Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Check Engine się nie zapala wcale  (Przeczytany 1505 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
Check Engine się nie zapala wcale
« dnia: 23-01-2018, 11:32:35 »
Witam,

jestem dumnym posiadaczem Cariny E od jakiegoś czasu ale jakże moje było wielkie zdziwienie, kiedy po dłuższym czasie poruszania się zacnym autem (bez większych problemów) zorientowałem się, że przy zakupie zwracałem na wszystko uwagę prócz - check engine'a... ten się po prostu nie zapala ani na chwilę - począwszy od wsadzenia kluczyka do stacyjki po długie trasy. Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem diodę ale to nic nie zmieniło - jak się nie zapalała tak się nie zapala.
Nadmienię, że prócz tego nie mam żadnych innych problemów - auto normalnie jeździ bez żadnych nawet niebezpiecznych oznak - jednak chciałbym to naprawić.

Propozycje gdzie jest problem? :(

Pacjent to: Carina E 2.0GLI 3S-FE 133KM

Pozdrawiam.

Offline AGILESS

• Toyot Spamer
  • Living on my own
Odp: Check Engine się nie zapala wcale
« Odpowiedź #1 dnia: 23-01-2018, 12:10:50 »
Może diodę odwrotnie biegunami zamontowałeś? Zmień na żarówkę, będziesz miał pewność, że problem nie leży po stronie źródła światła.

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: 24-01-2018, 05:54:40 »
Oczywiście miałem na myśli żarówkę (nie diodę  :wallbash: ). Dodatkowo jestem pewien jej sprawności gdyż wymontowałem z "gniazda obok" i działała (ten sam typ żarówki).

Offline zuoo

• Toyot Chodzacy
  • :)
« Odpowiedź #3 dnia: 24-01-2018, 09:23:39 »
Zewrzyj w puszce pod maska w diagnostic piny TE1 i E1 i zobacz czy będzie mrugać.
cZŁOwiek  .. zło jest w każdym z Nas ..

Offline Mirekcari

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 24-01-2018, 21:10:33 »
Kontrolka Check sterowana jest masą z ECU(przewód żółto/czarny w wiązce do zestawu wskażników) . Ten sam przewód jest podłączony też do złącza diagnostycznego pod pin "w". Wystarczy  że na  włączonym zapłonie podłączysz zwykłą kontrolkę (prubówkę) 12V pomiędzy "+"akumulatora a pin "w"-kontrolka ta powinna się zaświecić i zgasnąć po uruchomieniu silnika. Pozdrawiam.

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 25-01-2018, 11:00:45 »
Zatem wykonałem to co pisaliście zuoo i Mirekcari, sytuacja wygląda następująco:

Podłączenie: "+" akumulatora -> żarówka <- "W" pin w złącza diagno.; spowodowało, świecenie owej podłączonej żarówki ale również żarówek na zegarach check engine'a i ABS'u.

Zatem korzystając z okazji złączyłem piny w diagno. "TE1" i "E1" czego efektem był błąd 21 (2x krótkie miganie, chwila przerwy, 1x krótkie miganie, długa przerwa i ponownie).
Tak, jeżdziłem do tej pory z odłączonym ABS'em, teraz przynajmniej będę w stanie go doprowadzić do porządku, ale wracając:

Czemu sama z siebie nie zapala się ani check engine, ani ABS tylko dopiero po zmostkowaniu + aku z "W" pinem? Gdzie szukać problemu???  :o

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 25-01-2018, 13:18:47 »
[EDIT]
Zapomniałem nadmienić - ani ABS ani check engine nie gaśną po uruchomieniu auta. :(

Offline Mirekcari

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 25-01-2018, 20:57:31 »
Kod błędu:<21, Czujnik O2 z podgrzewaczem   Błąd w obwodzie elektrycznym  >
Masz uszkodzoną sondę dlatego kontrolki nie gasną. Zdejmij "zegary" i dokładnie obejrzyj- wszystkie inne kontrolki i wskażniki działają normalnie? Może ktoś przed sprzedażą auta pokombinował coś przy kontrolkach żeby łatwiej zbyć pojazd  :czerwona:

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 26-01-2018, 04:04:26 »
Reszta działa normalnie za wyjątkiem poziomu oleju - nie miałem odpowiedniej żarówki akurat aby zamontować.

