Autor Wątek: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli  (Przeczytany 3609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline matii

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
[E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« dnia: 03-01-2019, 12:48:47 »
Cześć,

w zeszłym tygodniu stałem się posiadaczem Toyoty Corolli 1.6 benzynka z manualną skrzynią biegów z wyprzedaży rocznika 2018 :)) #cebula ;)
Po zakupie mam parę pytań do ludzi, którzy również taką posiadają np. z 2016 lub 2017 roku.

1. Co lać do baku? Zwykłe Pb95? To jest minimum jakie jest opisane w książce serwisowej. Natomiast pan w salonie powiedział mi, że lepiej lać 98, można też vpower racingi i inne takie co mają 100oktanów+. Co o tym myślicie?
Dodatkowo jest program TOYOTA MORE, gdzie można tankować na stacjach SHELL, zbierać punkty, potem je transferować i tam jakieś zniżki na przeglądy wchodzą parę złotych (nie będą to raczej kwoty nie wiadomo jakie, ale zawsze coś, piniondz nie śmierdzi). Co sądzicie o tankowaniu na SHELLu. Jestem ze śląska, u nas raczej nie zauważyłem zbyt dużo tych stacji, np. porównując do warszafki. Do tego nie widziałem na SHELLu Pb98, jedynie ten VPOWER 95 i VPOWER RACING.

2. Zabezpieczenie podwozia. Czy zabezpieczenie podwozia należałoby zrobić już teraz (aktualnie mamy zimę, to może po niej)? Czy powiedzmy gdzieś po okresie pogwarancyjnym? Albo jak sugeruje serwis, wystarczy spłukać podwozie po zimie i będzie git.

3. Pytanie do posiadaczy roczników 2016 i 2017. Czy oprócz serwisów tych co 10-15k km płaciliście za coś dodatkowo? Jakie to były koszty, na co można/trzeba się już od razu nastawiać?

4. Mam światła LEDowe, czy właściciele 2016 i 2017 już wymieniali te światełka? Pan na serwisie mi powiedział, że na kilka ładnych lat mam spokój, ale nie był w stanie się określić na ile. Jak była wymiana, to jaki to jest koszt? Albo, czy podciągną to pod gwarancję 3 letnią?

5. Dostałem ASSISTANCE z TOYOTY. Ktoś korzystał już z tego? Faktycznie to jest takie super mega fajne, że jak cokolwiek mi się stanie z moją Toyotką to dzwonię i mi pomogą? Np. aku padnie w zimie, nie wiem świece się popsują, czy coś? Albo złapię gumę na drodze, mam tylko ten zestaw naprawczy?

6. Planuję też po przejechaniu 2k km zawitać na serwis w celu wymiany oleju. Teoretycznie po 2k km silnik powinien się już bardziej dotrzeć, a wymiana ma skutkować usunięciem opiłków metalu, powstałych przy docieraniu. Dajcie znać, czy dobrze myślę, czy jest to po prostu zbędne, bo jak Pan z serwisu twierdzi, silniki są docierane na hamowniach ;)

7. Lakier. Omijać myjnie automatyczne to wiadomo? Jednak no tak chyba raz w miesiącu przydałoby się dokładnie umyć autko. Czy korzystacie z myjni takich np. w centrach handlowych? W sensie zostawiasz autko do mycia idziesz na zakupy, przychodzisz a autko umyte. Czy raczej jakieś firmy car detailingowe? Bo samo spryskanie na bezdotykowej myjni nie będzie zbytnio skuteczne.



« Ostatnia zmiana: 03-01-2019, 13:02:58 wysłana przez matii »

