Autor Wątek: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu  (Przeczytany 3132 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ed

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 5
Cześć, chciałem się poradzić w kwestii technicznej, mechanik u którego byłem nie potrafił pomóc. Jestem samochodowym laikiem więc proszę o wyrozumiałość i dziękuję z góry za pomoc :-)

Samochód Auris I 2007 1.6., przebieg 150tys, od 1,5 roku w moich rękach.

Problem jest taki - przy zmianie biegu z 3 na 4, silnik/komputer podbija drastycznie obroty, schemat mniej więcej wygląda tak:

- jadę na trzecim biegu, dobijam do ok. 2 tys
- puszczam gaz, wciskam sprzęgło i obroty nie spadają z tych 2tys. tylko bardzo mocno idą w góry nawet do 5-6 tys. dopóki nie wbiję 4-tego biegu
- tutaj znalazłem filmik który to dobrze obrazuje - film jest chyba z audi, ale w aurisie schemat tego podbicia obrotów jest identyczny:

https://drive.google.com/file/d/0B2CIgKnG5cigTklmdmxSR0VadUk/view

- błąd/to podbijanie obortów zauważyłem tylko przy zmianie z 3ego na 4ty bieg
- błąd nie występuje zawsze. W ciągu miesiąca jeździłem ok. 20 razy samochodem i trzy razy miałem ten problem. Po wyłączeniu i odpaleniu samochodu błąd już nie występował, ale oczywiście pojawił się za jakiś czas przy kolejnej jeździe
- mechanik podłączył samochód pod komputer - nie było błędów. Sprawdził też sprzęgło, mówił że się "nie ślizga". Oczywiście jak byłem u niego z samochodem, ten błąd z podbiciem obrotów się "odpalił".

Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem? Macie jakieś pomysły Panowie?
Dziękuję z góry




Offline Ed

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #1 dnia: 03-01-2019, 18:25:18 »
Podbijam topic

Offline Misiek1305

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 73
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #2 dnia: 05-01-2019, 12:36:49 »
Z praktyki w innych markach, powiem tak, zaczął bym od przepustnicy (czyszczenie, wymiana, kalibracja o ile jest?). Sprawdziłbym wiązki odchodzące od modułu silnikowego, czy np. Wtyczkom nie utleniają sie piny, albo gdzieś sie nie przecierają na przelotkach i blachach. Przydałby sie moduł silnikowy na podmianę.... na razie tyle.
Auris 1.33, 2013, Classic.

Offline Ed

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #3 dnia: 06-01-2019, 21:58:45 »
Dzięki piękne Misiek1305 za odezwę i pomoc!  :good:
Zbieram podpowiedzi i przekażę do mechanika.

A czy z Twojego doświadczenia z innymi markami, ten problem występował cały czas czy tak jak tutaj "od czasu do czasu"?

Offline śmiały

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #4 dnia: 07-01-2019, 20:57:36 »

A czy z Twojego doświadczenia z innymi markami, ten problem występował cały czas czy tak jak tutaj "od czasu do czasu"?

Jeździłem kolego hondą civic R18A2 z 2008 roku i problem podbijania obrotów towarzyszył mi przez cały okres użytkowania (ponad 2 lata). Objawiało się to w ten sposób, że podczas dojedżania do skrzyżowania po wciśnięciu sprzęgła obroty leciały do 500 lub niżej (kabiną dosyć mocno telepało) , następnie skok do 1000 i w końcu spadek do 700. Oprócz tego miałem problem z szarpaniem, przy każdym wciśnięciu pedału gazu autem szarpało jakbyś w konnym zaprzęgu jechał. Zawory regulowałem, świece zmieniłem ale nie pomogło. Najprawdopodobniej wina była po stronie przepustnicy, ale nie odważyłem się jej czyścić ze względu na problem z nauką biegu jałowego, poczytaj forum hondy.
W aurisie, którym jeżdżę teraz również delikatnie skaczą mi obroty, na szczęście nie jest to tak irytujące jak w hondzie. Spotkałem się z opinią , że 1,6 velvematic już tak ma.



Offline Misiek1305

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 73
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #5 dnia: 07-01-2019, 21:23:36 »


A czy z Twojego doświadczenia z innymi markami, ten problem występował cały czas czy tak jak tutaj "od czasu do czasu"?
[/quote]

Odpowiem jak rasowy konsultant :-) -to zależy.
Pytanie czy przyczyną jest "pierdoła" powstała poprzez zuźycie lub zbieg kilku okoliczności występujących w danej chwili. Równie dobrze moźe to być np. błąd oprogramowania modułu i czasami po wgraniu nowszej wersji problem ustępował jak ręką odjął. Często największym problemem było wywołanie objawu usterki na serwisie...
Auris 1.33, 2013, Classic.

Offline Ed

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #6 dnia: 08-01-2019, 17:54:06 »
Dziękuję Śmiały za odpowiedź!  :good:
To widzę,że się trochę omęczyłeś z civikiem  :-) Trochę inne objawy, ale przepustnica widzę kolejny raz się pojawia.

A odnośnie:
W aurisie, którym jeżdżę teraz również delikatnie skaczą mi obroty, na szczęście nie jest to tak irytujące jak w hondzie. Spotkałem się z opinią , że 1,6 velvematic już tak ma.

To potwierdzam, u mnie jest tak samo kiedy samochód pracuje normalnie. Delikatnie skaczą obroty przy zmianie biegu, o ok. 200 i to też czytałem, że jest normalne przy tym silniku. A ten błąd z którym się tutaj bujam wygląda jak na załączonym wyżej filmiku - obroty lecą w górę jakbym wcisnął gaz do oporu.

Offline Ed

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 5
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #7 dnia: 08-01-2019, 17:58:13 »
Dzięki Misiek za kolejną wskazówkę!  :good:

Równie dobrze moźe to być np. błąd oprogramowania modułu i czasami po wgraniu nowszej wersji problem ustępował jak ręką odjął.

Czy update oprogramowania to jest zajęcie wyłącznie dla ASO? Czy też normalny, nieautoryzowany serwis robi takie rzeczy?

Mechanik u którego byłem podłączył auto pod komputer i błędy nie wyskoczyły, ale może faktycznie warto by zrobić udpate "w ciemno"?

Offline Misiek1305

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 73
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Auris I - Nietypowe podbijanie obrotów przy zmianie biegu
« Odpowiedź #8 dnia: 09-01-2019, 18:07:43 »
Obawiam sie ze raczej ASO. Obecnie zazwyczaj flashe do modulow dostepne sa tylko online. Chyba ze jest jakis serwis, ktory wykupil abonament w TMP na dostep do oryginalnej diagnostyki. Raczej malo prawdopodobne ale nie niemozliwe.
Auris 1.33, 2013, Classic.


 

Beesafe.pl