Autor Wątek: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy  (Przeczytany 8084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Cinek

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 189
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #15 dnia: 12-05-2019, 23:42:40 »
Cinek, jesteś pewien, że to skrzypi zawieszenie, a nie np. twój fotel kierowcy?

100% coś w zawieszeniu. Właśnie coś jak stary tapczan, tzn. mi to osobiście nie przeszkadza, jedynie martwię się czy to nie wpływa na jazdę i bezpieczeństwo, zużycie elementów itp.

Offline tkf

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 181
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #16 dnia: 14-05-2019, 07:19:25 »
Moje poprzednie auto (Golf IV) tak kiedyś skrzypiało, jak stary tapczan - aż wstyd było jechać przez osiedle :-) winowajcą okazała się tulejka ("guma") stabilizatora koła prawego, jak tu już ktoś sugerował (nowa, oryginalna część wraz z nową obejmą kosztowały kilkadziesiąt zł).

Po jakimś czasie znowu auto zaczęło skrzypieć, bardzo podobnie, ale trochę ciszej, tym razem z lewej strony - wymieniłem tulejkę z lewej, i nic... Diagnosta na stacji kontroli potem znalazł przyczynę podczas badania okresowego - do wymiany był sworzeń lewego wahacza (sam sworzeń nie był drogi, ale robocizna już trochę tak). Czyli również podobnie jak ktoś tu już sugerował.

Tak, że przyczyna może być różna i nie ma co się przyzwyczajać do skrzypienia, ale trzeba naprawiać :-)

Offline perpetz

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 64
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #17 dnia: 14-05-2019, 10:23:19 »
Mam podobny problem. Auris HSD 2017 43k km przebiegu. Skrzypienie pojawia się tylko przy pokonywaniu nierówności na skręconych kołach. Zgłoszę na najbliższym przeglądzie.

Offline pio7r3k

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #18 dnia: 01-06-2019, 13:03:20 »
Jak sami wcześniej wspomnieliście skrzypi jak gumy , więc wymieńcie te gumy.
Mój mechanik powiedział ,że to gumy i trzeba je wymienić .  Koszt 2 szt gum na tył ok 100zł , robocizna 50 zł . Warto spróbować.
Mi też skrzypi w  Auris Kombii Hybryda 2014 (180k przebiegu) i wymieniam w następnym tygodniu , gumy drążka stabilizatora , to grosze są .

Zobaczymy czy pomoże

Offline Mystik

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 353
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #19 dnia: 01-06-2019, 15:12:18 »
Jak sami wcześniej wspomnieliście skrzypi jak gumy , więc wymieńcie te gumy.
Mój mechanik powiedział ,że to gumy i trzeba je wymienić .  Koszt 2 szt gum na tył ok 100zł , robocizna 50 zł . Warto spróbować.
Mi też skrzypi w  Auris Kombii Hybryda 2014 (180k przebiegu) i wymieniam w następnym tygodniu , gumy drążka stabilizatora , to grosze są .

Zobaczymy czy pomoże
Czekam na informację czy pomogło.

Offline pio7r3k

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 14
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #20 dnia: 02-06-2019, 23:10:19 »
Czekam na informację czy pomogło.

Dam znać , na serwis jestem umówiony 17 czerwca bo przy okazji wymieniam jeszcze filtry , oleje ,płyny , klocki tarcze itd.

Offline Kalinsky

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 44
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #21 dnia: 03-06-2019, 06:54:51 »
U mnie zarówno w Aurisie jak i w Corolli też zastanawiało trzeszczenie na nierównościach i zakrętach, ale po dochodzeniu okazało się, że ma miejsce jedynie przy niewielkich prędkościach.
Ostatecznie okazało się, że na zakrętach zazwyczaj używam delikatnie hamulca i klocki trą o tarcze. Przy próbie pokonania zakrętu bez niego, jak ręką odjął. Nie wiem czy to ten sam problem, ale może u niektórych osób warto zweryfikować :)

Offline lawenda

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #22 dnia: 07-06-2019, 18:56:18 »
Czyli nie możesz hamować na zakręcie?  <taniec>
« Ostatnia zmiana: 07-06-2019, 19:31:19 wysłana przez fazibazi »