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #1 dnia: 03-01-2019, 13:11:37 »
Co lać do baku?
najlepiej benzynę
To jest minimum jakie jest opisane w książce serwisowej. Natomiast pan w salonie powiedział mi, że lepiej lać 98, można też vpower racingi i inne takie co mają 100oktanów+. Co o tym myślicie?
silnik jest przystosowany do benzyny 95 oktanowej i taka w zupełności wystarczy.
Zabezpieczenie podwozia. Czy zabezpieczenie podwozia należałoby zrobić już teraz ... Czy powiedzmy gdzieś po okresie pogwarancyjnym? Albo jak sugeruje serwis, wystarczy spłukać podwozie po zimie i będzie git.
Koledzy na forum są zwolennikami zabezpieczenia we własnym zakresie.  Poprzedni samochód użytkowałem 13 lat i po 10 roku życia każdorazowo na serwisie pytałem w ASO, czy konieczna jest dodatkowa konserwacja podwozia. Każdorazowo po oględzinach odpowiadano mi że nie, ale jak chce wydać kasę to oni chętnie zrobią. W tym aucie zamierzam tak samo zrobić
. Pytanie do posiadaczy roczników 2016 i 2017. Czy oprócz serwisów tych co 10-15k km płaciliście za coś dodatkowo? Jakie to były koszty, na co można/trzeba się już od razu nastawiać?
filtr kabinowy powinno się wymieniac co roku + płyn hamulcowy chyba po 30 tys. Innych kosztów nie ma, chyba że padnie coś eksploatacyjnego (np. klocki) lub coś sam zepsujesz
Mam światła LEDowe, czy właściciele 2016 i 2017 już wymieniali te światełka?
A niby dlaczego mieliby wymieniać ? Chyba że jest wada, to wtedy dla tych roczników gwarancja obowiązuje. Producent zakłada, że światła mają wystarczyć na całą żywotność samochodu - tyle, tylko że pewnie nie wziął pod uwagę, że w Polsce egzemplarz auta będzie użytkowany dwa razy dłużej niż na zachodzie. Będę się martwił za 10 lat jak się lampy popsują
czy podciągną to pod gwarancję 3 letnią?
ktoś miał parujące reflektory - wymiana w ramach gwarancji
Dostałem ASSISTANCE z TOYOTY. Ktoś korzystał już z tego?
Raz z powodu błędnego montażu mechanicznej blokady skrzynii biegów nie mogłem wyjąć bolca (jeszcze w E12). Po pół godzinie przyjechał gość z lawetą, ale naprawił/poprawił po ASO montaż blokady w dziesięć minut.
mam tylko ten zestaw naprawczy?
szkoda, że nie dołożyłeś parę pln-ów na koło dojazdowe (lub wynegocjować u dilera)
Planuję też po przejechaniu 2k km zawitać na serwis w celu wymiany oleju.
Po co ? W nowych samochodach nie ma takiej potrzeby. Pierwsza wymiana oleju po 15 tys. (lub po roku) i tego się trzymaj, nie przegap tylko interwału 15 tys. Przeczytaj tylko w instrukcji jak użytkować silnik przez pierwsze tysiąc kilometrów - wszystko jest tam napisane.
E18_Prestige_MultidriveS

Offline pireus

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 4459
  • Samochód:: GLA 35AMG
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #2 dnia: 03-01-2019, 13:15:13 »
Cześć
Czy to Twój pierwszy współczesny samochód, że zadajesz takie pytania?
Natomiast pan w salonie powiedział mi, że lepiej lać 98, można też vpower racingi i inne takie co mają 100oktanów+. Co o tym myślicie?
Bzdura
Zabezpieczenie podwozia.
A będziesz nim jeździł dożywotnio?
Teoretycznie po 2k km silnik powinien się już bardziej dotrzeć, a wymiana ma skutkować usunięciem opiłków metalu, powstałych przy docieraniu.
Bzdura
Czy raczej jakieś firmy car detailingowe?
Do mycia samochodu? :o
Obawiam się, że z takim podejściem do samochodu, po pierwszej rysie na jego karoserii zejdziesz na zawał serca :thumbdown:

