Autor Wątek: Wymiana żarówek/oświetlenia tablicy rejestracyjnej Corolla Verso 2005  (Przeczytany 13055 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Palbertino

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 40
Pomocy. Padły mi obydwie żarówki oświetlenia tablicy rejestracyjnej. Wyszło to na przeglądzie. Obydwa szkiełka/plastiki są czarne (od wewnątrz), a ja nie mam nawet bladego pomysłu jak te dwie lampki ściągnąć i wymienić wnętrze. Na necie nic nie znalazłem... Może ktoś z Szanownych Forumowiczów podrzuci jakikolwiek pomysł?

Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 920
  • Płeć: Mężczyzna
Poszuikaj w instrukcji obsługi.
Jeżeli jest podobnie jak w zwykłej E12, to musisz zdjąć tapicerkę klapy ibędziesz miał dostęp do oprawek. Odpinasz styczkę, przekręcasz oprawkę i wyjmujesz z lampki. Ale uwaga- oprawki z wiekiem pod wpływem ciepła żarówek degradują się i pękają przy wyciąganiu żarówki.
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław

Offline miras_w

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 34
Mam to samo lecz jedną mi świeci proszę tylko niestety cena ogromną nie znajdziesz taniej http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7429437780

Wysłane z mojego ONEPLUS A5010 przy użyciu Tapatalka


FuThe

  • Gość
proszę tylko niestety cena ogromną nie znajdziesz taniej http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7429437780

Gupoty gadasz;) Ale od początku...

Przerabiałem temat. Nie trzeba ściągać tapicerki klapy bagaznika. W klapie jest kratka, przez którą wymienia się żarówki. Wprawne ręce wyjmą przez nią również całą lampkę (trzeba podważyć plastikowy zatrzask), tyle że lampki wychodzą na zewnątrz auta, więc jest szansa, że będzie ciężko je przepchnąć przy ramce do tablicy rejestracyjnej. Jest to do zrobienia, ale w najgorszym razie można odkręcić ramkę.
Co do samego brudu w środku - trzeba duuuuużo środków czyszczących, przeróżnych, szczoteczkę do zębów lub coś zbliżonego i dawaj! Czyścisz, płuczesz, czyścisz, płuczesz. Coś ciśnieniowego można spróbować, byle nie przesadzić. Albo zostawić coś mocniejszego na jakąś chwilę, byle nie przesadzić, żeby nie zeżarło plastiku. W ostateczności wymiana - oryginały nie są tanie, a jest troszkę inna niż w E12. Jakieś ledy można poszukać, ale też nie do końca wiem co podejdzie. Cenny towar;) Do sprawdzenia jeszcze są gniazda żarówek - lubią się wypalać (zwłaszcza w Verso z początków modelu, po ponad 10 latach) i wtedy nie świecą lub nie stykają. Oryginały - znów masakra drogie (60zł sztuka!), ale tu na szczęście są zamienniki (https://allegro.pl/oprawka-gniazdo-zarowek-w5w-w3w-t10-toyota-verso-i6965669792.html)
Powodzenia!

« Ostatnia zmiana: 13-07-2018, 14:55:39 wysłana przez FuThe »

Offline Palbertino

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 40
Wielkie dzięki za pomoc! Szczególnie dla FuThe za linka do aukcji z zastępczymi gniazdkami. Już zamówiłem. Dostałem się do żarówek, wyciągnąłem z oprawkami. Sądziłem, że wszystko będzie ok, ale po wyciągnięciu żarówek wnętrze oprawek się posypało... Okazało się, że do oprawek dostała się skądś woda (wnętrze oprawek było mokre, a czarne w środku okazało się błoto!). Same oprawki jakoś luźno trzymają się w obudowie wręcz "latają" (tak ma być?), zastanawia mnie, że nie ma tam żadnych uszczelek i chyba tędy dostawała się woda...

FuThe

  • Gość
Oprawki (lampki) mają uszczelkę (taką gąbkową), która po kilku latach robi się zbyt zbita, żeby izolować wodę. Tamtędy pewnie się dostaje woda i brud/błoto do środka lampki. Gniazda żarówek się posypały - nic nowego. Plastik się utlenił po wielu latach i poprostu kruszy się w rękach.
A co się luźno trzyma - lampki/oprawki do blachy czy gniazdo z żarówką w lampce/oprawce? Lampki są na zatrzask montowane do blachy, więc może tam też Ci się coś ułamało?

Offline Palbertino

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 40
Obydwie lampki (oprawki) luźno trzymają się blachy i dlatego "latają". Muszę je wyciągnąć i coś zastępczego zastosować na uszczelkę. Pomyślałem o silikonie, ale nie wiem czy to dobry pomysł. Oprawki/lampki wyciąga się na zewnątrz czy do wewnątrz? Zatrzaski są na dłuższych krawędziach czy krótszych?

Offline tjsz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 243
Hej.
Same oprawki wychodzą na zewnątrz pojazdu. Wystarczy podważyć od środka jeden plastik trzymający. Ja u siebie zastosowałem czarny silikon w cienkiej warstwie. Na pewno jest szczelnie, a w przypadku jak masz uszkodzone zaczepy to i ten przytrzyma całą lampę w nadwoziu.
Pozdrawiam - TOmcio

Offline Palbertino

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 40
Gniazda wymienione (jestem mile zaskoczony jakością zamienników!), oprawki wyczyszczone i są przejrzyste jak nigdy, a do tego od wewnątrz uszczelnione silikonem i przyklejone do obudowy. Nie ściągałem całych oprawek bo musiałbym ściągać całą plastikową listwę nad rejestracją by je odblokować. Poza tym, moje wielkie graby miały problem z dojściem kluczem do odkręcenia śrub między żebrowaniem (ostatnie śruby skrajne). Po prostu nie wytrzymałem nerwowo... Oprawki wyczyściłem watką umieszczoną na wygiętym drucie. Wszystko działa! Dziękuję wszystkim za pomoc!

Offline tjsz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 243
Dla potomnych....jak macie dostęp do myjki parowej, to polecam używać jej do mycia wnętrza oprawek. Idealnie rozpuszcza brud i nie trzeba szorować.
Pozdrawiam - TOmcio


Offline tjsz

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 243
Wg mnie to te nie będą pasować. W ogóle u chińczyka ciężko znaleźć cokolwiek do C. Verso.
Pozdrawiam - TOmcio


 

Beesafe.pl