Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Problem z określeniem poziomu oleju.  (Przeczytany 612 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline m1szza

• Toyot Leżący
  • *
Problem z określeniem poziomu oleju.
« dnia: 08-04-2018, 16:36:56 »
Dzień dobry.
Niedawno kupiłem Toyotę Corolle E15 z 2007 roku, przebieg niespełna 110 tys. udokumentowany, silnik 1.6, benzyna, niedawno zagazowany.
Po/przy zakupie nie sprawdziłem poziomu oleju w silniku trochę naiwnie wierząc w elektronikę, która ma mnie powiadomić o ewentualnych brakach. W pewnym momencie przy ostrym hamowaniu komputer pokładowy powiadomił mnie o za małym poziomie oleju w silniku. Okazało się że po wyjęciu bagnetu w ogóle nie widać na nim oleju. Wlewam więc olej ten sam co był wcześniej (Castrol 5w/30), wlałem pół litra, na bagnecie nic się nie zmieniło, wlałem ponownie tym razem litr, na samym dole bagnetu pojawiło się trochę leju, znacznie poniżej poziomu minimalnego, wlałem kolejny litr (może trochę przesadziłem?) i na bagnecie jest olej znacznie powyżej poziomu maksymalnego, pomiar był wykonywany na rozgrzanym silniku (może za krótko poczekałem wykonaniu pomiaru? w sumie kilka minut minęło). Po jakimś czasie przeprowadziłem pomiar na zimnym silniku, z jednej strony bagnetu poziom jest poniżej max, z drugiej powyżej. Problemem jest bagnet właśnie, wchodzi dość ciężko, tak jakby coś go przytrzymywało, jest trochę pogięty w rezultacie mam problem z wykonaniem dokładnego pomiaru. Oczywiście pomiar wykonuję zgodnie ze sztuką, tj. przecieram ręczniczkiem bagnet, wkładam go ponownie po czym wyjmuję i sprawdzam poziom na bagnecie.
 Jeżeli mam za duży poziom oleju to czym to szkodzi? Czy czujnik ciśnienia nie powinien mnie o tym poinformować? Jak ewentualnie rozwiązać problem z tym bagnetem?

Offline AGILESS

• Toyot Spamer
  • Living on my own
Odp: Problem z określeniem poziomu oleju.
« Odpowiedź #1 dnia: 08-04-2018, 21:02:30 »
Podstawa, to musisz być pewien, że nikt nie włożył innego bagnetu. Możesz porównać z kimś kto ma takie auto lub wrzucić tu fotkę z pomiarami bagnetu i czeać aż ktoś odpowie w temacie.
Możesz również, i tak robi każdy kupując samochód po prostu zmienić olej, zalewając tyle oleju, ile zaleca instrukcja i sprawdzić poziom na bagnecie. Mniej-więcej powinno się zgadzać z podziałką min i max.

Offline YogiBabo

• Toyot Chodzacy
  • E18_Prestige_MultidriveS
« Odpowiedź #2 dnia: 08-04-2018, 22:55:04 »
Możesz również, i tak robi każdy kupując samochód po prostu zmienić olej, zalewając tyle oleju, ile zaleca instrukcja i
zapomniałeś dodać, że jazda z nadmiarem oleju jest niewskazana.
Należałoby odessać nadmiar lub wymienić olej

Offline m1szza

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 09-04-2018, 12:46:18 »
Bagnet mam taki jak w tym filmie.
https://www.youtube.com/watch?v=ilmM6374czw
Nie mogę natomiast nigdzie znaleźć wymaganej długości bagnetu do mojego auta.
Długość mojego bagnetu mieści to 56-57 cm, wskaźnik max jest na długości 51-52 cm.
Poprzedni właściciel auta wszystkie naprawy wykonywał w firmowym salonie toyot, także zawsze mogę zadzwonić i zapytać kiedy co było robione.
Osobiście samochód kupiłem z komisu, który to kupił ten samochód z salonu. Tym bardziej dziwi tak niski poziom oleju, niby wszystko było robione przez fachowców a tu w silniku brakuje ponad 50% oleju? Ciekawe jak ten silnik będzie mi się dalej sprawował jeżeli był eksploatowany w takich warunkach...
Efekt dzisiejszego pomiaru na zimnym silniku:

