Autor Wątek: Kalibracja skrzyni MMT  (Przeczytany 21530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Kalibracja skrzyni MMT
« dnia: 29-12-2017, 08:15:15 »
Witam. Wcześniej specjalnie nie interesowałem się tematyką kalibracji półautomatycznej skrzyni biegów MMT. Ostatnio jednak przeglądając różne artykuły i fora natrafiłem na różne zdania odnośnie omawianej kalibracji. Nie przejął bym się tym, gdyby zdania te były podobne, podam kilka przykładów:
- kalibracje skrzyni po każdych 15 tys. km.,
- kalibracje skrzyni po każdych 30 tys. km.,
- kalibracje dopiero przy zaniku pełzania auta,
- tylko jedna kalibracja aby nie zniszczyć sprzęgła,
- w ogóle nie należy kalibrować skrzyni.
Jak widzicie jedno zaprzecza drugiemu i obecnie w tej sprawie jestem głupi. Robić czy nie robić, kiedy?
Jeżeli ktoś z forumowiczów posiada wiedzę w tym temacie to bardzo prosiłbym o informację. Minęło już sporo czasu od inauguracji tej skrzyni i może wiedza w tym zakresie jest bardziej sprecyzowana. Pozdrawiam.

Offline Darek Toyota

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1700
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #1 dnia: 29-12-2017, 09:56:09 »
Kalibrację można zrobić jak zaczyna szarpać przy zmianie biegów lub samochód nie"pełza". Jeżeli kalibracja  była robiona wcześniej 2 razy a problem występuje nadal, to nie ma się co bawić tylko wymienić sprzęgło.

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #2 dnia: 03-01-2018, 11:24:35 »
A więc nie przejmuję się tymi różnymi zaleceniami i tak jak do tej pory, nic przy skrzyni nie zamierzam robić, skoro wszystko działa jak należy. Dzięki za informację i uspokojenie myśli ;) Pozdrawiam.

Offline hampster

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #3 dnia: 09-07-2018, 07:57:46 »
Witam.

Potrzebuję odświeżyć temat kalibracji skrzyni MMT.
W Toyocie Auris 1,6 z 2007 roku którą jeździ moja żona skrzynia nie ma tzw. pełzania. Biegi przełącza w miarę płynnie, tylko czasami szarpie przy przełączaniu. Od wymiany skrzęgła, która nastąpiła ok 40 tys.km temu nie była wykonywana kalibracja. Nie była wykonywana ze względu na różne opinie na tym forum. Wcześniej wykonałem w ASO kalibracji i po jej wykonaniu okazało się, że niezbędna jest wymiana sprzęgła (moim zdaniem byłą przedwczesna - bazując na zużyciu tarczy).

Pytania:
1. Czy nadszedł właściwy moment na kalibrację - sądzę, że tak. Nie przejmowałem się brakiem pełzania, bo uważałem, że tylko zużywa niepotrzebnie sprzęgło (tzw. wciśnięte półsprzęgło) ale w momencie gdy  Toyota zaczęła szarpać postanowiłem się sprawą zainteresować.

2. Czy znacie interfejs, który mógłbym sobie kupić aby dokonać kalibracji? Wiem, że zwykłym ELM-em się nie da i musi to być jakiś odpowiednik oplowskiego op-coma. Sądzę, że w cenie jaką oferuje ASO za kalibrację (300 zł) powinienem znaleźć interfejs którym da się wykonać tą operację. Dodam, że  nie jestem laikiem i moją Omegę Bfl obsługuję całkowicie sam (mam ją już 11 lat).

3. Czy coś powinienem jeszcze wiedzieć?

P.S. Teść jeździ Citroenem C4 picasso z 2007 roku, który również jest wyposażony w skrzynię ręczną zautomatyzowaną, ale Citroen lepiej rozwiązał zmianę biegów i działanie samej skrzyni - a to kompletnie sp.... jakość - łożyska padają po 150 000 km.

