Autor Wątek: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia  (Przeczytany 2140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline stachovv@wp.pl

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« dnia: 22-12-2018, 09:23:07 »
Witam  !
W związku z tym, że jestem początkującym forumowiczem pozdrawiam wszystkich działających na tym forum.

A teraz opiszę mój problem. Jestem szczęśliwym posiadaczem Toyoty Rav4 II 1.8 VVTI 125km + LPG, kilka dni temu zauważyłem na posadzce w garażu niewielki wyciek z układu chłodzącego. Stan płynu w zbiorniczku wyrównaczym mieścił się w normie (2cm powyżej minimum). Wyjechałem z garażu miałem do przejechania trasę ok.30 km, w trakcie jazdy stwierdziłem, że nie działa ogrzewanie i nie przełącza się na LPG (wskazówka od temperatury na połowie czyli w normie). Po drodze kupiłem płyn chłodzący w celu uzupełnienia stanu i odpowietrzenia układu.
W związku z tym, iż w zbiorniczku wyrównawczym była odpowiednia ilość płynu postanowiłem dolać go bezpośrednio do chłodnicy, podczas odkręcania korka nastąpiło przelanie płynu z chłodnicy do zbiorniczka wyrównawczego z jednoczesnym gwałtownym odpowietrzaniem (bardzo duże ciśnienie w układzie chłodzenia).
Zostawiłem samochód na ok.3 godziny i po tym czasie postanowiłem uzupełnić stan i odpowietrzyć układ. W zbiorniczku po w/w przelaniu płyn powyżej stanu maksymalnego, do chłodnicy weszło tylko ok. 100 ml.
Odpalenie w celu odpowietrzenia, po kilku minutach temperatura lekko powyżej normy, załączenie wentylatorów, a płynu w zbiorniczku nie ubywa.
Postanowiłem skonsultować sprawę z mechanikiem. Przyniósł jakieś urządzenie do sprawdzenia czy w układzie chłodzenia znajduje się CO2, ale nie mógł dokonać pomiaru ze względu na wypływający płyn z chłodnicy po odkręceniu korka. Mimo to postawił diagnozę - uszkodzona uszczelka pod głowicą, spaliny dostają się do układu chłodzenia.
Co o tym myślicie ? Proszę o pomoc.

Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 915
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« Odpowiedź #1 dnia: 23-12-2018, 14:22:38 »
No to rzeczywiście fachowiec. Po co mu przyrząd jeżeli i bez niego wie co jest.

Niech rozbiera. Ale przy tobie. Jak się okaże, że to nie uszczelka to niech składa  z powrotem na swój koszt.
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław

Offline stachovv@wp.pl

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« Odpowiedź #2 dnia: 29-12-2018, 18:05:16 »
Załóżmy, że to jednak uszczelka pod głowicą. Co robić? Regenerować głowicę, czy wstawić używany silnik?

Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 915
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« Odpowiedź #3 dnia: 31-12-2018, 16:04:58 »
Nowy (używany) silnik to zawsze loteria.
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław

Offline stachovv@wp.pl

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« Odpowiedź #4 dnia: 31-12-2018, 18:23:42 »
Rozumiem, że wolałbyś wymienić uszczelkę pod głowicą.

Też skłaniam się do takiej operacji, robiąc przy okazji porządek z zaworami, uszczenieniami i całą resztą.

Offline Wojak WRO

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 915
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Duże ciśnienie w układzie chłodzenia
« Odpowiedź #5 dnia: 02-01-2019, 09:24:53 »
Tak, to miałem na myśli.
Kto pyta nie błądzi, kto pyta za dużo może oberwać - Julian Staniszewski, nauczyciel rysunku technicznego w LZN Wrocław


 

Beesafe.pl