Autor Wątek: Czujnik zmierzchu  (Przeczytany 7416 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Czujnik zmierzchu
« dnia: 20-06-2018, 07:46:48 »
Witam.
Wiadomo, że większość RAV4 III gen jest wyposażona w wiązki przewodów potrzebnych do działania dodatkowych urządzeń w samochodzie. Tak jest w przypadku podgrzewania przednich foteli czy tempomatu gdzie wystarczy dołożyć manetkę aby nim sterować.
Zastanawiam się jak to jest z czujnikiem zmierzchu. Wygląda na to, że czujnik jest (pod szybą przed kierowcą) ale nie mam opcji auto w przełączniku ustawiania świateł. Czy ktoś się orientuje czy po wymianie przełącznika funkcja auto zadziała? Bardzo się do tej opcji przyzwyczaiłem (mam w drugim aucie) i było by super gdyby dało się ją również aktywować w toyocie.
Pozdrawiam.   

Offline rezystor22

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #1 dnia: 21-06-2018, 16:22:09 »
A ty masz czujnik światła przed kierownicą pod szybą zamontowany?

Funkcja Auto żeby zadziałać, jest uzależniona od wartości jakie podaje czujnik światła, a więc nie będzie działać bez czujnika światła.

Ja mam w swojej RAV opcje Auto ale z niej nie korzystam.. w Polsce jest ona bez sensu kompletnie.

Jak ustawiam na Auto w dzień to zapalają mi się postojowe oraz pozycyjne tył, w momencie gdy wjadę do tunelu lub zapada zmrok, uruchamiają się światła mijania - działają do momentu wzrostu oświetlenia na zewnątrz. Gdy wyłączę silnik wszystkie światła gasną.

A więc bezsensowna opcja, bowiem u nas (niestety) musimy jeździć na światłach mijania non stop  :wallbash: :wallbash:

LED nie mam, ale ostatnio o nich myślę, najlepiej w miejsce przeciwmgielnych - widziałem nawet wersje dual (LED + Przeciwmgielne razem)

Po zamontowaniu LED funkcja Auto będzie miała sens - jak zapalą się o zmroku mijania to LED się wyłączają i analogicznie jak gasną mijania bo jest 'jasno' czyt. dzień, to zapalają się LED  :good:

Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #2 dnia: 21-06-2018, 18:42:56 »
Też myślę o światłach led - bez nich czujnik światła i funkcja auto nie ma sensu.

Pod szybą przed kierowcą mam coś takiego:



Czy jeden z tych czujników jest czujnikiem światła? Który?
Jak to wygląda u was/ciebie?
« Ostatnia zmiana: 21-06-2018, 18:44:36 wysłana przez Longlemur »

Offline Jasio

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 638
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #3 dnia: 21-06-2018, 18:48:41 »
Ten z lewej, przynajmniej w Aurisie tak wygląda :-)

Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #4 dnia: 21-06-2018, 21:06:38 »
Czy ktoś może potwierdzić jak jest w RAV4?
A co to za ustrojstwo z prawej strony?

Offline radmik

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #5 dnia: 22-06-2018, 04:57:30 »
U mnie dokładnie tak wygląda ten czujnik. Kolego rezystor22 to dziwne, że u Ciebie tak to działa. Też mam funkcję auto i u mnie działa to tak, iż po odpaleniu auta włączają się światła mijania natomiast nie włącza się podświetlenie deski. Dopiero w momencie kiedy wjadę w tunel czy jakieś zaciemnione miejsce lub gdy na zewnątrz zrobi się na tyle ciemno, że czujnik zadziała, włącza mi podświetlenie deski. Również gdy jest ciemno, a wysiądę z auta przez 30 sek palą mi się światła i mam oświetloną drogę do domu.
Rav 4 2.0

Offline rezystor22

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #6 dnia: 22-06-2018, 10:57:36 »
U mnie dokładnie tak wygląda ten czujnik. Kolego rezystor22 to dziwne, że u Ciebie tak to działa. Też mam funkcję auto i u mnie działa to tak, iż po odpaleniu auta włączają się światła mijania natomiast nie włącza się podświetlenie deski. Dopiero w momencie kiedy wjadę w tunel czy jakieś zaciemnione miejsce lub gdy na zewnątrz zrobi się na tyle ciemno, że czujnik zadziała, włącza mi podświetlenie deski. Również gdy jest ciemno, a wysiądę z auta przez 30 sek palą mi się światła i mam oświetloną drogę do domu.