Offline Marcin_G

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 99
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #3 dnia: 03-01-2019, 13:19:34 »
Ad.1
Generalnie tankuję Pb95. Czasami zdarza się nalać Pb98. Co do wynalazków VPower, nie ważne gdzie kupowanych, jest sporo filmów na YouTube gdzie dość dokładnie tłumaczą co i jak. Osobiście już dawno dałem sobie z tym spokój. Jak jeszcze nie było takiego wysypu filmów w tym temacie na YT, to uwierzyłem panu na stacji, jak to będę więcej kilometrów robił, jak to silnik będzie lepiej pracował, i tankowałem przez długi czas paliwo verva na Orlenie. Co prawda nie do Toyoty ale do starej Hondy. Napiszę tak, g... prawda.
Co do punktów MORE, to jak masz stację SHELL pod ręką i jest tam tańsze paliwo niż na innych stacjach, to zbieraj. Jak masz specjalnie jeździć i szukać, to odpuść sobie. No chyba że będziesz robił tysiące kilometrów miesięcznie, to może i coś tam uzbierasz. Ja robię max 1000 kilometrów miesięcznie. Po roku zbierania, było chyba coś koło 15 zł?
Ad.2
Tu to już musisz sam zdecydować czy w ogóle konserwować. Teraz jak jest nówka z salonu, to tak naprawdę najlepszy moment na zrobienie konserwacji. Po prostu wszystko jest jeszcze czyste i łatwo będzie przygotować podwozie do konserwacji. Jak zrobisz po zimie, to trochę więcej pracy z umyciem dokładnym podwozia.
Ad.3
Oprócz serwisów jak i sezonowej wymiany opon, innych kosztów w serwisie nie było. Jak się pojawiały problemy, np hamulce, to wymiana była w ramach gwarancji.
Ad.4
Nikt nie wie ile te światła pociągną. Teoretycznie kilkadziesiąt tysięcy godzin świecenia, a jak będzie czas pokaże. Jak na razie to chyba jeszcze nikt na forum nie wymieniał lamp ledowych z powodu uszkodzenia, przepalenia. Z tego co mi powiedziano w serwisie, koszt nowej lampy to coś koło 7000 zł. No ale dopóki jest gwarancja, to raczej problemu nie ma.
Ad.5
Nie korzystałem, ale znajomy który pracuje w Toyocie twierdzi że to ich Assistance to super sprawa. Wyszło to w trakcie rozmowy o kole zapasowym. Twierdził że nie potrzebnie zawracam sobie głowę, bo jak złapię gumę to dzwonię i przyjeżdżają bez dyskusji. Z drugiej strony wiem, że jak innemu znajomemu zdechła Auriska na jakieś wiosce, to faktycznie przyjechali. Jednak dopiero po trzech godzinach. Tak więc, w dużym mieście pewnie super sprawa na zadupiach już może być gorzej.
Ad.6
Nie uwierzyłem panu w serwisie i wymieniłem olej chyba po 1500 kilometrach. Opinie są różne. Jedni twierdzą że bez sensu inni że jak najbardziej ma to sens.

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #4 dnia: 03-01-2019, 13:37:04 »
Bo samo spryskanie na bezdotykowej myjni nie będzie zbytnio skuteczne.
Ja myję na bezdotykowej i w moim przypadku nie jest to spryskanie. Po takim zabiegu auto mam umyte dokładnie. Kiedyś korzystałem z ręcznych,  w tym i takich co się zostawia auto i idzie się na zakupy, ale jak popatrzyłem na jakość tego mycia oraz konieczność zwracania uwagi + poprawki to wolę sam ogarniać swoje auto 
E18_Prestige_MultidriveS

Offline YogiBabo

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1416
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: E18_Prestige_MS
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #5 dnia: 03-01-2019, 13:41:03 »
Z tego co mi powiedziano w serwisie, koszt nowej lampy to coś koło 7000 zł.
za parę lat w zamienniku będą jakby co. Pewnie też popyt na takie lampy będzie większy, bo ludzie zaczną wymieniać w niższych wersjach corolli na ledy
E18_Prestige_MultidriveS

Offline bazi

  • Toyot Zmotoryzowany
  • ****
  • Wiadomości: 1623
  • Samochód:: Corolla E16 1.6
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #6 dnia: 03-01-2019, 13:41:28 »
Pytanie do posiadaczy roczników 2016 i 2017. Czy oprócz serwisów tych co 10-15k km płaciliście za coś dodatkowo
Filtr kabinowy - Filtron k1210a (węglowy) - 30 zł na portalu aukcyjnym - ale to wymieniam co roku sam
Lakier. Omijać myjnie automatyczne to wiadomo?
ja ani razu nie myłem na myjni automatycznej - efekt - brak rys.
Myje  na myjni bezdotykowej - tylko żadnej szczotki nie używam. Jak już się przybrudzi , że myjnia bezdotykowa tego nie bierze , to jadę na ręczną.
Planuję też po przejechaniu 2k km zawitać na serwis w celu wymiany oleju.
Ja wymieniałem po 5 tys. akurat minął wtedy rok :)
Dostałem ASSISTANCE z TOYOTY. Ktoś korzystał już z tego? Faktycznie to jest takie super mega fajne, że jak cokolwiek mi się stanie z moją Toyotką to dzwonię i mi pomogą?
Wszystko masz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Z tego co kiedyś patrzyłem, to zawiera wszystko co potrzebne.
za parę lat w zamienniku będą jakby co
każdy weźmie używane z allegro za ułamek ceny :)
« Ostatnia zmiana: 03-01-2019, 13:43:29 wysłana przez bazi »

Offline czp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1081
  • Płeć: Mężczyzna
    • moja strona
  • Samochód:: Corolla 1,6
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #7 dnia: 03-01-2019, 13:43:46 »
1. Leje E5 czyli pb95 głównie na Orlenie,

2. Myślę o tym zabezpieczeniu ale jeszcze tego nie zrobiłem bo nie znalazłem w pobliżu siebie odpowiedniej firmy.

3. Dopiero będę miał I przegląd za miesiąc - innych nie robiłem. Ale dokupiłem koło dojazdowe, podnośnik i klucz.

4. Ledy mam i jeszcze nie padły.

5. Mam jakieś Asistance ale w PZU i jeszcze nie korzystałem.

6. Nie wymieniałem wcześniej oleju czekam na I przegląd. Dzisiaj sprawdziłem na bagnecie to oleju dalej jest full i jest jasny.

