Autor Wątek: Stuki klocków hamulcowych w automacie  (Przeczytany 2661 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jaś Fasola

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Samochód:: CC Style +Tech
Stuki klocków hamulcowych w automacie
« dnia: 13-06-2019, 17:52:01 »
Swego czasu pisałem o stukach w tylnej części auta
http://forum.toyotaklub.org.pl/index.php/topic,44761.30.html
Podejrzewałem tylną klapę, jednak w końcu udało mi się wywołać ten stuk, w trakcie weryfikacji w serwisie.
Wg nich jest to normalny objaw działania hamulców w aucie z automatyczną skrzynią biegów tj. w trakcie hamowania lub ruszania, kiedy naciskamy pedał hamulca to jednocześnie napęd jest jeszcze lub już przekazywany na koła, a w tym samym momencie układ hamulcowy napiera na klocki, stąd mogą się pojawiać rożne dźwięki np. trzeszczenie lub stuk.
Nie wiem czy na pewno dobrze zrozumiałem tego diagnostę i właściwie przytoczyłem jego stwierdzenie, ale rzeczywiście coś takiego się dzieje - a intensywność tych dźwięków zależy od stopnia nagrzania hamulców  <regulamin>.
Jedyny efekt jaki uzyskałem to ten, że wiem co to w końcu stuka  :good: ale wcale nie wywołuje to euforii :thumbdown: w zasadzie jest to wkurzające <zalamka>.
Z drugiej strony nie mam pewności czy to jest właśnie to i nadal będę obserwował i poszukiwał  :wallbash:
Dlatego proszę posiadaczy wersji z automatem (nie ważne czy hybryda czy 1.2 T) o wypowiedzi na ten temat, czy stwierdzacie taki objaw u siebie tj.  podczas hamowania w ostatniej jego fazie słychać taki pojedynczy głuchy stuk (u mnie dochodzi z tyłu) - dodam, że nie zawsze, ale najczęściej jak hamulce się trochę rozgrzeją i przy wolnej miejskiej jeździe hamując np. przed skrzyżowaniem lub światłami.



Offline czp

  • Toyot Chodzacy
  • ***
  • Wiadomości: 1081
  • Płeć: Mężczyzna
    • moja strona
  • Samochód:: Corolla 1,6
Odp: Stuki klocków hamulcowych w automacie
« Odpowiedź #1 dnia: 13-06-2019, 19:08:46 »
Dzisiaj miałem jazdę testową nową Corollą sedan hybrydą 1,8 i dosłownie stwierdziłem podobny objaw.
Przy zatrzymywaniu się i puszczeniu hamulca zanim jeszcze staniemy słychać było z przodu taki charakterystyczny stuk w okolicach kół  (jakby coś tam trochę spadało ) albo coś podobnego. Nie słyszałem aby to samo było z tyłu, ale nie zwracałem na to aż tak specjalnej uwagi. Pan z ASO wytłumaczył w skrócie, że ten typ tak ma.  Aha brałem dzisiaj Corollę pierwszy i słyszałem to też na zimnych hamulcach od pierwszego hamowania.

Poza tym jazda tą nową  hybrydką na autostradzie i w mieście cudeńko, fajnie się to prowadzi i fajnie przyspiesza. Chyba zacznę jednak lubić automaty w przekładni e-CVT :)


Offline Jaś Fasola

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 43
  • Samochód:: CC Style +Tech
Odp: Stuki klocków hamulcowych w automacie
« Odpowiedź #2 dnia: 19-06-2019, 22:57:04 »
Dzisiaj miałem jazdę testową nową Corollą sedan hybrydą 1,8 i dosłownie stwierdziłem podobny objaw.

A zatem jak z powyższego wynika Corolla też ma podobny objaw. A co z naszymi CHR-kami z napędem e-CVT - czyżby rzeczywiście tylko moja miała taką przypadłość  :offtopic: - nikt inny tego nie stwierdza w swoim aucie ???

Offline robo32

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Mężczyzna
  • Samochód:: C-HR GR SPORT
Odp: Stuki klocków hamulcowych w automacie
« Odpowiedź #3 dnia: 21-06-2019, 17:23:53 »
Witam.
Panowie a nie jest to po prostu nagły docisk klocków w ostatniej fazie hamowania z odzyskiem energi, też to mam w swojej C-HR od samego początku.Stuku nie ma jak się nie zatrzymamy w tym cyklu, proszę sobie sprawdzić.
Pozdrawiam wszystkich.


 

Beesafe.pl