Częsci samochodowe w iParts.pl

Autor Wątek: Koła zimowe i homologacja  (Przeczytany 854 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
  • Corolla Prestige 11/2017 manual 1.6 132 KM
    • moja strona
Koła zimowe i homologacja
« dnia: 22-11-2018, 20:30:23 »
Moją Toyotę Corolla ZRE181L-DEFGPW rocznik 2017 kupiłem na letnich kołach 17" bo na takich wyjechała z taśmy a na zimę planowałem założyć koła zimowe 16 calowe bo są bardziej miękkie i lepiej wybierają nierówności. Przed zakupem kół 16" zasięgnąłem opinii w kilku ASO i okazało się, że każdy ma inne zdanie albo, że można takie koła założyć albo, że nie albo, że nie wiadomo, a na naszym forum też są sprzeczne informacje.

Kupując Toyotę otrzymałem tzw.  "Świadectwo Zgodności WE" gdzie były wymieniona tylko koła 17". Tu należy zaznaczyć, że  świadectwo zgodności to nie jest homologacja samochodu a jedynie jest to oświadczenie, które wskazuje i potwierdza, że  ten pojazd jest zgodny ze wskazanym konkretnym świadectwem homologacji.

Zgłębiłem trochę ten temat i ustaliłem następujące fakty w sprawie homologacji i rozmiarów kół :

====================================================================

Moja Corolla zjechała z taśmy w listopadzie 2017 roku i 04.12.2017 r. otrzymała tzw. "Świadectwo Zgodności WE". Wskazane świadectwo zawiera tylko podstawowe dane pojazdu.  W interesującym nas kontekście z tego świadectwa  wynika, że:

- pojazd odpowiada pod każdym względem typowi opisanemu w świadectwie homologacji   " e11*2001/116*0304*12 " wydanym dnia 25.08.2017 roku i może być zarejestrowany na stałe w państwach członkowskich o ruchu prawostronnym stosujących jednostki metryczne w prędkościomierzach,

- z punktu  nr 35 "Świadectwa Zgodności WE" wynika, że pojazd zaopatrzono w koła o rozmiarze 215/45R17 87W 17X7J czyli, że o takich kołach pojazd zszedł z taśmy i na takich kołach może się poruszać bo jest to zgodne ze świadectwem homologacji pojazdu.

- "Świadectwo Zgodności WE" - mówi nam tylko tyle, że pojazd jest zgodny ze świadectwem homologacji oraz, że pojazd w takim stanie w jakim zszedł z taśmy montażowej  może być zarejestrowany oraz podaje tylko podstawowe dane pojazdu a nie daje pełnych informacji wynikających ze wskazanego świadectwa homologacji i nie rozstrzyga czy pojazd może czy nie jeździć na innym rozmiarze kół i na jakim.
=====================================================================

Doszedłem do wniosku, że aby ustalić czy pojazd posiada homologację na inny rozmiar kół należy te dane po prostu odczytać z jego świadectwa homologacji w moim przypadku o nr " e11*2001/116*0304*12 " , a ponieważ nie mam dostępu do pełnej treści tego świadectwa homologacji to zwróciłem się w tej sprawie pisemnie do Działu Homologacji i Certyfikacji  Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o z pytaniami w zakresie :

1. Czy w moim samochodzie można w okresie zimowym zgodnie z jego świadectwem homologacji zamontować koła 16 calowe,

2. Czy na tak zamontowane koła 16" można zamontować w ciężkich warunkach łańcuchy śniegowe,

Czasami jeżdżę w zimie w góry stąd też to pytanie o łańcuchy śniegowe bo z instrukcji Corolli wynika, że nie wolno montować łańcuchów na koła 17".

Toyota Motor Poland przysłała mi zaświadczenie z którego wynika, że :

Na podstawie świadectwa homologacji mojego pojazdu pojazdu Toyota Corolla ZRE181L-DEFGPW " e11*2001/116*0304*12 " w skład którego wchodzą  homologacje cząstkowe  o nr. e11*458/2011*2015/166*0525*02 (dotyczy instalacji opon)oraz E11 13HRESC-006595 Ext.04 (dotyczy hamowania pojazdu) - dozwolone jest  stosowanie w okresie zimowym kół (opon) zimowych o rozmiarze 205/55 R16 w celu umożliwienia  montażu łańcuchów śniegowych.  Zastosowane opony  powinny posiadać odpowiedni indeks nośności (91) i prędkości (V).

