Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: wyciszenie  (Przeczytany 4077 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline tomasz2006

• Toyot Leżący
  • *
wyciszenie
« dnia: 12-04-2018, 16:18:21 »
Samochód mam już od ponad roku, wszystko ( no prawie  :-)) jest ok oprócz jednej jak dla mnie najważniejszej rzeczy - wyciszenia kabiny !!
Przy tej cenie ,nowoczesnym wyglądzie itd w środku powinno być cicho a jest tak sobie ......,powyżej 110km/h to już tragedia .
Nie mam pojęcia dlaczego producent to zaniedbał ? przy seryjnej produkcji koszty wyciszenia nie są pewnie duże .
Po dwóch miesiącach jeżdżenia zdecydowałem się wyciszyć co się da .
Oddałem samochód do profesjonalnego warsztatu gdzie panowie wyciszyli wszystkie elementy nadwozia :
- wszystkie drzwi
- podłoga ,nadkola
- pokrywa silnika
- przestrzeń miedzy silnikiem a deska rozdzielcza na ile było to możliwe bez demontażu deski
- bagażnik wraz z klapa
Nie zdecydowałem się tylko na wyciszenie dachu .
Wynik jest taki : 66,56 dB - średni hałas przed wyciszeniem ,64,10 dB - średni hałas po wyciszeniu .
Wynik 2,46 dB czyli prawie o 50% mniej hałasu .
Teraz jest cisza  <taniec> można pogadać i posluchc muzyki .
Jednego co sie nie da w tym samochodzie zrobić ( chyba ) to zniwelować to szum powietrza przy większych predksciach - 100+

« Ostatnia zmiana: 12-04-2018, 16:51:07 wysłana przez tomasz2006 »

Offline Emigracja

• Toyot Leżący
  • *
Odp: wyciszenie
« Odpowiedź #1 dnia: 12-04-2018, 16:41:34 »
Tak - masz rację  wyciszenie pozostawia wiele do życzenia .
Na pewno w tym roku wyciszę nadkola , podłogę kabiny.
Nie wiem , jak się dobrać i zdemontować środkową konsolę i drzwi.

Offline marcin

• Global Moderator
  • W kombi jeżdżą zombie.
    • 3vz.pl
« Odpowiedź #2 dnia: 12-04-2018, 18:11:45 »
Przyznaję, że wygłuszenia w CH-R są szczątkowe, a chyba najbardziej doprowadza to do szału w HSD, gdzie z zasady jest cicho i nawet głośniejsze opony doprowadzają do szału.

Tomasz2006 - podałeś jakieś dane oderwane od rzeczywistości. Co to znaczy "średni hałas" ? Jak to było mierzone ? Czym i w jakich warunkach ?

Wartości podaje się względem prędkości, bo wraz z nią (w większości aut) rosną. Podaj dane po przy konkretnych prędkościach, to ludzie będą mieli punkt odniesienia :)

Dach - wbrew pozorom - sporo robi - pomyśl o tym.

3VZ.pl  części, poliuretany, hamulce, trwała konserwacja podwozia, naprawy, modyfikacje

NOWE SZYBY PRZEDNIE DO 3gen - http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,42938.msg600148.

Offline tomasz2006

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 12-04-2018, 19:31:03 »
marcin - na jakiej podstawie twierdzisz ,ze podałem  dane oderwane od rzeczywisto

Offline tomasz2006

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: 12-04-2018, 19:37:05 »
poziom hałasu mierzony był miernikiem do tego przeznaczonym , nazwa ,model itp - nie wiem bo i po co ?
mierzone przy predkosci 50km/h , 80km/h ,100km/h i 120km/h .
Po wyciszeniu te same pomiary na tej samej trasie .
Na koniec pomiary uśrednione i stad takie wyniki .

