Autor Wątek: Na jak dlugo mozna zostawic  (Przeczytany 13156 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wtyku

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 485
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #15 dnia: 16-04-2018, 11:22:54 »
prius to nie tesla, może stać.
Po wyłączeniu auta bateria trakcyjna jest odcinana przekaźnikiem.
W tesli rozładowanie samoczynne ok 2%/dzień, mimo tego że ma też mały 12V aku pomocniczy.
Chyba trochę inaczej to zostało rozwiązane.
Jeśli ktoś ma auto w garażu to może kupić ładowarkę cetek+programator do gniazdka i ustawić ładowanie raz na 2tygodnie po 1-2h.

Offline Ma-corolla

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 589
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #16 dnia: 05-07-2018, 10:42:42 »
Baterii HV nic się nie powinno stać ale dla jej żywotności wybrałbym potencjalnie chłodne miejsce bo...idzie lato. Generalnie baterie nie lubią ciepła a latem w aucie jest sauna, wiadomo, ale to wyjdzie za jakieś 5-10 lat

powiem tak jak sie jedzie CHRem to normalnie czasem słyszę szum baterii które sie gotują nie wiem ale na pewno hałasują

Niestety kratka wentylacja jest w Samochodzie jaka to wentylacja kiedy przy 30 na 15 minut samochód w środku już ma 45 stopni!!!

dalej a auta w krajach jak Saudyjska Arabia etc to jak funkcjonują ??? tam tez jest słonce

dla mnie to Głupota wentylacja ma otwór na kabinę a nie na zewnątrz jesli jest tak gorącą  w kabinie zawsze jest cieplej

Po całym dniu jazdy taka wentylacja powodowała ze musiałem wietrzyć samochód bo sie zgął z tej kratki a to była juz zimna noc ale w środku robiło sie gorącą od baterii kiedy robi ktoś 1200km dziennie to wie o czym mówię ......
a po 3 cie jak się zepsuje bateria to zawsze mogę oskarżyć toyote za niewłaściwe zrobienie baterii po 7 latach .... bateria ma 8 lat gwaracji bez przesady /...

Offline Ma-corolla

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 589
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #17 dnia: 05-07-2018, 10:44:24 »
prius to nie tesla, może stać.

Jeśli ktoś ma auto w garażu to może kupić ładowarkę cetek+programator do gniazdka i ustawić ładowanie raz na 2tygodnie po 1-2h.
nie mówimy chyba tu o prius plug in ale yaris :) 

wojtekS

  • Gość
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #18 dnia: 05-07-2018, 11:47:40 »
Baterii HV nic się nie powinno stać ale dla jej żywotności wybrałbym potencjalnie chłodne miejsce bo...idzie lato. Generalnie baterie nie lubią ciepła a latem w aucie jest sauna, wiadomo, ale to wyjdzie za jakieś 5-10 lat

powiem tak jak sie jedzie CHRem to normalnie czasem słyszę szum baterii które sie gotują nie wiem ale na pewno hałasują

Niestety kratka wentylacja jest w Samochodzie jaka to wentylacja kiedy przy 30 na 15 minut samochód w środku już ma 45 stopni!!!

dalej a auta w krajach jak Saudyjska Arabia etc to jak funkcjonują ??? tam tez jest słonce

dla mnie to Głupota wentylacja ma otwór na kabinę a nie na zewnątrz jesli jest tak gorącą  w kabinie zawsze jest cieplej

Po całym dniu jazdy taka wentylacja powodowała ze musiałem wietrzyć samochód bo sie zgął z tej kratki a to była juz zimna noc ale w środku robiło sie gorącą od baterii kiedy robi ktoś 1200km dziennie to wie o czym mówię ......
a po 3 cie jak się zepsuje bateria to zawsze mogę oskarżyć toyote za niewłaściwe zrobienie baterii po 7 latach .... bateria ma 8 lat gwaracji bez przesady /...

Czytałem, że w Australii - tam też całkiem ciepło - trwałość baterii to 150 max 200 kkm ze względu na temperatury. Jak jeżdżę na wakacje nad Morze Czarne co roku to przy ponad 35 na zewnątrz wcale tak chętnie auto nie jeździ na silniku elektrycznym już. Z obserwacji wynika, że najlepiej mu przy temperaturach 20-25 stopni, wtedy są najlepsze wyniki spalania.

A czemu ze środka kratka - bo zakładają, że delikwent z włączoną klimatyzacją jeździć będzie. Zasysając 45 stopniowe powietrze z zewnątrz nie schłodzisz tak baterii jak mając ustawnone np 24 stopnie w środku. Temat wałkowano na lexus forum jakiś czas.

