Autor Wątek: [E18] Ładowanie akumulatora  (Przeczytany 9249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
[E18] Ładowanie akumulatora
« dnia: 02-01-2019, 11:54:00 »
Ostatnio zakupiłem sobie taką ładowarkę Optimate 6 ampmatic:
https://ekocell.pl/?323,ladowarka-optimate-6-ampmatic

Mimo iż producent zapewnia, że jest w 100% bezpieczna dla elektroniki w aucie, mam obawy aby podłączać ją bezpośrednio do instalacji. Jest ona w pełni automatyczna i nie ma żadnej regulacji. Procesor sam dobiera parametry ładowania w zależności od kondycji akumulatora. Jednym z trybów ładowania jest odsiarczanie, gdzie przez krótki czas podawane jest napięcie 16V. Obawiam się, że takie napięcie może być za wysokie dla czułej elektroniki w aucie. Nie raz czytałem o strzelających poduszkach podczas ładowania (przeważnie tanimi prostownikami). Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenie z tego typu ładowarkami automatycznymi? Czy lepiej odpinać za każdym razem akumulator? Druga sprawa, to czy po odpięciu akumulatora nie wymagana jest jakaś ponowna kalibracja urządzeń w aucie? W niektórych samochodach nie wolno tego robić, bo trzeba w serwisie potem wgrywać jakieś softy dla rozprogramowanych sterowników, a wymiana aku odbywa się wyłącznie z podtrzymaniem napięcia w instalacji.
« Ostatnia zmiana: 02-01-2019, 12:25:59 wysłana przez ojciecmajster »
Spalanie - Motostat.pl

Offline browar320iii

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 350
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E16] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: 02-01-2019, 12:08:59 »
Ja mam taki z biedronki za 50zl i nic sie nie stalo

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: [E16] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #2 dnia: 02-01-2019, 12:10:06 »
Ja też ładuję taką mikroprocesorową , ale odpinam klemy. Jedyne co to trzeba , to potem zegarek ustawic.

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #3 dnia: 03-01-2019, 07:09:58 »
Napisałem też do 2 ASO w tym temacje i dostałem dwie skrajne odpowiedzi.
1. Twierdzi, że podczas ładowania należy ze względów bezpieczeństwa odłączyć akumulator.
2. Twierdzi, że nie ma problemu ładowania akumulatora podpiętego pod instalację.

Jeśli chodzi o kwestię odpięcia akumulatora to do ustawienia będą (jak kolega wyżej wspomniał) zegarek, stacje radiowe, resetują się wskazania komputera i należy zaprogramować domykanie automatyczne szyb (3 sek po zamknięciu należy jeszcze przytrzymać przycisk).
Spalanie - Motostat.pl

Offline matii

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #4 dnia: 03-01-2019, 14:44:58 »
Generalnie jestem zwolennikiem ładowania akumulatora odpiętego z klem.

należy zaprogramować domykanie automatyczne szyb (3 sek po zamknięciu należy jeszcze przytrzymać przycisk).

To jest standardowa funkcja? Trzeba to jakoś dokupić, czy na serwisie mi to "załączą" w komputerze?

Offline patkrz

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2386
  • Płeć: Kobieta
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #5 dnia: 04-01-2019, 14:04:06 »
Generalnie jestem zwolennikiem ładowania akumulatora odpiętego z klem.

należy zaprogramować domykanie automatyczne szyb (3 sek po zamknięciu należy jeszcze przytrzymać przycisk).

To jest standardowa funkcja? Trzeba to jakoś dokupić, czy na serwisie mi to "załączą" w komputerze?
Również jestem bardzo ciekawa odpowiedzi :)

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #6 dnia: 04-01-2019, 14:12:15 »
To chodzi o klawisze ALL Auto (nie trzeba trzymac klawisza caly czas aby szybe domknąć) , z tego co pamietam to polift ma to w standardzie dla 4 szyb.

