Autor Wątek: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.  (Przeczytany 3695 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bamb00s

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 30
Dzień dobry,

Panowie, jeżdżę Toyotą Corollą E12 z 2006r z silnikiem 1.6 VVT-i. Mam kilka wątpliwości, które nie dają mi spokoju.

1. Dziwny odgłos przy przyspieszaniu:

Wygląda to w ten sposób: Jedziemy około 30km/h, wrzucamy 3 bieg i przyspieszamy dalej. I teraz są dwa przypadki:
a) Jeżeli będzie to przyspieszanie łagodne, stopniowe to żadnych niepokojących dźwięków nie słyszę.
b) Jeżeli jednak po wrzuceniu biegu wcisnę gaz w podłogę to z silnika dochodzi dziwny werkot - (tak jakbym jechał przez chwilę dieslem) - dochodzi do 3k RPM i juz jest cicho.

Ogólnie to dzieje się tak na każdym biegu, gdy mamy gaz w podłodze.

Co to może być? Naczytałem się o problemach z kolektorem dolotowym (pękanie, rozklejanie się) ale to chyba raczej nie to, gdyż tego charakterystycznego klekotu nawet na biegu jałowym nie słyszę.

2. "Syk" przy dodawaniu gazu tak jak na tym filmiku: (filmik nie jest mojego autorstwa, ale ten "syk" jest identyczny jak u mnie)

https://www.youtube.com/watch?v=BELDTPGoUb0


3. Odpalamy silnik po nocy - przez minutę, może dwie obroty sięgają 1.6k RPM, po czym spadają łagodnie do 600 - 700. Słyszałem, że to normalne w tych silnikach i że dzieje się tak dlatego, żeby silnik złapał właściwą temperaturę. Czy faktycznie tak jest?

4. Dziwny skok obrotów przy zmianie biegów:

Przy każdej zmianie biegów na wyższy, w momencie wciskania sprzęgła obroty wzrastają o jakieś 200-300. Dodam, że na czas odejmuję nogę z gazu ;). Czy jest to zamierzone w tych silnikach? Słyszałem też takie opinie. 

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi.


Offline czp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1081
  • Płeć: Mężczyzna
    • moja strona
  • Samochód:: Corolla 1,6
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #1 dnia: 24-05-2018, 13:28:57 »
Mam silnik silnik 1.6 valvematic 132 km :

1 i 2 nie wiem z tym, że nie wciskam nigdy gazu aż w podłogę :)

3. tak jest i tak ma być,

4. mam podobnie to pewnie też tak ma być,

Offline Problem

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #2 dnia: 24-05-2018, 13:59:38 »
2. A jak wywalisz rezonator to będzie bardziej charczenie :) Wg nie tak ma być. Jeszcze się nie spotkałem żeby tak nie było, nagle otwierasz przepustnicę, robi się mega podciśnienie, powietrze gwałtownie jest zasysane.
1 i 4. zrobiłem kilkadziesiąt km E12 z tym silnikiem ale nie odnotowałem nic takiego. Dla pkt. 4: a może po prostu później odejmujesz gaz niż zaczynasz wysprzęglać?
3. Norma.

Offline Bamb00s

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #3 dnia: 24-05-2018, 14:27:17 »
Czyli problem nr 3 oraz 4 można "odhaczyć". Gaz na pewno odejmuję "na czas" ;) Dziękuję Panowie.

A co do tego werkotu z problemu nr 1:
Co to ewentualnie może być? Myślałem też o tłumiku, tym pierwszym, (możliwe?) może gdzieś jest jakiś luz albo coś - ale z drugiej strony to wtedy byłoby to słychać też na biegu jałowym przy dodawaniu gazu.

W sumie, żeby to usłyszeć to nie trzeba wciskać w podłogę, po prostu musi być to "zdecydowane" przyspieszanie. Nie jest to jakieś super głośne, no ale wyraźnie słychać.

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #4 dnia: 24-05-2018, 15:21:16 »
b) Jeżeli jednak po wrzuceniu biegu wcisnę gaz w podłogę to z silnika dochodzi dziwny werkot - (tak jakbym jechał przez chwilę dieslem) - dochodzi do 3k RPM i juz jest cicho
"Syk" przy dodawaniu gazu tak jak na tym filmiku: (filmik nie jest mojego autorstwa, ale ten "syk" jest identyczny jak u mnie)
Ja na filmiku syku nie słyszałem - słyszałem traktor lub diesla przy dodawaniu gazu. Może ten filmik pasuje do punktu pierwszego  :o Przejechałem na tym silniku 175 tys i takich objawów nie uświadczyłem (mówię o punkcie 1 i tym traktorze z filmiku; syczenia nie pamiętam bo od roku ujeżdżam inny silnik)
E18_Prestige_MultidriveS

Offline Bamb00s

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #5 dnia: 24-05-2018, 16:32:33 »
Hmm, w sumie u mnie ten "werkot" z pkt 1 brzmi całkiem podobnie jak na tym filmiku. W momencie jak facet dodaje gazu - najpierw słychać "syk", a moment po tym jest ten "werkot". Na filmiku to 9 sekunda.

Z tym, że u mnie nie słychać tego na postoju i biegu jałowym.


« Ostatnia zmiana: 24-05-2018, 17:04:39 wysłana przez Bamb00s »

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #6 dnia: 24-05-2018, 19:42:07 »
Na filmiku to 9 sekunda
na 9 sekundzie nie słyszę żadnego syku - dla mnie to jest tarcie mechaniczne jakiegoś elementu. Na bank u mnie tego nie było, ale co to jest nie podpowiem.
E18_Prestige_MultidriveS

Offline Problem

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 412
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #7 dnia: 25-05-2018, 08:20:50 »
Syk to syk, daj na luz i nie daj się nakręcić, że coś nie tak.
Warkot to może być wszystko. Jeden z tysiąca przykładów: terkotało mi coś w zakresie 1500-2000 rpm. Co się naszukałem to moje. Wyszło, że była ciut luźna obejma akumulatora.
Panowie... porównujemy coś co słyszy kierowca z wnętrza kabiny w benzynowym 1.6 przy obciążeniu i porównujemy do filmu spod maski diesla na luzie. Ta historia może nie mieć końca.
słyszałem traktor lub diesla przy dodawaniu gazu
No to wszystko się zgadza :)

Offline Bamb00s

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #8 dnia: 27-05-2018, 09:43:33 »
Dziękuję jeszcze raz za odpowiedzi.

Przy okazji, zapytam mechanika, albo w ASO o ten werkot bo w sumie tylko to mnie niepokoi.

Miłego dnia ;)

Offline Bamb00s

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 30
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #9 dnia: 30-06-2018, 20:39:46 »
Panowie, nie będę zakładał nowego tematu bo mam szybkie pytanie: czy w E12 montowane były elektryczne czujniki zużycia klocków?

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka


Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 920
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Corolla E12 VVTi 1.6 - kilka wątpliwości/problemów.
« Odpowiedź #10 dnia: 30-06-2018, 22:54:38 »
Nie
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław


 

Beesafe.pl