Proszę o wsparcie znawców tematu.
Toyota Auris 1,6 VVTI ze skrzynią M-MT - 2007
Opel Omega BFL 3.0 V6 - 1999

Offline mech z toyoty

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 156
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #4 dnia: 09-07-2018, 18:14:15 »
tremat jest nie do opsania w kilku słowach,po pierwsze nie robienie kalibracji to bzdura!!!!!!! po drugie zrobić ją trzeba dobrze a to już dla asso nie jest takie proste, wiem z doświadczenia ponieważ naprawiam takich aut średnio 10 15 w miesiącu ,ludzie przywożą je z całej polski ,wiele po próbie naprawy w asso ,cały broblem w braku doświadczonych mechaników i ich słabej wiedzy na temat tych skrzyń jeżeli macie problem to po prostu zadzwońcie  chętnie odpowiem na pytania 668411657 pozdr

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #5 dnia: 12-07-2018, 10:13:56 »
Czy można w przybliżeniu określić po jakim przebiegu mogą pojawić się problemy ze sprzęgłem oraz ile takie sprzęgło jest w stanie wytrzymać przy właściwym użytkowaniu ?

Offline mech z toyoty

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 156
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #6 dnia: 12-07-2018, 18:35:19 »
przy właściwym użytkowaniu 100 tys lekko  problemy mogą sie pojawić szybko wystarczy źle skalibrować sprzęgło pozdr

Offline hampster

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #7 dnia: 19-07-2018, 09:37:09 »
tremat jest nie do opsania w kilku słowach,po pierwsze nie robienie kalibracji to bzdura!!!!!!! po drugie zrobić ją trzeba dobrze a to już dla asso nie jest takie proste, wiem z doświadczenia ponieważ naprawiam takich aut średnio 10 15 w miesiącu ,ludzie przywożą je z całej polski ,wiele po próbie naprawy w asso ,cały broblem w braku doświadczonych mechaników i ich słabej wiedzy na temat tych skrzyń jeżeli macie problem to po prostu zadzwońcie  chętnie odpowiem na pytania 668411657 pozdr

Dziękuję za rozmowę telefoniczną i wyjaśnienie kwestii. Zgodnie z ustaleniami zadzwonię w ustalonym terminie potwierdzić wizytę w Pana serwisie.
Toyota Auris 1,6 VVTI ze skrzynią M-MT - 2007
Opel Omega BFL 3.0 V6 - 1999

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #8 dnia: 02-08-2018, 09:42:30 »
po drugie zrobić ją trzeba dobrze a to już dla asso nie jest takie proste
Kiedyś powiedziano mi, że właściwą kalibrację wykonać może tylko i wyłączenie ASO ze względu na posiadany do tego celu sprzęt. Czy jednak to nie jest regułą i można skalibrować skrzynię poza ASO ?

Offline stefanq82

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #9 dnia: 07-08-2018, 08:20:04 »
Witam.
Mam pytanie. Czy każdy mechanik wymieni sprzęgło w CV z automatem MMT?
Czy tylko specjalizujący się w skrzyniach MMT.
Pozdrawiam

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #10 dnia: 07-08-2018, 09:23:10 »
Też się zastanawiam jak to jest. Bo załóżmy jeden mechanik podejmie się wymiany, to z automatu nie należy skalibrować sprzęgło do skrzyni biegów, a taka operacja wymaga już wizyty w ASO (ewentualnie zakładu który posiada odpowiedni sprzęt, o ile to jest możliwe?) ?
Darek mech zajmuje się takimi skrzyniami ale czy jego zakład to nie jakiś odosobniony przypadek ?

Offline stefanq82

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #11 dnia: 15-08-2018, 11:44:20 »
I nastał ten dzień.
Skrzynia MMT w trybie awaryjnym. Fakt, po czasie kontrolka zgasła i mogłem jechać.
Prosto do mechanika który nie wiem czy się podejmie naprawy.
Mam wrażenie, ze wiem więcej od niego????
Trzymajcie kciuki.

Offline jaszczur_zybex

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 26
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #12 dnia: 17-08-2018, 07:54:04 »
Jakie miałeś objawy zanim wskoczył na tryb awaryjny ?

Offline stefanq82

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 146
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #13 dnia: 17-08-2018, 12:02:21 »
Miałem wrażenie, ze między 1 a 2 biegiem trochę przeciągał. Tak jak by się zastanawiał czy wrzucić już 2 bieg czy może nie????

Offline romekf

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: RAV4 IV 2.0 AWD
Odp: Kalibracja skrzyni MMT
« Odpowiedź #14 dnia: 18-08-2018, 13:38:50 »
Sprawdza się w 100%, nie trzeba jeździć do ASO.  http://autodbase.ru/26_2016_2q_bitcoin17/pdf/03502957302019.pdf
RAV4 IV 2.0L AWD CVT.


 

Beesafe.pl