Z jednej strony jest inny poziom niż z drugiej.... Chyba trzeba sugerować się tym niższym? Ten wyższy to po prostu olej ze ścianek lub coś takiego?
« Ostatnia zmiana: 09-04-2018, 13:26:00 wysłana przez m1szza »

Offline AGILESS

• Toyot Spamer
  • Living on my own
« Odpowiedź #4 dnia: 09-04-2018, 13:15:02 »
Jeśli był tak niski poziom oleju, to proponuję kontrolować jego stan, bo prawdopodobnie silnik pobiera olej. Jeśli tak będzie, to kontaktuj się ze sprzedawcą, bo może zataił ten fakt. Z drugiej strony zastanawia fakt, że komis odkupił auto od salonu i jeszcze w jakiś magiczny sposób na nim zarobi.....

Offline m1szza

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 09-04-2018, 13:33:37 »
Różnica pomiędzy ceną po jakiej auto dla salonu sprzedał pierwszy właściciel a mną wynosi ok. 20%. Mam przecież wszystkie faktury, które były mi potrzebne do przerejestrowania auta.

Od jakiego poziomu pobierania oleju przez to auto mogę domagać się ewentualnej rekompensaty, tj. jaki poziom jest już niedopuszczalny?
Czy obecne wskazania oleju wskazują że poziom oleju jest w normie? Tj. należy sugerować się tym niższym wskazaniem a fakt że pomiar był dokonywany na zimnym silniku nie ma większego znaczenia?
« Ostatnia zmiana: 09-04-2018, 13:35:49 wysłana przez m1szza »

Offline YogiBabo

• Toyot Chodzacy
  • E18_Prestige_MultidriveS
« Odpowiedź #6 dnia: 09-04-2018, 13:44:05 »
to jest 1.6 valve coś tam ? Może to ten sam problem co mamy w nowych corolkach, że trudno sprawdzić poziom oleju bo rozmazuje się na bagnecie ?

Offline m1szza

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: 09-04-2018, 13:49:03 »
Tak, to jest ten sam problem. Pomiar jest możliwy tylko na zimnym silniku jak już cały olej spłynie z tego kanaliku do którego to się wkłada bagnet. Oczywiście nie ma mowy o wyjęciu bagnetu, jego wytarciu i włożeniu ponownie, bo już przy drugim wyjęciu bagnet jest cały w oleju.

Znalazłem fakturkę sprzed roku gdzie jest informacja ze olej był wymieniany, od tego czasu auto zrobiło 11 tys.
Jeżeli w międzyczasie olej nie był dolewany lub zmieniany to auto pali 200-250 ml na tys. km także nie jest źle. 

Tutaj jest napisane że ten model tak ma:
http://furora.tv/artykul/1465-toyota-corolla-e15-typowe-usterki-poradnik-kupujacego

"Silniki benzynowe spisują się bez zarzutu. Niektórzy właściciele narzekają na spore zapotrzebowanie na olej, ale nie przekracza ono litra na tysiąc kilometrów i jest zgodne z informacjami producenta."

Pozostaje nierozwiązany problem z tym poziomem oleju...
« Ostatnia zmiana: 09-04-2018, 14:06:48 wysłana przez m1szza »

Offline AGILESS

• Toyot Spamer
  • Living on my own
« Odpowiedź #8 dnia: 09-04-2018, 14:18:24 »
Skoro 1/1000 jest ok , to spoko, odpada Ci wymiana oleju, wystarczy sam filtr. Tego nie napisał producent? I ciekawostka, że tylko niektórym użytkownikom pojawia się takie zużycie oleju!!

Offline m1szza

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #9 dnia: 09-04-2018, 21:18:55 »
Niepotrzebny sarkazm. Przeczytaj raz jeszcze kontekst dyskusji. Kto pisał że jest ok?
Ten model najwyraźniej ma tak częściej niż inne, jakiekolwiek roszczenia są nieuzasadnione. Nie wspominając że moje auto pali najprawdopodobniej 200-250 ml/1000km

Popytałem jeszcze trochę znajomych, zgodnie z moimi przewidywaniami należy sugerować się tym niższym pomiarem, także poziom oleju jest ok. Pozostaje mi mieć nadzieję że poprzedni właściciel specjalnie często nie jeździł z tak małą ilością oleju i nie skatował silnika. Zwracam również uwagę dla zainteresowanych na czujkę, która zareagowała znacznie później niż powinna.

Toyota Klub

« Odpowiedź #9 dnia: 09-04-2018, 21:18:55 »