Offline marcin

• Global Moderator
  • W kombi jeżdżą zombie.
    • 3vz.pl
« Odpowiedź #5 dnia: 12-04-2018, 20:06:52 »
Na podstawie takiej, że podałeś jakąś średnią wartość, która nic nie wnosi do dyskusji, oprócz tego, że po wygłuszeniu jest ciszej niż było przed nim. Nie wiem, jak u Ciebie, ale mnie w szkole uczyli, że wyciąganie średniej arytmetycznej z kilku logarytmów to można o kant kuli rozbić.

Nie wnikam w metodę i warunki pomiaru (wyniki w setnych dB pozwalają mi mniemać, że mieliście świetnie wyposażone laboratorium a nie kawałek drogi z setkami czynników zewnętrznych), jedynie napisałem, żebyś podał konkretne wartości przy zadanych prędkościach, bo to jest miarodajna informacja do której mogą się odnieść kolejni użytkownicy poprawiający swoje auta. Podawanie takiej średniej arytmetycznej jest o tyle bez sensu, że wystarczy odjąć lub dodać do niej jeden skrajny punkt pomiarowy i wynik będzie równie przekłamany, jak teraz.

3VZ.pl  części, poliuretany, hamulce, trwała konserwacja podwozia, naprawy, modyfikacje

NOWE SZYBY PRZEDNIE DO 3gen - http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,42938.msg600148.

Offline tomasz2006

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: 12-04-2018, 21:40:57 »
Do Marcina zwanego Globalnym Moderatorem .
Piszesz o wyciąganiu średniej arytmetycznej ,logarytmach itd - a kogo to obchodzi ???
Zwykłego użytkownika C-HR'a interesuje zapewne czy jest taka możliwość wyciszenia samochodu i z jakim skutkiem ?
Taka tez była intencja tego postu .
Sprawa jest prosta jak budowa cepa : wsiadam z gościem który ma w reku miernik dB ,jedziemy określony odcinek ,facet zapisuje wyniki .
Zostawiam samochód ,odbieram samochód po wyciszeniu i powtarzamy cala procedure pomiarów na tej samej trasie .
Wyniki z każdego przejazdu są uśredniane i porównane przed i po  . I tak właśnie się to robi ,pomiarami na drodze a nie w laboratorium .
Do tego dochodzi jeszcze opinia klienta czyli moja ,ze jest faktycznie znacznie ciszej przy każdej prędkości .
Oczywiście Globalny Moderator możne stwierdzić ,ze moja opinia tez nie jest miarodajna ..... :cheesy:

Online pireus

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 12-04-2018, 22:06:12 »
To, że będzie ciszej , to oczywiste. Ale żeby mieć punkt odniesienia, trzeba niestety podać określone wartości, przypisane danej prędkości, zarówno przed jak i po wyciszeniu. Podawanie średniego hałasu jest bez sensu. Średnio to człowiek i pies mają po trzy nogi.

Offline Remek

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: 12-04-2018, 22:07:48 »
Napisz jaki było koszt tego wyciszenia jeśli to nie tajemnica?
Ja słyszę najwięcej hałasu od wiatru tzn EUS czyli "efekt uchylonej szyby" przy prędkościach >110km/h. Nie wiem czy nie zgłosić tego do ASO by wymienili uszczelki w drzwiach? Chyba ktoś takie usterki już zgłaszał. Hałas jest też trochę od kół ale od wiatru najwięcej. W poprzedniem aucie Mazda 6 GH hałas był dużo większy ale jak na Toyote oczekiwałem większego wyciszenia.