Auto na pewno było kombinowane (dla przykładu żarówka check engin'u była wyciągnięta  <zalamka>) i powoli ogarniam go do bardzo dobrego stanu.
Temat błędu 21 i jego naprawy pewnie odnajdę na forum, ale i tak nie zmienia faktu, że z jakiegoś powodu kontrolki check engine i ABS działają dopiero po połączeniu + aku z pinem "W" w diagno.
Szukać błędu powinienem w wiązce? Typu przerwany, raczej umyślnie, przewód?  :thumbdown:

Offline Mirekcari

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 26-01-2018, 19:12:03 »
Jak dla mnie problem jest gdzieś na tej płytce drukowanej w którą zamontowane są wskażniki i kontrolki- pęknięta ścieżka, mostek, dioda. Większość kontrolek, wskażnik poziomu paliwa, temperatura mają wspólny "+" po stacyjce, te dwie kontrolki zachowują się jakby tego plusa nie miały i świecą dopiero jak dasz im zasilanie przez żarówkę z aku na pin"W".Pozdrawiam.

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #10 dnia: 27-01-2018, 04:23:37 »
Niestety nie zauważyłem żadnych problemów z płytką drukowaną ani żadnym okablowaniem... wszystko tam wygląda "OK" - przynajmniej dla mnie, poniżej umieszczam link do zdjęć wtyczek oraz płytki drukowanej zegarów. Ggdzie może być omijany "+" jeżeli zapalają się żarówki po ominięciu drogi:

aku "+" -> ???  i złącze diagnostyczne pin "W" -> zegary

____???__(co tutaj jest??)__________
+ ----------|                                                        |------   zegar żarówki Check engine i ABS.
                 ----------------pin "W" -------------------

gdzie ??? myślę, że tam jest problem tylko nie wiem skąd lecą przewody od + baterii. Nie jestem elektrykiem, mechanikiem zaś z czystego zamiłowania do swoich aut,  zaś ze schematów nie potrafię za bardzo rozczytać tego (o ile są dobre, książka "Carina E Haynes Service and Repair Manual").

Wcześniej wspomniany link:
https://drive.google.com/open?id=10vuSy9ovh7zrk21rpYx-vdyev8rZK2Nn
.

Offline Mirekcari

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: 29-01-2018, 19:34:02 »
Według mnie te zegary są uszkodzone- nad środkową białą kostką po prawej stronie filia razem ze ścieżką są wyszarpane(chyba miałeś w aucie gryzonia). Tak się składa że ta ścieżka zasila w "+" szwankujące kontrolki- pisałem Ci wcześniej że brakuje im plusa. Pozdrawiam

Offline zapytajnik

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 29-01-2018, 21:06:42 »
Faktycznie wyglądała na... coś nie tak i jeżeli tamtędy leci faktycznie "+" to sprawdzę w najbliższym czasie poprawność tego :good: .
Ewentualnie do takiej płytki da radę to jakoś "zaleczyć" i przywrócić do działania chałupniczo czy szkoda tracić czasu i zamówić nowy zegar i wymienić samą płytkę?

Offline Mirekcari

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #13 dnia: 31-01-2018, 17:37:53 »
Żeby to jeszcze była płytka to by było łatwo. Możesz próbować coś z tym zrobić tylko uważaj- ta folia nie lubi lutownicy. Może znajdziesz coś ciekawego w używkach. Pozdrawiam

Offline lecho48

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #14 dnia: 01-02-2018, 17:08:37 »
Zanim zdecydujesz się kupić używkę to spróbuj naprawić te co masz.
Naprawa jest banalnie prosta, cztery żarówki heck , ABS i inne? po prawej stronie zegarów mają wspólne zasilanie ?+?? przylutuj kabelek w punkcie gdzie miedź na folii jest odsłonięta.
Np. przy jednej z żarówek, a drugi koniec do przychodzącego ?+?.Na pewno przychodzi ze złącza , bo prędkościomierz  i obrotomierz działa poprawnie .Znajdź podobny punkt odsłonięty  lub wykorzystaj  drut końcówki z którejś diody. Przesuwając się po ścieżce od żarówek do złącza z kablami, znajdziesz coś do czego można  przylutować drugi koniec kabelka. I tyle.
Przed lutowaniem miedzi na folii zarysuj ja delikatnie czymś ostrym żeby pozbawić ją warstwy utlenionej. Cyna przez pocieranie grotem lutownicy po niej szybko się połączy.
Pozdrawiam.

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 01-02-2018, 17:08:37 »