Autor Wątek: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie  (Przeczytany 7525 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« dnia: 14-06-2018, 22:37:03 »
Witam Wszystkich, jestem tu nowy :)
Zapewne temat się już pojawił ale nie mogę się doszukać.
Posiadam Rav4 II 2005 r 2.0 VVTI z gazem.
Problem jaki występuje to falujące obroty na jałowym biegu, podczas jazdy i wysprzęglania spadają czasami do 400 tak jak by auto zaraz miało zgasnąć. Kolejny problem to nierównomierne przyspieszanie (szarpanie lekkie) miedzy 1800 a 2500 tyś obrotów. Kolejny problem to świecący check, który komp pokazuje jako błąd katalizatora chyba (00420 nie jestem pewny).
Może ktoś miał podobne przypadłości ?
Pozdrawiam. 

Offline alk80

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 258
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #1 dnia: 14-06-2018, 23:00:39 »
luzy zaworowe do sprawdzenia, szczelność układu dolotowego do sprawdzenia łącznie z podciśnieniami, zrób pomiar kompresji, przepustnica do czyszczenia,
jakie masz świece i kiedy wymieniane?
skasuj błąd (zdejmij kleme, wciśnij hamulec na 10s, załóż kleme) pojeździj trochę na samej benzynie żeby sprawdzić czy błąd wyskakuje też na niej,
dopóki nie sprawdzisz pierwszych trzech tematów radził bym nie jeździć na gazie

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #2 dnia: 15-06-2018, 08:48:16 »
Jadę dzisiaj do mechanika zobaczymy co wymyśli.  Poprzedni właściciel wymieniał świece nie pamiętam jak dawno temu, przepustnicy ani krokowego nie czyścił. Przed zakupem byłem u mechanika który sprawdzał jakąś pompką ciśnienie czy coś, przez otwór płynu chłodzenia powiedział ze jest ok.
Co myślisz o cewkę zapłonowe może któraś  nie dawać rady ?

Offline alk80

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 258
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #3 dnia: 15-06-2018, 15:00:06 »
ale to ty powinieneś zadbać o auto po zakupie a nie poprzedni właściciel przed sprzedażą,
świece sprawdź czy są irydowe,
mechanik "pompką" sprawdził temperaturę zamarzania płynu chłodniczego, czyli w zasadzie nic związanego z objawami,

cewki? może, ale chyba potrafisz odróżnić kiedy silnik chodzi na trzech cylindrach a kiedy po prostu zamula?

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #4 dnia: 22-09-2018, 14:10:04 »
Witam po dłuższej chwili.  Nadal walczę z problemem, wyregulowane luzy zaworowe, zamontowane świece irydowe, wymieniona przepustnica, przepływomierz , czujnik położenia wału,  kolektor ssący i dalej to samo. O ile falujace obroty są zdecydowanie mniejsze na benzynę niż lpg to nierownomierne przyspieszanie między 1500 a około 2800 wystepuje i na lpg  i benzynie jest to dość irytujące. Mechanik ma już lekko coś i brak pomysłu jeszcze sprawdzi w pn czy rozrząd nie jest przestawiony. Może jakieś pomysły?
Pozdrawiam.

Offline Wojteksw

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 145
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #5 dnia: 22-09-2018, 14:54:24 »
Do sprawdzenia stopień sprężania na poszczególnych cylindrach.

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #6 dnia: 27-09-2018, 17:38:48 »
Spręzanie sprawdzone , tez jest ok . Mechanik poddaje w watpliwosc czy to wogule jest problem z silnikiem przypuszcza ze moze coś sie dziac z napędem? Ale już sam nie wie ;) . Wyskakuje mi check p420 niesprawny katalizator ale czy to może być przyczyna takiego nierownomiernego przyspieszania?

Offline radek4

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #7 dnia: 28-09-2018, 09:49:51 »
Wyskakuje mi check p420 niesprawny katalizator ale czy to może być przyczyna takiego nierownomiernego przyspieszania?