Offline marcin

• Global Moderator
  • W kombi jeżdżą zombie.
    • 3vz.pl
« Odpowiedź #9 dnia: 13-04-2018, 01:56:03 »
Do Marcina zwanego Globalnym Moderatorem .
Piszesz o wyciąganiu średniej arytmetycznej ,logarytmach itd - a kogo to obchodzi ???
Zwykłego użytkownika C-HR'a interesuje zapewne czy jest taka możliwość wyciszenia samochodu i z jakim skutkiem ?
Taka tez była intencja tego postu .
Sprawa jest prosta jak budowa cepa : wsiadam z gościem który ma w reku miernik dB ,jedziemy określony odcinek ,facet zapisuje wyniki .
Zostawiam samochód ,odbieram samochód po wyciszeniu i powtarzamy cala procedure pomiarów na tej samej trasie .
Wyniki z każdego przejazdu są uśredniane i porównane przed i po  . I tak właśnie się to robi ,pomiarami na drodze a nie w laboratorium .
Do tego dochodzi jeszcze opinia klienta czyli moja ,ze jest faktycznie znacznie ciszej przy każdej prędkości .
Oczywiście Globalny Moderator możne stwierdzić ,ze moja opinia tez nie jest miarodajna ..... :cheesy:

Obchodzi to każdego, kto ma o tym jakiekolwiek, choćby nikłe, pojęcie.

Ty masz ciszej i Tobie to wystarcza, ale są ludzie, którzy chcą znać konkrety, bo na konkretach opiera się efekt, a póki co takich nie podałeś.

Głównie chodzi o to, żeby wygłuszenie auta poprawić, ale - niestety - znam przypadki, gdzie naprawdę duże nakłady przyniosły mizerny efekt. Bo ktoś podszedł do tematu tak, jak Ty - zawiózł, odebrał i próbuje tworzyć alternatywną akustykę opartą o wartość uśrednioną.

Rozumiem, że podaje się średni wynik dla 3 pasm, bo nie znam zakładu zajmującego się wygłuszaniem, który ma miernik mierzący każde pasmo z osobna, więc wszyscy bazują na "uniwersalnych", mierzących ogólny poziom natężenia hałasu, ale tego, co próbujesz nam wmówić nie zrozumiem, bo przeczy prawom fizyki.

Gdybyś się choć odrobinę zagłębił w teorię, to być może zrozumiałbyś, że zakres prędkości, który podałeś jest najłatwiejszym do ogarnięcia, a prawdziwe schody zaczynają się dopiero powyżej, gdzie czasem i 30kg dodatkowych mat czy pianek nie robi większej różnicy.

Dla wyjaśnienia poniżej są moje wyniki pomiarów 4 samochodów, celowo w takim, a nie innym zestawieniu silnikowym, bo to najlepiej obrazuje o co chodzi.

Pomiary robione UT352, na tym samym odcinku autostrady, bez ruchu i wiatru, każdy wynik jest średnią z dwóch przejazdów, żeby wykluczyć wpływ otoczenia. Jedynie pomiar LS'a był gdzie indziej, ale też były dwa pomiary. Wyciągając z nich średnią Twoją metodą wychodzi na to, że między najcichszym a najgłośniejszym jest przepaść, podczas gdy jest to bzdura, bo przy 180-200 wszystkie są tak samo ciche, nawet zaryzykowałbym stwierdzenie, że najlepiej w zakresie prędkości autostradowych wypadło S80 (jeśli chodzi o odczucia, a nie pomiar).

Swoją drogą, jeśli podajesz uśrednione 64dB (zakładam, że jest to db(A) ) z tak niskich prędkości, to tam naprawdę jest jazgot.

Tyle ode mnie :)

Offline AGILESS

• Toyot Spamer
  • Living on my own
« Odpowiedź #10 dnia: 13-04-2018, 11:58:43 »
Myślę, że kolega nie miał zamiaru tworzyć pracy doktorskiej z wyciszania auta tylko podał informacje przydatne do podróżowania w bardziej komfortowych warunkach niż proponuje fabryka. Wynik uśredniony faktycznie może mało mówić, ale problemem były większe prędkości, a tu autor obserwuje spore wyciszenie i w zasadzie o to chodziło.