Offline patkrz

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 2386
  • Płeć: Kobieta
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #7 dnia: 04-01-2019, 14:15:33 »
Tak właśnie pomyślałam, już po napisaniu postu ;) dzięki.

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #8 dnia: 04-01-2019, 14:18:58 »
Z cennika wychodzi  ze najtansza wersja  Active tego nie ma

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #9 dnia: 04-01-2019, 14:38:01 »
No i dostałem kolejną odpowiedź z innego ASO:
zgodnie z zaleceniem producenta, akumulator do ładowania powinienbyć odpięty aby nie uszkodzić elektroniki, która jest bardzo czułana wszelkie zmiany prądu.

Ponadto, co należy zrobić po odłączeniu akumulatora:
Z informacji jakie otrzymałem od mistrza serwisu, to prawdopodobnie będzie trzeba tylko skalibrować przepustnicę (Należyuruchomić silnik i pozostawić chwilę na biegu jałowym dowyrównania się obrotów silnika), w niektórych modelach zdarza się również iż należy zaprogramować szyby taką metodą jak Pan napisał.
Spalanie - Motostat.pl

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #10 dnia: 15-01-2019, 15:40:11 »
Chciałem jeszcze zapytać czym ładujecie swoje akumulatory? Prostownikiem czy ładowarką?
Ja mam Optimate 6 ampmatic, ale sądzę, że taka ładowarka nie ładuje akumulatora do końca. Nie wiem czy nie kupić jakiegoś dobrego prostownika, np. Stefpol 305M.

Podczas ładowania wyciągnąłem jednak akumulator z auta. Po ponownym podłączeniu zresetowały mi się tylko informacje z komputera pokładowego, takie jak zużycie paliwa, średnia prędkość, dystans, itd. Natomiast ustawienia w systemie Toyota Touch 2 pozostały tak samo jak przed odłączeniem. Stacje radiowe, ustawienia dźwięku, jasności czy kontrastu - nic tu nie wykasowało.
Spalanie - Motostat.pl

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #11 dnia: 15-01-2019, 15:50:37 »
sądzę, że taka ładowarka nie ładuje akumulatora do końca
Niby dlaczego ?

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #12 dnia: 15-01-2019, 19:03:31 »
Chciałem jeszcze zapytać czym ładujecie swoje akumulatory?
ja niczym. W poprzednim aucie Mutlu wytrzymał 12 lat bez doładowań. Zaszkodziło mu dopiero w wieku 11 lat dwa dni w garażu z włączoną lampką w podsufitce - odpalony od drugiego auta i 120 km na autostradzie dało mu drugie życie. Tego też nie zamierzam doładowywać - doładowuje go alternator, średnio 2 godziny dziennie. Na wszelki wypadek mam prostownik za 100 zł z Allegro, chyba Bass. Jak poprzedni Mutlu padł, naładował go bez problemu i dowiózł mnie do sklepu po nową baterię.
E18_Prestige_MultidriveS

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #13 dnia: 16-01-2019, 11:32:09 »
sądzę, że taka ładowarka nie ładuje akumulatora do końca
Niby dlaczego ?

Ładowarka to bezpieczne urządzenie i ładuje akumulator w zakresie bezpiecznych dla instalacji auta napięc 14,4-14,7V, do poziomu gazowania elektrolitu. Aby naładowac akumulator do pełna, należy zapiąc zwykły prostownik, który w końcowej fazie ładowania poda napięcie pon. 16V. Wtedy następuje wysycenie, i elektrolit osiągnie gęstość 1,28. Przy takim naładowaniu płyty nie pokrywają się siarczanem ołowiu.
Spalanie - Motostat.pl

Offline ZiE_MiA

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 296
Odp: [E18] Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #14 dnia: 13-01-2022, 13:52:57 »
Panowie to co w takim układzie polecacie zakupić ? Ctek czy może Kulon? Nie chcę badziewia bo nie jestem zwolennikiem "byle najtaniej" bo nie raz się już przejechałem że co tanie to drogie.

Wysłane z mojego LE2123 przy użyciu Tapatalka



 

Beesafe.pl