Autor Wątek: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia  (Przeczytany 4778 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline wito

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
    • auto-niemcy
Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« dnia: 06-11-2018, 09:26:27 »
Moj prius plus 2015 mocno skrzypi przodem przy najezdzaniu pod katem na poprzeczne przeszkody, typu kraweznik, pochylosc, skret w boczna uliczke o pochylonym kacie etc.. Problemu nie ma gdy os przednia zbliza sie rownolegle do przeszkody, typu parkowanie prostopadle z wjechaniem na kraweznik. Czy mam sie nastawiac na cos powaznego do naprawy?
auto-niemcy.prv.pl

Offline joy

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 78
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #1 dnia: 06-11-2018, 10:16:39 »
Dokładnie takie objawy miałem w poprzednim samochodzie. Do wymiany łożyska kolumn mcphersona. Roboty jest tyle ile przy wymianie amortyzatorów (jeśli są w nienajlepszym stanie można wymienić je także, ja ich nie wymieniałem). Po wymianie łożysk błoga cisza.

Offline carinae20gli

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 468
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #2 dnia: 06-11-2018, 10:23:59 »
U mnie w Carinie dokładnie takie same objawy były, a ustąpiły po wymianie sworznia wachacza.

Offline gregoi

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #3 dnia: 07-03-2019, 09:22:35 »
Moj prius plus 2015 mocno skrzypi przodem przy najezdzaniu pod katem na poprzeczne przeszkody, typu kraweznik, pochylosc, skret w boczna uliczke o pochylonym kacie etc.. Problemu nie ma gdy os przednia zbliza sie rownolegle do przeszkody, typu parkowanie prostopadle z wjechaniem na kraweznik. Czy mam sie nastawiac na cos powaznego do naprawy?

Czy udało Ci się ustali co było przyczyną tego skrzypienia? Mam identyczne objawy w Priusie II.

Offline JJP

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #4 dnia: 07-03-2019, 11:12:11 »
W pierwszej kolejności do sprawdzenia łączniki i gumy stabilizatora. Zwykle pierw jest skrzypienie a potem walenie. 2 razy przeabiane. Średnio dumy i drążki starczą na jakieś 50tkm.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka


Offline wito

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 132
  • Płeć: Mężczyzna
    • auto-niemcy
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #5 dnia: 07-03-2019, 16:35:25 »
Czy udało Ci się ustali co było przyczyną tego skrzypienia? Mam identyczne objawy w Priusie II
nie, to rzadkie zjawisko, zawieszenie jest poza tym ogolnie ciche na nierownosciach, takze przestalem sie tym przejmowac
auto-niemcy.prv.pl

Offline gregoi

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #6 dnia: 07-03-2019, 22:13:01 »
Właśnie główny problem jest w tej ciszy, gdzie każdy najmniejszy szmer doprowadza mnie do szewskiej pasji... :wallbash: Niestety cichutki Prius, pieszczony przez całe życie niemieckimi drogami, z miesiąca na miesiąc zaczyna wydawać z siebie nowe dźwięki ;) Przesmaruję smarem sylikonowym gumy i zobaczę czy pomoże. Jeśli tak to pójdą do wymiany. O postępie robót dam znać.

Offline Gutek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #7 dnia: 08-03-2019, 20:04:00 »
Potwierdzam niestety. Skrzypienie zawieszenia przy skręcie najczęściej oznacza zużycie/korozję górnych mocowań amortyzatora. Koszt części w sumie niewielki, ale pracy sporo, bo trzeba rozebrać podszybie. Ale przy okazji można wyczyścić wannę i kanały odprowadzające wodę.

Offline gregoi

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #8 dnia: 08-03-2019, 20:48:44 »
Samo skręcanie nie powoduje żadnych żadnych dźwięków, musi nastąpić przechylenie auta lub podniesienie jednego koła na skręcie. Jadąc prosto przez "śpiącego policjanta" ;) jest cisza tak samo jak skręcając na prostej drodze. Dodam tylko, że to skrzypienie jest dość epizodyczne, niemniej jednak jak występuje to wkurza  :shock:
« Ostatnia zmiana: 08-03-2019, 20:50:27 wysłana przez gregoi »

Offline iglaROW

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #9 dnia: 13-03-2019, 20:04:34 »
W moim plusie niestety czasem na nierównościach słychać odgłosy metalicznych uderzeń, jakby uderzać rurkę metalową jedną o drugą. Zauważyłem dziś bo słychać to głownie na zewnątrz, a pogoda zachęciła do otwarcia szyb.

