Autor Wątek: Montaż tempomatu  (Przeczytany 6148 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline franc5

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 63
Montaż tempomatu
« dnia: 16-04-2019, 21:52:11 »
Witam, postanowiłem się podzielić swoimi doświadczeniami z montażu tempomatu. Info zaczerpnięte z różnych for oraz od użytkownika Darek Toyota (browar wirtualny się należy hehe) bez którego nie dał bym rady.
Info dotyczy corolla verso 1.8 2005r, komputer denso F3 89661-0F030 (MB275000-7343) - ważne ze względu na opis wtyczek.

Koszty: manetka 50zł (ja kupiłem z kierownicą skórzaną za 80zł  :grin:), zaślepka z otworem do manetki org  w Toyota 20zł, czujnik sprzęgła 20zł.


Niestety ale jest kilka różnych konfiguracji  - ja miałem tą najgorszą, ale po kolei.
1. Montujemy manetkę (opisy u nas na forum) i sprawdzamy czy mamy przejście na zwijaku pod kierownicą piny 4, 5 przewód biały i czarny  ( wciśnięcie on/off powoduje zwarcie).  Jeśli są tam przewody to powinno wszystko już działać jeśli nie to czytaj dalej


2.  I tu się zaczynają schody bo komp jest trudno wymontować, przykręcona łapa od spodu na śrubę stożkową więc kombinacja żeby wykręcić. Jeden przewód z manetki (nie ma znaczenia który) podłączamy do masy ( w lewym lub  prawym słupku można się podłączyć) drugi do komputera (lokalizacja obok filtra kabinowego) druga wtyczka od góry pin 24 (obok zielonego przewodu). Jeżeli jest tam przewód szary tzn że gdzieś jest kostka  po drodze i tam też można się wpiąć.


3. Teraz po przełączeniu zapłonu i wciśnięciu on/off zapala nam się kontrolka CRUISE - jazda próbna jeśli jest ok to super jak nie to dalej
4. Powodem braku działania tempomatu jest brak sygnału z czujnika sprzęgła - ja nie miałem czujnika, mocowania czujnika ani przewodów.
Czujnik powinien być zamontowany na blaszce na górze pedału , której u mnie brakowało. Żeby nie wyciągać pedała sprzęgła dorobiłem mocowanie czujnika i umieściłem go nad pedałem - ważne powinien być całkowicie wciśnięty przy puszczonym pedale sprzęgła.

5. Czujnik posiada dwa wyprowadzenia, jeden podpinamy pod plus z bezpiecznika nr 47 (Gauge No1 10A) lub przewód który zasila  komponent z tego bezpiecznika ( tak naprawdę to dowolny plus bo nie ma to znaczenia) a drugi do tej samej wtyczki co sygnał z manetki pod pin 10 ( na pin 8 jest fiolet a na pin 12 jest szary)
6. Składamy wszystko i jazda próbna

To wszystko powodzenia.

Offline ImarcinI

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #1 dnia: 07-06-2019, 08:58:59 »
Montaż tempomatu 05.06.2019
w mojej Verso 2.2 rok 2008 czujniki były, kabelki na zwijaku pod kierownicą również, trzeba było tylko kupić manetkę i wpiąć dwa przewody w kostkę na kierownicy obok przewodu od klaksonu
jeszcze tylko nowa zaślepka kierownicy z tempomatem i gotowe
zdjęcia dostępne https://photos.app.goo.gl/uSGUyAZajfCwZV8H8
pozdrawiam i powodzenia

Offline Piotr123456789

  • Początkujący
  • Wiadomości: 1
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #2 dnia: 07-09-2019, 16:38:41 »
Witam
Posiadam Aurisa 1.6 ben. Selection 2018. Manetka do tempomatu z kabelkiem na allegro za 120 pln i montaż w serwisie Toyota Konin 200pln . Wszystko śmiga zero problemu.Oryginalna manetka z kablem w serwisie prawie 600pln. Wiec warto kupić zamiennik zgodny z oryginalnym. Pozdr

Offline Kubal2216

  • Prawie Toyot
  • Wiadomości: 2
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #3 dnia: 20-03-2020, 10:43:16 »
Witam,

Dołożyłem manetkę tempomatu, czujnik sprzęgła jest (bo bez niego bym auta nie odpalił), na zegarach pojawia się kontrolka Cruise, ale niestety prędkość nie jest utrzymywana...

Gdzie jeszcze szukać "braków"?

Auto Corolla Verso 1.8 2007 r.

Offline franc5

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 63
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #4 dnia: 21-03-2020, 17:16:37 »
Brak sygnału z czujnika sprzegła tego u góry. Na pedale są zamontowane dwa czujniki.

Offline Billy1979

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #5 dnia: 30-06-2020, 15:38:15 »
Witam wszystkich. Podłączyłem wszystko wg instrukcji sprawdzając też w instrukcji serwisowej ale żaden napis CRUISE się nie zaświeca. Rozpędziłem się do 90 km/h ale nic się nie zaświeciło. Mam chyba wyjątkowo biedną wersję tej Toyoty i nie ma w niej w ogóle tempomatu. Nie wiem czy jest sens dokładania czujnika w pedale sprzęgła i podłączania go skoro pierwszy etap podłączenia się nie powiódł. Ktoś miał taką sytuację?

Offline Billy1979

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Montaż tempomatu
« Odpowiedź #6 dnia: 03-07-2020, 23:39:46 »
Witam wszystkich. Podłączyłem wszystko wg instrukcji sprawdzając też w instrukcji serwisowej ale żaden napis CRUISE się nie zaświeca.
Już wszystko działa.  <taniec> Dziękuję koledze franc5, który dużo pomógł oraz koledze skipi1, który dał namiar na dobrą instrukcję serwisową.   :beer:  Jeśli ktoś by miał dodatkowe pytania odnośnie tempomatu, to też służę pomocą.


 

Beesafe.pl