7. Lakier jest delikatny i myję go sam ręcznie a na wiosnę i na jesieni robię też sam woskowanie.


Offline Maciej Loret

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 660
  • Płeć: Mężczyzna
    • Biuro Rachunkowe Małgorzata Loret Przyłęki k/Bydgoszczy
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #8 dnia: 03-01-2019, 14:31:48 »
1. Co lać do baku? Zwykłe Pb95? To jest minimum jakie jest opisane w książce serwisowej. Natomiast pan w salonie powiedział mi, że lepiej lać 98, można też vpower racingi i inne takie co mają 100oktanów+. Co o tym myślicie?

Nikt bogatemu nie broni zalewać nawet najdroższym paliwem ale nie ma to żadnego uzasadnienia.
Ja od wielu lat leję zawsze najtańsze marketowe/sieciowe paliwo do wszystkich swoich aut (w Polsce - Neste, Carrefour, Auchan, Makro, Tesco, Intermarche, itd). Ale też celowo kupowałem auta mało problemowe.

4. Mam światła LEDowe, czy właściciele 2016 i 2017 już wymieniali te światełka? Pan na serwisie mi powiedział, że na kilka ładnych lat mam spokój, ale nie był w stanie się określić na ile. Jak była wymiana, to jaki to jest koszt?

Wypij z litra melisy i zadzwoń do ASO. Dopóki nie będzie zamienników, to ceny będą zaporowe...

7. Lakier. Omijać myjnie automatyczne to wiadomo? Jednak no tak chyba raz w miesiącu przydałoby się dokładnie umyć autko. Czy korzystacie z myjni takich np. w centrach handlowych? W sensie zostawiasz autko do mycia idziesz na zakupy, przychodzisz a autko umyte. Czy raczej jakieś firmy car detailingowe? Bo samo spryskanie na bezdotykowej myjni nie będzie zbytnio skuteczne.

Ja przez półtorej roku ze 3 razy autko umyłem i ze 2 razy opłukałem w zimie. Auta służą do jeżdżenia, mają być sprawne i gotowe do drogi...
Corolla CVT 2016
Yaris HSD 2016

Offline matii

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #9 dnia: 03-01-2019, 14:42:11 »
Dzięki za odpowiedzi.

1. Tak, to moje pierwsze nowe auto z salonu, wcześniej same używki mające z reguły więcej niż 10 lat.
2. Sorry, że zadaje takie pytania, ale pkt. 1. Kierując się zasadą jak dbasz tak masz, chciałem się dowiedzieć jak uniknąć albo odłożyć pewne pewne bolączki.
3. Z paliwem, to bardziej mi chodziło o to, czy te "lepsze" paliwo, zwłaszcza takie 100oktanów+ nie będzie bardziej szkodziło. Ale rozumiem, że nowy silnik, minimum 95 oktanów, to 100+ mu też nie zaszkodzi.
4. Autko zamierzam używać jakieś max 8-9 lat, ale raczej po 6 zacznę się zastanawiać nad kolejnym, chyba, że sytuacja finansowa nie będzie pozwalała.

Offline ojciecmajster

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 297
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: [E18] Kilka pytan po zakupie Karoli
« Odpowiedź #10 dnia: 04-01-2019, 08:20:59 »
Jeśli lampa Ledowa przestanie działać, nie ma sensu kupować nowej ani innej używanej w niewiadomym stanie. Powstały jak grzyby po deszczu serwisy, gdzie takie lampy się naprawia. W Ledach nie przepala się dioda, tylko zawodzi elektronika. Koszt naprawy takiej lampy w zależności od skomplikowania to około kilkuset PLN. W Ledach diabeł tkwi w temperaturze. Im jest wyższa, tym szybciej pada. Dlatego bardzo ważny jest radiator, który skutecznie odbiera ciepło z płytki.

Tutaj przykład takiego warsztatu oraz filmy z naprawy Ledowych lamp.
https://naprawa-lamp-led.pl/index.php/oswietlenie-samochodowe#rt-head-anchor
Spalanie - Motostat.pl


 

Beesafe.pl