Autor Wątek: Uszkodzony inverter/converter  (Przeczytany 18274 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wito

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
    • auto-niemcy
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #30 dnia: 11-09-2018, 22:53:55 »
A jakaś kuna Ci nie pocięła kabli

apropos: zmienilem samochod z toyoty verso 2010 na priusa+ 2015. W poprzednim notorycznie pogryzione maty wygluszajace - i pod maska i na scianie grodziowej. Prius parkowany od roku dokladnie w tych samych miejscach - zero sladow zwierzat pod maska. Wydaje mi sie, ze w Japonii wkladaja inne materialy niz w turcji. Inaczej nie umiem sobie tego wytlumaczyc.
auto-niemcy.prv.pl

Offline voytek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #31 dnia: 12-09-2018, 09:36:10 »
Rzuć okiem na to
https://www.autocodes.com/p0a08_toyota.html
Sprawdź bezpieczniki, podłączenia kabli i same kable i rzuć okiem na akumulator 12v.

Sprawdź też poziom płynu chłodzącego inwertera może się przegrzewa. Możesz mieć też zapowietrzony system chłodzenia inwertera.
Czesc. Powiem Ci ze auto było w ASO badane diagnozowanie itp. Więc myślę że stan płynow i wszystko co jest związane z inverter em zostało zrobione książkowo. Auto jeździło 2 tygodnie i było wszystko dobrze aż tu nagle powrót błędu. Dzięki za tego linka już go wysłałem do Toyoty bo oni twierdzą że ten błąd oznacza tylko i wyłącznie uszkodzony inverter. A ja myślę sobie ze może oba invertery są dobre i z kablami jest coś nie tak. Ja jestem laikiem i nie znam się na mechanice a tym bardziej na hybrydach ale wyraźnie coś tu nie gra. Myślę też że gdyby inverter był zepsuty to chyba nie mógł bym jezdzic autem a ja nim codziennie jeżdżę. Jak mi wywala błąd po włączeniu auta to 4 razy go gasze i auto potem normalnie hula. Nie wiem jak mam z nimi rozmawiać. Pozdro

Offline priusowner

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #32 dnia: 12-09-2018, 10:17:39 »
W innym watku opisalem problem kotry byl poruszony na priuschat. Podobno glowna przyczyna padania invertera jest jego przegrzewanie:
http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,43941.msg613449.html#msg613449

Moze warto sprawdzic temerature invertera ( jesli posiadasz jakikolwiek inerfejs diagnostyczny):
https://allegro.pl/kategoria/diagnostyka-silnika-i-elektroniki-interfejsy-diagnostyczne-28413?string=ELM327&order=qd&bmatch=baseline-cl-aut-1-3-0802

Mozesz to sprawdzic alikacja hybridassistant - Inverter Temperature
http://hybridassistant.blogspot.com/2018/02/


Offline priusowner

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 77
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #33 dnia: 12-09-2018, 11:28:11 »
Powiem Ci ze auto było w ASO badane diagnozowanie itp. Więc myślę że stan płynow i wszystko co jest związane z inverter em zostało zrobione książkowo

Masz potwierdzone co dokladnie sprawdzili? Moze sie myle, ale moim zdaniem oni tylko odczytali balad i tyle... przynajmniej tak robia jak tylko jest problem z bateria HV.

Tak jak radzi kolega Lehu2 sprawdz:
- temperature inwertera
- poziom płynu chłodzącego inwertera
- moze system chłodzenia inwertera jest zapowietrzony

If the vehicle is driven with air in the inverter cooling system, damage may occur and the following DTCs may be set.

P0A08-264 DC / DC Converter Status Circuit

https://attachments.priuschat.com/attachment-files/2018/04/145044_2010_Toyota_Prius_Repair_Manual_-_maintenance_-_coolant_change_-_inverter.pdf

https://priuschat.com/threads/engine-inverter-coolant-service-cost.195120/

Offline Lehu2

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #34 dnia: 12-09-2018, 11:34:17 »
Z tego co liznąłem temat, układ inwertera odpowiada między innymi za ładowanie akumulatora 12v. Jeśli inwerter jest uszkodzony to akumulator się rozładowuje. Dlatego pisalem aby sprawdzić stan akumulatora 12v.
----------------------------------------------------------
Toyota Prius Plug-In Hybrid 1,8 HSD Aspiration 2013

Offline voytek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #35 dnia: 12-09-2018, 12:22:57 »
Z tego co liznąłem temat, układ inwertera odpowiada między innymi za ładowanie akumulatora 12v. Jeśli inwerter jest uszkodzony to akumulator się rozładowuje. Dlatego pisalem aby sprawdzić stan akumulatora 12v.
Przed wymiana invertera diagnoza była taka że raczej przeladowuje niż rozladowuje 12v. Po diagnostyce HV całego układu i teście komputerowym i reprogramingu nie było mowy żeby było coś nie tak z 12v trakcyjna również
O. K. Jak już wymienili inverter to wykonali wszystkie czynności z tym związane tak jak napisalem wyzej. Auta było testowane było podłączone do kompa i sprawdzane jak się zachowuje.
Zarówno przed jak i po wymianie invertera auto badali na servisie więc chyba zauważyli by że inverter się grzeje albo coś podobnego. Przecież to ASO więc chyba działają profesjonalnie. Dziękuję za pomocne info i rozmowe. Mam jeszcze pytanie. Jest tu może ktoś kumaty że Śląska? Tak bym mógł podjechać i ewentualnie obgadać i sprawdzic te parametry invertera o których pisali Lehu2 i priusowner. Pozdrawiam