Dodatkowo TMP wraz z zaświadczeniem przesłała mi naklejkę homologacyjną na koła 16" abym mógł sobie ją przykleić na słupku drzwiowym. ( za co im dziękuję ).

Podsumowanie:

W  "Świadectwach Zgodności WE" jakie Toyota wydaje do samochodów jest zbyt skąpy zakres danych pojazdu a wystarczyłoby w punkcie nr 35 tego świadectwa wskazywać pełny zakres kół i opon z jakimi pojazd był homologowany (co wynika z jego świadectwa homologacji) i nie byłoby w ogóle tego zamieszania z rozmiarami kół jakie można montować a jakie nie.

Aby stwierdzić z jakimi rozmiarami kół konkretny pojazd jest homologowany i z jakimi może się poruszać to trzeba sprawdzić treść jego konkretnego świadectwa homologacji którego numer jest wskazany w Świadectwie Zgodności WE.

Może moje wywody  komuś się przydadzą a zwłaszcza jak jego pojazd jest zgodny ze świadectwem homologacji
o nr " e11*2001/116*0304*12 " to może śmiało zakładać na zimę koła 16" jeżeli ma taką potrzebę.

« Ostatnia zmiana: 22-11-2018, 20:57:12 wysłana przez czp »
Spalanie - Motostat.pl

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
Odp: Koła zimowe i homologacja
« Odpowiedź #1 dnia: 02-12-2018, 13:57:59 »
W końcu się zmobilizowałem i dokleiłem na słupek drzwiowy wspomnianą naklejkę na koła 16" tak więc teraz jest w końcu tak jak być powinno :)

Spalanie - Motostat.pl

Offline YogiBabo

• Toyot Chodzacy
  • E18_Prestige_MultidriveS
« Odpowiedź #2 dnia: 02-12-2018, 20:52:36 »
zwróciłem się w tej sprawie pisemnie
papier wysłałeś, czy @ lub czy skan @ ?

Offline Memfis

• Prawie Toyot
  • KEEP CALM and DRIVE JAPAN
    • swiatlo-online.pl
« Odpowiedź #3 dnia: 02-12-2018, 21:59:59 »
Toyota Polska wydala Ci to zaswiadczenie i podeslala naklejke? Czy uzyskales od konkretnego ASO na podstawie tego dokumentu tą wlepę?

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
« Odpowiedź #4 dnia: 02-12-2018, 22:38:07 »
Toyota podesłała wraz z zaświadczeniem.
Spalanie - Motostat.pl

Offline KoMarek

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #5 dnia: 02-12-2018, 23:22:03 »
W dziale Aurisa ok. roku temu była akcja z TMP o 17-ki. Udało się. Na Corollę to też chyba działa, skoro Koledze przysłali naklejki.
Wlepki z uwzględnionymi 16-kami powinny być do dostania w ASO.
http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,27077.msg578465.html#msg578465
« Ostatnia zmiana: 02-12-2018, 23:52:07 wysłana przez KoMarek »
Spalanie - Motostat.pl

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
« Odpowiedź #6 dnia: 03-12-2018, 08:46:37 »
Też myślałem, że dostanę naklejkę w moim  ASO Rybnik, ale jakoś nie potrafili mi tej naklejki zamówić, tak więc wziąłem sprawę w swoje ręce i załatwiłem w TMP i tyle.
Spalanie - Motostat.pl

Offline YogiBabo

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #7 dnia: 03-12-2018, 14:00:28 »
papier wysłałeś, czy @ lub czy skan @ ?
możesz dac info nt formy wystąpienia?