Zrzuciłem lewe przednie koło, skąd słychać stuki. Wszystko siedzi sztywno, jedyne co zauważyłem to kompletnie zniszczona już guma na amortyzatorze. Strzelam więc, że amor do wymiany.

Ktoś ma jakieś sprawdzone już amory? W necie za dużo znaleźć nie idzie poza Kayabami.

https://allegro.pl/oferta/amortyzator-kayaba-przod-prawy-toyota-prius-plus-7384190100

Godne polecenia i montażu?

Offline iglaROW

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #10 dnia: 14-03-2019, 08:46:47 »
Hmm wizyta na stacji kontroli wykluczyła jakiekolwiek elementy zawieszenia, amory maja jesscze bardzo dobra sprawność.

Typy na stuki są dwa, układ hamulcowy/zaciski szczególnie że jesy świeżo po wymianie klocków lub drugi typ maglownica

Offline dalu

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 342
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #11 dnia: 14-03-2019, 10:00:50 »
W moim plusie niestety czasem na nierównościach słychać odgłosy metalicznych uderzeń, jakby uderzać rurkę metalową jedną o drugą. Zauważyłem dziś bo słychać to głownie na zewnątrz, a pogoda zachęciła do otwarcia szyb.

Zrzuciłem lewe przednie koło, skąd słychać stuki. Wszystko siedzi sztywno, jedyne co zauważyłem to kompletnie zniszczona już guma na amortyzatorze. Strzelam więc, że amor do wymiany.

Ktoś ma jakieś sprawdzone już amory? W necie za dużo znaleźć nie idzie poza Kayabami.

https://allegro.pl/oferta/amortyzator-kayaba-przod-prawy-toyota-prius-plus-7384190100

Godne polecenia i montażu?

u siebie montowałem Kayaby tyle że z tyłu, prosta i przyjemna robota, podejrzewam że z przodu jest jeszcze łatwiej - nie trzeba pruć plastików z bagażnika, tylko zdemontować podszybie. Kayaby polecam, żadnych problemów.
Prius 2

Offline iglaROW

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 87
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #12 dnia: 14-03-2019, 17:59:55 »
Rozebralismy z mechanikiem zacisk hamulca, zamontowali nazat, przy okazji z oslony metalowej przy taarczy wypadł spory kamień.

Nic nie stuka :)
« Ostatnia zmiana: 14-03-2019, 21:51:54 wysłana przez fazibazi »

Offline gregoi

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 54
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #13 dnia: 23-03-2019, 21:34:04 »
U mnie skrzypienie ustąpiło samoistnie, a "lekarstwem" okazała się wyższa temperatura :) Czyli stare gumy przy niskich temperaturach robią się twardsze i sobie skrzypią. Teraz kojarzę, że jak go kupiłem to było jeszcze w okolicach 20C i dopiero jak zrobiło się chłodniej to zaczęło powoli skrzypieć. Podobnie miałem w Scenicu II, potwornie skrzypiał przód poniżej 10C, a jak było ciepło absolutna cisza :)

Offline Gorek

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 32
Odp: Prius Plus skrzypienie przedniego zawieszenia
« Odpowiedź #14 dnia: 09-08-2020, 22:12:33 »
Rozebralismy z mechanikiem zacisk hamulca, zamontowali nazat, przy okazji z oslony metalowej przy taarczy wypadł spory kamień.

Nic nie stuka
Mam pytanie o to stukanie (bo u mnie ostatnio pojawiło się coś takiego niepokojącego, co może przypominać Twoje objawy).  <zolta>
W jaki sposób to się objawiało?
Bo u mnie jest tak, że auto (rozgrzane, już po przejechaniu kilkudziesięciu km) przy hamowaniu, a następnie potem przy przyspieszaniu wydaje dość głośny dźwięk pukania. :|
Czuć tak jakby w płaszczyźnie przód-tył był jakiś luz, który wybiera się przy hamowaniu, a następnie kasuje przy przyspieszaniu. Niestety na SKP jak na złość diagnosta na szarpakach nie był w stanie takiego dźwięku "wywołać". Pieron wie co to jest, a zdecydowanie zmniejsza pewność jazdy samochodem.  :embarassed:
Ja obawiam się, że to jest albo coś w hamulcach, albo półoś napędowa albo łożysko amortyzator. Poratuje ktoś opinią? Może nie jestem pierwszym przypadkiem z takim dźwiękiem, może ktoś już coś takiego przerabiał?


 

Beesafe.pl