Autor Wątek: Regulacja elektryczna reflektora - problem  (Przeczytany 4709 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Regulacja elektryczna reflektora - problem
« dnia: 04-09-2019, 09:44:48 »
Witam wszystkich forumowiczów, bo jest to mój pierwszy post na tym forum!

mam problem z nowym reflektorem (zamiennik firmy DEPO), może ktoś z Was będzie w stanie coś doradzić.
Sytuacja wygląda tak, po zamontowaniu zamiennika sprawdziłem jak działa elektryczny system obniżania reflektorów.
Oryginał obniża snop światła, zamiennik przeciwnie - podwyższa. Czyli jak przekręcę pokrętło na desce do położenia "5" to reflektory się rozjeżdżają.
Pierwsza myśl, wymienić reflektor na inny egzemplarz, ale to unieruchomienie samochodu na kilka dni (bo starego nie ma co montować na chwilę). Może jest inne rozwiązanie - kostki nie da się podpiąć niewłaściwie, więc albo w fabryce źle podłączyli kable i trzeba je przepinować, albo - no właśnie, co można jeszcze zrobić?

Pozdrawiam
Sławek   

Rav4 2009 4x4 automat
« Ostatnia zmiana: 04-09-2019, 09:46:35 wysłana przez S@lmo »

Offline radek4

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 69
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #1 dnia: 05-09-2019, 08:59:09 »
Chyba zamiana przewodów to najprostsze, nie wiem czy widać na silniczku styki wtedy dwa skrajne zamieniasz a jak nie to w kostce. Elektryk powinien ogarnąć w chwilę.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #2 dnia: 06-09-2019, 23:37:42 »
Na razie ustaliłem ze sprzedającym reflektor DEPO, że wymieni mi sam silniczek, bo wyciąganie całego reflektora ponownie, a potem wstawianie następnego byłoby droższe od samego zamiennika  :grin: :grin:
Mam nadzieję, że drugi przyjdzie OK. Silniczek oryginalny, który rozebrałem aby podejrzeć konstrukcję, nie da się skrosować wewnątrz, trzeba by przewody zamienić przed kostką. Jak ten drugi, który ma przyjść, też będzie "lewy" to tak zrobię.
Dzięki za poradę. 

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #3 dnia: 10-09-2019, 21:12:51 »
Przyszedł drugi silniczek i to samo, podnosi snop światła zamiast opuszczać. Nie mam pojęcia o co chodzi. Klosz taki sam jak oryginał, odbłyśnik też - generalnie numer zamiennika zgodny z oryginałem. Kable w kostkach podpinanych do silniczka nie zamienione. Cholernie dziwna sprawa, teraz nie wiem co robić.

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #4 dnia: 11-09-2019, 09:52:28 »
Nie możesz po prostu zamontować swojego silniczka?

Offline carinae20gli

  • Toyot Pełzający
  • **
  • Wiadomości: 468
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #5 dnia: 11-09-2019, 10:05:04 »
Tam chyba kable są na odwrót podłączone. Trzeba je przemienić, to silniczek będzie kręcił w drugą stronę.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #6 dnia: 11-09-2019, 11:26:32 »
@ AGILESS

niestety, stary (oryginalny) silniczek ma dłuższy bolec i po jego włożeniu w odbłyśnik snop światła w reflektorze idzie w niebo i nie daje się wyregulować w zakresie, który poziomuje światło - brakuje zakresu.

@carinae20gli

no właśnie... jest bardzo ciekawe, że opis biegunów na silniczkach DEPO i oryginale jest identyczny, od lewej do prawej - 0 + , po podłączeniu oryginału Toyoty i DEPO w identyczny sposób, oba kręcą w inne strony. Kostki wiązki przewodów w samochodzie dla prawego i lewego reflektora mają identyczny układ kabelków (co wskazuje że silniczki są zamienne, a nie jeden od prawego drugi od lewego). Oba silniczki DEPO mają ten sam opis biegunów co oryginał ale oba pracują przeciwnie do oryginału.
Konstrukcja wewnętrzna silniczków nie pozwala na przypadkową zamianę biegunów, tam są bolce i gniazda fest, jedno w drugie wchodzi głęboko na zasadzie wtyku a nie kabelków, nikt tego ręcznie nie podpina, aby mogła zajść pomyłka. Nic z tego nie rozumiem... 

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #7 dnia: 11-09-2019, 11:39:05 »
Możesz zrobić fotkę obu silniczków?