  Raczej nie. Za sprawdzenie katalizatora odpowiada sonda lambda która jest za nim. Może być kilka przyczyn, np walnięta sonda (raczej mało prawdopodobne bo wywalałoby od razu), problemy z zapłonem jak cewka walnięta i zaczyna czasem szwankować (powinny się pojawiać błędy typu missfire) , dziura w wydechu - nawet niewielka może już ogłupiac sondę, lub lewe powietrze / nieszczelnośc dolotu powoduje złą mieszanke  przez co sonda ma złe odczyty.

Jak to wszystko sprawdziłeś to za falowanie obrotów oczywiście przepustnica/silnik krokowy, ale piszesz ze wymieniałeś, jeszcze czujnik temperatury może takie rzeczy powodować ale wtedy też szaleje spalanie i sa problemy z odpalaniem.

Z tego co opisujesz to bym jednak odbstawiał coś z przepustnicą, bo na wolnych i przy wysprzęglaniu właśnie silnik krokowy powinien utrzymać obroty, można spróbować wyczyścić przepustnice i krokowca specjlanym sprejem (wali się w dolot na włączonym silniku preparat) i dobrze sprawdz podciśnienia przy przepustnicy czy czegoś nie brakuje i czy wężyki są drożne. Ktoś kto ma większą wiedzę o toyocie może podpowiedzieć czy jest jakiś mechanizm adaptacji przepustnicy jak w innych autach czy tu tego nie trzeba?





Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #8 dnia: 28-09-2018, 14:26:01 »
Przepusynica poprzednia wyczyszczona, założona nowa (uzywana) też czysta. Z krokowy jest problem bo jest wbudowany w przepustnice i znajduje się pod plastikiem.
Kolektor ssący wymieniony myślę że układ dolotoqy jest ok. 

Offline mech z toyoty

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 154
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #9 dnia: 28-09-2018, 19:57:11 »
daleko masz do wrocławia, bo to jakaś paranoja jeżeli mechanik nie potrafi rożróżnić ,czy problem jest w napędzie czy w silniku  pozdr

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #10 dnia: 03-10-2018, 21:51:29 »
Do Wrocławia mam niestety daleko ;) Bochnia między Tarnowem a Krakowem

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #11 dnia: 10-10-2018, 13:08:27 »
Po tym jak mechanik powiedział że podczas hamowania obrotami, jazdy bez wyciskania pedału gazu gdy obroty maleją też odczuwalne jest lekkie szarpanie (pulsowanie) samochodu tak w okolicach od 2000 tyś do 1500 obrotów.  Może to komuś podsunie pomysł.

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #12 dnia: 10-10-2018, 14:38:49 »
Zwróciłem na to uwagę. (Brakujący tekst z poprzedniego postu;))

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #13 dnia: 10-10-2018, 15:16:04 »
Do Wrocławia mam niestety daleko ;) Bochnia między Tarnowem a Krakowem

Odezwij się do. Marcina ( mod na forum) , powinien pomóc, też jest z Bochni.

Offline mamut_mh

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 12
Odp: Falujące obroty, nierówne przyspiesznie
« Odpowiedź #14 dnia: 14-11-2018, 21:08:00 »
Jestem po wizycie u Marcina, pojeździliśmy trochę z kompem i wszystko ok. Zero czegokolwiek co mogło by nakierować na problem.
Przypomnę tylko o co chodzi. Podczas jazdy mniej więcej od 1500 do 2500 tys obrotów występuje szarpanie/pulsowanie samochodu.
Jest to wyczuwalne najbardziej przy lekkim dodawaniu gazu lub trzymaniu w okolicy 2000 tys, czuć to również gdy puszcze gaz i obroty same spadają. Mieliśmy wrażenie, że po wrzuceniu na luz też występuje. Marcin też skłaniał się że coś może być w napędzie .
Na pewno do wymiany mam podporę wału bo pęknięta.
z drugiej strony jeśli cos w napędzie było by "krzywe" powinno dawać oznaki cały czas.   


 

Beesafe.pl