupełnie nie ma u nich czego kupić..

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 23-12-2017, 20:42:09 »
Dość dokładnie przeanalizowałem rynek. Diesle odpuściłem, bo mam już dość DPF, Kół dwumasowych, wtrysków itp...]

Na szybko podstawowe zalety:
TIGUAN - rewelacyjny system line assist, praktycznie namiastka autonomicznej jazdy, nawigacja również ponadprzeciętna.
BMW X1 - W sumie to zaletą jest prestiż BMW, ładnie to wygląda i mówisz mam beemkę
RAV4 - Napęd hybrydowy, który jest przyszłością, dodatkowo największa moc z całej trójki.

Porównałem tez sporo innych suvów, ale mam wrażenie że te 3 powyższe są najlepsze na rynku. Każdy inny suv jest albo droższy albo słabiej wykonany.

Offline Milos

• Toyot Chodzacy
  • RAV4 IV gen FL
« Odpowiedź #5 dnia: 23-12-2017, 22:13:31 »
A Volvo XC60? Nie jest chyba dużo droższe od X1.
My Toyota is Fantastic :)

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 24-12-2017, 13:28:49 »
XC60 jest w cenie X3. Trzeba pamiętać iż jestem klientem flotowym i ceny od cenników są troszeczkę niższe ;-)

Offline Milos

• Toyot Chodzacy
  • RAV4 IV gen FL
« Odpowiedź #7 dnia: 24-12-2017, 14:12:48 »
To jakie napędy brałeś pod uwagę w X1 i w Tiguanie? Bo ja zawsze zatrzymuję się w tym miejscu ilekroć rozważam zakup niemieckiego samochodu. Co z tego, że auto fajne jak nie ma w ofercie ani jednego silnika, który by mi pasował.
My Toyota is Fantastic :)

Offline compucar

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 24-12-2017, 19:47:54 »
Milos, to zupełnie jak ja:)
jedni oferują trzycylindrowy 1.5, który nawet w teście musiał zostać wymieniony. drudzy oferują po raz nty poprawiony tsi, przez który musiałem sprzedać prawie nowe auto z kolosalną stratą.

natomiast xc60 autentycznie może być fajne i widać że się starają by było uczciwe, podobnie jak toyota w przypadku hybryd. niestety xc60 skonfigurowane podobnie jak ravka, jest zdecydowanie droższe.. oraz na tyle nowe, że w zasadzie niewiele można przewidzieć..

..co więcej, volvo wraz z nową platformą radykalnie zmieniło podejście do diagnostyki nowych modeli, włącznie z wycofaniem wsparcia dla już obsługiwanych platform. nie wdając się w szczegóły, ta sprawa jest niedostępna dla niezależnych warsztatów i w najbliższym czasie pewnie taka pozostanie. oznacza to znacznie większe koszty serwisowania oraz ewentualnych napraw - być może to krok ku temu, by choć częściowo zbilansować duże koszty poniesione na opracowanie nowej platformy..

w takiej sytuacji hybrydowa ravka za 160 ze wszystkim wciąż nie ma konkurencji, no chyba że faktycznie wprowadzą na nasz rynek hybrydową camry:)

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 25-12-2017, 18:20:34 »
TIGUAN:
Silnik 1,5 150KM jest zdecydowanie za słaby. Miałem okazję jeździć 1,5 120KM i jest tragedia. Auto nie jedzie. Sensowna moc do Tiguana to 180KM.
Brałem pod uwagę tylko benzynę, gdyż trochę mam dość diesli (DPF/FSP, koła dwumasowe, turbiny itp....) W poprzednich autach sporo awarii wynikało z dieslowskiego charakteru samochodu. Teraz mam benzynę i zobaczymy jak to będzie jeździć. Na pewno RAV4 będzie palić z 1 do 2 litrów więcej w porównaniu do Dieslowskiego Tigiuana lub Ravki. Tiguana rozważałem tylko z napędem 4 motion, niestety nie miałem okazji go sprawdzić.

BMW X1.
Okazało się iż BMW sprzedawało w dobrej cenie (porównywalnej z RAV) auto w opcji: Nawigacja+skóra+czarne szyby+automat+czujniki parkowania tył i przód+kamera cofania. Niestety silnik podstawowy 1,5 136KM (chyba) i z napędem na ośkę przednią. Nigdy nie miałem BMW i auto mi się podoba więc byłem w stanie zrezygnować z napędu ale jednak ravka jest o wiele większa i tym wygrała.

Ostatnio jeździłem Tiguanem po trasie potem przejechałem tą samą trasę ravką, która spaliła mniej a ma większą moc. Wnioskować można że jak na auto z 2,5 litrowym silnikiem z mocą 200KM Ravka wypada bardzo dobrze.

Offline animuss

• Toyot Leżący
  • *
  • Witam!
« Odpowiedź #10 dnia: 27-12-2017, 14:32:19 »
Na zimowych laczkach, trochę więcej pali o 0,5-1 litra.

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 27-12-2017, 20:55:21 »
Kolejny dzień z RAV4. Przebieg 1000km.

Spalanie
- Eco driving na autostradzie (za tirem do 90km/h) - 5,1l/100km
- Autostrada niemiecka (190km/h) - 16l/100km
- Miasto normalnie - 7,4l/100km

Co mnie wkurza
- mały zbiornik paliwa - 55l
- słabe nagłośnienie fabryczne

Co mi się podoba
- tapicerka skórzana
- szybko nagrzewają się i odparowują lusterka
- wysuwany podłokietnik
- system aranżacji bagażnika
- mam wrażenie iż zawieszenie jest pancerne (czas pokaże)

Offline Dobi

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #12 dnia: 28-12-2017, 11:37:57 »
Małe zbiorniki paliwa to jakaś plaga w nowych samochodach. 65-70l i byłoby fajnie tym bardziej, że hybryda bywa dość oszczędna o przekłada się na całkiem dobry zasięg z większym zbiornikiem były ideał - zawsze to mniej planowania podczas dłuższej trasy.

Offline miksell

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 01-01-2018, 19:45:14 »
Kolejne dni mijają...

Co mnie wkurza:
- słaba lampka w bagażniku
- półka na smarthone jest za mała na mój telefon
- podłokietnik na drzwiach jest za twardy (mała grubość pianki)
- z uwagi na kształt auta myjnia nie jest w stanie go wymyć w 100%
- brak automatycznego składania lusterek jak zamykam auto

Co mi się podoba:
- spalanie jak na razie ok 8 litrów na 100 km
- szybko silnik łapie temperaturę
- z tyłu bardzo dużo miejsca

Offline Dobi

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 02-01-2018, 10:14:31 »
- z uwagi na kształt auta myjnia nie jest w stanie go wymyć w 100%

Tzn. myjnia automatyczna, jeśli tak to nie szkoda Ci lakieru?

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 02-01-2018, 10:14:31 »