Offline voytek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #36 dnia: 08-10-2018, 16:20:42 »
Witam. Piszę bo chciałem poinformować kolegów, że moja usterka została wykryta i naprawiona. Przyczyną błędu był przerwany mały, cienki, biały kabelek. Umiejscowienie usterki to wiązka kabli wychodzaca bezpośrednio z invertera. Szczęśliwie dzięki forum poznałem super speca Darka który w 4 godziny wyczail usterke i naprawił auto. ASO w przeciągu 2 miesięcy nie ogarnęła tematu a wręcz dokonała wymiany dobrego invertera. Chciałem bardzo serdecznie podziękować kolegom DarekToyota, Rafał, Lehu2, Priusowner, Fazibazi i wszystkim innym którzy starali się mi pomóc w rozwiązaniu problemu. Pozdrawiam serdecznie.
PS: Wszystkim użytkownikom hybryd i nie tylko marki Toyota/Leksus z Górnego Śląska  polecam mechanika Darka  Bojszowy ul: Bliska 14  https://www.elektrykmechaniktoyota.pl
« Ostatnia zmiana: 08-10-2018, 16:34:07 wysłana przez voytek »

Offline fazibazi

  • Moderator
  • Toyot Zmotoryzowany
  • ******
  • Wiadomości: 2268
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #37 dnia: 08-10-2018, 16:29:41 »
Przyczyną błędu był przerwany mały, cienki, biały kabelek.

Czyli dobrze podpowiadaliśmy z uszkodzona wiązką. Cenna informacja. Cieszę się że udało się wykryć i ze to takie gówienko ale tyle życia napsuło.
Darka znamy, wielokrotnie pomagał forumowiczom w wielu sprawach.  :good:

AURIS I 2011 HSD LPG - ecowarrior
Webasto TTE z GSM, VIOFO A119, iCar pro do HA i takie tam..

Offline Lehu2

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 369
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #38 dnia: 08-10-2018, 19:09:17 »
Dobrze ze kabelek był dostępny, bo inaczej byłoby kiepsko. Fajnie ze diagnozy były przydatne.
Ps. Zauważyłem u moim PIPie że od jakiegoś czasu mam temperaturę inwertera Low. Zastanawiam się czy wynika to z o chłodzenia i mojej jazdy na EV czy to coś czym powinienem się martwić?
----------------------------------------------------------
Toyota Prius Plug-In Hybrid 1,8 HSD Aspiration 2013

Offline wtyku

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 485
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #39 dnia: 10-10-2018, 10:30:46 »
Masz teorię odnośnie tego jak doszło do przerwania kabelka? przecież tam jest przeważnie wszystko zabezpieczone...

Offline przmor

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2637
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #40 dnia: 10-10-2018, 11:31:31 »
Z inwertera wychodzą niezabezpieczone w źaden sposób przewody o ile to o tych cienkich przewodach w zwykłej izolacji mowa.

Offline voytek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 57
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #41 dnia: 10-10-2018, 13:39:18 »
Masz teorię odnośnie tego jak doszło do przerwania kabelka? przecież tam jest przeważnie wszystko zabezpieczone...
Darek powiedział że przyczyną moglo być mikro uszkodzenie koszulki kabelka. Jeśli tak to prawdopodobnie dostała się wilgoć i proces utleniania miedzi trwał aż do momentu kiedy kabelek zaczął wykazywać błąd. Ten kabelek jest naprawdę cieniutki. Gdy dobrał się do wiązki odrazu widać było zielony nalot a następnie kabelek urwał się jak nitka.
Druga przyczyną mogło byc uszkodzenie mechaniczne. Może coś upadło na wiązke i przypadkowo uszkodziło izolacje kabelka. Koledzy też pisali o kunach ale wtedy było by widać pogryzione miejsce.
Miejsce usterki było w okolicy połowy długości wiązki idącej od invertera do bezpiecznikow. Pzdr

Offline Mako351

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 4
Odp: Uszkodzony inverter/converter
« Odpowiedź #42 dnia: 27-09-2023, 16:43:07 »
Witam, czy ktoś posiada numer telefonu do p. Darka gdyż mam podobno problem jak kolega wymieniony juz inverter a błędy dalej są auto gasnie z ready po wyłączeniu power i włączeniu ponownie auto jedzie dalej i na prądzie i na spalinowym niestety nie mogę znaleźć osoby chętnej do poszukania przyczyny.

Błędy jakie mi wyskakują odczytane z techstream:
U0110
P0A7A-122
P0A78-113


 

Beesafe.pl