Offline jerry2006

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 195
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #23 dnia: 07-06-2019, 20:21:23 »
U mnie zarówno w Aurisie jak i w Corolli też zastanawiało trzeszczenie na nierównościach i zakrętach, ale po dochodzeniu okazało się, że ma miejsce jedynie przy niewielkich prędkościach.
Ostatecznie okazało się, że na zakrętach zazwyczaj używam delikatnie hamulca i klocki trą o tarcze. Przy próbie pokonania zakrętu bez niego, jak ręką odjął. Nie wiem czy to ten sam problem, ale może u niektórych osób warto zweryfikować :)

To u ciebie klocki trą o tarcze tylko jak hamujesz na zakrętach, na prostej nie trą?

Offline lawenda

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 59
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #24 dnia: 08-06-2019, 09:40:43 »
To u ciebie klocki trą o tarcze tylko jak hamujesz na zakrętach, na prostej nie trą?
Akurat to chyba nie jest coś czego się nie spotyka. Klocki trą o tarcze a raczej o rant tarczy na zakrętach z powodu mikro luzów które naturalnie występują na łożysku koła. Czyli na zakrętach klocki przesuwają się minimalnie na tarczy i wtedy podczas delikatnego naciśnięcia hamulca trą o rant. Czasami trą nawet bez naciśnięcia hamulca, ale umówmy się,  że to już zły objaw - po pierwsze zużyte tarcze bo rant zbyt duży po drugie łożyska do wymiany.

Offline jerry2006

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 195
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #25 dnia: 08-06-2019, 17:17:31 »
To u ciebie klocki trą o tarcze tylko jak hamujesz na zakrętach, na prostej nie trą?
Akurat to chyba nie jest coś czego się nie spotyka. Klocki trą o tarcze a raczej o rant tarczy na zakrętach z powodu mikro luzów które naturalnie występują na łożysku koła. Czyli na zakrętach klocki przesuwają się minimalnie na tarczy i wtedy podczas delikatnego naciśnięcia hamulca trą o rant.
Czasami trą nawet bez naciśnięcia hamulca, ale umówmy się,  że to już zły objaw - po pierwsze zużyte tarcze bo rant zbyt duży po drugie łożyska do wymiany.

Tylko że według mnie na prostej też będą trzeć o rant po lekkim naciśnieciu jeśli jest zbyt duży ale przecież one się wycieraja więc się dopasowują.
Co do tarcia na zakrętach bez naciskania na pedał to mogę się z Tobą zgodzić że jest to już problem.

Offline Berd

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 28
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #26 dnia: 20-09-2019, 21:02:37 »
U mnie mam ten objaw podczas skrętu w lewo przejeżdżając przez progi zwalniające. Trzeszczy w prawym przednim kole. Dwie wizyty w serwisie i wymienione gumy stabilizatora- dalej trzeszczy. Dzisiaj wymieniłem górne mocowanie amortyzatora- jadę i dalej zatrzeszczało. Ja już nie wiem co to może być. Jakieś doświadczenia?

Offline browar320iii

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 350
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #27 dnia: 20-09-2019, 22:30:37 »
Mam to samo u siebie i strasznie mnie to denerwuję
Kiedyś w innym aucie podobne dźwięki wydawał sworzeń wahacza i chyba nim się zajmę

Offline PAMONIUSZ

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 49
Odp: Skrzypiące zawieszenie, dźwięk sparciałej gumy
« Odpowiedź #28 dnia: 21-09-2019, 12:40:12 »
Po pierwsze nie można smarować gumy smarami bo to powoduje jeszcze szybszą jej degradację. Są specjalne mazidła do połączeń metalowo-gumowych  a najzwyklejszym jest wazelina techniczna. Gumy przelotowe stabilizatora przedniego mają pewien zakres w ktorym drążek porusza sie też poziomo i stąd mogą byc skrzypienia na zakrętach. Skrzypienie gum moze pojawić sie również po zbyt dokladnym myciu podwozia chemią.
Jak w jakimś serwisie uslyszycie, że ten typ tak ma to sa to druciarze i omijać szerokim lukiem. zaden typ tak nie ma a zawiasy maja cicho chodzić. Skrzypienie oznacza tarcie i szybkie zuzywanie sie elementu.


 

Beesafe.pl