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
  • Corolla Prestige 1.6 132 KM wersja ZRE181L
« Odpowiedź #11 dnia: 13-04-2018, 23:45:48 »
tomasz2006 - wyciszenie fajna sprawa - napisz ile takie wyciszenie kosztowało i czy się orientujesz ile kg więcej po tej operacji przybyło do auta. Myślę, że minimum 50 kg takie wyciszenie waży.
Spalanie - Motostat.pl

Offline tomasz2006

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 14-04-2018, 09:26:12 »
W czerwcu 2017 za kompleksowe wyciszenie  zapłaciłem 6000zl .
- wyciszenie maski silnika
- wyciszenie nadkoli przód od strony koła część tylna
- wyciszenie podszybia
- wyciszenie przegrody bez demontażu deski rozdzielczej
- eliminacja rezonansów / zdudnień spod deski rozdzielczej
- wyciszenie nadkoli przód od strony wnętrza
- wyciszenie podłogi przód pod nogami kierowcy i pasażera z elementami tunelu środkowego
- wyciszenie drzwi przód i tył
- wyciszenie bagażnika kompletne, a więc: błotniki, nadkola od strony błotników, nadkola od strony wnętrza, podłoga cała
- wyciszenie klapy tył
- rewitalizacja uszczelek gumowych
Zastosowano najlepsze i najlżejsze materiały ,zeby uzyskac max wyciszenie i min przyrost wagi ( ok 25kg ).
Sa tez inne opcje ,inne materiały , cięższe i tańsze ale jak to dzisiaj wygląda to nie wiem .
Pewnie jeszcze kiedyś zdecyduje się na wyciszenie dachu ale póki co najważniejsze źródła hałasu są wyciszone .
Oczywiście jak przycisnę ostro pedał gazu to słychać dźwięk silnika i pewnie skrzyni biegów ale jest to tylko miły pomruk a nie jazgot jak przed wyciszeniem  :cheesy: .
Cena wysoka a mogla to zrobić Toyota pewnie za dużo mniejsze pieniądze albo chociaż dać taka opcje .

Offline doktor7

• Toyot Leżący
  • *
  • C-HR HYBRID Royal Grey (2NB) DYNAMIC + VIP + TECH
« Odpowiedź #13 dnia: 14-04-2018, 20:13:38 »
Nie robiłeś jazdy testowej przed kupnem ? Albo auto Ci się tak podobało że gdzieś miałeś to że "hałasuje" :) ?

Też odważyłem się w innym temacie napisać że jest głośno... nawet śmie twierdzić że głośniej niż w VW up!`ie przy tej samej (150km/h-licznikowej) prędkości...
Spotkałem się z bardzo chłodnym odebraniem takiej tezy :)

6 koła to dużo (tak mi się wydaje) jak na wyciszenie... zdecydowanie wole trzymać się zielonego pola i... przy okazji cieszyć się niskim spalaniem. A kiedy trzeba przycisnąć... hmmm... kiedyś się mówiło "trzeba zredukować żeby móc wyprzedzić", a w C-HR trzeba "pogłośnić radio żeby wyprzedzić" :D
Na szczęście prawie zawsze jadę sam i nie mam problemu ani z wyborem muzyki ani jej VOLUME :D
"...Natura dałam nam dwoje oczu, dwoje uszu, ale tylko jeden język, po to abyśmy więcej patrzyli i słuchali, niż mówili..."

Offline Remek

• Toyot Leżący
  • *
« Odpowiedź #14 dnia: 14-04-2018, 20:44:02 »
W 1.2T przynajmniej tej którą ja mam doskwiera tylko szum wiatru od szyby kierowcy. Silnik pracuje cicho (przy 150km/h obroty są 3tyś). Ja bym chętnie zrobił coś z tym szumem wiatru, chyba do ASO zgłoszę i wymienią uszczelki w drzwiach? Ktoś zgłaszał problem z wyciszeniem?
« Ostatnia zmiana: 14-04-2018, 20:46:43 wysłana przez Remek »

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 14-04-2018, 20:44:02 »