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #8 dnia: 11-09-2019, 15:53:29 »
Spróbuję zrobić wieczorkiem, bo jeden już odesłałem a drugi muszę wyciągnąć z reflektora, a potem ewentualnie poprawić justowanie światła.
Która strona Cię interesuje? Zrobię zdjęcie, ale od razu  mówię, że są identyczne z oryginałem, jata w jotę, różnią się tylko 3-4 mm długością bolca.

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #9 dnia: 11-09-2019, 16:43:19 »
bo jeden już odesłałem a drugi muszę wyciągnąć z reflektora,
Szkoda, bo mogłeś tego drugiego wsadzić w stary reflektor i sprawa by się rozwiązała prawdopodonie :)  Miałbyś tylko odwrotne sterowanie.
Teraz pozostaje zmienić kabelki w kostce.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #10 dnia: 11-09-2019, 17:44:28 »



Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #11 dnia: 11-09-2019, 19:16:11 »
niestety, stary (oryginalny) silniczek ma dłuższy bolec i po jego włożeniu w odbłyśnik snop światła w reflektorze idzie w niebo i nie daje się wyregulować w zakresie, który poziomuje światło - brakuje zakresu.
Czy próbowałeś ręcznie skorygować pozycję startową silniczka? Do tego jest właśnie to białe pokrętło na silniczku.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #12 dnia: 11-09-2019, 20:05:41 »
Czy próbowałeś ręcznie skorygować pozycję startową silniczka? Do tego jest właśnie to białe pokrętło na silniczku.

Jasne, robiłem już chyba wszytko. Najbardziej mnie wkurza, że nie rozumiem co się dzieje.

Jeszcze jedną rzecz zauważyłem, oprócz działania odwrotnego.

Pokrętło do regulacji świateł na desce samochodu ma położenia od 0 do 5.
DEPO pozwala wypoziomować (ręcznie, za pomocą klucza imbusowego - właśnie owo białe pokrętło) snop światła tylko w najniższym położeniu bolca silniczka, nawet jakby elektryka w nim działała odwrotnie czyli "prawidłowo" to już by się i tak bardziej nie schował (na szczęście to najniższe położenie bolca odpowiada położeniu 0 na pokrętle regulacyjnym świateł i idzie je spasować na odpowiednim poziomie z lewym, oryginalnym reflektorem) Jak pokrętło idzie w kierunku 5 (czyli próbujemy pochylać do dołu reflektory) to DEPO, wysuwa bolec bardziej a snop światła idzie w przeciwną stronę, czyli w górę. W tym samym czasie, jak już pisałem, oryginalny reflektor obniża snop światła.
M A S A K R A :)

Offline AGILESS

  • Toyot Spamer
  • *****
  • Wiadomości: 3752
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #13 dnia: 11-09-2019, 21:07:02 »
Zrób na próbę tak- ustaw pokrętło na 0, a imbusem na silniczku podnieś lustro reflektora do góry dosyć sporo. Następnie pokrętłem w kabinie sprawdź czy reflektor się opuszcza.

Offline S@lmo

  • Toyot Leżący
  • *
  • Wiadomości: 13
Odp: Regulacja elektryczna reflektora - problem
« Odpowiedź #14 dnia: 12-09-2019, 18:15:28 »
to co proponowałeś nie przyniosło skutku, ale wielkie dzięki za zaangażowanie.

Problem rozwiązałem przy pomocy oryginalnego silniczka. Nie dawało mi spokoju dlaczego oryginał tak mocno wychyla snop światła w górę, że brakuje regulacji  :wallbash:. Po wielu rozważaniach doszedłem do wniosku, że bolec oryginalnego nie wskakiwał grzybkiem w szczelinę regulatora reflektora. Być może jest ciut ciut grubszy od zamiennika. Sprawdziłem ten wariant na starym reflektorze i strzał w dziesiątkę. W każdym innym (niż max wysunięte) położeniu bolca oryginał nie wskakiwał tylko odpychał szczelinę w DEPO, dlatego tak świecił do góry. Jak wysunąłem go na max przed instalacją i potem się mocno zaparłem, to wskoczył w szczelinę i teraz jest OK. Imbusem daje się światło wypoziomować, a elektryka działa poprawnie czyli opuszcza snop światła.
Może komuś przyda się ta uwaga ;)

Natomiast nie rozgryzłem dlaczego silniczek zamiennika kręci w drugą stronę niż oryginał - tu nie mam pomysłu, ale też w obecnej chwili i parcia ;) Natomiast odradzam kupno reflektorów DEPO jako zamienników do RAV4 2009


 

Beesafe.pl