U mnie czujniki wyglądają trochę inaczej, ten po prawej stronie też mam wypukły - później postaram się zrobić fotkę.

Podepnę kabel w najbliższym czasie i sprawdzę czy można modyfikować działanie funkcji Auto dla świateł. Skoro u ciebie działa to inaczej a więc powinna być taka możliwość. Chyba że zależy to właśnie od zamontowanych czujników (ja mam jeden inny, bynajmniej fizycznie wygląda inaczej) albo od wersji wyposażenia/regionu na jakie auto było wyprodukowane (komputera).


Na tą chwilę jak mam Auto ustawione to 30s świecenia wieczorem nie działa, i dobrze <taniec>
Dla mnie to 30s zapalonych świateł dla powrotu do domu było by pierwszą opcją do wyłączenia w sterowniku  :-)

Offline rezystor22

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #7 dnia: 22-06-2018, 19:40:08 »
A tak wyglądają czujniki u mnie:

Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #8 dnia: 22-06-2018, 19:47:26 »
Ciekawe który czujnik za co jest odpowiedzialny. Gdzieś czytałem że jeden jest od klimatyzacji ale pewności nie mam. Możecie sprawdzić zakrywajc czujnik, który załączy światła przy włączonej opcji auto?

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline radmik

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #9 dnia: 22-06-2018, 22:13:46 »
Kurcze chyba mam n
takie same nie chce mi się to auta schodzić. Jak nie zapomnę to jutro zrobię fotkę. Ale rezystor jak masz kompa te zerknij co i jak. Ja mam RAV z 2010 raczej podstawa.
Rav 4 2.0

Offline radmik

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 90
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #10 dnia: 24-06-2018, 19:18:30 »
Ja mam trochę inny czujnik ale nie wiem jak mam zdjęcie wrzucić. Jak pomożecie to umieszczę.
Rav 4 2.0

Offline rezystor22

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 34
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #11 dnia: 25-06-2018, 21:41:32 »
Zamieszczam poniżej bezpośredni link do zdjęcia jeszcze raz bo nie ładuje się z tego co widzę w poprzednim poście..
https://www.dropbox.com/s/nihfm3m8gub7xs4/czujnik%20swiatla%20rav4.jpg?dl=0
Możecie sprawdzić zakrywajc czujnik, który załączy światła przy włączonej opcji auto?
Zgadza się, czujnik po prawej stronie odpowiada za włączanie świateł. Zakrywałem go i testowałem. Jest opcja żeby zakryć go na stałe i wtedy można ustawić manetkę na 'Auto' - a więc światła zawsze będziemy mieć zapalone podczas jazdy.
Jednak dla mnie to i tak słaba metoda, szukam LED'ów w dobrej cenie, jak znajdę fajny zestaw to podzielę się tym co wyszukałem.
Kabelka niestety nie miałem okazji jeszcze podpiąć, jutro postaram się wieczorem i poszperam czy coś znajdę na temat świateł..

Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #12 dnia: 25-06-2018, 21:50:29 »
Mój prawy czujnik wygląda zupełnie inaczej - to raczej nie jest czujnik światła :(

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka


Offline animuss

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 500
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #13 dnia: 25-06-2018, 22:39:21 »
Do tego jest potrzebny Przekaźnik samochodowy 12V 30/40A zwierno/rozwierny, a tam może jest tylko zwierny.

Ledy z przodu podłączyć na stałe przy włączaniu zapłonu i funkcji auto, przez  styki  30A, a  światła mijania przez styki 40A, sterowanie przekaźnika pod czujnik zmierzchu.
Czujnik zmierzchu będzie sterował zmianą świateł,  na dzienne i mijania, jeżeli ustawisz na funkcji auto.


Offline Longlemur

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 9
Odp: Czujnik zmierzchu
« Odpowiedź #14 dnia: 26-06-2018, 10:26:07 »
Dla zainteresowanych montażem czujnika zmierzchu - znalazłem coś takiego na obcojęzycznym forum:

http://www.rav4world.com/forums/98-4-3-interior/81524-how-add-auto-off-lights-fog-lights-using-oem-switch.html



 

Beesafe.pl