Offline ojciecmajster

• Toyot Pełzający
  • **
  • 1.6 Valvematic Comfort+Style+Tech
« Odpowiedź #8 dnia: 03-12-2018, 14:21:42 »
Ja również bym poprosił o taką informację (zobacz też PW). Jakie informacje ma zawierać pismo, czy należy je kierować do TMPL czy bezpośrednio do działu homologacji?
Spalanie - Motostat.pl

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
« Odpowiedź #9 dnia: 03-12-2018, 16:00:24 »
Najpierw przedzwoniłem telefonicznie do kierownika Działu Homologacji i Certyfikacji Toyota motor Poland w Warszawie, który stwierdził, że temat kół jest mu znany ( że można 16" koła montować) i aby napisać w tej sprawie do jego pracownika Piotra Ostrowskiego na mail  piotr.ostrowski@toyota.pl  który się tym zajmuje i udzieli stosownej odpowiedzi.

Tak więc napisałem maila na podany adres (treść napisałem w mailu ) i załączyłem dodatkowo jako pismo (plik w formacie pdf). Dodatkowo załączyłem skany ( zrobiłem zdjęcia w formacie jpg) dowodu rejestracyjnego oraz Świadectwa Zgodności WE, można też dołączyć Kartę Pojazdu.

Nic nie płaciłem, otrzymałem najpierw mailem a później pocztą poleconym zaświadczenie oraz naklejkę na słupek, którą mi Pan Ostrowski przesłał z własnej inicjatywy.

Podaję szkic  pisma jakie wysłałem :)

http://czp.pl/toyota/kola_zimowe/pismo-wzor.pdf
Spalanie - Motostat.pl

Offline YogiBabo

• Toyot Chodzacy
« Odpowiedź #10 dnia: 03-12-2018, 18:30:41 »
dziękować  :beer:

Offline ojciecmajster

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #11 dnia: 04-12-2018, 10:00:17 »
Również podziękował. Co prawda używam opon wielosezonowych, ale taka homologacja może się przydać na przyszłość.
Chciałbym się zapytać, czy indeksy też są istotne? Fabrycznie opony to 215/45R17 87W, a ja mam Crossclimate o indeksie 91W (niestety nie ma innych w sprzedaży). Czy na taką zmianę nośności równiez należy mieć homologację, czy nie jest to aż tak istotne?
« Ostatnia zmiana: 04-12-2018, 10:53:16 wysłana przez ojciecmajster »
Spalanie - Motostat.pl

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
« Odpowiedź #12 dnia: 04-12-2018, 13:51:40 »
Z wyższym indeksem można założyć a z niższym np. w zimie można wyjątkowo:

na co wskazała też w zaświadczeniu Toyota;

Jednocześnie informuję, że:
ustęp 5a w §11, ROZPORZĄDZENIA MINISTRA TRANSPORTU z dnia 15 października 2007 r.
zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich
niezbędnego wyposażenia:
?5a. Dla opon oznakowanych jako śniegowe, zgodnie z dyrektywą 92/23/EWG, dopuszcza
się niespełnianie dostosowania do maksymalnej prędkości pojazdu, pod warunkiem że są one
dostosowane co najmniej do prędkości równej 160 km/h (Q), a w pojeździe umieszczono
nalepkę ostrzegawczą o maksymalnej prędkości tych opon tak, aby była ona widoczna oraz
czytelna dla kierowcy.?

Spalanie - Motostat.pl

Offline ojciecmajster

• Toyot Pełzający
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 04-12-2018, 14:26:11 »
Rozporządzenie mówi tylko o prędkościach, nic niestety nie ma nt. nośności (87 czy 91)
Spalanie - Motostat.pl

Offline czp

• Toyot Pełzający
  • **
    • moja strona
« Odpowiedź #14 dnia: 04-12-2018, 15:01:27 »
Na popularnych portalach  http://wulkanista.pl/indeks-nosnosci-opon wskazuje się, że indeks nośności może być wyższy niż zalecany - no ale dla dociekliwych trzeba by się jeszcze dokopać do przepisów lub ten stan rzeczy wyinterpretować :)
Spalanie - Motostat.pl

Toyota Klub

« Odpowiedź #14 dnia: 04-12-2018, 15:01:27 »