Offline Lehu2

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #19 dnia: 05-07-2018, 16:10:48 »
Ma-corolla czemu tworzysz zamieszanie? Prius ma konkretne rozwiązania związane z baterią i pomimo że to Toyota nie oznacza że w innych modelach jest to samo. System chłodzenia jest bardzo dobry i na pewno lepszy niż np. w Nissan'ie Leaf'ie. Kratka jest wewnątrz ponieważ gdyby była zewnętrzna to w gorące dni nie byłoby chłodzenia a wręcz podgrzewanie. Co do stania autem na słońcu to w instrukcji jest jasno napisane aby tego unikać ponieważ będzie się to odbijać na trwałości baterii. Chłodzenie jest zastosowane ponieważ jest coś takiego jak optymalna temperatura pracy co oznacza że poniżej i powyżej tego zakresu bateria ma inne parametry przez co inaczej działa np. nie można z niej uzyskać tyle energii jak w temp.optymalnej.
----------------------------------------------------------
Toyota Prius Plug-In Hybrid 1,8 HSD Aspiration 2013

Online przmor

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2646
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #20 dnia: 05-07-2018, 17:11:13 »
Wysoka temperatura zabija baterie. Niestety problem wysokiej temperatury baterii dotyka mnie codziennie. Moj Auris jezdzi kilka godzin dziennie w miescie i w upalne dni temperatura baterii na poziomie 46st. Nie jest niczym niezwyklym. Dla ogniw NiMH przyjmowalo sie jako granice bezpieczenstwa 43st. wiec nie mam pojecia dlaczego Toyota dopiszcza tak wysokie temperatury. Dodam, ze przy 46st. uklad hybrydowy dziala slabo bo limity ladowania i rozladowania bateriibardzo spadaja i efekt jest taki, ze hamuje sie klockami a spalanie znaczaco wzrasta. Co najdziwniejsze wentylator baterii pracuje na 3 w 6-cio stopniowej skali jakgdyby nic zlego sie nie dzialo. Jak sobie radze? Uruchamiam Hybrid Assistant z ustawiona temperatura docelowa baterii na 41 st. i wszystko wraca do normy, temp. baterii spada, limity rosna do normalnych wartosci, hamowanie regeneracyjne, spalanie spada. Pytanie tylko dlaczego Auris sam z siebie nie robi nic z wysoka temperatura baterii? Dodam, ze przy ok. 130kkm zaczely sie problemy z bateria. Wczoraj po kilkugodzinnej jezdzie w upale samochod stal pol godziny zgaszony, gdy go uruchomilem temp. baterii wynosila 49st.

Offline Ma-corolla

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 589
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #21 dnia: 05-07-2018, 19:39:43 »
Przepraszam nie wiedziałem ze jest napisane  na instrukcji ze nie wolno stać na słoncu nikt mi tego nie powiedział ja nie mam garazu ani tu ani w Grecji gdzie bywam całe lato chybryda się grzeje no ale co mam zrobić??? nikt mnie nie poinformował ze nie można na słońcu stać co prawda mam folie przeciwsłoneczne z przodu no ale....i tak ....sie grzeje z tyłu .. Dziękuje kolego z Pluginem za info @@@ Lechu2 gdzie jest to napisane o słońcu juz szukam ja pier**** nie wiedziałem

Co do @@@@@ przmor    chciałem sie zapytać skąd wiesz ze ma tyle stopni można to gdzieś zobaczyć?

jazda wtedy była kolo 1200km/dzień wiem ze nikt by na to nie wpadł ale po jeździe 2 godzinny i odczucia ze kabina się grzeje cały  czas przez ten (czas musiałem otwierać okna)  a tu jest środek nocy 23 godzina w końcu wpadłem ze to z tej kratki  (na pole ciemno jak w ***** a tu jest ciepło ze masakra ....to skąd samochód mógł się grzać ?

niestety diesle im przesadzają

Online przmor

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2646
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #22 dnia: 05-07-2018, 20:23:47 »
Interfejs OBD i aplikacja typu Hybrid Assistant czy dr. Hybrid pokazuja m.in. temp. baterii.

Offline wtyku

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 485
Odp: Na jak dlugo mozna zostawic
« Odpowiedź #23 dnia: 05-07-2018, 21:42:13 »
ciepło z baterii ma wylot bokiem zderzaka, nie wpada do kabiny!
Z tym grzaniem to przesadzacie.
Nie rozumiem co Wy tak panikujecie? To nie są zwykłe ogniwa Ni-MH. Toyota inaczej nie dałaby 10 lat gwarancji. Jaki problem nawet jak zdechnie bateria cala (a jeszcze o tym nie słyszałem, zazwyczaj 1-3pakiety się zmienia), to koszt całej baterii ze świeżego rozbitka to ok 2tyś. Biorąc pod uwagę praktycznie zerowe koszty utrzymania tego auta, to to jest jak kupno lizaka dziecku.


 

Beesafe.pl